sazan olta takimi

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında BurgeR tarafından paylaşıldı.

1. byblack

byblack Mustafa Burak ARIK

Favori Kamış:
    TrioRex 430-3P Lineaeffe Extreme VIP-430-180 FladenMax Total Flexx 40-80 Helios270-20-50/240-15-45
    Favori Makine:
    Helios 35 HGX OkumaV80Sa, Raw II 65, Raw II 55 Shimano New Elf 3000SDH
    En İyi Avı:
    4.870 Kg Sudak / 8.220 Kg Sazan / 13.400 Kg Yayın
    Yurt dışında var biliyorum ama gereksiz derecede pahalı oluyor. Örneğin ben 50 lik küçük yay almıştım 10 TL ye 50 tane ufak yay tanesi 20 kuruşa geliyor. Obyaylari ds ayninisi görüyor. Bunların tanesi en ucuz 2 dolar o da 5 TL oluyor aslında o yüzden bir türlü alasım Gelmedi.

2. BurgeR

BurgeR Burak

Favori Makine:
    okuma longbow lb 65-okuma avenger av65b
    En İyi Avı:
    daha iyi bir trofe nasip olmadi
    Tabi fiyata bakmadim icin soyledim ben kamis alarm felan almistim burda 8-10-15 tl olani ben 1 tl ye aldim kargo dahil :)

3. byblack

Favori Kamış:
    TrioRex 430-3P Lineaeffe Extreme VIP-430-180 FladenMax Total Flexx 40-80 Helios270-20-50/240-15-45
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ebaydan mi aldın ? 1 t ye

4. angler06

angler06 Ümit

O resimdeki method feeder Türkiye de satılmıyor onu yurt dışından getirttim. Alt yüzeyi kurşunlu ve ona uygun kalıp içinde yem yerleştiriliyor. Ama Türkiye de kafes ve kapalı tiplerde Browning, Balzer ve Silstar ürünleri var. Birde Carp Method Feeder (ortası kurşunlu üç kanatlı tipler) için Fladen ve biraz pahalı olmakla birlikte Fox ürünleri var.

5. byblack

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Neyse hayırlısı yemleME sistemini falan iyi biliyorum çok Video izledim. Sazan avlaklarımda çok fazla takılma oluyor. Bu sebeple pahalıya geldiğinden almak istemiyordum. Türkiye olmadigindan artık eminim neyse bir 4 lü set getireyim. Takılma olmayan yerlerde kullanırım. Yoksa benim 20 kuruşluk yaylarım da iş yapıyor ;) ama hem şekil hem de gerçekten fazlası olabilir diye umuyorum.

6. BurgeR

BurgeR Burak

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    evet gecen sene almistim cok kullanisli ben memnunum zil fiyatina aldim 6 tane siparis vermistim 2.5 dolar felan tuttu 26 gundede elime ulasti

7. byblack

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    O fiyata bulsam kaçırmam. Ama ben bakıyorum bakıyorum en ucuz 2 dolar falan oluyor teki 60 dolara var 40 tane ama o kadar da para veremem ;) 1.5 dolar oluyor yine 3.75 tl ye geliyor. Neyse ben yaya devam kafi

8. byblack

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Hocam ihtiyacınız olan malzemeleri yazıyorum.

Kaliteli 2-4-6 numara iğneler 1 ve 1-0 da kullanılıyor tercihim 2 ve 4 numaradır.

Onun dışında hair rig için sert yapılı fluo karbon misinalar var tavsiyem kendi kullandığım misinalar olan Ace Carp onun dışında iple yapılan saç montajlarında dynamixin ipleri fazlasıyla yeterli.

Sarı Renkli Stoper olursa guzel olur.
    Ayrıca Shrink tube daralan hortum tercihen kullanılıyor bazı riglerde var bazıalrında yok.

Hair rig için pop up yem ya da sünger :)

Boili delici iğne

Boili takma aparatı

Muhtelif yaylar Sazan feederları.

PrusaCarp in sitesinden bütün sazan montajlarının yapımına bakabilirsin.

Fotoğraf ekleme özürlüyüm ben ya :) çektim ama deneyeecğim eklemeyi.

Ayrıca saç montajı yla ugrasmak istemiyorum dersen yayli iğneler var hazır.

9. byblack

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
  10. BurgeR

BurgeR Burak

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Size cok tesekkur ederim sonunda isimleri aldim yakinda yapmaya baslarim takimlari

11. BurgeR

BurgeR Burak

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Size cok tesekkur ederim sonunda malzemelerin ne oldugunu ogrendim tekrar tesekkur ederim cok yardimci oldunuz

12. byblack

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Rica ederim ne demek aynı zamanda iğneleré bakın üstteki iğneler gamagatsunun iğneleridir. Tavsiye ederim asla kırılmaZ. Ayrıca iğnelerin biri daha sivri yapili sivri olanları hair rig için tavsiye ediliyor yere yatan diğer rig çeşitlerinde ucu daha açık olan tercih ediliyor.

