Sarpa avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

 1. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  [​IMG]

  SARPA BALIĞININ AVCILIĞI

  Sarpa ege bölgesinde en çok bulunan balıklardan biridir, ülkemizde mevsim çipurası olarakta biliniyor.. çok çevik ve atak bir balıktır en ufak sezide korkar ve kaçarlar, avcılığıda oldukça zevklidir ve çok kolaydır. Genellikle kıyılarda ve kayalık bölgelerde barınırlar kesinlikle kumluk bölgelerde gezmezler, kıyıdan en fazla 50-100 metre kadar açığa giderler ve hep aynı bölgede yaşarlar, kayalık bölgelerde yosun yiyerek beslenirler buyüzden kumluk bölgelere yolları hiç düşmez, çok obur bir balıktır saatlerce suya ekmek yada yem atın hiç doymaksızın yerler sanki tokluk hissi yok gibidir, egede kefal yakalayanlar sarpayı iyi bilir sürekli ara sıra oltalarına denk gelenler olur.. boyları ufak olduğuna bakmayın okadar mücadelecidirki 20cm uzunluğunda bir sarpayı kıyıya çekerken sanki 800 gramlık bir çipura çekiyormuşsunuz gibi olur.. oltadan kurtulmak için elinden geleni yaparlar özellikle yakalandıklarında en dibe inerler ve kayalıkların altına girmeye çalışırlar. Sarpalar denizde herzaman sürü halinde gezerler ve oltayı attığınızdada yine sürü halinde gelirler bu kural hiç değişmez. Büyüklüklerine gelince benim şuana kadar yakaladığım en büyük sarpa 35-40 cm uzunluğunda, ağırlığı ise 800 grama yakındı. Ancak daha büyükleri varmı bugüne kadar hiç rastlamadım vede araştırmadım, sarpayı okadar çok yakalama yöntemi varki neredeyse her oltayla rahatça avlanıyor ama genede en iyi avlanma yöntemini anlatacağım. Yem olarak sarpanın en çok sevdiği en başta ekmektir, ekmeğin içi, dışı, kabuğu herşeyiyle bu balık avlanabiliyor, diğer yemlere gelince boru kurdu, toprak solucanı ve sülünestir ancak unutmayın bu balığın avında en verimli av ekmekle olacaktır ama diğer saydığım yemlerede sarpalar vuruyor.

  nasıl avlanır?

  Sarpanın avı oldukça zevkli ve çok kolaydır, avlacağınız bölgede sarpalar varmı yokmu ilk önce bunu anlamak için denize üç beş parça ekmek atın ve bekleyin, sarpalar olan bir bölgede ekmeğin başına gelmeleri en fazla 20 saniye alacaktır eğer ıssız bir bölgeyse 1 yada 2 dakikaya kadar ekmek takip edilebilir, eğer suya attığınız ekmeğin olduğu yerde su şıpırtıları duyuyorsanız anlayınki sarpalar geldi! şimdi sarpaları avlamak için size 3 çeşit olta takımı göstereceğim bu olta takımlarıyla sarpa olan heryerde hiç zorlanmadan sarpaları avlayabilirsiniz, ilk önce kasnağımızı alıyoruz ve üzerine 50 metre misina sarıyoruz kalınlığı 0.25 den az olmamak ve 0.30 numarayı geçmeyecek şekilde olmalıdır, isteğe bağlı olarak 100 metrede sarılabilir ama gerek yoktur, misinayı sardıktan sonra ucuna ufak bir gezer kurşun koyuyoruz.. kurşunun ağırlığı 10 gram yeterlidir, taktığımız gezer kurşunun önüne ufak bir fırdöndü bağlıyoruz, şimdi geldik takımın en önemli kısmına yani bedene, beden kıbrıs oltasına benzer olacaktır ancak iğne sayısı daha az olucak bedene 6 tane çapraz beyaz ince 8 numara iğne bağlayacağız, iğneleri ister köstekli ister kösteksiz bağlayabilirsiniz ben iki şekildede kullanmaktayım ancak en ideali kösteksizdir, oltamızda kurşun olduğundan dibe batıyor ve köstekli olursa iğneler takılabilir ama kösteksiz yaparsanız bu riski en aza indirmiş olursunuz, benim tavsiyem kösteksizdir. Beden uzunluğu iğneler bağlandıktan sonraki boşta olan kısımla beraber toplam 30 cm dir, beden daha uzun olabilir ancak kısa yapmamaya gayret gösterin, yem olarak bu oltada ekmek içi kullanacağız ekmek içini hamur haline getirip top halinde iğnelere gizleyerek takıyoruz, daha fazla ekmek içine ihtiyacınız olursa ekmeğin kabuklarınıda ıslatıp hamur haline getirebilirsiniz. Bu oltanın örnek resmini aşağıda ayrıntılı olarak veriyorum;

