RYOBİ PROSKYER NOSE POWER SURF MAKİNA kullanan varmı

Konu, 'Makineler' kısmında muratmurat tarafından paylaşıldı.

1. muratmurat

muratmurat MURAT

Favori Kamış:
    sorrento-okuma salina-shimano
    Favori Makine:
    okuma salina sa5 shimano-xtb
    En İyi Avı:
    sazan
    selam değerli dostlar belirtdiğim makinayı bir arkadaşım ihtiyacdan dolayı bana sattı hiç açılmamış kutusunda 1 yıl önceki makina 150 tl ye aldım bu makinayı bilmediğim için fikirlerinize ihtiyacım var lineesffe sorrento kamışda bogazda kullanılabilirmi? eger bu kamışa agır gelirse spıng surf 3.90 kamışım var onda kullanabilirmiyim?Bu makinaya kaçlık ve hangi misina sarmalıyım
    HERKESE SAYGILAR BOL BEREKETLİ AVLAR

Son düzenleme: 23 Ocak 2010
  2. Alparslan34

Alparslan34 Alparslan

Favori Kamış:
    Extreme cast 180 ama şimdi 250 grm atar Michell Spin Hayper cast 420 200 sorento 420200
    Favori Makine:
    Okuma salina Okuma blue hawk Okuma longbow2 Okuma magic
    En İyi Avı:
    Sinarit 4.500 gr..
    Makine Bizim bi abide Vardı Sarayburnu nda Kullandım 140 grm kurşun 9 10 tane iri mezgite banamasın demiyor Çapari ile mezgit tutanlar bilir resmen Odun gibi geliyor Çok rahat çekmişti Sorento ile çok rahat kullanabilirsiniz Sağlam 028. sarıp 037 yada 040 misina ile Tanpon yapabilirsin ...

3. keyfmustafa

keyfmustafa Mustafa KEYF

Favori Kamış:
    Lİneafe
    Favori Makine:
    Ryobi
    En İyi Avı:
    kofana 4,650
    öncelikle hayırlı olsun güzel günlerde kullan.
    Bende almadan önce fiyatı nedeni ile şüpheleniyordum ancak çok sağlam ve güçlü bir makine bahsettiğin kamışta çok iyi bir kamış.
    Zamanla atış+makine+kamış uyum sağlayacak ve asla vazgeçmek istemeyeceksin. mesafe atışlarda oldukça başarılı bir makinedir.

4. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

kullandığım ve çok beğendiğim bi makina bu makinayı lineffe extreme cast 180 4,40 kamış ile kullanıyorum ayrıca elimde sorentoda var ikisde üst segment kamışlar atış mesafesi bakımından çok güzel sonuçlar alabileceğiniz bi takım haline gelir bu ikili öncelikle makinayı ben 4-5 yıl dır kullanıyorum üstünde bol miktarda çizik var ve bana mısın demiyor makinanın misinayı toplayan kolundaki bilya daha yeni bu lüfer sezonunda baslandı bilya nekadar kapalı tip bilya olsada deniz bu oluyo shimano haricinde çoğu makinada bu olur WD40 sıkarak ve çevirerek bilyayı açtım birazdaha katı olan silikon bazlı magnezyum katkılı gresle gresledim ve yuvasına koydum sağlamlığından kuşkunuz olmasın verdiğiniz paraya değiyor

misna konusuna gelince bu sizin av tekniğinize kalmış birşey ama uzun atış yapacağını düşünerek seçebildiğiniz en ince ve en sağlam misinayı seçmenizi tavsiye edrim bu makinayla ben inceliğin ve sağlamlığın kombinasyonu olan dynema ip kullanıyorum çok güzel mesafeli atışlar yapıyorum normal güçle atışlarım soklanmış mono ile atan bildiğim usta atıcılardan 20-30m fark atıyorumama birazdaha abanıp kullandığımda sorunlar oluyo bunu çözümünü burada arıyorum http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=30885 sende tam üstüne geldin katkılarınla ve düşün celerinle katkıda buluna bilirsin

sana bi sorum var aldığın makinanın kutusundan yedek kafa kaçtane çıktı ve yedek kafa grafitmi?

