Rus Kefali

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Cadayl tarafından paylaşıldı.

1. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    lineaffe 390 spirit surf kamış
    Favori Makine:
    alba star kk 60, okuma avenger 45 lik
    En İyi Avı:
    kasna 700 gr, irice zargana,istavrit kovayla vs vs
    ben bu balığı kano küreğiyle vurdum birinde.küreği keskin kenarı ile suya ensesine balığın anında şoku yemişti.plajda herkes başıma toplanmıştı...:)

2. djgoldıe

djgoldıe Gürkan

Favori Kamış:
    iş yapan tüm setler :)
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    2.5 kg levrek
    işte sizlere karadeniz özellikle trabzon yöresinde tutulan rus kefalinin asıl resmi buyurun​

3. Aramis

Aramis

Kesin bu rusların kefalide güzeldir he :)

4. dralisen

dralisen ali

En İyi Avı:
    rus kefali, orta boy levrek
    orduda çok tuttum bu balığı dipli takımla. bursaya yerleşiyorum. bakalım orada nasıl tutuyorlar?

5. Athelas

Athelas Berk

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4,20 mt & Lineaeffe turnafresh kamış 4.20
    Favori Makine:
    Okuma Compressa & Relix Marvel
    En İyi Avı:
    3,8 kg sazan & 47 cm Lüfer
    Şile dere ağızında ve derede bolca bulunur haziran dan eylüle kadar yapar.Avcı balıkların girmesiyle liman içlerine girer alışmış olduğu yemlerle tutuyoruz.Palamut kafasından bir parça etle veya bağırsakla ki bağırsak kolay kopma ve dağılma özelliği olmadığı için yem değiştirme sıkıntısı çekmezsiniz.Kefal kokusunu beyendiği herşeyi yer dudakları onun burnudur diye bilirim oyüzden köfte dudaklıdır:) 5 6 kg lıklarını görmüştüm ancak yemle pek bir alakası olmaz.

6. kerem21

kerem21 kerem

ruS kefalı

rus kefalı bildiğim kadarıyla rusyada havyarı için kurulan çiftlikten okyanusa dökülmesiyle çıkmış nası olduğunu bilmiyorum okyanustan türkiye denizlerine qelmiş duydupum kadarıyla karadeniz eqe ve akdenizde var özellikle istanbul izmir hatay ben hatay iskenderunda oturuorum kefal avlıyorum kefallar genellikle kumsal yerleri tercih ederler çamurlu yerleri belli zamanlarda sürü halinde geliyolar yumurtalarını kumsal yerlere bırakıyolar en büyük tutulan olarak 4.5 kiloluğunu gördüm daha büyükleri olduğuda söylentisi var ama nekadar gerçek nekadar dogru bilmiorum kefali biz ekmekle avlıyoruz çapara bağlama dediğimiz teknikle ekmeği sarma yapıp dibe atıyoruz bazıları kollu çapara tekniğinide kullanıyorlar kefal dipte daha iyi yakalanıyor ama yüzeydede vurabiliyor genelde dibe atıoruz toplu yüzeylere pek vurmuyor toplularda ekmege nadir vuruor kurşunlu yaparak ekmegin arasına köpük koyarak yüzeyde kalmasını sağlıyoruz herkes değişik teknikler kulanıyor rus kefalleri ayrıca boru kurduylada yakalanabilir misine gövdesi 45 lik kulanıyoruz kol olan yerini 40 lık la bağlıyoruz misine inceliğide önemli fark yapıyor rus kefalının kafası yuvarlak oluyor ve büyük oluyor kafasında bile yağ oluyor ayrıca yarım kiloluk yada 250 gramlıklarını canlı olarak kullanılabiliyor lezzetli bi balık herkesin tadına bakmasını tavsiye ederim güzelce terbiyeleyip alimunyum folyo ile fırında pişittirildiğinde mükemmel bi tadı oluyor ayrıca iyi kazançta kazandırıyor bi günde toplam 20 30 kiloya kadar tuttuğumuz oluyor ama iskenderunda genellikle temmuz ile eylül ayları arasında iyi yapıyor

7. levrekçimetin

levrekçimetin metin oktay can

Favori Kamış:
    shimano blue romance
    Favori Makine:
    Daiwa saltiga
    En İyi Avı:
    levrek- 7 kg kofana-4,800kğ
    arkadaşlar mersinde çok tutulan bir balık türü bu sarı kefal diye tabir ederiz çapariye ekmek sarıp atma veye normal oltaya saçaklı diye tabir ederiz ekmek içi takarak veya bazı arkadaşlar çarpma 3 lü kancayı atıp çekme yöntemiyle avlanılır genelde havaların soğuması ekim kasım aralık gibi daha güzel av verir eti normal kefalden çok daha lezzetli hatta denizde yaşıyan bir çok balıktan bile haha lezzetlidir özellikle ızgarası harika olur bazen deniz kurdu ilede çok nadir olarak av verdiğide olur

