sazan için bir soru??

Konu, 'Takım Çantası' kısmında emrecan tarafından paylaşıldı.

1. mrwolf

mrwolf a

Favori Kamış:
    .
    En İyi Avı:
    .
    Emrecan ne zaman gidiyoruz kefale ve sazana.Bugün kefaldeydim 35 parça.

2. Gakgos

Gakgos

Favori Kamış:
    Leader 3m, beta 60,dam 40mm
    En İyi Avı:
    pullu sazan-8 kg
    En büyük sazanımı 3 kancalı dip oltası ile aldım. 80mm misina, 3/0 kanca, 100gr kurşun. yem toprak solucanı.

Ama ben sazan avında bulabildiğim sürece gümüş balığını kullanırım. Özellikle büyük sazanın dayanamadığı tek yemdir. Lokma veya yaprak(fileto) şeklinde.....

3. emrecan

emrecan Emrecan

Favori Kamış:
    Shimano
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    vay ahmet abi naber sana haber gelmedi mi cumartesi abi cumartesi kefaldeyiz tuncer abi demedi mi yoksa hade görüşürüz bu sfer kapısacaz ;) ;) ;) ;) :D :D :D

4. balıkcımert

balıkcımert

sazan

bahsettiğiniz sazan israilse emrecan bu israilin yaklasık 1 kiloya kdar olanından 5 tane yakaladım 2005 de atıp atıp çekioduk şimdi tık yok:mad:

5. balıkcımert

balıkcımert

ve şamandıra altı tek iğne hamurla yakaladım sazlık dibinden:cool:

6. aydın karakaya

aydın karakaya Aydın KARAKAYA

En İyi Avı:
    sazan 12 kg
    gümüş balığından yem

gümüş balığından sazan için nasıl yem yaptığını ayrıntılı anlatabilirmisin teşekkürler

7. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

slm

Tutmuş olduğum Sazanı,Kurtbagazından canlı Gümüşle aldım.Gezer kurşun tek iğne. Sabah şafak vakti idi.Yaklaşık 50 dakika uğraştık.Yıl 1992 idi.kurtbağazını bilenler için,dağın dibinden.yaklaşık yukarıdan aşagıya 20 dakikada iniliyor.inerken iyi , çıkarken bitkin haldesin.

8. Gakgos

Gakgos

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    pullu sazan-8 kg
    Gümüşü fileto edip yanal çizgisinden kancaya geçirilir. Her geçirişte fileto kendi etrafında bir tur dönderilir. Bu şekilde bizim buranın tabiri ile LOP et olur. Buna yaprak yem deriz.

Bir de lokma dediğimiz şekli var. Bunuda balığı boyuna üçe bölmek suretiyle elde edilir. Uygun şekilde dekancaya takılarak kullanılır.

Küçük balık çok olduğu zamanlarda ve gece avlarında lokma yemi kullanırız. Gündüz avlarında ve küçük balık fazla olmadığında ise yaprak yemi kullanırız.

Son düzenleme: 18 Nisan 2007
  9. Gakgos

Gakgos

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    pullu sazan-8 kg

Önce ' a ' noktasından, sonra ' b ' noktasından kancayı geçirerek balık damağa oturtulur. Yaprak yemi çizmek için bir yol bulamadım. Alabalık avına gittiğimde imkanım olursa video çekerek buraya aktarırım.

Rastgele...

Son düzenleme: 18 Nisan 2007
  10. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    tesekkur

Emeginiz icin cok tesekkur ederim, videonuzu sabirsizlikla bekleyecegim.
    Rastgelsin

11. mandirali

mandirali

Favori Kamış:
    ağ hariç bütün oltalar.
    En İyi Avı:
    2.3 kg turna
    büyük sazanlar tutabilmek için çok sabretmek lazım ve oltalarının çok iyi olması lazım.en iyi yöntem dip oltasıdır.0.50 veya 0.60 mm çok kaliteli misina 50 gr kurşun mısır küspesi ve küspenin etrafını saran 5-6 adet kanca ince demir kazık ve zil.bu oltayla yakalayacağınız en küçük balık 1 kg ağırlındadır.

