rapor

Konu, 'Bölgeler' kısmında cem76 tarafından paylaşıldı.

1. cem76

cem76

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 14 kilo,kırlangıç 5 kilo,kalkan 8 kilo,karagöz 6 kilo
    selam biraz balık hakkında rapor.şu anda sarayburnunda tekneden rapalaya palamutla sarıkanat geliyor.kınalıyla yenikapı arası yer yer çapariye çinekop yapıyor.marmara ereğlisinden şarköye kadar ispendek orta boy levrek kıyılarda.çanakkalede bol lüfer ve kıyıdan at çek rapalaya iri levrek yapıyor.sürekli balıkçı dostlarımla görüştüğüm için hepsi gerçek raporlardır.ayrıca sivri ada civarı sarı kuyruk iri istavrit başladı.genelde yemli karidese geliyor.ada civarı yer yer taşlarda izmarit yapıyo ama o eski at çek sürüler yok.yandırosun açığında kanalda kocabaş var ama oda 100 kulaç suda balık anadolu yakasında hala ortalarda doğru dürüst yok.çinekop sarıkanat kayıp.bayramın son günü bi kanat balık girmişti boğazdan onuda lodos kestiğinde en az 50 tane gırgır gözümün önünde çevirip yok etti.balık yayılamadı adalara.tekneyle çıkıcaklar adaları unutun tek tük izmarit o kadar.sarıkuyruk normal istavrit bile kayıp.boğazdan çıkan balığıda hemen gırgır çevirdiği için marmaraya yayılamıyo çinokopun kasası 250 milyon halde 3-4 kasa balıkı için bile koca gırgır denizi çeviriyo ne varsa yok ediyo bu gidişle hiçbişey kalmıycak.incecik yaprak çinekopa kadar yok ediyolar nerdeyse kıyılara çıkıcaklar öle ağ çeviriyolar.marmarada torbalı alttan büzmeli ağları yasaklamadıkça balığı yavaş yavaş unutalım arkadaşlar.ki yasaklansa bile uyucaklarını sanmıyorum dragosta adan kıyıda çevirdi sahil güvenliği aradım adam doğru dürüst ilgilenmedi bile gelen gidende olmadı kıyıyı yok etti gitti.manyatalar bırakmalar bile ağ üstüne ağ heryeri kaplıyo büyük ada arkasına gidiyosunuz heryerde başlıklar balık nasıl yaşasın çoğalsın nereye kaçsın.neyse daha fazla içinizi karartmıyım:)herkeze rast gele.umarım önümüzdeki günlerde bizede bişeyler kalırda en azından taşlarda biraz balık tutabiliriz.

2. granyoz

granyoz

Favori Kamış:
    Olta-mızrak
    En İyi Avı:
    Hayalim Kiloluk Çipura
    :( içimiz karardı. Neden ilgilenmediler ki? Çok üzüldüm.

3. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Nail

Kıyı, bir şey ifade etmiyor.
    Bizim kıyı dediğimiz yerde 11 m. derinlik varsa, gırgırın çevirmesi yasak değil.
    Yasak olmayan bir avcılığa da kimse müdahale edemez.
    O yüzden ilgilenmemiş olabilirler.

Bir de biz, hoşumuza gitmeyen her şeye karşı çıkıyoruz, oysa manyat, (En azından İstanbul boğazında) yüzyıldır kullanılan çok eski bir sistem.
    Ada'nın arkasındaki başlıklar, uzatma ağları ki bunlar hem serbest hem de zararsız.
    Hepsini kaldırırsak balıkçılar nasıl ekmek yiyecek?

kıyılarda binlerce amatör , olta ile ufacık kıraçaları kova kova tutuyor, kesinlikle yasak, şikayet eden yok.
    Haksızlık yapmamak için çok dikkatli olmamız lazım.
    Rastgele.

