Sarpa avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. MePHiSTo

MePHiSTo Günhan

Bilgiler için çok teşekkür ederim.Deli sarpanın(Sokar) Balığı oldukça can yaktığı söyleniyor.Bizler gibi bu bilgilerden diğer üye arkadaşlarımında faydalanacağını ümit ediyorum.

Son düzenleme: 10 Eylül 2008
  2. Karika bir anlatım çok teşekkür ederim paylaşım için teşekkürler.:)

3. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal &tesadüfen Akya....ama tartmadım..
    Bodrum yalıkavak-Turgutreis limanlarından ekmek ile el kadar larını çok tutmuşluğum var..tuttuktan sonra denizde temizlerseniz eti kesinlikle güzel oluyor ama gidip de balıkçıdan (eğer beklemiş ise) para verilip alınmasına gerek yok.. Günlük tutulup içi temizlenmişse eti gayet güzel oluyor.

4. 0utlaw

0utlaw Bahadır köse

Favori Kamış:
    Shakespeare E Series Supraglass 10-20
    Favori Makine:
    D.A.M. Quick 220,D.A.M. Quick 89
    En İyi Avı:
    Levrek, alabalık
    Bu balığın pulu yok bende bodrumluyum sayın gözütok o ismi çok duydum insanlar balık restoranımıza gelip onca balığın içinden sokar varmı veya deli sarpa varmı die sorarlardı içini temizleyip direk mangala atıyolarmış.Tutma fırsatım çok oldu ama tadına hiç bakmadım yüzgecindeki dikenler batınca çok fazla ağrı yapıyor özelliklede yüzgeçlere ters yönde ve en önde olan bi tanesi en acı vereni.Korunmak için balığın ölmesini bekleyip yüzgeçlerini bi makas yardımıyla almak gerekir.Saygılar keyifli avlar...

5. academisyum

academisyum taner kozdağkardeşler

Favori Kamış:
    okuma salina surf kamış
    Favori Makine:
    okuma power liner pl860
    En İyi Avı:
    mırmır 600 gr
    verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
    bu işte daha çok yeniyim ama uslu sarpa dediğiniz balıklardan yakaladım ve yedim ama tadının çokda iyi olduğunu söyleyemiyeceğim

6. LapinCash

LapinCash

Teşekkürler..

7. GİRGİÇ KARDEŞLER

GİRGİÇ KARDEŞLER BÜLENT&LEVENT

Balikçi Arkadaşim, Sarpa Avi Için Verdiğin Taktik Ve Tariflerden Dolayi şahsim Adina Teşekkür Ederim. Evet Anlattiklarin Güzel şeyler Bende Sarpa Avlamayi Seven Bir Avci Sayilirim, Hatta Arkadaşlarimin Bazilari Sarpaci Olarak Hitap Ederler Benim Yakaladiğim En Büyük Sarpa 940 Gr (hassas Terazide çekilmiştir) Ama Ben Serpme Ağ Ile Yakalamiştim. Resmini Ekleyebilirsem Göstereceğim şimdilik Görüşmek üzere

8. GİRGİÇ KARDEŞLER

9. GİRGİÇ KARDEŞLER

yeni resimler eklemeye çalışacağım

Son düzenleme: 21 Haziran 2009
  10. GİRGİÇ KARDEŞLER

bu turnayı dün yakaladım boy 99 cm kilo 3 kilo 100 gr dır yer muğla dalaman dabel sahili [​IMG]

11. atakule team

atakule team hüseyin

Favori Kamış:
    Bass Pro Shops® extrime xps Mitchell Elite Spin DAIWA EXCELER, EXSF662MHFS 1.98
    Favori Makine:
    shimano sustain 2500 fg shimano exsence 3000cı4
    En İyi Avı:
    hedefim 120 cm
    Selam

murat abicim aynı sistemle bende çeşmeye gittiğimde tutmuştum :)
    teşekkürler bilgiler için emeğine sağlık:D

12. Lambukaci

Lambukaci Ercüment

Favori Makine:
    gold 60
    En İyi Avı:
    Lambuka 3.2 kg
    çok güzel acıklamıssınız ellerinize saglık,Ege bölgesinde avlanıyorum ve bu taktiklerinizi degerlendirecegim :)

13. Paradox

Paradox ozan

Teşekkürler :)

Biz bizim burda çok tutuyoduk sepet atarak denize , fakat olta ile tutması daha bi zevkli.

