sakarya nehrinde balık yerine ölü at tutmak

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında san tarafından paylaşıldı.

1. san

san

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna
    bugün sakarya nehrinin güneşler belediyesinden geçen bölümüne yayın avı için gittim.
    hazır tatil uzun zamandır da gitmiyordum.
    2-3 saat bekledim kıpırdama yok.
    nehri seyrederken uzaktan bir hayvan ölüsünün sürüklendiğini gördüm. iyice yaklaştı baktım şişmiş bir at leşi, koku hemen etrafı kapladı, birde gelip benim avlandığım yerin yakınında kalmaz mı
    kokudan duramadım.
    oltaları toparlayıp eve döndüm.
    sakarya nehri haddinden fazla kirli olmaya başladı gibi...

bu sakaryalılar nereye balığa gidiyor bu arada?

2. Eskişehirdeki Şeker fabrikaları sanayi atıkları Sakaryayı bitirdi..Heryıl salınan atıklar dönem dönem toplu balık ölümlerine sebep oluyor..Her yıl kıyıma uğrayıncada sakaryada değil yayın balık tutmak şansa kalıyor..Bizim köyümüz (Nallıhan/kozlu köyü) sakaryaya sıfırdı ve 20-25 sene önce pirinç tarlalarını sulayan arklarda kilo üzeri sazanlar cirit atardı..Hatta değirmenimizin taşını çeviren karanlık oluk sık sık bu balıklardan dolayı tıkanır ve Babam tarafından buradaki balıklar alınıp sakaryaya akan gidere bırakılırdı..O zamanlar yakalanan yayınlar hakikaten şimdilerde efsane gibi anlatılan türdendi..Yayın misina yerine halatla yakalanır makine yerine öküz koşularak kıyıya alınırdı..Sadece Kafasının büyüklüğü el arabasında taşınacak kadar büyük olanlar sıkça yakalanırdı..Bu balıklar çok bol olmasına rağmen 7-8 ailece paylaşılır ve asla ısraf edilmezdi..
    Ama şimdi bırakın böyle balıları kirlilik nedeniyle insanlar sakaryanın suyuna değmeye korkuyor..

Son düzenleme: 1 Kasım 2008
  3. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    yıların birikimi porsuk çayının kirletmesi yadsınamazsa da...
    Sakarya Nehrini ,Kaynağından pamukovaya kadar biliyorum...
    Anakara çayının daha önce nasıl şimdi nasıl olduğunu Anakara'ya Eskişehir üzerinden gidenler, yaz günlerindeki kokularından bilirler...

Geçtiği ovada sulamadan kaynaklanan azalma ve polatlı yöresindeki sanayi atıklarının bir şekilde Sakaryaya atıldığını da gördüm...

Eh akan su pislik tutmaz Atasözünü uygulayan nehir kıısı yaşamı da gözardı etmemek lazım...

Her ne ise...

Akan sular artık ağlıyor..

Öyle ya akan su kir tutmaz (mı)...

4. Sayın Üye
    Eskişehirde kaç adet şeker fabrikası olduğunu saymaktan çok daha önemli işlerim var..Burada 20000 üyenin sanayi sorularını cevaplayamam..İspat demişsin En güzel ispatı bölgede yaşayan insanlar ve özellikle Adapazı şeker fabrikasının sebep olduğu kirlilik nedeniyle Çevre bakanlığınca uygulanan ceza..
    Pancar yıkama dip sularının nehre bırakılması sonucu her yıl sakaryada toplu balık ölümleri ve kesif bir koku meydana gelir..Ancak son dönemde arıtma tesislerinin faaliyete girmesi ile bu kirlilik eskiye oranla nispeten azalmıştır..Ancak sakarya eski günlerinden çok uzaktır.Tabiki kirliliği tek şeker fabrikaları sebep olmuyor..Bunun yanında diğer sanayi koları ve evsel atıklar sebep olmakta ama şimdi siz bunlarada kanıt istersiniz..Ama ben size şunu kanıtlarım..Sakarya çok kirli..
    Demişsiniz ..Tarlalar sulanıyor herkes telef olmazmı??
    Bu sudaki kirlilik tabiki herkes telef olmayacak ancak son 15 yıldaki kanser vakalarındaki artış ve özürlü doğum oranlarındaki artışlara bir göz atarsanız sebebini bizlerede açıklarsınız sanırım..