12. R DENİZ

R DENİZ R DENİZ

Favori Kamış:
    lineaeffe,Alba Star
    Favori Makine:
    Shakespeare, BALZER CDI 850
    En İyi Avı:
    Sazan 6 kg, yayın 15 kg
    Yakaladığım en büyük sazanı (6 Kg) küspe ve etrafındaki iğnelerde hamur bulunan bir dip oltası ile aldım. 1994

Bununla birlikte 2006 Ağustosta ise sazanın kendi etinden yaptığım filotaya bu güne kadar oltalarıma takılan en büyük sazan geldi. Ne yazıkki 80 lik misina dayanamadı ve koptu. Derinliği 1-2 metre olan suda balık sanki oltanın ucunda yetişkin bir insan varmış gibi geliyordu kıyıya 3-4 metre kala malesef takım bir önceki seneden kalma olduğundan misinanın iğneye bağlandığı yerden koptu. Bu olaydan sonra tüm takımları teker teker gözden geçirdim ama kaçan gibisi bir daha gelmedi.

13. E.CANDAN

E.CANDAN

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    5,5 kg sazan
    ben en büyük sazanımı mantarlı takımla aldım yem olarak mısır kullandım ve o ankı zevkı unutamam

14. uzakkisla

uzakkisla

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    1.400 GR YAYIN ORMANLI ÇATALCA
    terkosta sazan avı

ben terkosun başlangıcı istanbul çatalcaya bağlı ormanlı köyünden terkosa giriş yapıyorum aslında turna avını tercih ediyorum ama daha bu hafta sonu inanın avcılar biraz abartır ama ben daha çocuk yaştan beri bu işin hastasıyım ve abartmıyorum 10 kg a yakın sazanlar suyun orta kısmında bulunan ve bu günlerde yavaş yavaş yaprakları su yüzüne çıkan hani turnaların sevdiği bir ot bunlar bu otların bulunduğu yerde su yüzüne çıkıp karnını otlara vuruyor kafasını göstermedi ama kuyruk vuruyor ısrarla otlara kendini vurup aynı bölgede çırpınıyordu şimdi ben bu balıkları seyrettim balıkları dedim büyüğün yanında daha küçükleride vardı onun arkasından onlarda oynuyorlardı sinrlenip çektim başka tarafa gittim bu balıkları avlamak mümkünmü ne yapabilirdim (olta ile) ağ bize yasak şimdiden teşekkür ederim.

15. mandirali

mandirali

Favori Kamış:
    ağ hariç bütün oltalar.
    En İyi Avı:
    2.3 kg turna
    uzakkisla ;
    o balıklar tahminen yumurta atmak için yosunlara ve otlara sokuluyordur.bence ağla falan uğraşma çünkü onların attığı yumurtalar 2-3 sene sonra sana 3-4 kiloluk sazan olarak geri dönecektir.benim bildiğim kadarıyla çoğu yerde olta dahil şu anlık sazan balığı tutmak yasak.ama senin dediğin yeri bilmiyorum.yasak olup olmadığını sen benden daha iyi bilirsin.

16. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    arkadaşlar sazan yumurtasını otlara sazlara ağaçlara bulamazza toprağa sürtünerek(kendini sağarak)döker önce dişi arkasından erkek döker yani o balıklar yumurtluyor yazıktır şu an tüm yurtta sazan yasak

17. uzakkisla

uzakkisla

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    1.400 GR YAYIN ORMANLI ÇATALCA
    teşekkür ederim

ilginize çok teşekkür ederim arkadaşlar zaten bu bahsettiğim balıklar o bölgede kolay kolay oltaya vurmuyor hatta olta ile senede bir iki tane ancak yakalanıyor oda çok yaşlanmış hareket kabiliyeti azalmış yerinden kımıldamayan balıklar bu kanıya nerden vardınız derseniz adam balığı çıkardı balık çok iri ama eskimiş bir görüntü vardı hep sülükler yapışmıştı vücuduna bayağa büyüktü. merakımı giderdiğiniz için tekrar teşekkür ederim.

18. TaLHa

TaLHa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    14 kg. (aynalı sazan)
    italyan bi kamışla tuttum bu kamışta daiwa motor vardı.çoğuınuz bilirsiniz daiwa nın nasıl bir motor olduğunuzu :)

kulladığım yem boiliydi ( kırmızı ) oltanın etrafına ise küspeyle yemleme yapmıştım.

19. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    italyan kamışın marka ve modeli neydi??
    daiwa motor kaç beygir gücünde, model neydi?

20. muyar

muyar

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 23 kg, sazan 12 kg
    Ben en büyük sazanımı keban baraj gölünde 80'lik el oltasıyla yakaldım (12 kg). Küspenin altına bağlı 4 tane kanca ve kancalarda solucan bağlı. Son yıllarda yine aynı ölçüde takımlarla fakat bağlantı şeklini dip şeklinde değiştirip gece avına gitmekteyim. Gece avında gümüş balığı kullanıyorum. Çok faydasını gördüm.