Saroz Körfezi - Yayla Sahili - bir av hikayesi (kırlangıç)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında rahimyts tarafından paylaşıldı.

1. rahimyts

rahimyts

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Balık kaçtığı için bir şey diyemeyeceğim
    Merhaba Arkadaşlar,

Hafta sonu, Cumartesi öğle saatlerinden pazar öğleden sonraya kadar Saroz Körfezi - Yayla Sahili'ndeydim. Sizlere bir kırlangıç (tabii balık olanınından bahsediyorum) :) yakalama anımı anlatmak istiyorum.

Yeni oluşturduğum takım çantam ve 2 adet makaralı, iki adet de porselensiz (şıp şıp diye de tabir ediliyor sanırım) kamıştan oluşan malzemelerimle bu yıl Yayla'da güzel ve zevkli avlar yapacağıma emin olduğumu her fırsatta çevremde söyleyip duruyordum.

İki hafta önce arkadaşlarla günü birlik bir araya gelip, gitmeyi bile düşündük Yayla'ya. Ama iptal oldu.

Neyse, sonuçta 19 Mayıs 2007 Cumartesi günü buraya vardık. Ben öğle yemeği saatinden sonra bir an önce balığa çıkmak için can atıyordum, ama uzun süredir görmediğim oğlumun da sevgi dolu sarılışlarından ayrılmak istemiyordum :) Sonunda bir yolu kendiliğinden bulundu ve havanın kapalı, hatta zaman zaman çisentili oluşuna aldırmadan hep birlikte uzun sahile (limanın arkasında) gitmeye karar verdik. Gittik de... Ben hemen oltayı bağlayıp, aldığım bir parça tavuk göğsünü takarak 3 iğneli takımı direk kumsaldan salladım denize. ...... Bir süre sonra bazı vuruşlar almama rağmen bu işin buradan olmayacağına ikna oldum. Ve grubu geri eve götürerek tekrar geri geldim. Bu kez kısa ve yakın olan mendirekte denedim şansımı. ama yine sonuç başarılı değildi. Burada rastladığım bir arkadaşın orta boy bir ispari yakalamış olduğunu gördüm.... Karanlık çökmeden eve geri döndüm, yağmaya başlayan yağmurun da etkisiyle.

Ama amatör ruh bu ya :) rahat durur mu? Sabah 6:30'da kalkıp herkes mışıl mışıl veya horul horul uyurken :) ben sessizce kalkıp, ama arabanın dizel oluşu nedeniyle muhtemelen horultuları kısa bir molaya garkederek :) arabayı çalıştırdım. Ve 6:45'te olta suda.....

Evet, bu kez daha iyi vuruşlar oluyor ama kıyıya çıkmaya ikna olan yok :)
    1.5 saatlik beklemenin ardından tam vazgeçmiş geri dönme ve kahvaltı etme hırsına yenik düşecekken, hatta takım taklavatı toplayıp gitmek üzereyken takımı taktırdım işte diye üzüldüm. Sağa çek, olmadı sola çek derken oltanın sürüklenerek geldiğini farkettim. Bayağı bir uğraştan sonra nihayet poşet dolusu yosun beklerken kırlangıç yakalamış olduğumu farkettim. 25-30 cm. kadardı. Kıyıya çıkınca önce hayatımda ilk kez yakaladığım bu mavi kanatlı balığın gürültülü hırıltıları canımı yaktıysa da artık onun macerası bitmişti işte...
    Kumların üzerinde son anda kopan iğne ağzında çıkmayacak gibi sağlam olarak debelenirken önce elime almak bile gelmedi içimden. Direk poşeti üzerine kapatarak aldım ve geri döndüm. Dönüş yolunda Pınarhisar'lı olup yazlarını burada geçiren bakkal hemşerimden konuyla ilgili çorba ve yemek tariflerini de alarak eve geldim.

