ŞAMANDIRALI-FLY Sisteminin tanıtımı

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında sinekci-fly tarafından paylaşıldı.

1. sinekci-fly

sinekci-fly kasım tazegüney

Şamandıralı FLY(sinek)düzeneği

Fly ile balık avcılığı deyince elbetteki ilk akla gelen bir fly takımı ve onun ucunda savurularak atılan sinek,bu sistemin makinası, misinası özel olduğu kadar bir cok arkadaşımız bu sisteme meraklansada kullanım zorluğundan dolayı cok kişi başlamadan bırakmakta veya devam ettirmemektedir.
    Birde ülkemizde modern fly sistemi ile avlanabilir alanların azlığı ve zorluğu bunu kullanmak isteyenlerin önüne engel olarak cıkmaktadır.durum böyle oluncada aynı görevi gören ve hemen hemen her derede kullana bileceğimiz şamandıralı fly sistemini öne çıkarmaktadır.
    FLY oltanızla avladığınız tüm türleri şamandıralı fly düzeneği ile de raktlıkla avlayabilirsiniz.hatta bu düzenekle daha cok balık yakalama şansınız vardır.Bölgemizde genelde bu sistemle alabalık,tatlı su kefali(kasna) akbalık(gümüş)hatta tatlı su levreği avlanmaktadır.
    Sistemi inceleyip uygulamaya başladığınızda hiçte zor olmayan herkesin kolayca uyugulayacağı bir sistem olup kullandıkca işin incelik ve püf noktalarını rahatlıkla göreceksiniz ve inanıyorumki sizlerde bu sistemi uygulayarak yukarıda belirttiğim balık türlerini yakalamada başarılı olacaksın
    Yaklaşık 20 yıldır kullandığım ve balık avında oldukca başarılı olan şamandıralı (fly)sistemini ve bu sistemde kullandığım sinekleri ve yapım aşamalarını sizlere tanıtmaya çalışacağım umaraım azda olsa sizlere faydalı olurum.
    BU SİSTEMİN OLTA DÜZENEĞİ

Çok nadirde olsa özellikle göllerde, balığın kıyıda oldukca uzak bulunduğu yerlerde bu sistemlede avlanmanız mümkün.yanlız Yalnız takım büyük ve ağır olacağından uzun süre kullanamazsınız

Atış tekniği:
    Resimdede gördüğünüz gibi
    karşı kıyıya atış yaptığınızda istediğiniz nokya sinek düşmeden önce misinayı elle frenlerseniz sinek şamandıranın önüne serilecek ve iyi atış olacağından balık yakalama şansınız artacaktır.
    Frenleme yapılmadığında ise sinek ana bedena sarılır ve balığın dikkatini çekmez.

Balık yakalanınca panik yapmadan yavaş yavaş çekilmeli
    yoksa akıntınında hızıyla balığı kaçırabilirsiniz.(resimdede görüldüğü gibi balık yakalandıktan sonra akıntılı derelerde yava yavaş çekilmeli)
    İYİ BİR AV İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER
    Sinekle avlanacağınız su kesinlikle bulanık olmamalı
    Avlayacağınız balık türünün suyun üstünde oynamaya başlayacağı mevsim olmalı
    Atış yapıldıktan sonra hemen sarmaya başlanılmalı bekleme yapılmamalıdır.
    Atış sonrası çekme hızınızı suyun durumuna göre ayarlamalısınız. Kefal avında genelde kıyıya paralel atışlar yapılmalı
    Sığ yerler.ağaç altları derelerde karşı kıyılar tecih edilmeli Göllerde Alabalık ve gümüşte balığının oynadığı yerlere atışlar yapılmalı
    Dalgaya ve akıntıya ters atışlar yapılarak çekikmeli
    Göl ve barjlarda sineklerin cok olan tüy ve kanatları biraz kısaltılarak azda olsa suyun 1 cm altından gelmeli
    Akıntılı ve sert akan derelerde özellikle alabalık olan derelerde bol tüylü sinekler tercih edilmeli
    Balık herzaman aynı renge günün her saatinde aynı oranda vurmayacağından suyun, havanın ve yakalayacağınız balık türüne yöredeki sinek türlerine benzer sinekler kullanmalısınız
    Bu sistemle en verimli av (bölgelere göre değişmekle birlikte)15 mayıs-15 ekim ayları arası en verimli aylardır. Diğer aylarda su soğuduğundan balık suyun üstünde değil altında yemlendiğinden sinekle avlanmak pek verimli olmayacaktır.
    SİNEK YAPIMINDA KULLANILAN ÇEŞİTLİ MALZEMELER

FLY İĞNELERİ(MUSTAD 94840-41 ve 9671)
    İyi bir fly yapmak istiyorsanız özellikle fly için özel üretilen bu iğnelerden kullanmalısınız.

