Samsun da rapala ile lüfer ???

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında mcaglar tarafından paylaşıldı.

1. mcaglar

mcaglar Mehmet ÇAĞLAR

Favori Kamış:
    Olta, Kaşık, Meps, Rapala
    En İyi Avı:
    Turna, 6 kg
    Sevgili arkadaşlar ve abiler, bazı konularda görüyürum da, rapala ile lüfer avlıyorlar. Tamam bunda bir gariplik yok. Benim öğrenmek istediğim rapala ile Samsunda balık avlayabilir miyiz? Mesela Belediye Evlerinin yanındaki balıkçı barınağının dışa bakan kısmında bu yöntem işe yarar mı? Ya da nerede işe yarar? Ve ne çesit bir rapala kullanmalıyım (boyu, rengi vs. varsa ve de zahmet olmazsa resmini de ekleyebilirmisiniz.) Bilen Samsunlu hemşehrilerim yardımcı olursa çok sevinirim, şimdiden teşekkürler herkese rastgele, saygılar.

2. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Mehmet usta samsunda kaşık ve rapalayla lüfer alan yok.Yalnız ramazanın ilk günlerinde fuar içinde kaşıkla alan olduğunu duydum okadar.Belediyeevleri kısa burunda sarıkanat alıyorlar,derbent mevkiinde de balık vuruyor ama kanalizasyon pislikleri ve koku çok kötü.Baruthanede akşamları çinekop ve sarıkanat alıyorlar,ama bu saydıklarım hep yemli oltayla alınabiliyor.20 gün önce belediyeevleri iç tarafta kendi yaptığım rapalalarla denedim oradakiler bana çok tuhaf baktılar,bende yemli attım.Yani istanbuldaki gibi lüfer tutan pek görmedim desem yalan olmaz.Yalnız 1hafta kadar önce baruthanede sadece 1 gece 20-30 tane çinekop alan olduğunu duydum(kaynak sağlam).Pazar günü gidebilirsem baruthaneye bakacam(balık +nasip olursa tutarım).İnşallah içini karartmamışımdır.Rastgele

3. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Niye olmasın? Samsun'u bilmiyorum ama lüfer bulunan yerlerden her zaman rapala ve kaşığın iş görme ihtimali var. Özellikle sabah denize güneş ışığı vurmadan öncesi ve akşam güneş battıktan sonrası sahte yemler için en uygun zamanlar. Bunun dışındaki zamanlarda sahte yemle lüfer alma ihtimalin daha zayıf. Denemelerini gece denize ışık vuran noktalarda da yapabilirsin. Karadeniz için mümkün olduğunca parlak sahte yemler kullan. Özellikle lüferin parlaklık düşkünlüğü fazladır. Görüşün düşük olması nedeniyle balığın yemi farketmesi için de önemli bu. Hatta bu yüzden kaşığın sahte yemden daha iyi iş gördüğü de olur.
    Düşük atarlı kamışla kurşun kullanmadan çeşitli model sahte yemler dene, balığın suyunu ara. Elinde dalan, batan tipte rapala yoksa kurşun kullan. En önemlisi de sabret;)

4. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Samsun'da sahte ile lüfer

Sevgili Memet;
    1975-1989 yılları arasında toplam 15 yıl boyuca Samsun'da çinekopu beğenmeyen, sarıkanata eh diyen, lüfer ve kofananın peşinde koşan avlar yapardık. Çinekoptan yani 20 cm nin altındaki balıktan, zargana oltasına geliyor yem ve kancayı kesiyor diye nefret ederdik.
    Esebaba camii üst tarafında oturan Usubütün soyadlı kardeşler benim lise arkadaşlarımdır ki, ekibimizi onlar ve aynı mahalleden bir kaç arkadaş ile Sağır-Dilsiz okulundan bir hoca oluştururdu.
    Lüfer ve kofana avlamak istediğimizde yuvarlak kaşık kullanırdık, kıyıdan elle kamış ve makara olmadan atması kolay olur ve iyi iş görürdü.

