Rus Kefali

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Cadayl tarafından paylaşıldı.

1. Akın52

Akın52

2. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Rus kefali Sovvetler birliği dağılmadan önce havyarından yararlanmak amaçlı Karadeniz'e Japon denizinden 1980 'li yıllarda getirilen bir türdür.

Rus kefaline ait resimler

3. ahmets

ahmets

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    istavrit (300-400 gr)
    genelde karadenizde balıkçılar hariç amatörler.çırpma dediğimiz 3 lü kancayla balığa kancayı takıp çekerler.kimisi zıpkınla kimisi ağla avlıyor.artık kimin ne yetenegi varsa.şu aralar çok köefal ve istavrit çıkıyor burada (trabzonda)

bana gelince değil avlamak yanına yanaşmam dinazor gibi bişey bu ya kefal oldugunu bilmesem yılan balığı zannederdim. :D

4. ilerya

ilerya niyazi

Favori Kamış:
    balığın akışına göre güncel,
    Favori Makine:
    okuma
    En İyi Avı:
    Palamut
    merhabalar,
    biz bu balığı yaklaşık dört sene kadar önce pendik sahilinden avladık,,,
    kolay olmadı,,
    yem için pek fazla alternatifiniz yok,,,
    ancak usul şu şekilde gelişti,,

yem olarak ekmek kullandık,
    sabah tanyeri ağırmadan iki yada üç fırından yarı pişkin beyaz halde ekmek satın aldık,
    neden birden farklı yerden almalıyız,
    maalesef bazı arkadaşlarımızın aptal yerine koyduğu bu balık kimi zaman ciddi şekilde tat,koku ayrımı yapıyor, biz anlamasak bile balık ekmekteki farkı biliyor,
    kaldıki marmara da pek bulunmuyorlar,

olta 10 cm strafor (köpük/tercihen mavi,sert olanından) üzerine beyaz iğne -lüfer için olandan çapraz - iğne adedi 12- .
    ilk ve son iğne diğerlerine göre daha büyük olmalı,
    (sebebi başlangıc ve bitişte ekmeği iyice sıkıştırabilmek için )

ekmegi kullandığımız takımın boyundan 2 cm kısa olacak şekilde kesip iç kısmını tamamen kazıyoruz, strafor'a sararak iğneleri saplıyoruz (gömmüyoruz/ucuna ekmek takmıyoruz ),

bu şekilde bulunduğumuz alana göre asgari 5 takım hazırlıyoruz ve bunların iki yada üçünü denize birbirlerine ters acı olacak şekilde fırlatıyoruz, karaya yaklaşık 4-5 m civarında mesafeye,
    kurşun'u oturduğu yerden oynatmamalıyız,

oltaları denize atmadan önce yapmamız gerekenler,
    ekmekler enine dilimlenmeli ve gölge bir yerde muhafaza edilmeli,
    ekmek içlerini minik lokmalar haline getiriyoruz,
    küçük bir misket tanesinin 1/4'ü kadar ve bunları teker teker sıkı bir şekilde ovalıyarak saçma tanesi şekline getiriyoruz,

oltamızı attıktan sonra yarım avuc savuruyoruz,,

takribi yarım saat veya bir saat sonra yemlemeyi elimizle tanesel olarak atarak - 5 parca ila 10 parca arası - tekrarlıyoruz,

eğer ekmek su içinde parcalanmış ise o bölgeye bir saat kadar yemleme yapmıyoruz,,

tüm bunlar ; bilen bilir istanbul sahillerinde dandirik ve düzlenmemiş bir şekilde lanetten yerleştirilen irili ufaklı genellikle sivri ve en iyimseri 35 derece eğimli kayaların üstünde yapılıyor,

balık diğer kefallerden rahatlıkla ayırt edilir,
    tek sebeple oda cüssesi,

1,5 kg aşağı olmaz, hoyrat balıktır, sudan cıktığında zaptetmek kolay değildir,

diğer arkadaşlar nehir ağzı,kenarı,kıyısı,tüm bunların denizle buluştuğu yerlerde balıkların denizden tatlısuya gecişte yasadıkları uyum surecindeki mahmurluğunu farklı lisanlarla anlatmak istemişler ve kolay bir av olduğuna kanaat getirmişler..

