Sazanda miktar limiti.

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Jashuaa tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Diyelimki gittiğiniz yerde 2 gün kaldınız .
    2. gün livarınızda 20 balık var.
    Yanınıza şikayet üzerine jandarma geldi ve livarınızdaki limite baktı 20 adet
    Doğal hakkınız 2 gün 20 balık
    jandarmayı nasıl inandıracaksınız
    inanmayacağı için 600 ytl ve elinizdeki tüm malzemeye el konulacak

2. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı

Namık konunun başlangıcı oydu okeyleşildi şimdi konu kaydı kapatın dedim olay devam ediyor kırıcı olunmadan tekrar rica ediyorum artık lütfen arkadaşlar buradan sonrasını bırakalım.

3. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

neyse arkadaşlar daha denmesi gereken bişey kalmadı sanırım artık veysel kendine göre bişeyler düşünmüştür kanaatındeyım biz burda milleti yola getirmeye çalışmıyoruz kımseyı zorlamıyoruz sadece bilinçlendirmeye çalışıyoruz ki bunuda amatör ruhu olan vicdanı olan arkadaşlar hemen kafasının bi köşesine kayıt yapıyor veyselde durumun farkına varmıştır artık sanırım makasat karın doyurmak değil amatör balıkçılık, spor, adrenalin ve muhabbet diğer insanlar körü körüne ben balıkçıyım diyenler evet onlar balıkçı ticaretini yapıyor yakalayıp ben bu kadar tuttum bi çuval deyıp millete laf satıyor yazık işte öylesine çok yazık inşallah ALLAH aratmasın bu bolluğu bulmuşsunuz güzel bi avlak kurutmanın ne alemi var değilmi ya

4. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    olta, bol şalvar ve kaşar peyniri :)
    En İyi Avı:
    laspir 5kg, sakarya nehri.
    eyvallah arkadaşlar.
    tekrardan sirkülere birebir uyan tüm sportif amatör balıkçı arkadaşlara saygılar.
    hepinizin iradesi karşısında hayran kaldım.
    nolur yapmayın arkadaşlar. gözünüzü seveyim ya. tekrar söylüyorum balık çıkmaz boş dönersin eyvallah. sirkülerin altında çıkar salarsın eyvallah. ama attığın oltaya balık basan yerde tekrar söylüyorum kacınız bu iradayi gösterip sirküler var diyerek 10 balıkla dönersiniz.
    garip olanda şu ki bu tartışmaların tüm sebebi benim tuttuğum 16 balık yazıyla on altı. bir cuval değil 50 tane değil 100 tane değil. ki saldığım balık sayısı belki eve getirdiğimin iki katı. ben yapamazmıydım bu balıklardan en büyüklerinden 10 tanesinin resmini çekip siteye koymayı ve tebrikleri beklemeyi.
    benim diyeceğim bu kadar başkada birşey yazmayacağım ama bir düşünün bakalım bu kadar balık çıkan yerde kaç kişi bu kadar iradeli davranabilir.

5. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Sana burada yazan ve eleştiren herkes ..Sen kabul etmesende malesef bu BÖLE..

SEN HALA BUNLARI YAZABİLİYORSAN BİZ BOŞUNA ANLATMAYA ÇALIŞMIŞIZ DEMEKKİ SİRKÜLERİ FALAN ..EMEĞİMİZE YAZIK..

6. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Veysel biz seni karalamiyoruz, sana daha guzelini gosteriyoruz. 10 lada donebilirsin, bundan sonra don diyoruz. inan bana bu tur icin harcadigin para ve imkanla doyurmak mesele ise aileni fazlasiyla evde oturarak doyurabilirsin. O yuzden bu isin amatorluk kismina seni davet ediyor, her kesin yapamiyacagini yapanlardan ol diyoruz. Sana bunu diyen butun arkadaslarin bunu hayatlarinda uyguladiklarina emin olabilirsin.
    Saygilar degerli kardesim.

7. Bozüyüklü

Bozüyüklü

Favori Kamış:
    4 metre karbon makaralı
    En İyi Avı:
    2 kg sazan,1 kg alabalık
    vay babam vayy,vesel kardeşim ne ettin öyle ortalığı karıştırmışsın iyice.:)

8. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    özet

hüseyin abi 3 4 seferdir son kez yazıyorum diyorum ama bu cidden son. olayın kısa bir özetini çıkarmak istiyorum sadece.
    olay bizim daha da önce anlattığım 3 günlük hafta sonu organizasyonunda tuttuğum 16 balığın resmini siteye koymamla başladı ve inanılmaz boyutlara geldi. beni bilen bilir bu sitedeki eskişehirlilerin bir çoğuyla tanışıp organizasyonlar yaptık hatta kütahyalılarla bile. organizasyonlarda arkadaşlar beni azçok tanıdı ve sirküler hakkında ki hassasiyetlerimden haberdar oldu. ben kimseyi bilerek veya bilmeyerek kırmak istemedem ama bazen olay haddini aşabiliyor hele hele güzel bir organizasyon dönüşü haftanın ilk stresli iş günü olan pazartesi gününde. daha önce söylediğim gibi çoçukluğumdan beri amatör balıkçılık yapıyorum sirküleri bu sitede öğrenmedim. sirküleri bilmeden önce bile bu işi kendi mantığımla neredeyse sirkülere uygun yapıyordum. küçük balıkları kendi insiyatifimle geri salardım. iş yerime çok yakın olan çukurhisar göletine mesai çıkışı tek oltayla hapissiz gider zevk için tuttuğum limit üstü balıkları bile geri salardım. sakarya nehrinin kenarında evim olmasına rağmen, oranın yerli halkı veyahut dışarıdan gelen insanlar tırıvırı kullanırken ağ atarken ben hiç bir zaman olta haricinde malzeme kullanmadım hatta bilen bilir sakarya nehrindeki bazı türlerde oltayla hayatta yakalanmaz ama ben buna rağmen sirküleri bilmememe rağmen olta haricinde bir şeyle avlanmadım. kendimi tekrar ediyorum gibi oldu ama yine bilen bilir sakarya nehrinde su azaldığında veya çamur aktığında balık akar. kiloluk kiloluk sazanlar yayınlar elle yakalanır. ben buna defalarca şahit olmama rağmen hiç tenezzül bile etmedim. tuttuğum balıklarla ailemi doyurma gibi bir amacım ve ailemim böyle bir duruma ihtiyacıda yok allaha şükür sadece konu öyle bir hale geldi ki söylemler bu yöne kaydı. hele hele bolca tutayım konu komşuya dağıtayım mantığını hiç gütmedim. şimdi tekrar bu hafta sonuna dönelim ve avlak olan kızıldamlardan bahsedelim. bu gölet şuan için belkide olta balıkçılığı ve olta zevki için en uygun mekan. her türlü yeme balık geliyor ve eskişehir cevresinde acaip revacta bir gölet. burda avım sonucu 16 limit üstü balık hapisimde kaldı diğerlerinin hepsini saldım. sirkülerde günlük 10 balık maddesi benim için o an yoruma açık bir konu olduğundan 16 balıkta bir mahsur görmedim. sirkülerde ki 10 kuralı kesin olsa 6 sını salarmıydım ondanda emin değilim açıkca söylemekten çekinmiyorum. çünkü balığın bu kadar bol olduğu yerde bu kadar iradeli açıkcası davranmazdım tabi bunda balıkların küçük gramajlı olmalarınında etkisi yok değil.
    burada belki yasal limitleri aştım ama vicdanen inanın bir sıkıntı duymadım.
    şimdi burada bitirmek üzereyken birde müjdat beye selam edeyim. malum en hararetli tartışmalar ikimiz arasında geçti belki üslüplar biraz sertleşti ama olmaması lazım tabiki. müjdat bey sizin foruma ilk girişinizi ve ilk yazılarınızı okuyunca açıkcası çook ama çoook şaşırdım. bunu söylemek pek hoş değil ama siteye böyle bir katliam avı sonucu girmiş bir çok tepki almış biri olarak bilerek veya bilmeyerek hatalı avlanan arkadaşlara karşı daha ılımlı bir tavırınız olması gerekmekte en azından bu olayları yaşamış biri olarak. bu benim nacizane fikrim. burdan kırdığım arkadaşlar varsa kendilerinden özür diler bundan sonrada insanları yanlış yönlendirmemek yine stresli bir günde birileriyle tartışma yaşayıp kalp kırmamak için mümkün olduğunca genel konulara yazı yazmayacağımı bildirir saygılarımı sunarım.

9. derya__kuzusu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Şimdi veysel kardeşim yaklaşık bir saati aşkındır benim konumu okuyorsun sen ne anladın oradan ..

Orada bana söylenenlerle benim söylemlerimide iyi okudunmu .,,

Bana fazla balık yakalamışsın dediklerinde ben yakaladığım balıkların resimlerini oraya koymuşum zaten ve kilo olarak en fazla 4,4,30 kgr. geliceni belirtmişim ve sirkülerden heberim olmadığını söyleyip özür dilemişim ..

Ama sen ne yaptın ne bizim sana hatırlatmalarımızı nede sirküleri hiçe saydın ve hala aynı tutum içindesin hala salarmıydım bilmiyorum diyorsun oysa ben o günden sonra hatalı av yapmadım dersimi aldım ve her fırsatta arkadaşlara teşekkür ettim kimseye saldırmadım ..

oysa sen burada bu başlık altında yazılan yazıları alıntı yaparak başka konuların içinde tartışmaya açtın aramızdaki yaş farkınıuda görmezden gelerek haddini bilmeden saldırıda bulundun ..

Haa bundan sonraki yazıcaan veya yazmıyacağın raporlar olurmu olmazmı o sana kalmış ama bu şekilde kim rapor yazarsa yazsın buradaki herkesin tepkisi bu olacaktır ..