8. KerimGönez

KerimGönez kerim

rus kefali avına kışınmı gidiyorsunuz???

kışın avladığınız balık muhtemelen has kefal yada kot kafa yada mavi kanat olması lazım bu saydıklarım zaten tek bir balık sadece yöresel isimleri rus kefali mayıs ortalarından ağustos sonuna kadar kalıyor yumurtalarını bıraktıktan sonra gidiyorlar yani göç balığı burada gündüz çırpma gece ise boru kurdu ile avlanıyor.....

9. kibrislibalikci

kibrislibalikci ALI GUL

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano tyrnes
    En İyi Avı:
    4.5 kilo cod baligi
    inanilir gibi degil denizden cikipta yenmiyen balik mi olur gozunuzu seviyim yapmayin o zaman siz tavuk da yemeyin cunku tavuk kendi kakasini allah allah bu nasil bir mentalite anliyamadim gitti.

10. sadrimurat

sadrimurat murat

Favori Kamış:
    spro 2.10 ,çin malı 3,50 surf
    Favori Makine:
    ryobi kobe 4500, ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    4 kg sazan
    Verdiğiniz bilgiler için emegi gecen arkadaslara tesekkür ederim yeni bişeyler öğrendik guzel paylasım

11. azazel85

azazel85 uğur açıkgöz

Favori Kamış:
    shimano vengeance spin
    Favori Makine:
    shimano exage rc 4000
    En İyi Avı:
    1500gr civarı kasna ırak sınırı habur çayından
    bursa güzelyalıdan da arada sırada çıkar efendim bu balıktan

12. kerem031

kerem031 kerem

bu ruS kefaLı benim bildiğim kadarıylada arkadaşın dediği gibi rusların havuzundan kaçma sonucu denize dökülmüş karadeniz ve ege denizi soguk sular oldugu için oralarda yaşıyorlar arkadaşlar rus kefallarını karadeniz ve ege bölgesinde kışın yakaladıklarını söylüyorlar ama biz akdenizde hatayda yazın avlıyoruz sanırım yazın diğer denizlerde yapmıyor bu balıklar yazın buraya gelerek akdenize gelerek sıcak oldugu için yumurta bırakıyorlar kıyılara ve havyarlarını dökmeden oltaya vurmuyorlar vuran olabilir ama az tek tük vurabiliyor biz dip çapara ile ekmekle tutuyoruz sarma yaparak dibe atıyoruz gece bile vurduğu oluyor sabahtan akşama kadar tutuyoruz şu andada hergün gidiyorum bazen yakalıyoruz ama buğün saglık olsun tutamadık yunus balığı sürüye daldı bu balık duyduğum kadarıyla 5 senesinden sonra kör oluyormuş nekadar yanlış nekadar dogru bilmiyorum ben bu rus kefalının en son 5 kiloluguna tanık oldum daha büyügüde olabilir kafasında bile et oluyor çok yaglı bir balık bence en lezzetli balıklardan bir tanesi bu rus kefalı kilosu 10 tl den satışa sunuluyor balıkların çogu 2 kilo ve üstü çıkıyor buda demektir her bir balık 20 lira sabah saatlerinde pek vurmuyor tek tük çıkıyor öqlene dogru ve ögleden sonraları iyi yapıyor tam hatırlamıyorum ama geçen sene bi günde 20 ile 25 tane filan almıştım ama bazıları her günde 20 taneden aşagı dönmeyenler vardı tabi şans bu herkez bi yerde olta atıyor ve oltalar yan yana alan dar bu balıklar ayrıca sinsidir yüzeyde vurmuyor demişler ama ben yüzeyden çok aldım ama topla atmıyorsunuz çaparaya seyyar kurşun yapıyoruz ekmek arasına köpük yani strafor koyuyoruz sarma yapıyoruz kurşun dibe batıyor ama oltaya boşluk veriyoruz ekmek içinde köpük oldugu için yüzeye çıkıyor sinsi bir balık ilkönce kontrol ediyorlar kuyruklarıyla ekmege vurup dagıtıyorlar dagıtılan ekmegi yiyorlar ama illaki sonunda o ekmege vuracaklar ve vuruyorlar sürüsü ekmegin üstünde şov yapıyor resmen ama kolay yakalanmıyorlar yakalaması yüzeyde zor ama dibte kolay yakalanıyor ekmegi sardıgımızda suda şişiyor ve igneler görünmüyor igne görünürse balık tırsıyor dediğim gibi çok sinsi bir balıktır ve yumurtalarını boşaltırken suda atlayarak şov yaparlar ve tek tek kafasına göre hareket edenleri nadirdir bunlar genelde sürü halinde dolaşırlar sürü halinde işlevlerini görürler yani bizim burdaki görünüm öyle diger bölgelerde nasıl oldugu hakkında bilgim yok kumsal bölgeleri tercih ediyorlar kafaları oldukça geniş büyüktür bu yüzde çeşitli isimler koymuşlardır bazıları koca kafa kefal bazıları paçoz bazıları ise rus kefalı diye adlandırıyorlar biz rus kefalı yada koca kafa diyoruz igne dudagına takıldıgıda dikkatli olmalısınız dudagı çabuk yırtılabiliyor uzayan bir dudak yapıları var ve ekmegi somurarak yiyorlar bi gün resim çekip atarım bölge ve balık resmi filan rastgele kolay gelsin