  [​IMG]

  Yukarıdaki olta ile en iri sarpaları dipden kolayca avlayabilirsiniz, ancak sarpayı avlama tekniği bununla sınırlı değil sırada 2 tane daha oltamız var, bir diğer oltamız ise bu sene iri kefalleri avlamakta aktif olarak kullandığımız oltadır bu oltaylada iri ve orta boy sarpalar avlanabilmektedir, tek kolaylığı ekmek içi yada kabuğu ile iki şekildede avlanmasıdır yani hamur yapmakla zaman kaybı ortadan kalkıyor, oltanın yapılışı kefal balığının anlatımındaki ile aynı olduğundan hiç bir değişiklik yapmadan buraya koyuyorum;
  Alttaki resimdede görüldüğü üzere ilk önce kasnağımıza ister 50 yada 100 metre uzunluğunda misina dolayacağız, misina kalınlığı bizim tavsiyemiz 0.25 dir.. siz isterseniz 0,30 yada 0,35 kullanabilirsiniz ancak kefalin nekadar kurnaz bir balık olduğunuda unutmayın misina kalınlaştıkça büyük kefalleri avlamanız zorlaşacaktır. Kasnağımıza doladığımız misinaya hiç gezer kurşun kullanmadan zargana topunu bağlıyoruz, unutmayın zargana topu azda olsa ağırlığı vardır vede 3 metrelik bir kamışla 50-60 metre ileri rahatça oltanızı atabilirsiniz.

  Zargana topunuda bağladıktan sonra zargana topununun bedene bağlandığı bölüme bir adet ufak klipsli fırdöndü bağlıyoruz, şimdi geldik en önemli kısma yani bedene.. bedenimiz 0.25 kalınlığında beyaz misinadan oluşuyor, beden uzunluğu ise 70-80 cm arasındadır bu değeri daha fazlalaştırabilirsiniz ama bu değerin altına inmemeye gayret gösterin, çünkü büyük kefaller mantara yakın ekmeğe hiç bir şekilde yanaşmıyorlar tabiki burada önemli bir hatırlatma yapayım zargana topunu alırken rengine çok ama çok dikkat edin fosforlu renkler balığı tedirgin edebilir, benim tavsiyem kırmızı yada beyaz dır. Her iki renktede avımız son derece verimli geçti, bedenide bağladıktan sonra gelelim en önemli ikinci kısma yani iğnelere.. resimdede gördüğünüz gibi iğneler ufak vede köstekler yok, bu iğneleri bağlarken kesinlikle kösteksiz yapıyoruz çünkü köstek uzantılarını kefal hemen farkediyor bu nedenle hiç köstek yapmadan iğneleri doğrudan bedenin üzerine sırayla aralarında 2 şer cm olmak şartıyla bağlıyoruz. Kefal avında büyük ve kalın iğneleri kullanmaktan kaçınmalısınız, 8 numara ince çapraz ve beyaz iğneler kullanın.