Marmara'da istanbul boğazında durum farklı,

son olarak ;
    yapmamız ve yanımızda mutlak olması gerekenleri şu şekilde sıralıyabiliriz,

1 - taşlık alana gıttiğimiz için gidis ve avlanma mevkiimizi mutlaka aile buyuklerine bildirmeliyiz,

2 - bu tur alanlara hiç bir zaman tek başına ava gitmemeliyiz, gitsek bile mutlaka kalabalık olan yerlere yakın bulunmalıyız,
    ( bu tür mevkilerde balıkçılar daha cok lak,lak eder, bunun sebebi sen mi ben mi daha iyi avcıyımın yanı sıra içgudusel olarak kendini korumaktır )

3 - asgari 50 cm x 25 cm ebadında eski de olsa bir bezimiz mutlaka olmalı(balığı tutmak için ),

4 - balığı denizden rahat alabilmek için bir kalkıç ( kepçe ) 1,5 mt boy yeterli,
    file derin olmalı ( gözunuzde buyutmeyın, satın almaya gerek yok, kendiniz bile açılır kapanır şekilde elde imal edebilirsiniz ).

5. bluemarlin

bluemarlin

Favori Kamış:
    Olta hertürlüsü
    En İyi Avı:
    Bundan sonra inşallah Yayın ve Sinarit olacak
    Paylaşımlar için teşekkurler bir balığı daha tanıyıp öğrenmiş olduk.Rus kefalini daha önce hiç tutmadım ve yemedim ama bence dişileri daha lezzetlidir.

6. CİHAN55

CİHAN55

Favori Kamış:
    çarpma,olta
    Öyle bi balık ki bu arkadaşlar ortama çok güzel ayak uyduruyor.ortamda dişi balık kalmayınca erkekler dişi olabilme özelliğine sahip.önceden sadece mayıs ayında artvinden başlayan göçle TÜRKİYE sınırına girer ekim ayına kadar karadeniz sahillerine yumurtalarını bırakır kış aylarında ortadan kaybolurdu.şimdi artık durumlar değişti. rus kefallerinin büyük çoğunluğu yine göç etsede bir kısmı karadenizde limanlarda ırmakların denizle birleştiği yerlerde kışı geçirebiliyor.avlanma konusuna gelince; ben Samsunluyum burda çok nadir oltaya vurur. bu balık sadece Samsunda limanda kıbrıs denilen yöntemle tutuluyor.başka hiç bir yeme geldiğini görmedim Samsunda.ama bazı arkadaşlar yine karşı çıkıcak bu balığı genelde çarpma yöntemiyle yakalarız musa(blackboy55) arkadaşım bayramda ki samsun organizasyonuna katılan arkadaşlara nasıl avlandığımızı balıkları nasıl yaralamadan tuttuğumuzu çok güzel anlatmış. inşaallah bir daha ki samsun organizasyonuna katılabilirim.herkese rastgele...

7. burman

burman BURAK YILDIRIM

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter 10-30gr &Yozuri crystal minow C5.Quantum 3-8gr extralite
    En İyi Avı:
    En iyi avım ,en iyi avımdan daha büyük olacak.
    Bu Balıkta sanırım Rus kefali ama biz bunu kamışla ve gübre solcanıyla tuttuyoruz.

8. Kantar86

Kantar86 Kntr

Favori Kamış:
    Kamış,motor,bilumum sahteler
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 5kilo
    Bu balığı ben geçen sene Armutlu'da çok tuttum...
    Yöntem olarak da kıbrıs oltası kullandım...
    Kıbrıs oltaya ekmeği sarıp kancaları ekmeğe saplıyorsunuz...
    Balık suyun üzerindeki ekmeği alttan yemeye çalışırken iğnelerden biri mutlaka takılıyor...
    Kıbrıs oltasında 10 lu iğneler olur, ben bir seferinde balığın üzerinden 7 iğne çıkarmıştım:D
    Ben gece 12 den sonra atardım oltayı çünkü geceleri kiloluklar vuruyor...
    Sırtında 3 adet sert iğne bulunur ve çok kaslı bi balıktır,tutması zordur dikkat etmek gerekir...

