rota fisher 660 için motor seçimi

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında Mustafacetin tarafından paylaşıldı.

1. Mustafacetin

Mustafacetin Mustafa Cetin

Selamlar
    2012 model Rota Fisher 660 siparişi verdim.
    Fakat motor seçimi konusunda biraz kararsızım

Iveco 30 hp (lombardini menşeili)

Perkins 30 hp

Mitshubishi 55 hp arasında kararsızım.

Perkins maliyet açısından son tercihim.
    İvecoda triger kayışı varmış onun için pek tavsiye etmiyorlar ve yedek parçası pahalı

perkins de ilk yatırım maliyeti çok yüksek

Mitshubişi de sonradan marinize edilecek. Ne kadar doğru bir seçim bilmiyorum.
    Aranızda kullanan arkadaşlar varsa yorumlarını yazabilirse sevinirim.

mustafa

2. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bence Aslan beyin tavsiyesine uy.

Selamlarımı iletiverirsen memnun olurum.

3. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Yanmar yok mu seçimlerinde . genelde onu kullanırlar çünki.

4. Mustafacetin

Yanmar benim bütçemin çok üzerinde :(

Bide torku yüksek devirde veren bir makina Rota için ben uygun görmüyorum.
    Zünkü o torku alabilmek için o devire zaten ulaşamıyorsun boş yere devir çevireceksin.

Genel olarak kaliteli ve arıza yapmayan bir motor ama bu tekne için bence bilinçsiz kullanım. (Yaw uzanamadığımız ciger gibi gelmesin)
    Yanmar takan bir iki kişi işe tanıştım ve telefonla konuştum max sürat konusunda 7,5 mil geçememişler. Bu da diğer yönü.

Perkins veya atamarinde bile 8 - 9 mile ulaşıyormuş bu tekne.

5. Mustafacetin

Eyvallah abi iletirim tabiki.

6. umooth

umooth umut

Favori Kamış:
    Silstar 300
    Favori Makine:
    Shakespeare Firebird
    En İyi Avı:
    Mahmuzlu Camgöz, 94cm
    tavsiye nedir? :)

7. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    660 rota fisher

Bu tekne ile daha önceden bir tanışıklığım mevcut olup;dıştan takma 4 zamanlı 50 hp evinrude makina mevcut idi .bu makina ile tam yolda 10 knot sürate ulaşıyor olup saatde 11-12 litre benzin yiyordu.yapı itibarı ile sürate uygun olmamakla birlikte denizli havalara mukavemeti fiber tekne için iyidir.gerçi 2009 ve sonrası rota tekneleri daha eski üretimlere göre malzeme olarak daha hafif olmasına rağmen süratde bir değişiklik olmamıştır.50 hp altı makinalarla yapacağınız yol max 6-7 knot olur kanatindeyim.Kazasız belasız iyi günlerde kullanın..rüzgarlarınız sakin dalgalarınız pupadan olsun..

8. Mustafacetin

Aslan abinin tavisiyesi yok
    Kendisi sana bırakıyor seçimi

:(

9. Mustafacetin

50 Hp hıştan takma evinrude makinam var benimde ama 2 ZAMANLI
    maalesef bu 11 litrelik yakıt bu motorda 15-20 lt arası değer yapıyor.
    Hız olarak da 8-9 mil yapar yapmaz sanırım.
    4 zamanlı bir motorun 2. eli de 10000 TL nin altında değil bide benzin 4,30 olmuş.

Bu yüzden bu projeden vazgeçtim.

Bu ara rota alıcaklara 60 hp Mercury bigfoot ile rota 6,60 15 mil yapıyormuş
    90 hp bir makine ile 17 mil gören biri ile tanıştım. Ama benzin 25 litre. Sonuç : Benzine yazık :)

10. bigbobo

bigbobo Onur ÇAM

Favori Kamış:
    Silstar
    Favori Makine:
    Okuma
    En İyi Avı:
    Orfoz 17 kilo - Sinarit 8 kilo
    Selam

Bu markalar içinde Mitsubishi en iyisi dostum özelikle gürültü ve sarsıntı konusunda diğerlerinde daha iyi. Perkins yakıt olarak seniz zorlar. Ivecoyuda eğer bir balıkçı olsaydın ve sıklıkla devir değiştir boşa var tornistan ileri feri manveraları yapsaydın tavsiye ederdim.

