Ruma balığı nasıl yakalanır?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında John Dory tarafından paylaşıldı.

1. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Dalmıyorsanız veya oltalarınıza şansına denk gelmediyse bir çoğunuz bu balığın varlığından habersizsinizdir.
    Ammodytes sp. (yöresel adlarıyla ruma, lilinga vs.) başta levrek olmak üzere birçok avcı balığın bir numaralı yemidir. Hatta Ragot zargana olarak satılan silikon balıklar aslında bu balığın taklididir.
    Soruma geçeyim :) Bu balık nasıl yakalanır? Levrek ve lüfer avlarında canlı ve ölü olarak ne derece randıman verir? Bilen eden var mı?

Son düzenleme: 16 Aralık 2006
  2. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    kum yılanbalığı diye de geçiyorsa geçen yaz şansa çapariye denk geliyordu. Çarpma gibi sağından solundan çarpılıyordu. Nasıl yakalanacağını bilmiyorum ama. Ayrıntılar için http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=1293 buraya bakabilirsin.

Son düzenleme: 16 Aralık 2006
  3. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Evet, sand eel olarak geçiyor İngilizcesi.

4. ege

ege

Favori Kamış:
    hepsi
    En İyi Avı:
    .
    yabancı bi belgeselde denk gelmişti,canlı yem ile levrek avında kullandıklarını görmüştüm,levrek avına başlamadan önce ilk önce çok miktarda bu balıklardan yakaladılar,çok ince misina çok ufak oltalı beyaz renk çapari kullandılar bu balıkları yakalamak için,ben bizim sularımızda(ege) hiç görmedim

5. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Ruma

Vallahi bu ruma nev-i şahsına münhasır bir balıktır.
    Canı ne zaman nerede olmak isterse orada olur. Bazen ortalık hamsi sürüsü gibi dolar. Birden kaybolur... Nereye gitti bunlar derken bir bakarsın ki havuç gibi kuma gömülmüşler.
    Gece salma ağı basarken ortalık yine onlarla dolar, ağın gözlerinden karşıdan karşıya geçer, adeta "yakalayamassın beni" der gibi bizimle dalga geçer.
    Bazen ekosaunder balık yazar, atlarsın denize, bakarsın etrafa, yüzerken durup soru işareti gibi kıvrılan rumalardan başka bir şey göremessin.
    Yeşilırmak başında mezgite ağ çekerken, yada Kızılırmak başında, Dereköyde ortasu trolü çalışması yaparken ağda 20-30 tane kalır.Bazen çapariye, bazen şeytan oltasına yakalanıverir, çoğunlukla ağzından değil de sırtından...
    Ben bu kadar yakınım bu balığa, ama nasıl yakalanır sadece fikir öne sürebilirim.
    Bu önerilerimin çoğunu zaten bir şekilde sizlerde düşünmüşsünüzdür.

Son düzenleme: 17 Aralık 2006
  6. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    böyle bir belgesel bende izlemiştim, canlı yem olarak kullanıp bol miktarda levrek yakalamışlardı.

7. sakura

sakura

Favori Kamış:
    Çeşitli boylarda kamış ve olta malzemeleri,Birde bazı yerlerde ellerim.
    En İyi Avı:
    2,5 kiloluk bir sazanı ellerimlere yakaladım:)
    Emre bu balıktan 1 ay önce çamlıbahçede çapari yapaarken(gece çinekop yemi tutarken) iğnelerden birine çarpma şeklinde gelmişti.

8. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Keşke çinekopa yem yapsaydın da verimini test etseydin.

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Çinekop pek sevmez bunları.. Bunların aranacağı yer kumluklardır. Çinekopları görünce kumun içine saklanırlar.. Ancak dipleri eşeleyen levrek gibi balıklar pek meraklıdırlar..