Şimdi diyeceksiniz ki, nerede o balıklar.

Eğer yeşilin arkasına bu gün de gidebilseniz aynı balığı üstelik arada bir iki levreği çantaya koyabilirsiniz.

Şimdi şartlar eskisi gibi değil, daha gelişmiş malzemeler bulmak mümkün, kullanacağınız malzemeye gelmeden, genel olarak Samsun'un şu halinde iyi balığı almanın bazı tüyolarını vereyim.

Size ve Samsun ve benzeri yerlerde balık avlamak isteyen arkadaşlara belki yardımcı olabilirim.

1- Kalabalık ve gürültücü bir ekiple balığa gitmeyin.
    2- Yarım saat sonra, "balık yok burada, haydi gidelim" "acıktım", "susadım", "...im geldi", "yem tak", "kanca bağla" gibi bilimum yakınma ve istekleri az olan balık avını seven ve ava odaklanmayı beceren, az da olsa malzeme bilgisi olan bir av partneri seçiniz.
    3- Kalabalık yerlerden uzak durunuz. Sadece at çek balık alınıyorsa kalabalık yerde avlanınız.
    4- Doğru saatte balığa gidiniz. En verimsiz saatler 10:00- 15:00 arasıdır.
    5- Rüzgarları tanıyınız, hangi rüzgarda neresi balık yapar mutlaka öğreniniz. Samsun'da poyraz ve sonrası açık sularda iyi balık olur. Balıklar çırpıntıyı sever, rüzgarsız havalarda ancak kısıtlı yerlerde belli balıkları avlamak mümkündür.
    Aşırı sert Kuzey dou rüzgarında bile kumluk plajlar dhil pek çok yerde, kalkan ve levrek de dahi balıklar alınabilir.
    6- Kafanıza koyduğunuz hedef türler için doğru takımı evde hazırlayınız. Ne avlayacağınızdan ve denizin hangi takımı atmaya elverişli olduğundan emin değilseniz, olası takımları hazırlayıp, bir strafora sararak takım çantanıza yerleştiriniz.
    7- Unutmayın ki küçük sivri kancalar ve ince misinalar başarılı bir av için en uygunudur. Mümkün olan her balığa iyi kalite siyah sinek kancalar (balığına göre 13 den 2 no ya kadar) kullanmak benim ilkemdir. 020 den kalın misinayı özel şartlarda kullanırım.

Gelelim lüfer sahtelerine;

Havanın bulutluluğuna göre, rüzgara ve bulanıklılığa göre, magnum modelden hamsi modeline kadar, kırmızı kafa beyaz vücuttan, benekli tirsi modeline (prenses) bir kaç model 7-11 cm arasında sahte edinin.
    Bulutlu ve bulanık durumlarda ve sabah gün ışırken -akşam gün kararırken en parlak olanları, güneş tepedeyken bakır sarısına kaçan ve yeşil mavi sırt-metalik karın hamsi şeklindeki 100-200 cm batan modeller uygundur.
    Bana kalsa Samsun'da lüfere en uygunu ünlü prenses modelidir.
    Bakır sarısı hamsi
    Yeşil hamsi
    Prenses model benekli hamsi (arkadaki)
    Magnum batan prenses ve kırmızı kafa (BSRD ve RH)

bu malzemeleri atabilirseniz kurşun kullanmadan, olmassa uzun mekik biçimli kıstırmalardan uygun ağırlıktakini 2-3 karış öne ekleyerek kullanabilirsiniz.

Fakat: Benim favorim jackjiglerdir.
    [​IMG][​IMG][​IMG]

Av sahası olarak Derbenti, Baruthane açıklarını ve mendireğin doğu ucunu, Dereköy balıkçı barınağı dışını tavsiye ederim.
    Girebilirseniz Yeşil mendireğin arkası hafif çırpıntılı havlarada ve sabah erken saatlerde garanti av verecektir.