birde kolun geri dönme düğmesi kapalıyken kolu geriye çevirmeye çalıştığında anında duruyormu yoksa azbiraz geriye gidip duruyormu bunu şu manada sordum elindeki makina nın geri dönüş sitemi nin etkinleştiren sistem çarklı sistemmi yoksa bilyalı sitemmi bunu öğrenmekiçin sordum

hayırlı olsun güle güle güzel avlarda kullan

5. muratmurat

muratmurat MURAT

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    sazan
    degerli arkadaşlarım

verdiğiniz bilgiler için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim evet kolun geri dönmesi kapalı iken kolu geri cevirdigimde anında duruş yapıyor hiç boşluk vermiyor kaçlık dyenama misina kullanıyorsunuz tabi önüne 35 lik soklama yapacam

6. muratmurat

muratmurat MURAT

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    sazan
    Selamlar

bu arada yedek makarası var plastik gibi bişi siz buna grafit makaramı diyorsunuz:)

7. alikemal

siyah plastik grafit malzemedir yani plastik değildir dynema kullanıcaksanız şoklama yapmanıza gerek yok dynemanın bir diğer amacı bu zaten ben 0,17mm berkley whiplas pro kullanıyorum 0,15 bile kullana bilirsin

Bozkartal bunu beğendi.
  8. muratmurat

muratmurat MURAT

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    sazan
    teşekkürler

makinayı iyice inceledim ne kutusunda nede herhangi bir yerinde madein cin yazmıyor DESİGNET AND ENGINEERED BY RYOBİ yazısı var kutusunda makinanın kamışa takılan yerdede DESİGNET AND ENGINEERED İN RYOBİ yazıyor orjinalmı yoksa budamı çinde üretilmiş:confused:

9. alikemal

size şöyle cevap vereyim kutusunda ve kamışa takılan bölümdeki yazı DESİGNET AND ENGINEERED İN JAPAN yazması gerekiyo benim makinamdada bu şekilde yazıyo ve orjinalinin bu olduğu söyleniyor RYOBİ yazanını ilk defa duyuyorum belki çindir ama RYOBİ yazmış olabilirler millet Çinden soğuduğu için P.R.C yazar çoğu çin malında Ama orjinalide çinde yapılıyo ama mühendisliği ve tasarımı japonyada yapılıyo

10. cakometti

cakometti ersan

Favori Kamış:
    century TTR 14 ft - daiwa prime caster surf 450
    Favori Makine:
    abu chrome rocket 6500 CT - Abu Ambassadeur 7000I C3 CT Mag
    Selam,
    Gözlemleriniz doğrudur, üzerindeki yazılar vs.. hakkında. Çin malı da olsa, bu makina avrupa da birçok farklı ciddi markalar adı altında satılıyor ( grauvell, tubertini-gorilla ), ve yine bu markalara ait ufak tefek farkların haricinde temel olarak hiçbir fark yok.. Örneğin, bilya sayısı farkı var, geri dönüş bilyası veya dişilisi farkı var, iki yedek kafa farkı var ( markalar arası ).... Fakat ana konstrüksiyon ve malzeme aynı. İç mekanizması çoklu dişli sistemine sahiptir, kısaca ağırlıkları daha rahat çekersiniz. Gövde yapısı grafit olmasına rağmen uzun vadeli kullanımlarda stabilitesinden ödün vermez... En zayıf noktası misina sarım çarkındaki bilyadır, her ne kadar kapalı bilya olsa da tuzlu suya çok duyarlıdır. Ayrıca bu makinenin bilyalarını temin etmek istediğinizde, ithalatçı firma hariç ( ki bu konuda irtibatım olmadığından ), bilya ölçüleri her ne hikmetse oldukça pahalı bilyalar sınıfına denk gelmekte. Artı bir bilya eklediğimde şahit oldum. Kaldı ki bu, dez avantaj dan ziyade bir kalite göstergesidir benim için.
    Yurdum da satılan makinelerin, yedek kafaları siyah grafit gibi görünse de ( bendeki öyle ) bu kafalar teflon kaplamadır, atış performansı olarak aluminyum veya benzeri kafalardan daha performanslıdırlar, misina sarımları oldukça iyidir. Kutularından ekstra teflon pullar verilir, bunlar sayesinde sarımın profili ayarlanabilir, öne yığılma, arkaya yığılma vs.. ( shimano larda da aynı varyasyon ve pullar vardır )
    Kısaca, ağır işçi bir surf makine istiyorsanız, gözünüz arkada kalmadan alabileceğiniz, fiyat performans oranı en uygun makinedir. Uzun süreler size hizmet eder, yerine yenisini koymak oldukça zordur ( fiyat, kalite, vs.. ):)

