SAMSUN'dan bir anım

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında darkdream1977 tarafından paylaşıldı.

1. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Merhabalar... Benimde bu sayfada bir anım olsun istedim.
    O zamanlar Samsun'da yaşıyordum ve yaşım yaklaşık 15 falandı.(Yani yaklaşık 1992-1993 yıları olsa gerek ,tam hatırlamıyorum.) Samsun'a Rus Pazarı kurulurdu o zamanlar.Gerçi hala da kuruluyor ama tamamı Türkler tarafından işletiliyor.Abim oradan Rus malı bir şişme bot almıştı.2 kişilik gri renkli ,kürekli bir bottu.Bir gün abim şehirdışında oldu zamanlardan birine denk getirerek gizlice botu yürüttüm ve 2 arkadaşımı da alarak limanın içine botla açıldık.O zamanlar nisbeten güzel balık vardı.üç arkadaş ,isa ,erdoğan ve ben kürek çekerek ortalara kadar açıldık.Liman içi olduğu ve dalgakıranlar rüzgarı kestiği için çarşaf gibi bir deniz vardı.Hemen 5'li istavrit çaparilerimizi botun sağından solundan salladık ve 50 mt kadar misina salarak sürüme yaptık.Bir yandan yavaş yavaş kürek çekiyor bir yandan da vuruş yapan istavritlerin bize verdiği hazzı içimize çekiyorduk.Bazen sürüye denk geliyor olsa gerek ,daha çapariyi otıp misina salarken bile 5 'li çapari doluyor elimiz titretmeye başlıyordu.Deniz balıkçılığını yapanlar bilir,istavrit avı insana çok haz verir.Üstelik birde çapariyi bot veya tekneden atıyor ve vuruşları elinizde hissediyorsanız :) Bu şekilde yaklaşık 5 saat kadar avlandık ve en sonunda da limana demirlemiş İstanbul bandıralı Murat bey 1 adındaki geminin çapa zincirine botumuzu bağladık.Çapariyi burda 25 mt kadar ileri atıp oltanın süzülerek botun kıyısına gelmesini bekliyor,sonrada aşağı yukarı çekip bırakıyorduk.Kurşun bot altına gelene kadar 2-3 tane istavrit alıyordu zaten.Çok zevkli bir av oldu.Bu avın en ilginç 2 olayı ise çapariye vuran istavritler zımba vururken o sırada ordan geçen ortaboy bir tirsinin kancaya takılması ve ben çekerken sudan sıçraya sıçraya gelmesi.Diğeri ise Erdoğan'ın bacağına kanca girmesi.Asıl komik olanı Erdoğan'ın kıyıya çıkmak için bottan kıyıdaki kayaya tutnması ve botla kaya arasında askıda kalarak en son filmlerdeki gibi suya düşmesi.Erdoğan suyun içinde ,can acısından yemyeşil,bizse isa ile botta yerlere yatıyoruz.O kancayı tam 1 saat uğraşarak çıkardık.Sonuç olarak çok zevkli bir av oldu ve tuttuğumuz istavritler ve bir tirsiyi sayacak olursak tam 485 tane balık aldık.Tartmadık ama 5-6 kilo gelirdi herhal.Bazı istavritler paçoz dediğimiz iri istavritti.O günler artık maalesef yok.Karadenizi trol belası bitirdi.Bunlarda artık mazimde tatlı bir av anısı olarak kaldı...
    [/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE]

Son düzenleme: 14 Temmuz 2006
  2. Muratın Takası

Muratın Takası

Favori Kamış:
    oltam
    En İyi Avı:
    Gelse :)
    harika birşeymiş. Paylaştığın için çok teşekkürler

3. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Hikaye çok güzel ama umarım hala 1 günde o kadar çok sayıda balık tutmuyorsunuzdur!Yoksa çocuklarımıza bir şey kalmayacak.

4. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    yok be arkadaşım... artık istesekte o kadar tutamayacağımız ortada.Karadeniz'i bitirdiler zaten.Arada Samsun'a gittikçe görüyorum el kadar kalkanları satıyorlar tezgahta.Eskiden 2-3 kiloluklara ufak derlerdi.Ben her zaman şuna inanmışımdır,amatör balıkçılık ile balık nesli tükenmez.Yeterki kurallarına göre ve yumurtlama dönemlerine dikkat edilsin