sandık balığı

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında kaiser tarafından paylaşıldı.

1. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    kasnak,misina,iğne,kurşun
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    hocamız derste bahsetti .
    sandık balığı isminde bir balığın gövde formu uçakların aerodinamik verimine çok yakın bir verime sahipmiş.fakat bu balığı ,bu isimle aratınca fotoğrafına ulaşamadım .
    hocamın söylediğine göre şişman bir gövdeye sahipmiş.ilk etapta balon balığı veya fener balığı aklıma geldi .
    acaba sandık balığı ismide bu balıklardan birine mi ait?bilenler yardımcı olursa sevinirim.

2. Korhanb

Korhanb

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    orfoz 7400 gr, kefal 1300gr, ahtapot 7200 gr (el ile)
    Eh hoca derste anlatıyorda bi foto göstermiyo sa biz şimdi sana nasıl yardımcı olalım.

Ben ilk defa duydum sandık balığını her halde komedin/etejer familyasındandır :D :D :D

3. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    derste söyledi ama ,laf arasında söyledi konumuz bambaşka bir şeydi.

4. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Sandık biçiminde bir balık nasıl olur da aero yada daha doğrusu hidrodinamik bir forma sahip oluyor pek anlamadım ama sanırım öğretmenin yanılıyor.
    Bazı sandık balığı türleri aşağıda resmedilmiştir. Sanırım başka isimle hepimizin tanıdığı bir balık çıktı :D

Balık adı üstünde sandık biçiminde, hidrofoil şekil ise su damlası formudur.
    [​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG][​IMG]

Son düzenleme: 10 Kasım 2006
  5. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    sürtünme katsayısı cismin şekline bağlıdır.suda veya havada hareket etmesi önemli değildir.gazlarda akışkan hesapları yapılırken gazların da çoğunlukla sıkıştırılamazkabul edildiği düşünülürse ses hızına kadar aerodinamikler ile hidrodinamikler arasında pek bir fark yoktur.

sandık balığı hakkında bilgiye de sonunda ulaşabildim.gerçektende dışarıdan bakıldığında bu şekle sahip bir hayvandan böyle bir özellik olması pek tahmin edilemez gibi duruyor.