Son düzenleme: 3 Kasım 2006
  5. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Çok iyi bir çalışma teşekkürler
    mutlaka faydalı olacaktır

6. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Bir ilave

Sahteyle avcılık değerli Emre Cide arkadaşımızın da belirttiği gibi sabır ve sebat gerektirir. Bir gün boyunca bir levrek alınabileceğimiz avlar trofe sayılır, o nedenle atıp çekmekten, sahteye aksiyon vermekten bıkmayınız.

Uzak düşen ve aksiyon verilen sahteler öyle yada böyle eninde sonunda balığı önünüze çekecektir.

7. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Bir hatırlatma da benden.

En önemli bilgi, balığın hangi yeme saldığıdır.
    Bu bilgi, çaparide de, yemlide de, sahtede de, kaşıkta da her şeyden önde gelir.

Balık hamsiye salıyorsa,
    çaparide siyah veya kırçıllı siyah tüy, yem olarak hamsi, hamsi taklidi sahte veya ince dar kaşık kullanmak uygun olur.

Balığın yemi istavritse,
    Çaparide beyaz veya beyaz kırçıllı tüy(Tüy her zaman diğer malzemelere göre benim favorimdir.) yemlide istavrit, kaşıkta uzun tip,

Lüfer, kofana kendi yavrusuna salıyorsa,
    Çaparide kırçıllı veya beyaz tüy, Kaşıkta Yakup Hocanın gösterdiği gibi yuvarlakça tip, seyirtme zokada yassı olanlar tercih edilmelidir.
    ...

Son söz:
    Her zaman geçerli olan, herkesin kendi tecrübesine göre davranmasıdır.
    Başkalarının tecrübelerinden yararlanmak ise akıllı insanların harcıdır.
    Malum, hepimiz nasihat vermeyi severiz de almaktan pek hoşlanmayız.:p

Hepimize rastgelsin.

8. blackboy55

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    Yakup abi verdiğn bilgiler için sağol.Samsun kanalizasyonu belediyeevlerinin kirazlık kısmına verildiğinden derbent mevkisinde su hem çok kirli,hem de kokudan durulmuyor.Yeşil mendireği yok saymak lazım.Kırmızı mendireğe sabah 4,5-5 civarı deniz tarafından girilebiliyor( o saatlerde bekçiler en güzel rüyayı görüyorlar),çıkarken kayıkla girdim yalanı gerekiyor.Baruthane kayıkhanenin ucu barbun ve ıspara ,DLH tarafıda akşam çinekop yapıyor.Nasip olursa birgünümü sahte balıkla ava ayıracam.Samsunda balık olmamasının sebebi bana göre ağcıların sebebidir.Adamlar sahil güvenliğin gözüne bakarak kefale ağ sarıyorlar.Biz üstümüze düşeni yapıyoruz ama?nafile.Kar yağmazsa pazar günü bakacaz.

9. blackboy55

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    Aklımdayken bu aralar cihan55 akşamları çinekopa takılıyormuş,onada sormak lazım.Cihan ordaysan bizi aydınlat lütfen.Herkese rastgele.

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Musa

Büyük ihtimalle diğer arkadaşlarımızın da düştüğü yanlışa sen de düşmüşsün.

Birilerini kınamadan önce sormamız gereken ilk soru , yaptıkları iş yasal mı değil mi?

Ağ atanlar ticari balıkçı ise yaptıkları normal,senin hoşuna gitmese de.
    Eğer amatör iseler, ağ kullanmaları yasal değil, sahil muhafaza veya jandarmaya haber vermek gerekir.

Aksi takdirde yazdıklarımız haksız olur ve havada kalır.Ne dersin?

Rastgele.

11. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Anlaşılan mehmet çağlar öylesine sordu, biz de boşuna uğraştık galiba :)
    Neyse, işine yarayanlar çıkar.
    Ufak bi ekleme daha:
    Burası Karadeniz başka yere benzemez. Deniz yem doludur, iyi hesaplanmamış sahteye öyle kolay kolay balık vurmaz.