Son düzenleme: 24 Ocak 2010
  11. muratmurat

muratmurat MURAT

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    sazan
    sizi canı gönülden tebrik ederim inanın bu kadar detaylı bilgiye malın pazarlamacısıda bilmez makina kunusunda harika bilgilere sahipsiniz buzulursaki temennim buzulmaz ilk arayacagım kişi siz olacaksınız:)

12. hkn06

hkn06 hakan

merhaba bu makinadan bende sazan avlarımda kullanıyorum.pişman olmayacagınız bir makina diyebilirim.mesafe atışları için oldukça ideal, arkadaşların vermiş oldukları bilgiler gerçekten paha biçilmez .

13. furunotr

furunotr Haluk

Bu model ve markanın aşağı yukarı 3 yıllık kullanıcısı olarak ben de bir iki şey yazayım:

Genelde yazılanlar doğru; ben de büyük memnuniyet duyarak kullanıyorum bu makinayı, 12 kg. drag ile sınıfında oldukça güçlü bir makina; daha güçlülerine yüksek fiyatlarda Shimano gibi markaların üst segment makinalarında rastlayabiliyorsunuz; ayrıca kol kutru oldukça büyük olduğundan size kullanım esnasında extra tork sağlıyor ki bu da daha rahat ve konforlu sarım demektir; tüm bu özellikleri ile ağırca bir makina olmasına rağmen (sanıyorum 690 gram falandı) size bu ağırlığını hissettirmiyor; yani kullanıcıyı yormuyor. Bendeki 4 bilyalı modeli, kolu bir miktar geri kaçmakta; ayrıca çok memnun olduğum için 4+1 billyalı olanını da bulduğumda 1 tane daha edindim ancak sanıyorum başka bir makina daha edindiğim için elden çıkaracağım...Çekişine örnek vermek gerekirse 10 çinekopu ağır kurşun olsa bile zorlanmadan çekebilirsiniz...

Zayıf yön olarak benim misina sarım kılavuzu diye tabir edebileceğim yerdeki bilya gösterilmiş; doğrudur ancak balıktan her döndüğünüzde (seyrek olarak balığı gidiyorsanız) veya sık gidiyorsanız birkaç kullanımda bir temizlik ve yağlamasını yaparsanız size buradan sorun çıkarmaz; benim için esas sorun (tabii uzun aralıklarla temizlik ve bakım yaptığım için olabilir) makinada misinanın makina altına kaçmasını ve mile dolanmasını engellemek için makaranın altında yerleştirilmiş plastik bir çanak bulunmakta, bunun uzantıları da rotorun iki iç yanındaki kanalların içinde hareket etmekte ve misinanın makina altına kaçmasını engellemekte; işte ben buranın temizliğini ve yağlamasını yapmadığım için ilk kullanmaya başladığımda sinir bozucu bir ses çıkartmakta; kullandıkça bu ses azalmakta ve yokolmakta; (ya da ben bazen tatlı su ile suluyorum ses yine kesiliyor)... Başkaca bir sorun benim gözlemlediğim kadarıyla yok... Kendinize güveniyor ve misinayı makina altına kaçırmam diyorsanız bu plastiği sökebilirsiniz...

Ayrıca her iki makinamın kamışa bağlanan tarafta kalan sabitleme ayağında DESIGNED AND ENGINEERED IN JAPAN ibaresi yer almaktadır; ancak makinaların üretim yeri ÇİN'dir. Ayrıca Ryobi eski ve köklü bir makina üreticisidir; yani tecrübeli bir firmadır...

Sonuç olarak bu makinanın fiyat/performans oranı çok yüksektir ve ben de oldukça memnunum...

Ek: Ben genelde 0,30 monoflament kullanıyorum; tercihe ve yapılacak ava göre bu değişebilir...

Son düzenleme: 24 Ocak 2010
  14. cleiner

cleiner kenan kahya

En İyi Avı:
    zargana
    Bende aldım bakalım, Nasıl olacak. boğazda palamut tutmak için aldım. şimdiki makinem okuma hiç palamut yakalayamadım inşallah şimdi yakalarım.