Bence Mitsubishi ve tabi ona uygun iyi bir şanzuman.
    Hayırlı olsun

11. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    Eğer bu tekne ile 10 knot ve üzeri bir sürat istiyorsanız dizel içten takma makinalarla da buna mitsubişihi dahil saat de 10 lt ve üzeri bir yakıtı göze almanız gerekir ki 50 hp mitsubişhi de bence bu tekneyi 8 knot da anca götürür.O da eğer tam yolda bu makinayı kullanırsanız ömrü uzun süre vefa etmez diye düşünüyorum..daha önce de belirttiğim üzre bu teknenin tipi kolay sürate erişim için değildir..balina karınlı olması süratten ziyade denizli havalar için tasarlanmış olup teknenin sürate kalkışını da bu yapı engeller..ayrıca dıştan takma makina size havuzlukta daha rahat bir mekan da sağlamış olur..Hem rota fisher hemde rota prenses kullanmış biri olarak yardımcı olmaya çalıştım..

12. HUT

HUT Önder

Favori Kamış:
    lineaeffe oyster
    Favori Makine:
    remixon magnum 6000
    En İyi Avı:
    levrek 42 cm civarı
    Hayırlı olsun. Kazasız belasız kullanın. (ya 20-25 lt benzinden bahsediliyor. ağzım açık kaldı.) Bende kendi çapımda bir tekne almak niyetindeyim ama gözüm korktu.

13. Mustafacetin

Yorumunuz için teşekkür ediyorum. (Benim için gerçekten çok değerli)
    Bu teknede bu güne kadar 30 hp ile 80 hp içten takma motor kullanıcıları ile bizzat telefonda veya yüz yüze konuştum.
    Yapılan yorumlardan ortak bir sorun belirledim. Tekne kıçını suya gömüyor yapısı gerereği karınlı ve deplasman tekne olmasına rağmen 80 hp makinada bile 13 mil sürat yapıyor. bunuda anca trim tab sistemi ile gerçekleştirebiliyor.
    Yani hafif bir makina (mitsubishi olmaz bu durumda) torkunu alt devirde veren
    biraz büyük pervane ve şanzuman oranı yüksek bir marin şanzuman bu tekneyi çok rahat 11 mile çıkartır diye düşünüyorum.

Siz ne kadar karınlı tekne de deseniz 90 hp dıştan takma motor ile bu tekne planing e kalkıyor ve 18 mili bile görebiliyor. Yani olabiliyor. Tam deplasman değil. İyi bir şanzuman ve pervane hesabı lasım.

ben başka bir alternatif olarak Vetus u görüyorum. Siz ne dersiniz ?

Ukelalık görmeyin ;
    Ben yaklaşık 1,5 yıldır bu tekneyi almak için para biriktiriyorum,
    yaklaşık 6 aydır bir fiil konu hakkında araştırıyorum. Bilgi topluyorum. Hatta bu proje için yekne cizimi yapan birkaç mühendisle bile durumu paylaştım , görüşlerini aldım. Tabi teorik ve siz değerli üstatların pratik bilgileri farklı oluyor.

Aslında ben içten takma formundaki Rota ya (Rota da iki ayrı platform var içten ve dıştan takma motorlar için kıç havuz farklıdır) dıştan takma motor kullanacaktım. Benzin 5 lira olmuş nereye :D

14. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Mustafa Bey, bilgi paylaşımı için teşekkürler. Tekne edinme konusunda benim de niyetim var. İstanbul'da bağlama yeri sıkıntısı da var. Nerede kullanacaksınız, İstanbul dışında mı?