9. slimselim

slimselim

Favori Kamış:
    Tarzan Zıpkın , Albastar olta Rambo bıçağım Fotoğraf makinam
    En İyi Avı:
    2 kg aynalı sazan 1.5 kg RusKefali
    Rus kefali genelde daha iri oluyo. Birde gözleri sarı oluyo diye biliyorum. Zıpkınla 1.5 kg civarı 2 adet almıştım geçen yaz... Ketendere , Trilye civarlarında almıştım. 2 sene öncede 3 adet 1 kg lık armutluya yakın biryerde avlanmıştım orada vurdum... Zıpkında bana en çok zevk veren avlarımdı:)

10. güroloflu

güroloflu Gürol Ofluoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1.5 kg lık kofana
    Rus kefali arkadaşlarında dediği gibi rusların çiftliklerde yetiştirdikleri melez bir balık. Bana sanki sazanla kefalin karışımı gibi geliyor. Genelde temmuz-ağustos aylarında havyar dökmek için kıyıya yanaşınca uzatma dediğimiz ağlarla çok bol miktarda yakalarlar.Zıpkınlada çok kolay vurulur.Bazen istavrit çaparisine bile vurduğu olur.Olta avcılığı ile nadir avlanır.Bu sene küresel ısınmadanmıdır nedir bilmiyorum bir ay evvel bile tezgahlarda bulunuyordu.Dediğim aylarda balık haline bir gitseniz rus kefali havyarından adım atamazsınız.Bir sene havyar zamanı tutulmasa karadenizin üstü balıktan simsiyah görünür.Lezzetine gelince arkadaşlara pek katılamıyorum. Çok lezzetli değildir bol etlidir ama bana göre istavrit ondan lezzetlidir.Havyarsız olanı yani erkeği daha sert ve lezzetli olur.Benim bildiklerim bu kadardır yardımcı oılabildiysem sevinirim.

11. xDJx

xDJx Mehmet Kundak

Favori Kamış:
    Oltalarım
    En İyi Avı:
    El oltası ile Turna 7kg. sazan 6kg. yayın 7kg.Yılanbalığı 2.65kg.Alabalık 1.12kg.
    Arkadaşlar geçen yıl bu aylarda Zonguldak KaradenizEreğlide idim limanda kıyı boyu herkesin elinde bir kasnak 100 veya 200 lük 50mt.misina sarılı uçlarında oldukça bütük bir üçlü çapa iğne ha bire atıp çekiyorlar merak ettim baktım,
    çarpma yapıyorlarmış Rus kefallerine bir arkadaş 12kg.lık yakaladı hatta.
    Genelde 3 kg altında çıkmıyor.
    Sözün özü tam bu mevsim çarpma ile Kdz.Erğlide limanda Rus Kefali avının yapıldığı dönem gitmek isteyenlere;ama çok önemli bir nokta Sahil Koruma kesinlikle göz açtırmıyor mutlaka Amatör Avlanma Belgeniz olsun.
    rastgele...

12. russ kefali

bir kaçhata gördüm. duzelteyim d edim.
    biz izzdanbıl lılar accık kendimizi bukonularda yokarıda göruruz ya.
    agalar 36 senedir istanbulda sene deviririm.Neler gördük neler geçirdik.
    ama
    rus kefali mevzuunda yanlısların gerçek gibi kabul edilmesi beni norveç uskumrusundan balık ekmek satılması kadar çok yaraladı.

bi kerem. dogrudur bu balık rusların hızlı gelisen ucuz kolay protein elde etme çabalarının ürünü. doğrudur çiftlikten kaçmıstır ve esas itibariyle bir kültür balıgıdır. yani okuma yazma dört işlem bilir.naiftir apartıman çocugudur yavandır muhabbeti zevk vermez.