  Bu oltayla iri sarpalarda kolayca avlanabilmektedir, oltanın örnek resmi aşağıdadır;

  [​IMG]

  Sıra geldi üçüncü oltamıza.. şimdiki hazırlayacağımız oltada toplam çift iğne bulunuyor vede çok amatör avcılar için bile kullanılışı oldukça basittir, ilk önce oltamızın nasıl hazırlandığını anlatayım.. kasnağımıza 0.30 mm kalınlığında 50 metre misina doluyoruz (isteğe bağlı olarak 100 metrede kullanılabilir) misinamızı doladıktan sonra zargana topunu fırdöndü kullanmaksızın bağlıyoruz, zargana topunun rengi bu oltada pek önemli değildir ancak yinede beyaz ve kırmızı renkleri daha ağırlıklı kullanmaya çalışın, zargana topunun diğer kısmına yani bedeni bağlayacağımız kısmına birtane ufak klipsli fırdöndü bağlıyoruz, bağladıktan sonra sıra bedene geldi.. bu oltanın bedeni 40-50 cm uzunluğundadır, daha fazla yada kısa yapmamanızı tavsiye ederim en ideal uzunluk budur. beden yine 0.30 mm misinadan oluşuyor ancak imkan varsa 0.25 yaparsanız daha makbul olur, beden bağlandıktan sonra en ucuna 2 adet çapraz ince 7 veya 8 numara sinek iğne bağlıyoruz, su altında yemlerin dikkat çekmesi için köstekli bağlıyoruz. Oltanın hazırlanışı bukadar, yem olarak ekmek içi, boru kurdu ve sülünes kullanabilirsiniz ancak en verimli av yine ekmek içi olucaktır.. bu oltayla ekmek kullanırsanız iri sarpalar, karagözler, ısparozları ve mırmır avlayabilirsiniz, eğer boru kurdu yada sülünes kullanırsanız sarpadan çok karagöz ve ısparoz denk gelicektir yinede tavsiyem bu oltada ekmek içidir.

  Oltamızın örnek resmi aşağıdadır;

  [​IMG]

  rast gele.

  BALIKAVI.NET
   
  Son düzenleme: 16 Haziran 2011
 2. enis

  enis

  Mesajlar:
  1
  evet ama

  Bütünüyle çok güzel anlatmışsın bu dediğin oltayı mersin de kefal için kullanıyorum ancak şimdiye kadar kısmet olmadı. Bu tip oltalarda balık nasıl hissediliyor? Kendisi mi takılıyor oltaya bizim bir çabamız oluyor mu balığı oltaya almak için soruları belirsiz benim için yanıtlarsan sevinirim sevgiler
   
 3. Yakamoz

  Yakamoz MUSTAFA

  Mesajlar:
  880
  Şehir:
  İSTANBUL==TRABZON
  Favori Kamış:
  LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
  Favori Makine:
  OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
  En İyi Avı:
  DOSTLARIM
  Sayın balıkçı değerli bilgilerin ve emeğin için teşekkürler:)
   
 4. arm59

  arm59

  Mesajlar:
  304
  Şehir:
  Tekirdağ/Antalya
  Favori Kamış:
  Olta:Dam,daiwa,banax
  En İyi Avı:
  Sazan 4,5 kg.(1994)
  Öncelikle merhaba!
  Sarpa balığı canlı yem olarak oltaya takılabilirmi? Çok dayanaksız olduğunu duydum.
   
 5. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  Sevgili enis,

  İlk oltada aynı dip oltası gibi balığın vurduğunu hissedip avlanma yapıyoruz, sarpalar sürüler halinde oltaya vurdukları için vuruşlar çok ağır hissediliyor.

  2. ve 3. resimlerdeki oltalarda at bırak usulü teknik kullanıyoruz, ikinci resimdeki olta ile aynı zamanda en iri kefalleride avlayabiliyorsunuz geçen yaz keşfettiğim bir sistemdir.

  3. resimdeki olta ise sarpaların bol olduğu bölgelerde kullanılması gerekir ve mantar battı biz çekelim misali bu oltada çok iyi sonuçlar veriyor.

