Sarı kuyruk istavrit - Trachurus trachurus

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

İSTAVRİT, SARI KUYRUK

Familyası : Carangidae
    Bilinen adı : Trachurus trachurus
    Boy, uzunluk : 15-40 cm
    Ağırlık, kilo : 400 gr
    Yumurtlama Dönemi: mayıs, haziran, temmuz.

Vücut yandan hafifçe yassı ve uzuncadır. Yan çizgi kuyruktan vücudun yarısına kadar düz olup, sonra yukarıya doğru eğik olarak devam eder. Renk sırtta grimsi açık kahverengi, yanlarda mavimsi gümüşi, karında ise beyazdır. Yan çizgi boyunca 69-79 arasında değişen kemiksi pul bulunur.

kaynak ve resimler: sea crop university, kkgm.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Mayıs 2007
  2. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Balıkçı,
    Emeğin için çok teşekkürler.
    Bu bilgileri bir yerden toplayıp getirmişsin ama bunlar bizim gerçeklerimize uymuyor.
    Merak ediyorum, aranızda hani her yerde bulunan kıraçanın abilerinden 40 cm.olanını tutan var mı.Böyle birşey yok.
    Sarıkuyruk istavrit en fazla uskumru kadar olur.Sakın bana okyanusta palamut kadar uskumru yaşıyor,öyleyse bu istavrit de palamut kadar olur demeyin.
    Benim anladığım,buradaki bilgiler,pratikte bizim işimize yarayacak bilgiler olmalı.Öyle değil mi?
    Eğer bir istavrit 400 gr.geliyorsa neden çapariyi,35'e 50 veya 40'a 60 misinaya donatmıyorsunuz.
    400 gr.a kadar büyükleri olan istavrit, Trachurus Mediterraneus'tur.Biz buna Patlakgöz-Karagöz veya Kanal istavriti diyoruz.
    Marmara ve Ege'de derin sularda yaşar.
    Karadeniz'de de böyle büyük boy, eti makbul bir istavrit var ama ben literatürde göremedim.
    Ayrıca Sarıkanat istavritle Karagöz istavriti ayıran en belirgin fark,rengi ve gözleridir.
    Sarıkkuyrukun yüzgeçleri sarı,Patlakgözün gridir.
    Patlakgözün kafası sarıkuyruk istavrite göre daha büyük olup gözleri de iridir.
    Yabancı kaynaklardan gelen ve bizim denizlerimizde yaşayan balıklara uymayan bilgilerle,yeni öğrenenlerin yanılmasını önlemek için yazmak zorunda kaldım.
    Kusura bakmayın.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Mayıs 2007
  3. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar

4. istanbulteam

istanbulteam Alparslan Altan

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm oltalar
    En İyi Avı:
    96 adet istavrit
    İstavrit bu işte :D:D

5. srcn.41

srcn.41

Favori Kamış:
    Milennıum 60 ve Beta 60 Albastar makina,dragon ve discovery kamiş,el oltası,hassas kamiş
    En İyi Avı:
    Resimdeki eşkina,İstavrit,lüfer,zargana,meszgit
    Eşek istavriti 2 tane de ben aldım ama geçen ama bu kadar büyük degildi

6. drmehmetkoo74

drmehmetkoo74

Favori Kamış:
    Yalnızca ve yalnızca olta
    En İyi Avı:
    Mercan, Çupra, Lüfer, Baracüda ve Azman istavrit (ortaya karışık) Miktardan ziyede çeşit önemli
    Namık arkadaşımın fotoğraflarını koyduğu iri istavritlerden (yaklaşık 30 cm boy ve 300-400 gr ağırlık) İskenderun açıklarında bol miktarda yakalamaktayız. Saygılar...

7. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    GEmlik körfezinden bir aded de olsa yakaldım bu büyüklerinden ve asıl önemlisi benim ilk avımdı.Başka bir arkadaştan makinanın nasıl kullanılacağını öğrendim.SAnki çok biliyormuş gibi başka acemi arkadaşla motor kiralayıp gemlikden açıldık.Bak dedim şöle atıcaksın ...falan filan anlattım(ki daha önce bir defa yapmıştım sadece).attım ve en fazla 4-5 kulaç kadar gitti oltaya vurdu bi tanesi çıkardığımda devasa bi istavrit tabi hiç bozuntuya vermedim.Atıp çekmem yaklaşık 30 sn sürmüştü. :) ACemi şansı işte.

8. drmehmetkoo74

drmehmetkoo74

Favori Kamış:
    Yalnızca ve yalnızca olta
    En İyi Avı:
    Mercan, Çupra, Lüfer, Baracüda ve Azman istavrit (ortaya karışık) Miktardan ziyede çeşit önemli
    Azman İstavritler...

Teknecimiz Ahmet Reis' in İskenderun körfezinde 650 gr azman istavrit yakaladığını bilirim. Resimdekiler (yaklaşık 300-400 gr) benim yakaladıklarım.