diger özellikleri normal kefale göre daha iri olması daha irilestigi için buyuk yemler için dipde dolasmayı daha çok sevmesi
    ve etinin zeytinyagı ile marine edilmiş samandan az daha lezzetli olması.

bir bu balık lezzet açısından beş para etmez.

iki has kefal asıl kefaldir. yerli kefali rus kefalden ayırmak için söylenirdi ilk zamanlar. asıl kefal gerçek kefal anlamında. şimdi erzincanlı ve bilgöllü balıkçılarca hass kefal diye russ kefali kakalanıyor. daha çok para edince hass olu verdi bizim russs...

Genç arkadaslar da
    "heee!!! yabancıysa hasıdır aslı budur" diyip kanıyorlar

lutfen literatür karısıklıgı yapmayalım

has kefas asıl yerli kefaldir.

russ kefali onun iri ve lezzetsiz kuzenidir.

lezzetlidir diyen varsa adres versin alnını karıslamaya gelcem.

13. adra

adra

kardeş verdiğin bilgiler çok doğrudur ama bişe daha eklemek istiyorum bizim buralarda mayıs sonlarına doğru rus kefali geliyor genelde çırpma yöntemiyle tutuyoruz yani balık yüzeyde dolaşıyo balığı gördüğümüzde çengeli balığın biraz daha arkasına atıp zımba vuruyoruz çengel takılınca çekmeye başlıyoruz dibe inmeside hazirandan sonra oluyo el misinalarıyla tutuyoruz lezzet mevzuunda tamamen haklısın hiç lezzeti yoktur ot gibi ama tutması zevklidir .

14. valla hocam

vallahocam tabzonda siz sanslısınız İstanbula gelenekadar bu balık baya huy degiştiriyo.:=)

Burada yuzeyde balık gezse olta değil biz üzerine atlayıp yakalarız hemen:=)

15. adra

adra

bazen öyle oluyoki tam önümüzden geçiyo çengelle peşine düşüyon komedi oluyoo ama yüzeyden tutmak epeybi marifet gerektiriyo dipten daha iyi oluyoo geçen sene iyiydi bu sene hiç yok bişe anlamadım bu işten.

16. tuna nehrindeki fabrikalarda yine fazla sızıntı olmustur nehre.
    arıtma tesislerinin performansı ve kazalar genellikle direkt etkiliyor balık rekoltesini.
    bu yıl zaten balık "küresel ıkınma" nedeniyle baya bir terse yatırdı herkesi.

17. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    haziran ayı başında sonuna kadar karadeniz sahillerinde bolca bulunmaktadır 1 kilodan 4 kiloya kadar olan ağırlıkta olanları bulunmaktadır özellikle ağlarla avlanılmaktadır karadenizli balıkçıların haziran ayındaki tek geçim kaynağıdır özellikle bu aylarda kıyıya bolca havyar bırakmaktadırlar.

18. yani karadenizli balıkçılar onları havyar mevsiminde avlayarak neslini kontrol altında tutuyorlar ha:=)
    rus malı balıklara sürküler yasakları işlemiyo mU?

19. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal 2,3 kg, 72 adet zargana
    Evet arkadaşlar Karadenizli balıkçılar Rus Kefalinin (Lingoş) neslini tam kontrol altına aldılar. Yıllardır yapılan kökünü kuruturcasına avlanmalar sonucunda, bu balığın her yıl miktarı azaldı. Bu sene ise ara ki bulasın. Nesil kontrolcüsü balıkçılarımız ise bu sene avuçlarını yalamakla meşgul iken, bir yandan da acaba denizlerde talan edilecek başka bir şey kaldımı diye düşünmekteler. Saygılar.

20. adra

adra

evet kardeş çoooooooook haklısın ne yazıkki busene bir tane bile ruskefali tutmayı bırak göremedik bile göçmen balıktır diye tut tutabildiğin kadar yetkililerde bişe demiyo göçmen balık olduğundan dolayımıdır nedir müsade ediyolar ağ sermelerine ama ne yazıkki ağ serecek balık kalmadı.