  Sarpa eti dolapta bekletilirse yavan, tutulduğu gün yenirse lezzetli ege balıklarından biridir, ayrıca yakalanmasıda bir okadar kolay ve zevklidir... bu balık sadece kıyıdan avlanmaktadır, derin sularda bulunması çok nadirdir.

  Avınız bereketli olsun, rast gele.
   
  Son düzenleme: 10 Ocak 2010
 6. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  Merhaba, sevgili arm59 aramıza hoş geldiniz öncelikle..

  Sarpa canlı balık olarak kullanılabilir ama çok dayanıksızdır, sudan çıktıktan 1dk kalmaz ölüyorlar.

  Eğer çok hızlı davranır ve sudan çıktıktan 20-30sn içinde iğneye sadece sırtından takıp atmayı başarırsanız ozaman sorun yok.
   
 7. reis1

  reis1

  Mesajlar:
  1
  arkadaşlar anlatıklarınız güzel ve yararlı.Ben istanbulda olduğumdan ve kısıtlı zamanım olduğundan çinekpla istavrite talim ediyorum.Burada yazılanları okuyunca inanın eriyorum
   
 8. giresunlu

  giresunlu

  Mesajlar:
  2
  arkadasım azına sağlık ben yeni üye oldum muğladan akyakadan katılıorum formunuzza biz burda sarpayı kirtil denilen bir sepetle avlıoruz ve yem olarakta yosun kullanıoruz bende burda rastalaım bu ava ve cok enterasan
   
 9. TAM35SARGOS

  TAM35SARGOS

  Mesajlar:
  50
  Şehir:
  TAM35
  Favori Kamış:
  SIRTI,OLTA
  En İyi Avı:
  2.5 KG TOMBİK
  Yaw izmirde bu balığa ayıp olucak belki ama boklu sarpa denir biz yanlışlıkla tuttukmu falan hemen denize geri gönderioruz...
   
 10. hasan_alaca1

  hasan_alaca1

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  5
  Şehir:
  ALTINOLUK
  Favori Kamış:
  OLTA VE ZIPKIN
  En İyi Avı:
  LEVREK 2,4kg
  bizim buralarda da(altınoluk) pek rabet gören bir balık degil sepetlede avlanır ama denize aynen iade edilir canlı yem olarakta pek tutulmaz direnci yok çünkü
   
 11. ozgursezgin

  ozgursezgin

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  2
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  shimano authorized dealer
  En İyi Avı:
  22 kg akya
  tüm foruma merhaba...

  Ben bu forumun belki en yeni üyesiyim balıkcılıkla çok yakından ilgilensem de günümün çoğu balık muhabbetleriyle geçse de balıkcılık üzerine böyle sanal bir ortamda ilk kez bulunuyorum... üyo olalı 3 saat oldu aralıksın forumları okuyorum çok samimi şekilde söyleyebilirim ki accayip sıcak bir balık muhabbeti ve çok verimli bilgiler var burda... kendimi bir limanin sabahcı kahvesinde balığa gidecek kadar heyecanlı hissettim yazılanları okurken.. konuya gelince dün balıktaydım mordoğanda küçüklerini saldığım sarpaların büyüklerini(en küçüğü 300gr) balıkçı arkadaşımın gösterdiği ilk oltadaki sistemde yem olarak sardalya kullanarak yakaladım.. onun yanında büyük mırmır ve karagözlerde aynı oltaya geldi ve bütün bunlar kıyıdan tekne ile açılmak için arkadaşları beklerken oldu...
  kamış: 2.10 shimano lisize
  makina: shimano 4000 fb

  herkese tekrar merhaba...
   