Herkes kutladı beni ve ben amatör ruhumun gururla sahlandığını hissettim..:p
    Sonrası, çorba için muhalefetle karşılaşınca tulum çıkarıp güzel bir tava yaptım.
    Hem öğle yemeğinin bir çeşnisi oldu, hemde benim dışımda 5 yaşındaki oğlum dahil diğer aile fertleri ilk defa tadına baktılar bu güzel ve alımlı balığın. Tadını da kalkana benzettiler, ki ben de katılıyorum bu fikre.... En güzeli de zaten yeme alışkanlığı problemli olan sevgili oğlumuz Erke Poyraz'ın balığın yarısını afiyetle yemesiydi....

Bu uzun hikayeden çıkaracağımız sonuç: Saroz sürprizlerle dolu güzel bir yer. Aman zarar vermeden ve küçük boyları almadan avlanalım....

Fotoğraf eklemeyi unutmadıysam birazdan fotoğraf da geliyor....:confused:

Son düzenleme: 22 Mayıs 2007
  2. rahimyts

rahimyts

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    İşte bu da fotoğraf

3. rahimyts

rahimyts

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kırlangıç konuğumuz oğlumun meraklı bakışları altında

4. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    üstat eline sağlık

5. rahimyts

rahimyts

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    teşekkürler

Üstatlık ne haddimize, teşekkür ederim dostum :)

6. passion

passion

Favori Kamış:
    olta
    tebrikler usta....:)

7. diren

diren Diren

Favori Kamış:
    şeker kamışı
    En İyi Avı:
    Hayallerim, aşkım ve çipuram.
    Azmin zaferi, tebrikler :)
    Bu hikayeden çıkacak ikinci sonuç: Erke Poyraz balık yemeyi seviyor ve babası ona bol bol balık tutarsa onun da iştahı açılacaktır. ;) :)

8. rahimyts

rahimyts

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    :)

Evet katılıyorum sana arkadaşım. Benim bu yazki planım da hem Saroz'un güzel balıklarından birer örnek tutmak (o kadar çok çeşit var ki her seferinde bir tane bana yeter) ve böylece Erke Poyraz'ın yeme prolemini yaz sonu gelmeden çözmek :)

9. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Bana öyle geliyorki senin oğlan balığı yemek için sabırsızlanıyor fazla bekletmesen iyi olur iyi avlar.

10. rahimyts

rahimyts

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Bence korkuyor :)

Oğlanı balığın yanına o kadar sokulmak için zor ikna ettim :mad:
    Ağız hareketi biraz da korkusundan sanırım:)

11. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Allah bagislasin , allah evldinizla size birlikte mutlu balik avlari nasib etsin. Kirlangicinizda pek guzelmis. Sunumunuzda ki ictenlikte mukemmel bir tat vermis.
    Yalniz benim standartlarimda bayagi kisa olan bu anlatima uzun demeniz sasirtti.
    Gel bir de benim yazdiklarima bak.Bitmek bilmiyor.Daha nicelerine, rastgele dostum..

12. rahimyts

rahimyts

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    :)Teşekkür ederim dostum

Hüseyin dostum, güzel dilekleriniz için eksik olmayin.
    Size de rastgele. Selamlar oralara, o uzak diyarlara....:)

13. Matchbox

Matchbox

Rahim, İstanbul IT Cosmos dan tebrikler....:)

14. rahimyts

rahimyts

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    .....Selam

Selam Serkan, sana burada rastlamak ne güzel.
    Demek balıkçılık hobisini paylaşıyoruz ha...
    O zaman bir ara birlikte balıklarız artık, rastgele "my colleague":)

15. Matchbox

Matchbox

Tabiki Rahim,

Benim yazlık Sazlıdere de Korudağlarının bitiminden sapılıyor...12 yılım Enezde geçtikten sonra kapağı oraya attık.......:)

16. rahimyts

rahimyts

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Anlaşıldı

Sazlıdere'ye hiç gitmedim, bizimkiler de Yayla'dalar yazın. Sanırım bilirsin Yayla'yı.
    Görüşmek üzere, selamlar tekrar arkadaşım.

17. Matchbox

Matchbox

Biliyorum, 2-3 kere gitmişliğim var...Oldukça kalabalık bir yer....
    Bizim oralar oldukça sakin...

Görüşürüz Rahim, iyi çalışmalar.....Arkadaşlara selamlar.