SINEK YAPIM AŞAMALAR
    1-Önce kuyruk sarılmalı
    2-Gövde dolgusu yapılmalı
    3.-Sim sarılacaksa gövdeye sim sarılmalı
    4-Kanat yapılacaksa kanat takılmalı
    5-Kafa tüyleri takılarak sinek tamamlanmalıdır

ÇEŞİTLİ SİNEK ÖRNEKLERİ
    Bol tüylü ve kanatlı sinekler özellikle alabalık avlarımda tercih edilmeli

http://i54.tinypic.com/2cn9qc6.jpg[/IMG
    [IMG]http://i54.tinypic.com/5nskgm.jpg

Şamandıralı fly sistemi ile avlanmada normal fly e göre daha fazla balık yakalama şansınız var .bu nedenle oltanıza atlayan her balığı değilde avlanabilir boylarda ve sizin için yeterli olanı avlayın.
    Bu konu sadece bilgilendirme amaçlı ve özet şeklinde hazırlandığından bazı detaylara girilmemiştir.

Tüm amatör olta balıkcılarına bol şans ve rasgele diyorum.

Kasım TAZEGÜNEY

2. bülent07

bülent07 BÜLENT ÇABUK

Favori Makine:
    shimano twinpower
    En İyi Avı:
    18 KG lagos
    Kasım bey faydalı ve güzel paylaşım teşekkürler.Bu sistemi ilk fırsatta deneyeceğim.Dha önce bir fly takımı aldım fakat Antalyadaki meralar genelde fly için yeterli alan yok sürekli takılıyor fakat bu sistem daha mantıklı gibi görünüyor.

3. KorkutAta

KorkutAta Muharrem

Favori Kamış:
    D.A.M FZ SPIN 215 CM
    Favori Makine:
    Okuma Flame 20
    En İyi Avı:
    sazan, 13,1 kg.; gökkuşağı alası, 2 kg.
    Güzel sunumunuz için teşekkürler.

4. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Evet beklenen paylaşım geldi. Ellerine sağlık Kasım abim, gayet açıklayıcı ve güzel bir sunum olmuş.:)

İkinci takımı daha bir uygulanabilir buldum. Diğerine nispetle kösteklerin karışma problemi daha az olur. En azından benim gibi ilk başlarda acemilik çekecekler için idealdir diye düşünüyorum. Ustalaştıkça diğeri de kullanılabilir elbette.

Bir de sorum olacak: Köstek boyları kaç santim olmalı? Teşekkür ederim.:)

5. muhammer41

muhammer41 Muhammer YILMAZ

Eline emegine saglık kasım usta güzel bir paylaşım olmuş rastgele.

6. sinekci-fly

Konuda da belirttiğim gibi modern fly sisteminin kullanım alanı bizim derelerde sınırlı bu sistem ise hemen hemen her derede rahatlıkla kullanılabilinir. tabi ilk baştan acemilik olsada 1-2 kullanılmdan sonra tamamen olay kavranılır. meps kullanan arkadaşlar hiçbir zorluk yaşamadan olayı kavrarlar
    Amacım konu hakkında bilgisi olmayan arkadaşları bilgilendirmek.ben teşekkür ederim

sevgili NURİ konuda belirttim 1.sistem aslında daha kullanışlı yanlız atış resiminde anlattığım gibi sinek bağlı köstekler bedene sarmaması içim suya düşmede önce frenleme yapmak gerekir.mayıs 15 ten sonra ben arabamda bu sistem bağlanmış oltamı taşırım nerde bir dere görsem hemen açar oltamı balığımı yakalarım yem bulma veye oltaya yem takma gibi bir problem olmaz.
    Evet köstek boyları çok önemli şamandıradan sonra en az 1.80 cm uzunluğunda olmalı vede en fazla 3 adet sinek bağlanmalı.ilk kullanacak arkadaşlar 1-2 sinek bağlayarak işe başlamalılar.birde bu sistemde atış yapıldıktan sonra olta hemen yavaş sarılmalaıdır,hareket olmayan yeme balık pek saldırmaz.
    2.sistem belirmiştim genelde balığın kıyıdan uzak olduğu yerde ki göllerde tercih edilir çok yorucudur bizim burda ağustos eylül aylarında abantta alabalık avında uygulanan bir sistemdir. haziran sonrası kıyılar otlanacağında balık uzakta kalıyor ve 70- 80 mt atmak için bu sistem kullanılıyor tabi yorulmam dersen uygun derelerde de bu sistem iş yapıyor.yanlız o zama bu sistemde 3-4 adet sinek bağlaman gerekecektir.