15. Mustafacetin

yerim istanbul dragos

www.ensarmarin.com marinanın adresi

düşünürsem yardımcı olmak için elimden geleni yaparım

selamlar

16. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    Sevgili arkadaşım;yanlış anlaşılmaz isem sizin açıklamalarınızda bir ikilem görmekteyim.hem benzin yada mazot sarfiyatından kaçıp bir yandan da sürat istemek gibi bir ikilem seziyorum.ben bu tekne hız yapamaz demek istemedim.tasarruflu bir kullanımda sürat elde edilemez demek istedim.tabiki hp gücünü yüklerseniz illaki bunun karşılığı sürat olacaktır ama +...hp=sürat=para hal böyle olunca da ekonomik bir sürat elde etmek imkansızdır.90 hp makinayla elde edilen 20 knot dahi olsa harcanan beygir gücü ile kazanç sürat diğer tekne tasarımlarına oranla çok düşüktür.eğer bu rota fisher tasarımını balıkçı diyzayn olarak kabul edecek isek bunun için uygun olan sürati de max 10 knot olarak düşünmeliyiz ki bu sürati bu teknede elde etmek için harcıyacağımız para da az değil diye düşünüyorum..Rotanın hem fisher hem prenses hem de martı modellerinde uyguladığı balina karın tasarımı denizlere dayanıklığı getirirken malesef ekonomik sürati götürmüştür.Tekne kalıbının dizayn ve ağırlığı düşük beygirli makinaları sürate zorladığınızda motor ömrünü çabuk yemektedir.içten takma makinaların ideal yolu uzun ömür için yarım yoldur.Bunu da düşünerek yatırım yapmanızı ve zarara uğramamınızı nacizhane tavsiye ederim.pervaneyi büyük tutmaya çalışmak da yine iyi hesaplanmmaz ise motor ömrünü çabuk bitirir..bu tekneyi uzun yollarda kullanacaksanız eğer caterpillar i de araştırmanızı tavsiye ederim.4 sene 480x2 cat makina kullandım.Uzun yollarda çok dayanıklı ve ciğerli makinalardır.. Bakımlarında yan sanayi kullanmadığınız sürece yolda bırakmazlar..dayanıklılık dediğimizde buna benzer perkins,lister peter,volvo penta ve yanmar öne çıkmaktadır.teknik ayrıcalıklarına göre tercih yapmanızı öneririm.tekneye onca parayı verip makinanın ucuzuna kaçmayın bence..Aksi halde çıkacak sorunlar insanı denizden de tekneden de soğutur..

17. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    Kafa şişirmek gibi de olacak ama son olarak da bu teknede siz yanlız da olsanız aile ile de gezecek olsanız ve içten yada dıştan da makina da taksanız.bu makinaya ilaveten 1 adet de kıçtan takma 10hp makina ilave etmenizi şiddetle tavsiye ederim.Tüm iskandinav ülkelerinde daha doğrusu denizciliğe hakim tüm ülke balıkçıları bu tür tekneleri bu şekilde kullanmaktadırlar.Bunun iki avantajı mevcuttur.hem ana makina arıza yaptığında en yakın limana yavaş dahi olsa tekneyi götürebilmek hem de sırtı türü balıkçılıkda kullanacağınız yüksek beygir güçlü makinalar rolanti sürati sevmeyeceği ve bu sürat de kullanımda arıza ve hararete meyilli olacakları ve yakıt sarfiyatları fazla olacağı için avlanma merannıza gittiğinizde bu yedek motorla düşük süratlerde vede ekonomik olarak avlanma fırsatı verecektir.....denizleriniz her daim sakin dalgalarınız pupadan olsun....