13. unexpected

unexpected HAMZA

google'a rus kefali yaz, görsellerden istemediğin kadar görebilirsin ;)

14. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    O zamanlar google amca henüz doğmamıştı. Belki de henüz "aguu, gu, ingaa.!" diyordu.;)

15. adminselo

adminselo selçuk

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
    Favori Makine:
    Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
    En İyi Avı:
    4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
    üsteki üç balık sanırım bu dediğiniz rus kefali oluyor bende bilmiyordum tuttuğum yerde gören biri söyledi rus kefalibunlar diye alttaki 3 balık farklı yerde tutuldu ve farklılar zaten birbirlerinden 3 köstekli takımla ve ekmek içiyle tuttum çok sert kafa atıyor çıkarnasıda zor sudan çıkıncada baya zorluk çıkarıyor yine tuttuğum yer kayalık olması ve birazda acemilik dollayısıyla bayada kaçırdık misinayı dahi kopardığı oldu "acemilik ilk ince takım takmıştım" ama tutması çokzevkli etide bir okadar lezzetli diğerkefallerde çok fark var

[​IMG][/URL]

Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

16. Doqukan

Doqukan Doqukan

Slmlar öncelikle Rus kefali avı Karadeniz dışında yapılmamaktadır arkadaşlar. Rus kefali mayıs ortalarında başlar haziran sonuna kadar devam eder.Benim bildigim rusyadan sinopa kadar gider havyar bırakıp ve tekrar geriye dönüş yapar. Avlanma teknikleri ise geçit döneminde 12 numara çengel kullanıyoruz ve akşam saatlerinde boru kurduyla yakalıyoruz :) ben dün gittim ama henüz başlamamış heyecanla bekliyoruz balıkların gelmesini :D

17. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Yine iyi günümdeymişim.:p

Sahi, google amca kaç yaşında, bilen var mı? :confused:

18. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 4.20 / Okuma Salina Sea Spin 2.85mt
    Favori Makine:
    Ryobi TT Power 8000 / Tubertini Plus 6000 / Okuma Inspira 40
    Rus kefali, yukarıda diğer forum üyeleri arkadaşlarında dediği gibi yoğun olarak KAradeniz sularında çıkmakta, boyutları normal kefallere göre çok çok daha büyük oluyor ve dip kısımlarda yaşıyorlar genelde ürkek oldukları için ama yemin durumuna ve diğer kefallerin davranışlarına göre açıkta su üstüne çıktıklarınıda gördüm zira açıkta da olsalar görmemek mümkün değil :D Rusya çiftliklerinden kaçan ve göç eden kefallerden Avşa adasınada baya bir sürü gelmişti bir ara ben 13 yaşındaydım o zaman ve yemli büyük boy çarpma ve 0,40 misinayla devasa birtane rus kefali tuttum kendisi 5 kg'dı arkadaşın ama o balığı iskeleye çıkarana kadar 1-2 kilo ben kaybettim :D hatta misina sağ el işaret parmağımı kesmişti baya sürtünmekten.. En son birtane abi yardım etmişti balığı yukarı çekmemde... daha sonraki senelerde yine Avşa'da bir arkadaşım daha tutmuştu 2 tane rus kefali ardarda onlarda en az 3 kg fln vardı livara sığmıyordu mübarekler, ama sonradan yok olmaya başladılar :( şimdilerde tek tük çıkıyor onlarıda avlamak çok zor maalesef...

19. emre692

emre692 EMRE

Favori Kamış:
    Shimano Beastmaster 4.30
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 10000
    en son böyle büyük bir kefali kadıköyde görmüştüm.benim gibi genç bi kardeşim ekmekle dipten almıştı. 50 cm boyu vardı ölçmüştü.kadıköy kefaliydi :p :D