Sargoz avı nasıl?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Birahas tarafından paylaşıldı.

 1. siz değerli üstadlarımdan SARGOZ hakkında bilgi almak isterim özellikle bu balığın bulunduğu yerler nereleri avlanma üsülleri ve avlanma sahaları nereleridir (Ege ve İzmir için) nasıldır. Çipura için kullanılanan avlanma metodları ile SARGOZ alabilirmiyim. Ayrıca benim düşündüğüm gibi lezzet olarak Çipuradan daha iyi bir tada sahip midir?Verilecek bilgiler için şimdiden teşekkürler herkese rast gele
   
 2. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  sargoz, sargos avı

  Sargoz, sargos, çok lezzetli balıktır egede bolca bulunur.

  Bilindik klasik çipura için kullanılan avlanma yöntemlerini kullanabileceğin gibi, aynı zamanda çift köstekli iskandil dip takımlarınıda bu balık üzerinde deneyebilir ve iyi sonuçlar alabilirsin.

  Yem tercihi hiç şaşmaz; mamun, boru kurdu, sülünes ve madya.

  Taşlık ve kayalık bölgelerde barınır bu balık ancak kumluk bölgelerdede rastlaman mümkün. Özellikle kıyı bölgelerde kayalıkların arasında gezmeyi çok sever.

  En irilerini avlayabilmek için kıyıdan oltayı en az 70-80mt ileri atmak ve beklemek gerekir. 4-5 metre derinlik bu balığın irilerini avlamak için çok idealdir. 75gr iskandil, 3mt kamış ile bu mesafeye zorlanmadan atış yapabilirsin.

  1 iri sargosu çipuraya değişmem şahsen.. bol şans diliyorum ;)
   
 3. celen.mustaf

  celen.mustaf

  Mesajlar:
  337
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  kamış el oltası
  En İyi Avı:
  akya+çipura,1400,1100gr
  merhaba dostum,öncelikle (ege bölgesi ve izmir'de)sargoz,isparoz.çipura ve mırmır'ın ortak yaşamalanı ve daha çok yaz aylarında kıyıya yakın,kumluk kırmalıkların yani (çakıl taşı)gibi birleştiği yerler ile yakınları,1. ikincisi çipura takımı ve metotlarıyla sargoz yakalayabilirsin ama 1553 6-7 çapraz iğne 0.25 kolcak 0.30 beden vede 0.35 olta yaparsan şansını arttırırsın,üçüncüsü'de çipuranın üstüne balık tanımam,şansın bol,gönlün hoş olsun,rasgelsin
   
 4. Acidmaster

  Acidmaster

  Mesajlar:
  57
  Şehir:
  antalya-dedeman
  Favori Kamış:
  şeytan oltası...
  En İyi Avı:
  92 cm turna
  18-20-22 lik misinaya kısa saplı igneyi baglayıp -onceden yemledıgımız antalya kayalıklarında kendımızı gostermeden ,ve iri teke kullanrak gusel sargozlar yakalayabılıyoruz. ama ince misinelerin kaliteli olmassa cogunda kopartıyor ...
   
 5. celen.mustaf

  celen.mustaf

  Mesajlar:
  337
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  kamış el oltası
  En İyi Avı:
  akya+çipura,1400,1100gr
  deniz beni çağırıyor

  teşekkürler balıkçı yine döktürüyorsun, tarzına ve şahsına(gıyabında) hayranım ama denizin derinliği her kıyıdan 70-80 metre arası uzağa? atıncamı 4-5 metrelik derinlik verir,eğer okadar uzağa atamıyorsak ve yüzeyide bilmiyorsak ne yapmalı?-yız
   
 6. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  Sevgili mustafa abi,

  Aslında sargoz için derinlik problemi yok gibi, çünkü bu balık 10-12 metre derinliktede bulunuyor, 2-3 metredede. Hatta yukarıda yazdığım gibi kıyıda kayalıkların arasında bile geziyor.

  Misal liman kayalıkları taraflarında avlanıyorsanız buraları derin olur, oltayı 10-20 metre ileri atarsınız 7-10 metreyi bulur derinlik. Bu durumda oltayı 80mt ileri atmanıza gerek kalmıyor, yani bu tamamen sizin avlandığınız bölge ile ilgili bir şey.
   
 7. leeyang89

  leeyang89 Utku

  Yaş:
  32
  Mesajlar:
  49
  Şehir:
  mersin
  En İyi Avı:
  3,4 kg Levrek
  Evet mesela ben mersindeyim ve kışın çoğunlukla şu makarasız 5 m lik kamışlar varya onlarla sabit uzunluktaki misinayı kıyıdaki kayalıktan aşşağıya, boru kurudu takarak sarkıtılır ve çoğu zamanda başarılı olunur. ;)