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Önce bir suya bakın. Eğer su kokuyorsa, ki genelde sıcak zamanda olur, eriyen yem kullanın. Eğer suda çürük kokusu yoksa pek, o zaman mısır, boncuk, sert boili, çilek vs. gibi erimeyen, kokulu şeyler kullanın.

Eriyen yemlere bir şekilde kokudan ziyade protein eklenmesi, yumurta, süt tozu, patates unu vs. katılması iyi olur. Bilhassa civciv yemi gibi hazır protein katkılı yemler, kedi vs. maması vs. iyi netice verir.

Genellikle, yazın, sular ısınıp oksijen tutma kabiliyeti azalınca, suda kalan bitki vs. çürümeye başlayıp oksijeni iyice azaltınca, suda pek yiyecek kalmaz. Sazanda öyle eriyen yemleri filan arar, saha saldırgan davranır. Ama akıntısı bol, havadar sular elbette oksijensiz kalmaz.

Bu yüzden pek çokları, kışın sazan avının verimsiz olacağını da düşünür, balık vurmaz vs. diye bilir. Oysa kışında sazanlar bir hayli aktiftir ve doğru yemlerle kolayca avlanabilir.

14. BurgeR

BurgeR Burak

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Yaya hazirladigim hamura civciv yemi,misir unu,yumurta,vanilya,un koyuyorum birde evde besledigim baliklarin yeminden katiyorum acayip pis kokuyorlar ama is yapiyordur kesin av yonunden sikintim yok her gittigimde 2-3 saatte 30 -40 adet sazan yakaliyorum ama cogu kucuk tek sikintim yozgatta ti av bayileri hazir yay satiliyor oda 6 igneli bunu 3 dusurup avlaniyordum ama baliklara eziyet oluyor ignelerin hemen hemen hepsi baliga saplaniyor coguda gozune ve govdesine kucukleri birakmak istiyorum ama ne kadarda dikkatli olsam zarar veriyorum bu yuzden tek igneye donmek istedim yozgatta av bayilerinde malzeme bulamadim bir kacida ip misinayi bile bilmiyor saolsun arkadaslar cok yardimci oldu ve hair rig sistemini anlattilar bu takimi deniyecem

15. BurgeR

BurgeR Burak

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Yuklediginiz resimlerin hepsini telefona kayit ettim siparislerimi ona gore verecegim tekrar tesekkur ederim

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Chinu denen iğneler vardır. Bilhassa FUDO'nun delikli olanları, hem uygun fiyatlı, hemde baya kalitelidir.

Hazırladığın hamura biraz yumurta akı ekle. İğneyi hamurun ortasına koy, İyice sıkıp, bir topak oluştur. Yani, iğne hamurun içinde kalacak şekilde. Eğer hamur yeterince sıkı olursa, pek sorun olmaz.

Hamurdan küçük küçük parçalar yap, nohut tanesi gibi filan. O eklediğin civciv yemiyle birlikte böyle hazırladığın iğneyi ve parçaları eski bir gazete kağıdıyla sımsıkı sar. Kurşun kullanacaksan onuda kağıdın içine koy. At gitsin suya. Kağıt dibe inene kadar bekle. Bekle ki iyice ıslansın, hamurlaşsın biraz. Sonra sertçe çekiştir, kağıt parçalanır, yemler dökülür. Böylece hem yemleme yapmış, hemde takımı aynı yere bırakmış olursun.

Bu iş görür, öteki düzenekler iş görmez demiyorum. Ama bu da bir taktiktir ve bazen diğerlerinden daha iyi olur, bazense daha kötü. Akılda tutulmasında fayda vardır.

Birde, hamur yerine, haşlanmış patates deneyebilirsin. Umulmadık neticeler verebilir. Patatesin içine iğneyi iyice sok, at gitsin suya.

Hamurun vs. atışlarda dağılmaması için, PVA denen iplerle bedene yada kurşuna bağlamak çok iyi netice verir.

17. BurgeR

BurgeR Burak

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Tesekkurler bilgi icin her takimi denemek lazim avlakta en iyi sonucu hangisi verecek av sezonu acildiginda gorecez bakalim

18. gökhanacar

gökhanacar gökhan acar

boili iğnesi ile normal mısır takılarak avlanılan sazan iğnesi farklı mı acaba. çünkü kimi paketlerde boili iğnesi yazıyor kiminde sadece carp iğnesi yazıyor

19. gökhanacar

gökhanacar gökhan acar

gezer şamandıralı olta kullanmayı düşünüyorum sazan avı için. 50 gr şamandıra 40 gr gezer kurşun kullansam olur mu acaba

20. YabanAv

YabanAv Abdullah Sütçü

Favori Kamış:
    Shimano Alivio DX
    Favori Makine:
    Shimano Baitrunner ST 10000 RA
    En İyi Avı:
    Sazan & Turna
    Benim kullandığım takımları yazayım sende ona göre karar verirsin. Sazan için sürekli kullandığım ve 4 takım olarak gidiyorum. Shimano Baitrunner ST 10000 RA - Shimano Alivio DX Specimen 3,66m 125g