4. cem76

cem76

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 14 kilo,kırlangıç 5 kilo,kalkan 8 kilo,karagöz 6 kilo
    haklısınız belki ama bi paker ağ donatmasıyla 200 milyon çin malı ağ fiyatları çok düştü herkez ağ atıyo adam 50 paket ağ atıyo tek kayık zaten balık yok bütün deniz üst üste ağ oluyo balığın yaşıyacağı geçiceği yer kalmıyo mezgit ağları atıyolar gecede 50 paket getirdikleri balık 10-15 kilo balık bu gidişle hiçbişey kalmıycak ayrıca dragosta derinlik 4-5 kulaç kesinlikle 10 metrenin altında yoksa 10 metre derinlik sirkülerde belirlenmiş durumda.bende ağ attığım zamanlar oluyodu çıkıp balıkçılarla ben balıkçılığa kesinlikle karşı değilim ama balığı katlettiler özellikle gırgırlar marmara kesinlikle ağcılığa kapatılmalı vede istenildiği kadar yakalansın balık oltayla tutmakla zarar görmez bütün kıyıdan tutulan balığı toplasan 2-3 gırgırın tuttuğunu tutamaz.tabiki kıyıdan kıraça tutulmasını onaylamıyorum küçücük yavruları tutup ne yaptıklarınada anlam veremiyorum ama marmara gibi balıkların çoğalmasına uygun bir iç denizde bu şekilde avlanmak yakında balık neslini yok edicek.gırgırların denize verdiği zararı keşke bi çıkıp görebilseniz sonarlarla ekoları yükseltip balığı dibe yapıştırıyolar sonra çevirip ne var ne yok alıyolar denizden bir sürü yavruyla birlikte ağlar hep ince göz ağlar.bembeyaz çıkıyo denizden o ince balıkları denize döküyolar öldürüp.gırgırın alt kısmı çelikten denizdeki kayaları bile parçalıyıp çıkarabiliyor.heryeri çevirebiliyolar taş kaya ferketmiyo.trolleri hiç saymıyorum onlarınki zaten direk katliam.benim çocukluğumda heryer balık kaynardı gece kıyıdan ufacık halimle boyum kadar kofanalar çekerdim küçükyalıdan daha sahilyolu yoktu pilajlar vardı deniz temizdi.adalar civarı balık kaynardı şimdi çıkıyoruz ne taş balığı kaldı ne çeşit.babalarımızın zamanında ise karaköyden torikler çekiyolarmış köprüden kılışlar orkinoslar geziyomuş marmarada neden o günlere dönmiyelim denize yapmamız gereken sadece ona zaman vermek ve şans tanımak yanlış balıkçılık politakaları yüzünden bugün ithal uskumrular somonlar dolu tezgahlar bu gidişlede zaten ancak çiftlik balıkları ve ithal balıklara kalıcaz.marmaranın yasaklanması balıkçılar içinde iyi olucak sonuçta marmarada üreyen balık zaten göç ediyo marmarada kalmıyo karadenizde egede heryer balık dolar.bu benim fikrim katılmayabilirsiniz.türkiyede kamyoncuya yazık deniyo ekmek parası deniyo bakımsız eski kamyonlara göz yumuluyo hergün onlarca insan trafik kazasında ölüyor.denizde balıkçı ekmek yiyo diye göz yumuluyo denizlerimizde balık kalmıyor.ama gerçekten kurallara uyulsa herkezin menfaatine olucağı kesin balığın çoğalması hem balıkçılara para demek hem halka ucuz balık bende balıkçı dostu olan sürekli balıkçı tekneleriyle çıkan biriyim inanın hepsi gırgırlardan şikayetçi manyatçısı bırakma ağcısı oltacısı eskiden 2 paket ağ attıklarında denizden kalkmıyodu ağ zaten anca temizliyolardı yetiyodu şimdi 50 paket atıyolar.doğru dürüst balık yok.vede gırgırda çalışanlar emekçi asıl gemi sahipleri parayı kazananlar.gırgırlar olmasa zaten bu kadar çok bırakma ağ ve manyatçı ağlarıda olmaz herkez daha az ağ atar.gene konuyu uzattım herkeze rast gele.fikirlerinizi bekliyorum bunlar benim görüşlerim katılmasanızda saygı duyarım.

5. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    century TTR 14 ft - daiwa prime caster surf 450
    Favori Makine:
    abu chrome rocket 6500 CT - Abu Ambassadeur 7000I C3 CT Mag
    Gerçek Rapor....

Benzer yaşanmışlıklar var yazdıklarında ve çok bildik gerçekler, kimi kabul eder kimi etmez, bu ülkede insanlar işlerine gelmediği zaman dahi '' EVET'' Demeyi öğrenirlerse o zaman tartışmalar pozitif uygulamalara dönüşecektir ( U M U Y O R U M...:( ) Çok şey yazabilirim bu konuda.... Yazdıklarına şapka çıkartıyor, duygularını aynı içtenlikle paylaşıyorum. Ellerine ve yüreğine sağlık... :)

6. tatlisoy

tatlisoy

Favori Kamış:
    Olta, Kamış, Rapala
    En İyi Avı:
    4 kilo Palamut, Birde bir zamanlar 2 kiloluk sazan
    Cem Kardeşim söylediklerine aynen katılıyorum. bu katliama dur demek gerek. İnsanların geçinmeleri ekmek parası kazanmalı değil sorun. Sorun kısa vadede kazanılan bu kazancın sonra kayıp olacağı bilincine erişememek. Ayrıca denetimlerin sıkı yapılıp usulsüz ve doğaya aykırı avcılığı engelleyici tedbirlerin alınması gereklidir.