Bu balıklar, yerli balıklar olan kırlangıç, iskorpit, levrek gibi balıklar için son derece iyidir. Ama mesele bunları bulmaktır. Bunlarda aslen yerli balıktır. Kuma vs. saklanırlar ya, levrek vs. bunları arar bulur.

Ama çinekopun önüne çıkmış böyle bir şeye olmaz diyeceğini sanmam.. Fakat, çinekop/lüfer, bir balığa takarsa, diyelim istavrite dadanırsa, başka yemlere pek yüz vermez.. Bunu akılda tutmak gerekir..

10. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Çinekop, lüfer için kullanılacak envayi çeşit yem varken herhalde bunu yem yapmak için aramam diye düşünüyorum.
    Sizin dediğiniz gibi bu yemle asıl hedeflediğim levrek, kalkan gibi balıklar.
    Bu arada sadece kumluk bölgelerde bulunmuyor ruma, büyük sürüler oluşturduğunda kayalık bölgelerde gezebilecek cesareti buluyor.

11. sakura

sakura

Favori Kamış:
    Çeşitli boylarda kamış ve olta malzemeleri,Birde bazı yerlerde ellerim.
    En İyi Avı:
    2,5 kiloluk bir sazanı ellerimlere yakaladım:)
    ya denemeyi düşündüm düşünmesinede sadece yaprak var çinekoptan haber yoktu:(

12. arm59

arm59

Favori Kamış:
    Olta:Dam,daiwa,banax
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    Emre kardeş nerden çıkardın şimdi ruma balığını ne güzel hiç haberimiz olmadan yaşıyorduk heleki tek favorim levreğin ana yemi deyince günlerdir bu balığı nereden bulacağım diye düşünüyorum :)
    Bu balık Akdenizde varmı?

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Akdenizde var diye biliyorum. Diğerlerinde de olabilir.. Dalgıçlık merakım olmadığından kesin bir şey söylemek zor..

Şu karabataklar var ya, dalıp duruyorlar.. Bunların sıklıkla gezindiği, dip kumluk, kumun üzeri taşlı vs. olsa da yerler bu balıklar için ideal yerlerdir. Kara bataklar bunları pek sever. Ha, her karabatak dalan yerde bundan vardır demiyoruz. Ama bunların olduğu yerlere kuşlar bilhassa özel ilgi gösterirler..

Bizde hamsi neyse, bazı ülkelerde bunlarda odur. Bu sebeple markette bulunabilir.. Ben yem için genelde o şekilde temin ederdim..

14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Ruma

Emre söze raglou / ragot nun bir bildiği var ki sahteleri bu şekilde yapıyor diye başlamıştı. Haklıdır.
    Ruma avcı balıkların oltayla avcılığında yerini hiç bir şeyin tutamayacağı şahane bir canlı yemdir.

Fransa gelgit sahillerinde (Atlantk kıyıları) sular kabarıp sahilleri basar, sonra geldiği gibi çekilir gider ve arkasında bir saat önce denizin altında olan geniş araziler bırakır.

Oltacılar buraya taş ve çalıdan oluşan setler yapar, bunlar "V" şeklinde olup sivri köşeye de bir pinter yada başka bir ağ koyarlar.
    Bu ağda yassı balık, levrek yavrusu vs. yanında daha çok crangon ve palaemon cinsi karideslerle ruma balıkları avlanır.
    [​IMG][​IMG][​IMG]

Yine ellerinde dibi tarayan üçgen şeklindeki geniş kepçelerle sığ suları tarayarak ta ruma yakalanmaktadır. Benzer şekilde at ve insan gücüyle çekilen trol ağları kirişli troller ve küçük ığrıplarla bu balığın avlandığı ülkeler vardır.

Balığın ne zaman nerede olacağı belli olmadığından kesin bir yöntem öneremem ama en bol bulunduğu bölgelerde ışık (lüks yada yeni tip lambalar) kullanılarak balığı tekne yakınlarına çekip büyük kepçelerle avlanması mümkün olabilir.

Son düzenleme: 20 Aralık 2006