Uzun zamandır gitmiyodum yarın gidicem sarpa için çok canım çekti :D

14. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Aramıza hoşgeldiniz, tanışma bölümüne kendinizi tanıtan bir başlık açarsanız, diğer üyelerimiz de sizi tanıma ve hoşgeldiniz deme fırsatını bulmuş olurlar.

Ayrıca 2/2 Numaralı Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğde belirtildiği üzere yapılan avlarda sepet kullanımı yasaklanmıştır.

İlgili madde aşağıdaki gibidir.

(2) a) Denizlerde amatör avcılık parakete , pinter ve sepet gibi tuzaklar hariç olmak üzere; her türlü olta takımı, serpme, yemlik uzatma ağı ve sualtı tüfeği ile yapılabilir.

Tebliğin tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.kkgm.gov.tr/teblig/2008-49.html

15. Odeon

Odeon abc dfg

sarpa baligi cok saglikli bir besindir ayrica. sarpa yiyeceginize tavuk yiyin diyenlere olmus ama aslinda tam tersi. sarpa omega3 bakimindan cok zengindir.
    kolesterole karsi ve cocuk gelisimnde cok onemlidirve daha saymakla bitmeyen faydalari var omega3' un. bu yuzden tavuk yiyeceginize sarpa yiyin :)

16. hakiahakia

hakiahakia Hakki

Favori Makine:
    Spro
    En İyi Avı:
    Levrek 2,7 Kg.
    Sanıyorum 12 haziran 2010 tarihiydi, Her zaman balik aldigim balikcim sarpayi tavsiye etti, ben de ayvaliktaki balikcilar tarafindan degersiz bir balik olarak bilirim sarpayi. Israrla al dedi, senede 1-2 defa alirim guven bana dedi. Aldim tanesi yaklasik 600-700 gr civarindaydi. mangaldaki kokusu cupranin kralina 5 basar. Kilosu 15 TL idi ve Pazarda satilan deniz cuprasi adi altindaki cupralardan 2 kat guzel koku ve lezzete sahipti.

Ben de dusunuyorum simdi emek sarfetmeye deger bir balik midir diye. Belki de sezonu ve gramaji onemlidir. Bilenler anlatsin.

Sevgiler

17. Odeon

Odeon abc dfg

zmanlar, kendi bölgeleri dışına çıkan bu balıklarla ilgili ilginç bir uyarı yaptılar.

Akdeniz ve Güney Afrika açıklarında yaşayan ve sırtındaki altın rengi cizgileri sayesinde tanınan sarpa salpa türünden bu balık, artık daha kuzey bölgelerin sularında da görülmeye başlandı.

İklim değişikliği nedeniyle balıkların kendi bölgeleri dışına çıkmaya başladıklarını söyleyen uzmanlar "Akdeniz ülkelerinde bu balıklar biliniyor. Ancak diğer bölgelerde insanlar bu balığı tanımıyor. Kafa kısmının yenmesi çok tehlikeli. Ölümcül değil ama birkaç gün boyunca halüsinasyon etkisi yapıyor. LSD adlı uyuşturucunun etkisi gibidir" dediler.

Fransa'da bu balıkların kafasını da yiyen iki turist, hastaneye kaldırılmış ve tam 4 gün boyunca halüsinasyon ve kabuslardan kutulamamıştı.

Deniz biyolojisi uzmanı James Wright, ayrıca deniz kirliliği nedeniyle bu balıkların beslendikleri planktonun daha da fazla halüsinasyonlara neden olabileceğine dikkat çekti

18. Odeon

Odeon abc dfg

rakiya gerek yok, sarpanin yaninda kafasini yiyelim tamamdir :D

19. Amenthalas

Amenthalas Aytaç

Favori Kamış:
    Okuma Safina X 270 10-35GR
    Favori Makine:
    Shimano Zeric 2500F
    En İyi Avı:
    Ben Onu Çoktan Kaybettim,Diğerleri Avuntu...
    resim linkleri kırık, onun dışında güzel bir paylaşım

20. salihcan gökçen

salihcan gökçen salihcan gökcen

Çok teşekkür ederim dediğiniz üzere oltamı o şekilde hazırladım ve beyaz,kırmızı zargana topu kullanmaya özen gösterdim teşekkür ederim.