Son düzenleme: 1 Kasım 2008
  5. mb58

mb58 mustafa hoca

Favori Makine:
    dam, daiwa
    eskiden sakaryadan çok güzel balıklar alırdık, birkaç senedir gidemiyordum, çok özledim sakaryayı ve geçen hafta gittim ki, one koku, sakarya kokuyor, neyse su kenarına inip iki oltamı attıktan sonra etrafa bakınacak oldum ki, hemen solumda 2'şer kg lık iki balık ölüsü kıyıya vurmuş leş olmuş, ayrıca kıyılara zift gibi yapışmış makine yağları bulaşmış, sanırım kepçeler tarafından salınmış, ve birde sağıma baktım ki 20m kadar yakınımda koca bir inek ölüsü, ayrıca benden başka hemen herkes tırıvırı atıyor, rahatsız olduğumdan yer değiştirdim ama heryer aynı sakarya bitmiş, daha doğrusu bitirilmiş, vurdum duymazlık, denetimsizlik, sahipsizlik, cehalet bitirmiş güzelimsakaryayı. Gittiğim mevki osmanelinin hemen yakınları idi.

6. san

san

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna
    sakarya nehri mükemmel bir doğanın içerisinden akan pis bir nehir halinde birçok yeri değerlendirmeye o kadar müsait ki..şayet değerlendirilse istanbulun yarısı haftasonlarını buralarda geçirir ama böyle gelmiş böyle gider...

7. mesutonus

mesutonus Mesut ONUŞ

Favori Kamış:
    Alba Star
    En İyi Avı:
    Turna 2Kg
    Ben Sakaryalıyım, bu mesajından sonra büyük utanç yaşadım. Ancak haklısın, Sakarya nehri ve bölgedeki diğer irili ufaklı dereler ve kanallar hor kullanılıyor. Bir senesi boya fabrikası zehirli atıklarını boşalttı ve tüm nehirde balıklar denize kadar sıkıştı en son burada su üzerine çıkıp öldü. Tam bir katliam. Böyle olaylar bir kaç kez oldu. Nehir çok bulanık olduğu için kirlilik de göze batmıyor sanırım, bu da insanları duyarsızlaştırıyor. Büyüklerimden dinlediğim kadarıyla evvel senelerde büyük yayınlar ve sazanlar zıpkınla tutulurmuş. Hatta zıpkınlara küçük yaşlarda ben de rastlıyordum sonradan bunlar ortadan kalktı. Efsanevi büyüklükte balıklar göremiyoruz. Ufak tefek kızılkanat, 40-50cm turna denk gelirse ne ala.

8. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    valla nediyeceğimi bilemiyorum bizim buradaki göletlerde kuş ölüsü falan görüyoruz ama ilk defa bunu senden duydum tabi olmayacak değil olacaktır tabi

9. serhatyuksel20

serhatyuksel20 serhat yuksel

kardeş ben denizlide yaşiyorum burdada durum farklı değil doğrusu daha 1 ay önce denizli gök pınar barajında balık kaldıamı yaşandı densizler gece yarısı baraja balık otu atarak avlanmışlar ve sonuc katlıam bınlerce yok yok mılyonlarca balık katledılmiş ve sorumlular yok .yazık hemde çok yazık denızliden serhat

10. sofi-5454

sofi-5454 Metin

Favori Kamış:
    REMİXON VE KARBON ÇELİK SOPA
    Favori Makine:
    DAİWA,REMİXON
    En İyi Avı:
    TURNA 3KG.
    Kardeşlerim evet durum içler acısı bende pamukovalıyım inek, at, eşek,kurban bayramında işkembeler , kanalizasyonlar , fabrika atıkları vs. anlatılmaz ve utanç verici görüntüler daha geçen gittiğimde nehrin dibi rahat 10 cm pislik kaplamış kokudan yaklaşılmıyor biz suyun dışında tahammül edemiyoruz ya güzelim balıklar ne yapsın aslında denetlemeler olması lazım ama herkes herkesin adamı malesef ALLAH(cc) hu yardım etsin hidayet etsin saygılar