Musa Taylan arkadaşımız izin alabilirse bir hafta sonu hep beraber balığa gidelim diyeceğim ama, sanırım bu mümkün değil. :)

12. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Yakup abi kendi başından pay biçtin sanırım :D
    Sen yeterki ablamdan izin alıp Samsuna gel. Ben kıyamet kopsa o izni alırım sen merak etme. Ayrıca istediğin haftasonu ben varım.
    Bilgiler mutlaka işe yarayacaktır merak etme. Teşekkürler Yakup abi. Kendine iyi bak

13. mcaglar

mcaglar Mehmet ÇAĞLAR

Favori Kamış:
    Olta, Kaşık, Meps, Rapala
    En İyi Avı:
    Turna, 6 kg
    Yakup abi ben okuldan koşa koşa geldim,cevap yazılmışmı bakayım diye senin söylediğine bak :D PC nin başına ancak oturabildim abi. Verdiğiniz bu kıymetli bilgilerden dolayı ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu konuya zaman ayırıp bilgilerini paylaşan hekese çok teşekkür ederim. İnşallah samsuna gidince bu söylediklerinizi uygulayacağım. Tekrar teşekkürler, herkese bol şanslar, Rastgele...

14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    E Mehmet, Samsunlular bir araya geldik az geyik yapalım. Takılalım, gülelim. Seni bulamayınca TaYlan'a dokundurdum, o da ağzımın payını verdi. Şimdi Samsun'a gitmesem olmaz.
    Nasıl izin alacam hanımdan bilmiyorum, yandım ki ne yandım.:D

15. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna

Sevgili Yakup abi işin şakası bi yana senin ablamdan her zaman izin alabileceğini biliyorum. Sen benim bu konuda idolümsün yaw.
    Ama kendime yanlış idol seçmişim ben bi türlü izin alamıyorum. :p

Beni Talan ettin ya helal olsun sana walla. Sonradan Y yi büyük de yazsan olmaz :)

Neşen hep daim olsun. Daim olsun ki ablamla evde otururken suratın asılmasın. Malum balığa gittiğin yok :D

Saygılar
    Kardeşin Taylan

16. blackboy55

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    Yakup abi nezaman istersen gel takılırız,senden öğreneceğimiz çok şey var.İzin konusuna gelince izin alamayacak erkek yoktur:D :D Bu arada Taylan'lada tanışmak isterim:) :)

17. blackboy55

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    Bu arada Trakyada kar var diyorlar,bakalım hafta sonu samsun neolacak.Hani evde oturup balığa gitmeyenler varsa,:rolleyes: örgü için şiş ip falanmı temin etsek acaba:D :D

18. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Merhaba Musa yukarıdaki düşüncelerinin benle tanıştıktan sonra değişeceğine eminim :D :D Aman Yakup abim duymasın :p

Bende tanışmak isterim Samsunda ikamet ediyorum. Msn adresim taylantom@hotmail.com Müsait olursan işyerimede beklerim. Hep beraber olta sallamak dileğiyle.

19. blackboy55

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    :eek: :eek:
    Sevgili Mahir Usta,benim dediğim ağcılar tamam para için bu işi yapıyorlar ama yasak zamandada avlanıyorlar.Bir arkadaşım yetkilileri cep telden arayıp dakikalarca durumu izah etmeye çalıştı ama nafile.Zodyakla 10 dakikalık mesafeye 1 saat sonra geliyorlar,tabiki o zamana kadar iş işten geçiyor.Cepte para yazıyor reis:eek:

20. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Bende sizinle gelmek isterdim ama bu hafta sonu ördek avını tercih ediyorum.Avınızın sonuçlarını yazarsanız sevinirim.Hepinize rasgelsin.

Not;Ben olsaydım dereköy limanına giderdim,hiç olmazsa sargan garanti..