Sarı Prenses ???

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında cyhnckr tarafından paylaşıldı.

1. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    1 hafta önce 5 adet sarı prenses alıp akvaryumuma ekledim. Şöyle bir sorun var;

Akvaryum içinde yaklaşık 80 adet lepistes, 2 adet neon var. Ben özellikle lepistes sayısı azalsın diye ekledim sarı prensesleri. Fakat hepsi kendi havasında:) kimse birbirini yemiyor. :D

Yem olayında hepsi iştahlı,fakat ne neonlar lepistes yavrularına ne de sarı prensesler lepisteslere saldırıyor????

akvaryum 120lt
    atman ef-3 dış filtre
    kayalık zemin
    bitki yok
    sıcaklık 26 derece

2. medmarine2

medmarine2 Soner Coşar

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 270 Mh
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 Fc
    Ceyhun Bey;

Yukarıdaki yazdıklarınız okurken açıkcası hayretler içinde kaldım.Amaçım sizi kınamak değil kesinlikle yanlış anlamayın..Ancak bir türün yavrularını diğer bir türü canlı yem yapmak yanlış bir hareket.Bunun yerine akvaryumdaki lepistesleri yakalayıp yerine komple sarı prenses yapmanız daha iyi olur.Zaten bu iki tür doğal ortamları itibariyle birbirine zıt türler...Lütfen yazdıklarımı bir tavsiye olarak alın...

3. probzen

probzen Oğuz

En İyi Avı:
    37kg yayın
    ciklet at bide öyle dene bakalım :D

4. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    Soner Bey,

Zıt türler olduğunun farkındayım, 5 yıldır lepistes bakıyorum. 5 adet aldım 80 küsür oldular. Ne kadar vermek istesem de kimse almak istemedi, akvaryumcu dahil bende mecburen canlı yem olarak kullanmak zorunda kaldım.

5. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
  6. vetheklevent

vetheklevent Levent

Favori Kamış:
    dandik 2.40 spin
    Favori Makine:
    Remixon teben SR 400
    En İyi Avı:
    levrek 2.5 kg
    dostum yemi haftanın bir günü kes prensesler mecburen katliama başlıyacaklar.
    bende 27 cm civarı yunuslar ve neredeyse 17 - 18 cm civarı 4 yaşında prensesler var.
    tecrübeliyim bu işlerde. bende bazen lepistes yem kullanıyorum.
    bende bir adet 450 lt yunus tankı, bir adet 180 lt zebra tankı , bir adet 180 lt koi tankı ve 40 lt lepistes tankı mevcut.

7. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Remixon wınner 360mm 80-120 gr
    Favori Makine:
    Okuma Trio RC-55-Ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    Hep bir trança avlamak istemişimdir :)
    Sarı prensesler piranha (nattereri) cinsi değil Afrika Malavi Gölü cichlidlerinin Mbuna familyasından öncelikle otçul beslenmeyi seven barışçıl ama bölgeci balıklardır.Lepisteslerde Orta Amerika Poecilia Tropikal grubuna dahil barışçıl balıklardır.Ben 11 ay boyunca aynı tankda birbirine sokulmadan yaşayan prenseslerle lepistesleri bizzat gördüm fakat lepistesleri parçalamak için neden 11 ay beklediler onu anlamadım çünkü 11 ayın sonunda lepisteslere saldırmaya başladılar..Yeni aldım demişsiniz belki henüz çok küçüktürler falan o yüzden saldırmıyor olabilirler..prensesleri aç bırakıp tahrik etmek etik bir davranış olmaz bence..siz yinede lepisteslerden barışçıl yollarla kurtulmaya bakın..

8. BaLıKSıZ oLMaZ

BaLıKSıZ oLMaZ onur

Favori Kamış:
    okuma v-system 10-40 gr 2.40, Cormoran Black Bull LRC 7-28 gr 2.70, Ryobi Komatsu 3.45
    Favori Makine:
    Spro Passion 720 ve 740
    En İyi Avı:
    Orfoz 1200 gr, Levrek 1020 gr, Lüfer 560 gr
    Ben olsam üste para verir yinede akvaryumcunun almasını sağlardım. Olta balıkçılığında canlı yem kullanıyoruz ama orda bari yapmayalım. Bende çok uğraştım çok ürettim. Açıkcası kendi balıklarımdan biri yaralansa sanki ben yaralanmış gibi olurdum:). Siz nasıl göz göre göre yem ediyorsunuz hayvancağızları aklım almadı. Tabi karar merciisi sizsiniz yinede siz bilirsiniz.

9. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    astronot al bak bakalım balık kalıyor mu :) bende astronot vardı çok büyüdüler vermek zorunda kaldım. haftada bir neon alıyordum yemeleri için .

10. muratbzk

muratbzk murat

Favori Kamış:
    Vercelli Spyra Ultima G2 Surf -Awa Shima Spin
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf 5000-Spro Passion 730
    En İyi Avı:
    plankton
    Bende de bir zamanlar vardı ama karışık türlerden nerdeyse tüm cichlidlerden, acemilik o dönemler her türden alıp koyuyordum bir gün on adet kadar lepistes denen ufaklıklardan koydum ama koyar koymaz katliam yaptılar. Hatta frontozolarım bile belirli bir zamandan sonra japon balıklarıma bile daldılar. Akvaryumcu maalesef ticaret güdüsü ile her balıktan vermişti.

