Sazan hakkında tarihsel / kültürel ve bilimsel bazı bilgiler: 1. Bölüm

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında carpangler tarafından paylaşıldı.

 1. carpangler

  carpangler

  Mesajlar:
  174
  Şehir:
  Kırklareli
  Favori Kamış:
  olta
  Sazan hakkında tarihsel / kültürel ve bilimsel bazı bilgiler: ( Kaynak : Avustralya Üniversitesi (bkz. Carp or carpitulation) 1. Bölüm

  • Tarihsel olarak sazanın insanlarla ilişkisinin M.S. yaklaşık 2.yüzyılda Çin’de ortaya çıktığı görüşü hakimdir,buradan da Asya,Avrupa ve diğer kıtalara yayılmıştır.
  • 225 milyon yıl önce tüm kıtalar birleşikken sazanın var olduğuna dair fosiller bulunmuştur.Bugün yaşayan sazan türleri o günden bu yana tür, büyüklük, yaşama koşulları gibi epey evrim geçirmiştir.
  • Günümüzde sazan insan yaşamında büyük role sahiptir.Asya mitolojisi ve Hint-Avrupa kültüründe büyük yer edinmiştir. Eski kitaplarda insan taşımacılığında kullanılabilen bir binek hayvanı olarak dahi tasvir edilmiştir! Hatta o dönemin inancına göre Tanrılardan insanlara mesaj getiren kutsal bir canlı olarak da görülmüştür.
  • Japonya ve Çin’de sazan aklın,gücün,asaletin,şerefin,cesaretin ve dayanıklılığın sembolleri olmuştur.
  • Rüyada sazan görmenin iyi şans getireceğine inanılmaktadır.Çinliler ayrıca rüyada konuşan bir sazan görmeyi,ruhun vicdanla konuşmaya çalıştığını gösteren bir işaret olarak yorumlarlar.
  • İnsanlık yeni keşfedilen topraklar ve gelişen ticaret yolları sayesinde göç etmeye başladıkça sazanın göçü de başlamıştır. 17.yy döneminde bazı kanıtlar Avrupalı rahiplerin sazanı İngiltere’yle tanıştırdığını göstermektedir. Peki bunca uzun yolculuklarda sazan nasıl yaşamıştır ? Sazanı bu koşullarda taşınmaya mümkün kılan şey onun düşük oksijenli sularda yaşayabilmesi ve dayanıklılığıdır. Dayanıklı yapısı sazanı adeta efsane yapmıştır. Aynen hamamböceği gibi gerçek bir hayatta kalma uzmanıdır. Çok geniş bir ısı diliminde yaşayabilir. ( -30 ila +32 ◦C ! ).Hatta büyük ve güçlü olanlarının su dışında birkaç gün hayatta kaldıkları bilinmektedir.
  • Araştırmalar sazanın bir buz kalıbının ortasında – eğer çok az donmamış su varsa bile -yaşayabileceğini göstermiştir.( Roberts,1997 ). Düşük sıcaklıkta hayatta kalabilmesinin bir nedeni kas yapılarını ve yüzme performanslarını birkaç hafta devam eden sıcaklık adaptasyonuna modifiye etme yeteneğinden kaynaklanır. ( Cole NJ & Johnsen, I.A. 2000)
  • Soğuk kış aylarında genelde dibe yakın kalır.Kurak mevsimde,hatta bazı suyu çekilen yerlerde kendilerini çamura gömerek birkaç hafta hayatta kalabilir.Düşük oksijenli sularda,durgun hareketsiz sularda, çok çamurlu,değişik ısı farklılıkları gösteren sularda,ya da orta derece tuzlu sularda,ya da insan faktörü sebebiyle endüstriyel ve tarımsal toksinlerin karıştığı nehir ve sularda dahi –çok yoğun değilse elbette- yaşama şansı diğer balıklardan çok daha fazladır. ( Geçtiğimiz sonbaharda İğneada’da taşan Mert gölünün suları bazı sazanları denize sürüklemiş. Orada konuştuğum bazı balıkçı arkadaşlar denizde yüzen iri sazanları görünce adeta afalladıklarını söylemişlerdi. Bana inanılmaz gelmişti.Fakat bu yazıyı okuyunca fikrim değişti-carpangler )
  • Suyun sürekli sabit olduğu sularda cinsel olgunluk sazanda çok erken yaşlarda başlar.Ama genelleme yapıldığında bir erkek için bu 2 , dişi içinse 3 yaş civarıdır. Bu yaşlarda yaklaşık 30cm boyda ve 400gr ağırlıkta olurlar. (Swee & Mc Crimmon,1966 ). ( Bu yüzden sirkülerde belirtilen oranların altındaki balıkların suya geri bırakılmaları neslin devamı açısından son derece önemlidir! )
   
 2. babacakka

  babacakka Murat Turan

  Mesajlar:
  218
  Şehir:
  İZMİR
  Favori Kamış:
  OLTA,ZIPKIN
  En İyi Avı:
  YAYIN 12 kg,LEVREK (DENİZ)2-3 kg
  Güzel paylaşımın için teşekkürler,sayende yeni şeyler öğrendim..
   
 3. adra

  adra

  Mesajlar:
  954
  müsadenle bende ufak bir bilgi vermek istiyorum sazanlar yetiştiriciliği yapılan ilk türdür.saygılar
   
 4. canalpakin

  canalpakin

  Mesajlar:
  155
  gercekten cok dayanikli hayvan karada saatlerce canli kalabiliyo
   
 5. Conqueror

  Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  10.402
  Şehir:
  Edirne / Kutlutaş
  Favori Kamış:
  Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
  En İyi Avı:
  100 gr israil sazanı

  değerli bilgiler için teşekkürler , tanışma fırsatımız olmadı ama tanışmak isterim sizinle
   
 6. Yeniçeri

  Yeniçeri yasin

  Yaş:
  31
  Mesajlar:
  10
  Şehir:
  ankara
  Favori Kamış:
  el oltası
  En İyi Avı:
  1.5 kg sazan
  Akvaryumlardaki japon balıklarınında atası sazandır:)
   
 7. mmosh

  mmosh Mehmet

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  1
  merhaba arkadaşlar..ben türkiyedeki aynalı sazan çiftlikleri hakkında bilgi edinmek istiyorum..hangi kaynaktan nasıl ulaşabilirim..yardımlarınızı bekliyorum..
   
 8. karayel

  karayel Yakup ERDEM

  Yaş:
  58
  Mesajlar:
  2.068
  Şehir:
  Sinop
  Favori Kamış:
  şeytan otası
  En İyi Avı:
  kaya balığı (1.5 gram) :)
  Güzel bir sunuş;

  Mehmet bey çiftlikler için en yakın Tarım teşkilatına başvurun.
   
 9. sazancıı

  sazancıı gökhan batu

  Mesajlar:
  1.561
  Şehir:
  ankara
  Favori Kamış:
  Daiwa mini spin 180
  Favori Makine:
  Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
  En İyi Avı:
  55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
  çok sağolun elinize sağlık bu güzel bilgiler için.
   
 10. rasim

  rasim

  Mesajlar:
  22
  bilgiler için çok teşekkürler