 12. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  sevgili ozgursezgin, bizde sizin gibi aynı heyecanı yaşıyoruz ve sizleri aramızda görmekten, bilgilerimizi paylaşmaktan çok mutlu oluyoruz, tekrardan hoş geldiniz :)
   
 13. cefa

  cefa

  Mesajlar:
  16
  Şehir:
  kıbrıs lefkoşa
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  kefal
  selamlar

  2. resimde olan iri kefallerde kullandığımız takımı ben yapdım ve denedim fakat deniz bulanık olmadığından rahatlıkla bulunduğum yerdek balıkları görebiliyordum normal atdığım ekmeye çekinmeden balık salarken benim atdığım holtanın yeminin altında birkaç tur atıp balık kaçıyor kullandıgım zicim ve iyneler aynen tarşf etdiğiniz şekilde. hatda zicimi 26lık takıp da denedim gene ayni sonuç çıktı iyneleri de ekmeye gayet güzel sakladığıma inaniyorum. fakat balık vurmadığına göre bu işde bir yanlışlık var holtamı size tarif edeyim bana yanlış olduğum yeri söyleyin

  topdan 2 arşın uzunlukta 2 cm aralıklarla 8 adet kanca bağladım

  2. denememde kullandığım zicimin sayızını 30 dan 26 ya düşürdüm ekmek suyun üsdünde durabvildiği için topu çıkardım yine 2 arşınlık cm bazına 1metreye yakın 20lik zicim kullanarak 2cm aralıklı 8 ganca bağladım.

  yarın yine balıuğa gidecem budefa 3. resimdekini uygulayacam =)

  bana yardımcı olursanız çok teşekürler.
   
 14. gozutok

  gozutok

  Mesajlar:
  67
  Merhabalar,
  Sarpayı pazarlarda deniz cipurasi diye satarlar bilmeyenlere.Para verilecek balik değildir.Onu yemektense tavuk yemek iyidir.Avlanmasi için çaba harcamak vakti ziyan etmektir.Ama bu merak yeni geldi ise,acemi balikçi iseniz yani tecrübe kazanmaya yönelik olarak uğraşilabilir.Tabii bu yazilanlar yukarida resmi yer alan uslu sarpa içindir.Bodrum tarafının yerlilerinin iyi bildiği (bilhassa Mazı ve Gökova yöresindekiler) deli sarpa bu yazilanlardan ayri yerde durmalıdır.Yerliler tarafından sokkan diye de isimlendirilen bu deli sarpayı ekim ayında yer iseniz bir daha başka balık yemek istemezsiniz(lezzeti kaya barbunundan üstün olur o tarihlerde).Gökovada teknecilerin ve teknesinde yaşayanlarin çok kolay tutup çok da fazlaca yedikleri bir balıktır.Vitrin değeri yoktur,ucuz baliklardandir,denk gelirse aman kaçirmayin.
  Rastgelsin.
  ==========-
  ufak bir ilave:
  bir arkadaş büyük balık için sarpa yem olarak kullanılırmı demiş.Kulllanılır.Bilhassa levrek için bırakmaya uyar.Bırakma yapacağınız küçük balığın canlı olma şartı yoktur.Yeterki gerekli kalamayı vermesini bilesiniz.Yani levrek yemi alınca ağzında o yemi hiç değilse 5/6 kulaç bir şey hissetmeden taşıyabilsin.Canlı yemin cansıza göre farkı hayvan yemden emindir ve dalar,kapar götürür ve aynı anda yutar.Cansız yemi ise alır ve bir kaç kulaç taşıyarak kontrolunu yapar eğer siz kalama vermedi iseniz,ilk sadmede yutmadan geri kusar ve hayvanı kaçırmış olursunuz...böylesi hallerde yem misinanın üzerinde ama iğnenin bir kaç kulaç gerisinde bulunur ki bu da hayvanin oltayı hissettiği ve yemi kustuğunun delilidir.
   
  Son düzenleme: 25 Haziran 2007
 15. 56561

  56561 Yücel

  Yaş:
  48
  Mesajlar:
  2.535
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
  Favori Makine:
  Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
  En İyi Avı:
  10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
  Yöresel bir addır mutlaka ama sokkan ve sarpa tamamen farklı balıklardır ancak aynı yöntemle avlanabilir. Sokan canlı yem olarak dayanıklı bir balık sarpa gibi değil, sinarit ve orfozun 1 numaralı canlı yemidir sokan balığı.
   