11. SazanAvcisi

SazanAvcisi Enes Bozkurt

Favori Kamış:
    liffea carbon 4.20 spirit surf Liffea Turna Fress 4.20
    Favori Makine:
    Okuma Salina 2 1600 Okumuma Trio 30S 12 kilo Cekerli
    En İyi Avı:
    Kısmetse lüfer;istavit 6 kilo ;izmarit 11 tane :D;kırlangiç 1 tane;sazan bıyıklı 1.5 kg;1 tane gümüş
    merhaba abi ben önceden akvaryumum vardi cok merakliydim cikletleri alali ne kadar oluyor benimde japonlarda aynı sorunu yasadim bigün 10 tane ciklet attim sabah aksama kadar bir sey olmad aksam işigi kapatim uyudum brde ne görüyüm :) japinlarin kafadaslari kalmış :) yan bir süre sonra yıyorlar yok bunlar bir sey yapmiyor diyorsanda astironat baligini tavsiye ederim :)

link:http://www.google.com.tr/search?q=a...e=univ&ei=xJi_TpihCcGa-gaHnNCtBQ&ved=0CCUQsAQ

astiranot 20 tl tanesi ama cok güzel bir balik

12. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Sarı prenseslerin büyük lepistesleri yiyeceğini sanmıyorum.. yavru olsa 1 2 haftalık hepsini temizlerler belki ama büyükleri yutamazlar ancak aç kalırsa hırpalarlar.. yüzgeçlerini kuyruklarını parçalarlar çin işkencesi gibi olur..
    yem olarak kullanmaktan başka çarem yok derseniz sarı prenses yerine daha saldırgan türler olması gerek temiz ölüm olur en azından.. astronot. piranha vb. gibi.. eğer böyle bir balık alırsanız bu türlerden parmaklarınızıda koruyun.
    pek hoş bir durum değil açıkçası..

13. BTKN

BTKN Barış

Lepistesleri akvaryumcu almadı demek mazaretten başka bişey degil! acıkcası pekde inandirici degil 80 lepistesi her akvaryumcu alir az bir fiyat versede satmak isteyen satar veya karşiliginda yem alir, yok götürmüşte almamışmış! madem almadi başka bir hobiciye verirsin bedavaya ama sen eminimki sadistce ne zaman yiyecekler, saldirsalarda görsem düşüncesi dört gözle akvaryumu izliyordursun! Senin gibi hobici olmaz olsun!!

14. Deepoltası

Deepoltası Fahrettin

Favori Kamış:
    Alba star 3300
    Favori Makine:
    Alba star
    En İyi Avı:
    Sazan 3 kg civarı
    Çok ilginç...

Yazıları hayretler içerisinde okuyorum,Limit altı avlanan balık için sayfalarca yazı yazan arkadaşlar akvaryum balıkları nasıl öldürülür diye çok değişik fikirler üretiyor,Tek kelime ile inanılmaz....:mad:

15. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Barış bey,

şimdi gördüm yazınızı. akvaryumcuya götürdüm, hastalık yok ama olabilir diye almadı. arkadaşlara sordum, almadılar. hatta forumda lepistes isteyen varsa verebilirim dedim. kimseden ses çıkmadı. çöpe atsam daha mı güzel olacaktı. en azından şu an 30-40 tanesi hala yaşıyor ve ürüyor.Bence yorum yazmadan bir sorsaydınız ne oldu da almadılar diye.

16. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Boş muhabbetten başka bişi değil ya bedavaya ver bi akvaryumcu almadıysa başkası alır o almazsa başkası alır. koca istanbulda akvaryumcu kalmadı sanırım:)

17. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Çağrı Bey,

sizin gibi ticari düşünmüyorlar, kesinlikle dışardan balık almıyor akvaryumcular. 4 yıldır alışveriş yaptığım yer dahil 5 akvaryumcuya sordum. Alan olmadı. 10 tanesini komşuma verdim ama hala 30 adet sarı prenseslerle yaşıyor.

18. masi

masi ZIYAETTIN DURAN

Favori Kamış:
    İtalcanna Vertigo 4.20 , Okuma Helios 2,40
    Favori Makine:
    Okuma Raw 65, Okuma Salina II 10.000 Shimano Exage 2500
    En İyi Avı:
    Kofana
  19. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Bende aynı sorunla 7 8 yıl önce karşılaşmıştım doldurdum torbaya akvaryumcuya gittim, abi bunları al karşılığında birşey istemiyorum dedim :) ciklit beslemeye karar verdim dedim.. ondan sarı prenses ve bir kaç değişik ciklit aldım, adamda torbayı aldı 2 kutu yem verdi al bunlar benden olsun demişti..
    elinizde tuttuğunuz zamanda hep çoğalırlar 26günde bir yavruluyor lepistesler :D

20. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    ilginç olan şu an 5 sarı prenses ve 30-35 lepistes var. Kimse birbirine dokunmuyor. Galiba akvaryum geniş o yüzden. Hepsi kardeş kardeş yaşıyor:)
    200lt akvaryumu genişlettim. Lepistesler orta-üstte, sarı prensesler kayalarda yaşıyor bugün izledim uzun bir süre kovalama dahi olmadı. Kuyruklarda sağlam:D Akvaryum hem kayalık hem bitkili.