Samsun'da Zargana

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında sanalbalıkcı tarafından paylaşıldı.

1. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Samsunda sargan başladımı?(İşlerim yoğun olduğundan deneyemedim)sevgiler..

2. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal 2,3 kg, 72 adet zargana
    Aaah, ah bizde dört gözle bekliyoruz hemşerim. Sanırım, ekim ayının başlarına kadar da beklemeye devam ederiz. Yalnız tek tük lüfer alanlar oluyormuş.

3. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Gelen haberler uydurmaymış demekki teşekkürler.sevgiler..

4. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Samsunda zargana

Değerli hemşerilerim, Ağustos 15 den sonra istediğimizde Samsun'da zargana tutabiliriz. Şu an Sinop'tayım ve sık sık zargana alıyorum.
    Fakat rüzgara göre, suya göre, yem balıklarının yığılımına göre, nerede av vereceği belli olmaz.
    Bu günlerde zargana (bizim deyimimizle sargan) avlayabilmemiz için sürekli at çek yapıp balığı gaza getirmemiz şart. Bunun için de başlangıç yemi olarak şu an tezgahlarda bulunan tazecik istarvitlerin kuyruk altı yemini kullanabiliriz. İlk zarganayı aldıktan sonra artık yemi ondan yapmak gerekir.

Şu an girilebilir mi, girilemez mi, bilemiyorum ama denizin sakin olduğu günlerde Makine ikmalden geçip yeşil mendireğin dış orta kesimlerinden çinekopla karışık zargana alınır. Yine Kirazlığa doğru Derbent dökmelerinden Batı Park'a, hatta Atakum iskelesine kadar, bilhassa denizin süt liman olduğu günlerde zargana alınır.
    Yukarıda da belirttiğim gibi biraz fazla çalışıp at çek yapmak lazım. Allah kolunuza kuvvet versin. Arada iri lüfer kapma olanağı da var, kaşığınızı telli oltanızı yanınızda bulundurunuz.

5. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Valla arkadaşlar ben öyle 3-5 tane sargan yakaladığım zaman o gün balık vardı saymıyorum. Şöyle sayı 20 adetin üzerine çıkacakki, her sabah olacakki balık var diyelim. Yanlışmı?

6. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    20 den fazlası neden olmasın.

Hemşerim denizin sakin, karıncanın kıyıdan su içebileceği günlerde sabah erken kalkıp baruthane mendireğinin en dış ucuna yada yine dışarıda uçtan 20-50 metre arası batı yönünde bir yere yerleşir ve doğru olta kullanırsan avlatabileceğin balığın miktarına sen de şaşarsın. Hele bir yolunu bulup yeşil mendireğe geçebilirsen bak sen keyfe...
    Sargan bizim suların en bol balığıdır. en iyi avı da zargana etiyle yemlenmiş sade (şeytan oltası) oltayla olur. yani 0.18 lik misina ucuna 10 no sinek kanca... zargananın kuyruğuna yakın yerinden jiletle uzun sigara filtresi kadar bir ak yem kesip takıyoruz.
    Sonra 15-20 metre kadar misina savıp at çek yapıyoruz.
    Neşeli ve bereketli avlar...

7. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yakup kardeşim, şu an Sinopta sargan avladığına eminim. Eğer gidlirse Ordu'da Ünyede de tutulabileceğini düşünüyorum. Ancak tecrübelerime dayanarak Samsun'da Eylülün sonu Ekimin ortalarından önce pek verimli av olmayacağını söyleyebilirim. Ha yeşil mendirekmi isterse balıklar karaya vurdu desinler oraya bir daha gitmemete yıllar önce yemin ettim. Çünkü ölümden döndüm. Kaçak işler bana gelmiyor. Acaba benmi yanılıyorum, sen şu an Samsunda sargan tutulduğuna dair bir bilgimi aldın?

8. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Bir hafta önce Atakum iskelesinde herkes yılaryaya olta sallıyorken bir saat kadar çapari salladım. Peşinden gelenler arasında zargana ve defne yaprağı vardı.
    Yine midyeyi yem eden bir ufaklık elinde bilek kalınlığında bir zarganayla dolanıyordu. Gördüklerim sadece bunlar.
    Ben samsunda 35 yıl balık avladım. son bir kaç yıldır gidişim seyreldi. Ağustos 15 zargana başlar.
    Burada bir şeyi not edeyim. Kamış-şamandıra-ipek ile avlanayım diyorsanız aralıkta liman içinde balığın diplmesini beklemek lazım. Yada günde bir iki balığa razı olmak.
    Samsun'da Samsunlular zarganayı şeytan oltasıyla avlar, hatta avlamalıdır. Bizim balıklar bir türlü teknolojiye alışamadı da :)

9. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Su müsaitse yarın çöplükteyim,haberlerimi bekleyin.sevgiler..

10. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Tamam bende Baruthanedeyim. Selamlar

11. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    av sonucunu akşam yazabilirmisin bende yazacam.Sevgiler..

12. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Tabiki. Görüşürüz

13. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Evet bu günün raporu

Sabah 06:00 da baruthanedeydim. Çinokop takımını denize attım. Ve diğer kamışımla da sargan'a atmaya başladım. Tam iki saatin sonunda sonuç hüsran. Bırak sargan tutmayı topun peşinden bir hareket olur bari. Ama maalesef, takımları toplamak zorunda kaldım. Bi daha liman içine gittim baktım kefale atıyorlar el oltasıyla ve epeyce almışlar. Bende attım, 13 tane çeçe aldım, ondan sonra seyrekleşti bende böylece evin yolunu tuttum.
    Evet arkadaşlar öyle istisnai durumlarda yakalanan balıkla balık vuruyor denmez. Sabah Liman içinde de lüfer almışlar bir tane, ama o kadar oltadan bir tanesine ve davamı yok. Sonra geçende hemde gündüz 400 gr lık mavriş yakalamışlar, şimdi gündüz mavriş vuruyormuşmu diyelim. Her şey zamanında.
    Ömer kardeş senin raporuda bekliyorum.
    Selamlar.

14. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Kardeş ben balık tutmaya gidemedim,kamışları yazlıkta unutmuşum yazlıkta uzaktı almadım ama,ne var ne yok diye belediye evlerine gittim seyretmek için adam gözümün önünde lüfer tuttu çaparaya balık vurmuyor ama yemli tek tük istavrit alıyorlar,yarın bir aksilik olmazsa öğlene kadar dereköydeki limana gidecem erkenden öğleden sonra işim var gelmek istersen senide alabilirim.tel532 4652421sevgiler..NOT emanet kamış buldum..

15. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Neyse sağlık olsun. Evet yazdığım gibi tek tük liman içindede lüfer alıyorlar. Yarın için arkadaşlarla başka program yaptık. Genede sağolasın. Ama önümüzdeki günlerde beraber ava gitmek isterim. Selamlar.

16. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Sinop Zargana Raporu

Değerli hemşerilerim... Kamış, top, makine, ipek gibi gereçleri kullanmak için 1 ay daha beklememiz lazım. Cumartesi günü ben de zarganaya gittim. Resimler aşağıdadır. Toplam 4 kg kadar balık aldım. İçerisinde ıspara, çinekop, izmarit, istavrit ve yılarya da var. Şeytan oltasından vaz geçmeyin. Hem bereketli av olur hem de kovada çeşit çeşit balıktan renk oluşturursunuz. Daha önce söyledim bizim sargan teknolojiyi sevmez.
    Tarih: 9 eylül 2006
    Yer: Sinop İskele ve Aşıklar parkı
    Olta: Platil X tra, 0.16 mm , 10 no sinek kanca,
    Yem: istavrit daha sonra zarganadan kesilen ak yem.
    Süre: 3.5 saat (15:00-18:30)
    Herkese neşeli ve bereketli avlar dilerim.

550 gram gelen Karadeniz kılınçı (ağzımın yanındaki beyazlık oltadaki yemdir)
    9 kg luk ketçap kovası tepeleme doldu

Son düzenleme: 11 Eylül 2006
  17. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    kıskandım

Buralarda henüz balık yok, bizim içinde yakala rasgele.Sevgiler..

18. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Valla bizim gibi balık hastalarının asgari yaşaması gereken yer Sinop. Samsun kuru, kuru. İmreniyoruz size. Bir emekli olim hayalim böyle bir yere taşınmak.
    Bu arada ömer kardeş Dereköyden ne var neyok, yazmamışsın.

19. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Ben de emekli olup bir an önce Tükiş den bir ev alıp doya doya Samsun'da avlansam diyorum.
    Sinop deniz soğuğu bölgesidir. Balığın en bol olduğu sezonda 2 gün gündoğrusu eser, peşine azıcık karayel, 27 derece olan su düşer 6 dereceye... Araki bir hafta balık bulasın. Bu açıdan Gerze daha iyi, ama Samsunun imkanlarıda azınsanmayacak kadar çoktur. Rüzgarı daha az olsa da rüzgar almayan kıyısının olmaması en kötü yönü.
    Liman içlerine giriş eskisine göre daha kısıtlı, ama Baruthane ve Belediye evlerinde erbabı bir gecede 10 -20 parça mavruşgil, gün boyu izmarit, ıspara ve barbundan oluşan 3-5 kg marya avlayabiliyor.
    Sistemler değişmiş, Derbent de sazana atılan oltayla sabaha kadar mavruşgil bekleyip alamayanlar balık yok diyor. Kum karidesi kullanmak, dalıp iri midye çıkartmak zorlaşmış. Herkes tavuk yemi, bayat balıktan yem ile balık avlamaya uğraşıyor. Kimse lüfere kaşık atmıyor. Kış boyu tek bir kalkan oltası atan görmedim. Mendirek levrekle dolu, zıpkınla avlayanlardan başka levrek peşine düşeni görmedim.
    Herkes Bafra'ya gidiyor, Çarşamba barajlarında sazan adam yiyor oysa, Tekkeköy Derbent barajını duymayan balıkçı çok, Gelemen-Terme arasında göllere kanallara gidip turna avlamak mümkün , ama giden yok. Orada gördüklerim de mantarlı oltayla israil sazanı avlamaya çalışıyor.

Yani Samsun balık yapar ama İstanbul yöntemleriyle verim düşük olur. Merayı tanımak, havasına göre pozisyon almak lazım.

Gelin emekli olunca arada bir yerde Yakakent yada Gerze de buluşalım :D

Tüm hemşerilerime saygı ve selamlarımla.

20. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Kerim kardeş,pazar günü saat 7 de kalktım ya dereköy ya çöplük dedim kararsızdım,yarım kilo istavrit aldım yemlik doğru çöplüğe gittim.Su hafif bulanıktı sargana atan yoktu bende çift kamış lüfere çalıştım ama malesef lüfer yoktu sargana atan bir iki kişi vardı onlarda bıraktılar.Saat 12 30 kadar attım iki adet çinekop ile boyumun ölçüsünü aldım.
    Yeni aldığım haberlere göre dereköy liman içinde cumartesi millet torlarını doldurmuş,(sargan) pazar günü ise birşey yokmuş.
    Kısaca durum bu.Sevgiler..