 16. OrhanCinoglu

  OrhanCinoglu

  Yaş:
  44
  Mesajlar:
  344
  Şehir:
  kucukyalı istanbul
  Favori Kamış:
  kamış
  En İyi Avı:
  57 cm kefal 1,5-2kg arası
  arkadaşlar bu sarpa denen balık lezzet açısından nasıldır bi bilginiz var mı
   
 17. gozutok

  gozutok

  Mesajlar:
  67
  Sayın yucelusta,
  Formunuza uzun bir zamandır girmediğimden benim yazımdan yaptığınız alıntıyı ve yazınızı yeni okudum. Yazımı tekrar okur iseniz sarpayı, uslu ve deli sarpa olmak üzere iki ayrı kategoride tarif ettiğimi ve deli sarpanın sokkan diye isimlendirildiğini ve çok lezzetli bir balık olduğunu ( bilhassa eylül ve ekim aylarında), diğer sarpanın ise ( uslu olanın) balık diye yenmemesi gerektiğini yazmışım. Bodrumun yerlileri deli sarpayı iyi bilir. Palmiyelerin yanında deniz kenarındaki balıkçıların yerdeki kasalarında durur o deli sarpalar. Onları da alan zaten yerlilerdir. Düzeltmekte yarar gördüm. Ayrıca şunu da ilave etmemde yarar var ; uslu sarpa ile ve bırakma yapmak sureti ile (0.18 mitchell yeşil misina,kurşunsuz tek 496 must. siyah iğne ile ve elle) 2,5 kg. büyüklüğünde levrek aldığımı çok iyi hatırlıyorum ( karatoprak küçük limandan- henüz yeni marina yok iken). Ancak sokkanın ( deli sarpanın) da iyi bir bırakma ( uzatma) yemi olduğu görüşünüze aynen katılmaktayım. İngiliz limanında ( mal deresi yanı) çok güzel avlar yaşamışlığımız vardır adı geçen balık ile de.
  ( izinsiz yazdım ama söz hakkım doğmuş idi.)
  Hoşçakalın.
   
  Son düzenleme: 29 Temmuz 2008
 18. draco

  draco Kaan

  Mesajlar:
  1.854
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
  Favori Makine:
  JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
  En İyi Avı:
  Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
  sevgili gözütok, sanırım sokar balığına o yörede deli sarpa diyorlar. aslında harika bir yerel isim çünkü sarpaya benziyor şeklen. tutuluşu da aynı. dikenleri zehirlidir yalnız.

  bakın bu sizin deli sarpa;
  http://img501.imageshack.us/img501/9990/sokar20balfdf0fdjc2.jpg

  bu da akıllı uslu sarpa;
  http://www.bromba.com/knowhow/Sarpa_salpa.jpg

  doğru mu?

  ayrıca; bildiğimiz sarpa balığını ağustos sonlarında yakalayın(20 cm den büyük olsun), sudan çıkıp ölünce bekletmeden içini temizleyin, karın içinde kefal gibi siyah zar tabakası olabilir, var ise gazete kağıdı ile içini ovuşturmak suretiyle kolayca çıkartın, güzelce yıkayıp tavaya veya mangala atın, tavsiyem öncesinde bir saat tuz limon ve zeytinyağında buzdolabında yatırıp marine edin...

  sırt kısımlarındaki löp etlerin lezzetine şaşırırsınız. (ancak bazı kaynaklarda zehirli deniz çayırı yiyen sarpaların etinin de tehlikeli olabileceğini okudum, ne derece doğru bilemiyorum)
   
  Son düzenleme: 30 Temmuz 2008
 19. gozutok

  gozutok

  Mesajlar:
  67
  Sayın draco,
  Konuyu iki tür balığın fotoğrafları ile mükemmel olarak noktaladınız. Sağolun.

  Hoşçakalın.
   
 20. sfenksant

  sfenksant

  Mesajlar:
  183
  Şehir:
  ANTALYA
  Favori Kamış:
  OLTA
  En İyi Avı:
  PALAMUT 2kg
  arkadaşım bu arşivlik bilgiler için çok saol