18. Mustafacetin

Mehmet bey

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Bahsi geçen yorumlarınız benim söylediklerime çok da ters değil. Ben sadece Rota bu işi bir kalıp halinde düşündüğünden hiç farklı bir şey denememiş bu güne kadar. Yani şöle bir yorumu yok : biz moturu şöle monte ettik, şu motorla şu hızı gördük, şu motorda şunu fark ettik gibi bir yorumu yok. Bende farklı bir bakış açısı getirmeye çalışıyorum (tabii sizin yorumlarınızla beraber) Hayalimi gerçekleştirebilirsem çok güzel olacak inşallah. Zaten 30 -40 hp bir makina takıp üçurayım değilde az bir oynama ile max verimi elde etmek.
    Yani bir şanzuman ve pervane ile fazladan 2-3 mil yapacaksam neden olmasın

Yarın iveco makine ile alakalı görüşeceğim. baklım sonuçlandırabilirsem size maliyeti v.s bildiririm. olmazsa 2 tane 2.el vetus var onların üzerinde duracağım.

İlave makine aklımdaydı sayenizde tekrar gündeme alacağım. (O iş kolay 50 hp makinayı satıp 9,9 4 zaman veya 15 hp 2 zamanlı bişi alırım diyorum sanırım 1 500 TL gibi bişi tutar)

19. Mustafacetin

9,9 4 zaman biraz daha pahalı imiş :(

20. mehmetsahin

mehmetsahin mehmet şahin

En İyi Avı:
    Levrek 14 kg
    Mustafa bey;Çok doğru bir yere parmak basmışsınız.gerçi rota da bu tekneler için MİN-MAX motor güçlerini belirtmiş olsa da ben uzun yıllar istanbul/Tuzlada tersaneler bölgesinde yaşadım.Buralarda satılan yabancı menşeli tekneler için gavur tabir ettiğimiz adamlar çok detaylı motor şartları koymuşlar ve bu şartların dışında kullanım içiin destek vermemek gibi bir olayı da getirmişler.hal böyle olunca da sizler gibi paralarını biriktirerek deniz adına bir çaba içersine giren insanlara sadece tekne satarak değil bu tekneyi en iyi şartlarda idame ve ikamesi için gereken tüm desteği veriyorlar.bu da müşterinin sizin düştüğünüz durumlara düşmesini engellemiş oluyor.standlara konulan teknelerin yanında bu teknenin hangi malzemeden imal edildiğini gösteren yapı malzemelerini ve farklılıklar gösteren bu yapı malzemelerinin teknenin kullanımında nelere etki ettiğine kadar bütün detayları da sunuyorlar.Evet bu işler cep açısından biraz insanı zorlasa da gerçekten ne aldığınızı bununla kaç senelik bir kullanım içinde olacağınızı ve bu ürünü ne amaçla kullanırken ne tür makina kullanmanız gerektiğini kadar bir teknik desteğin sunulması verdiğiniiz parayı sonuna kadar hak ediyor.bu firmalar artık bizim kullandığımız(Rota dahil) basit ve çok fazlada uzun ömrü olmayan dökme fiber işini bırakmışlar.çok daha hafif ve ömrü çok daha uzun ve sağlamlığı çok daha fazla malzemelerden tekneler üretiyorlar. şanzuman pervane konusu için yine aynı şeyi söyleyeceğim..ilk başta fazladan elde edilen 2-3 knot yol daha sonra motorun ömrünün çabuk bitmesine kesin sebebiyet verecektir ki alınan marin yada marinize edilmiş bir motor da size ucuza mal olmayacaktır.Çok yüksek beygirli (300-500hp) makinalarda bile bu değişimin etkilerini çok kısa zamanda görmüş biri olarak bu değişikliğin çok iyi hesaplanarak yapılmasını da şiddetle tavsiye ediyorum.25 yıl denizcilik tecrübem her ne şartda olursa olsun emniyeti birinci öncelik kıldığı için ve eğer ailenizi de bu keyifli işe ortak edecekseniz ikinci motor başta külfet gibi görünsede yeri geldiğinde bir aile reisinin ailesinin hayatını kurtarmada çok büyük bir etken olduğu düşünüyorum.Bunun dışında da balıkçılıkda illaki ödediğiniz parayı size geri kazandıracaktır.Ben sizin yerinizde olsaydım.Bu model yerine tacarın 6.50 balıkçı modelini seçerdim.O teknede size hemen hemen aynı konforu verecek ve sürat olarak da düşük beygirli makina ile daha fazla avantaj sağlayacaktır.