7. sinekci-fly

Teşekkür ederim değerli arkadaşım. Amacım bu konudan haberdar olmayan arkadaşları bilgilendirmek umarı arkadaşlara faydalı olur

8. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Kasım abi, köstek boyu derken; kol/sarkıtma, herbir imitasyonun bağlı olduğu kısa misina parçalarının boyunu kastetmiştim.:)

9. sinekci-fly

Nuri kardeşim ben 3-5 cm olarak bırakıyorum bence 5 cm geçmemeli uzun olursa bedene dolaşabilir

10. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

Boy tamamdır abicim.:)

Köstek misinalarının kalınlığı ne kadar olmalı? Kaç milimetre önerirsiniz?

Sanırım bu son sorum olacak, sizi de yorduk kusura bakmayın.:eek:

11. sinekci-fly

Ben genelde şamndıranın önüne 0.25mm misina bağlıyorum sinekleride aynı misina ile bağlıyorum(0.25) sinek seçimine çok dikkat et benim resimlediğim renkler genelde en iyi iş yapanlar .kefal ve gümüşte çok tüylü ve kanatlı olanların kanatlarını kes tüylerini bir miktar kısalt sarı kırmızı siyah simli olan sinekleri tercih et.Avatarımdaki sinek her zaman en flaş olandır günün ve mevsimin her saatine iş yapıyor.
    kafana takılan her problemi cevaplamaya hazırım.amacımız sizin gibi değerli arkadaşlarımızla bildiklerimizi paylaşmak değilmi.sakın rahatsızlık verdiğini düşünme.

Son düzenleme: 15 Nisan 2011
  12. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Çok sağolasın sevgili abim.

Gönlünüzce ve tadında avlara diyelim, güzel alabalıklarla vuslatınıza inşallah...;):)

13. zait41

zait41 zait adar

Favori Kamış:
    4 m alman balzer kamış
    Favori Makine:
    ekosima riyobi 6000 banax 3000 4000 makara
    En İyi Avı:
    1.5 kgeşkina 1980 gr çaylama
    çok teşekkür edriz gerçekten çok yararlı bilgiler avlarınızın ve bilgilerinizin devamını bekleriz rastgele.

14. Afyon Carp

Afyon Carp Sedat KESER

En İyi Avı:
    aynalı sazan 13 kg
    üstadım bu sistemlerde azda olsa kurşun yokmu. uzağa atış için mantarın ağırlığı yetiyor mu. bulunduğum yerde dere var ama bizim çapak dediğimiz bir balık türü var gerçek ismide tatlı su kefali galiba. izmir hamsisi kadar birşey. biz tavuk ciğeri ile avlanıyoruz çünkü kan kokusuna gelen bir balık. sinekle bahsettiğim türde balık avladınızmı. sizce iş görürmü

15. sinekci-fly

Sistemde kesinlikle kurşun yok zaten balık su üstünden gelen(yapay sinek)yeme saldırdığında yakalanıyor. şamandıra olarak içi su ile doldurularak ağırlaştırılan su şamandıra kullanabilirsiniz.Eğer balık avlayacağınız yer taşlık ve kayalıksa suya batmayan ağırlıklı top şamandıralardanda kullanabilirsiniz.
    Diğer detaylar için konuyu tekrar okursan bu sistemen en verimli dönemlerini daha iyi öğrenirsin
    rasgele

16. Afyon Carp

Afyon Carp Sedat KESER

En İyi Avı:
    aynalı sazan 13 kg
    ilgilendiğin için teşekkürler üstad. bu sineklerden temin edebileceğim bir yer varmıdır.:rolleyes:

17. KorkutAta

KorkutAta Muharrem

Favori Kamış:
    D.A.M FZ SPIN 215 CM
    Favori Makine:
    Okuma Flame 20
    En İyi Avı:
    sazan, 13,1 kg.; gökkuşağı alası, 2 kg.
    Yapay sinekle bir ara avlanmayı denemiştim. Fakat sinek ıslanınca suya batıyor, bunu engellemek için bir yol var mı?

18. sinekci-fly

Değerli kardeşim ben üstad flan değilim sadece bildiklerimi arkadaşları ile paylaşan amatör olta balıkcısıyım.Bu sineklerden genelde av bayii lerinde bulunur sadece tavsiyem çin malı olanlardan değilde mustad veya şekspir marka veya verdiğim örneklere benzer olanları tercih etmelisin

1-batmaması için dry fly kullanmalısın(bol tüylü olanlardan)
    2-sinek suya attıktan sonra hemen yavaş yavaş çekeceğin için suyun 1-cm aşağıdan bile gelmesi balığın dikkatni çekeceğinden mutlaka yeme saldıracaktır.

19. Afyon Carp

Afyon Carp Sedat KESER

En İyi Avı:
    aynalı sazan 13 kg
    bilgi için teşekkürler kazım abi..

20. mehteran

mehteran Gürkan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    Kasım abi döktürmüşsün gene.. Güzel paylaşımın için teşekkür ederim.