Şamandirali Olta

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında kovboy tarafından paylaşıldı.

1. kovboy

kovboy MESUT

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    89cm turna 4,350kg
    Bundan seneler önce daha liseye gidiyordum okulun yaz tatilindeydik tabi bizdeki bu balık merakı o zamandan beri var.Arkadaşımla balıga gitmek için sözleştik ben malzemeleri ayarladım hani malzeme dediysem öyle kamışımız makinamız falan yok agaç dalından yaptıgım şamandıralı bir olta birde dip oltası yiyecek nevaleleride aldıktan sonra çıktık yola tabi araba falanda yok tabanvay.Gittigimiz yer alibeyköy barajının alt kısmında arıtım tesisi ve pompa istasyonunun önündeki göletti tabi tahmin edeceginiz gibi balık tutmak yasak bekciler yaklaştırmıyor.Oraya vardıgımızda bizim herzamanki bekçi amca bize burada balık tutmak yasak dedi binbir rica minnet bekci amcayı ikna ettik.Oltalarımızı açtık solucanları taktık ben hemen önümdeki sazlıgın dibine oltamı attım arkadaşta öbür sazlıgın dibine başladık beklemeye aradan on dakika falan geçmiştiki benim şamandıra gözden kayboldu hemen oltamı kaldırdım bayada agır birşey derken birde ne göreyim koca bir su kaplumbagası oltanın uçunda öylece duruyor hemen kıyıya aldım igneyide öyle bir yutmuşki yarım saat ugraşmayla anca çıkarttım.Tam oltamı yeniden yemleyip atacagım yan tarafta duran bir torba küsbeli hamura gözüm ilişti herhalde bizden öncekiler bırakmış ben solucanı bırakıp hemen hamurdan bir parça aldım igneyi bir güzel hamurun içine gömdüm tekrar aynı yere bıraktım.Oltanın yanından biraz uzaklaşıp başladım dip oltasıyla ugraşmaya şamandıraya arada bir de bakıyorum , tam dip oltasının dolaşıklıgını çözüp yemleyecektimki şamandıranın kayboldugunu farkettim koşup hemen oltayı tutuyum diyene kadar balık bizim şamandıralı oltayı arkasındaki dalla beraber suyun içine çekmeye başladı nafile yetişemedim.Balık suyun içide bizim oltayı bir oraya bir buraya sürükleyip duruyor gölette derin giremiyoruz aklıma benim dip oltası geldi hemen koşup onu aldım unu fırlatıp şamandıranın misinasına takıp çekerim belki diye ama nafile balık bir yerde durmuyorki atıyorum takamıyorum ,balık artık arkasındaki dalı çekmekten yoruldu sabit duruyordu birkaç denemeden sonra dip oltasını benim şamandıralı oltanın arkasına atmayı başardım hemen hızlı hızlı çekerek igneleri şamandıralı oltanın misinasına takmayı başardım yavaş yavaş çekmeye başladım olta hem balıgın hemde dalın agırlıgından oldukça zor geliyordu sonunda kıyıya yaklaştırdım artık balıgı görebiliyordum o zamana kadar yakaladıgım en büyük sazandı bu tam şamandıralı oltanın misanasından tutup kıyıya alacagım balık suyla karanın birleştigi yere düşmezmi allahtan bizim şamandıralı oltayı çeke çeke öyle yorulmuşki degil kaçmak kuyrugunu oynatacak hali yok hemen üzerine atlayıp yakaladım 1-1,5 kiloluk bir aynalıydı bu tabi bendeki sevinci anlatacak kelime bulamıyorum o zamana kadarki en büyük balıgımı yakalamıştım biraz zahmetlide olsa