Bana yapıldı öğrendim özür diledim bende benden sonrakilere öğretmeye çalışıyorum tabi öğrenmek isteyene ..
    keyfin bilir. Allaha emanet ol kardeşim .

10. Yücel

Yücel

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan/2.600 gr
    Arada sırada olur böle şeyler hepiz aile gibiyiz burada. Veysel kardeşim duyarlı bir kişidir ben bire bir şahidim. Kranseyh organizasyonunda tanıştığımızdan kısa bir süre sonra sirküler hakkında birbirimize bilgi alışverişinde bulunmuşuzdur. Herkesin bilmediği şeyler vardır bu doğaldır. Mesela ben sirkülerden okuduğum yazılardan 1 kişinin 1 günde 10 balık tutabileceği , 2 gün kalırsa 20 balık tutabiliceğini sanıyordum ama yanlışmış demekki bilmediğimiz şeyler de varmış. Av sonrasında nakil işlemi sırasında 10 balık bulunduruluyormuş. Geçen hafta 2 kişi gitmiştik kızıldamlara 44 parça balık almıştık 2 gün boyunca demekki yanlışmış. 4 tanesi kırmızı balıktı bilerek salmadım. Bu tür tartışmalar bile bilmeyen kişilere güzel bir bilgi kaynağı oluyor.

11. derya__kuzusu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Böyle deyin canımı yiyin bilmiyorduk öğrendik birdaha hata yapmayız deyin kimse çıkıpta tek kelime etmez ..

Ama banane balık geliyorsa ben alırım dersen olmaz olursada burada olmaz ..

O kişilerin burada işi olmaz ..

12. derya__kuzusu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Şikayet gibi olmasın ama Veyselin hemen hemen her yazısında var ;) :D :D

13. Kurallar uyulması için faydaları düşünülerek yapılması gereken davranışlardır
    Buranında kuralları var.
    Bak N@mık 5kg limit doldu diye avı bırakmış
    Ve çok örnek var bu konuda.....
    Ama kuralları bilmemek ayıp değil..Lakin söylendiği halde kuralsızlığı savunmak
    ayıbın ötesinde keyfekedere bağlanmış, mantık ve izahatten yoksun davranışlar
    serğilemeyi gerektirmez:cool:
    Burada olmak istiyorsan
    1-saygı
    2-sirkülere uymak
    3-Yukarıdaki 2 maddeye Aykırı davranışları savunmamak gerek:cool:
    Bunlar yeterli gelmezse" Bana Anlatın Nolur " en iyi çözümdür

14. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Ben artik biliyorum ki salarsin. Bu satirlardan beni mahcup etmiyeceginide biliyorum. Mujdat Abin , sen sadece degil, hepimiz o yollardan gectik. Kendimizi
    revize ettik. Mujdat Beyin ilk paylasimini lutfen daha dikkatli oku. En sert elestiriler gelirken sevgisini, mutevaziligini, alttan alisini, ogrendim ve haklisiniz,
    bilmiyordum diyisini daha dikkatli oku. Oylesine sevgi dolu bir insan oldugu icin
    kalbimizde bu kadar saygi ve sevgiyle dolu bir yeri var. Ve inan seni kirmak gibi
    bir dusuncesi asla olmaz. Seni sadece hepimiz gibi kendi durdugumuz yere davet ediyoruz. Cunku yeteneginle, askinla, yukarda yazdigin kirmiziyla isaret ettigim satirlara sinmis ruhunla bunu hak ediyorsun. Hadi artik konuyu baglayalim. Sende abini mutlu et ve de ki," kuskunluk yok abilerim. Sizlere ve bana verdiginiz degerli ogutlere en guzel paylasimlarla destek olacagim."

Veysel'lim , degerli kardesim sana yakisan budur. Kendine iyi bak. Degerli paylasimlarini bekliyoruz...

15. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    geçen sene söğüt şenlikleri...
    büyükleri Söğüde bıraktıktan sonra kaşığımı ve oltamı alip inhisar kum ocaklarına gittim...
    birkaç saatte yakaladığım kepenez(kefal) miktarı tam tamına 93 adet..
    berketli bir gündü...
    orada tırıvırı ile avlanan şehirlileri gördüm ve uyardım...
    sakaryada tırıvırıyla yakalanır demişler onlar da getirmişler...
    ne sirkülerden haberleri var ne de balık tutma hakkında doğru dürüst bilgileri..
    gösterdim onlara kaşıkla nasıl tutacaklarını ve tırıvırıları yok etmeleri karşılığı balık teklif ettim...
    ve gözlerinin önünde o 93 balıktan en büyüklerini ayırıp birkaç tane onlara verdim, birkaç tane de kendime alıp diğerlerini saldım...
    gelelim konumuza...
    80 ler...
    Porsuğa gidiyoruz...
    sinek oltasıyla kiloluk yakalandığı zamanlar...
    dönüşte balık dolu çuvalları taşıyamazdık...
    Bir hafta kaldığımız olurdu...
    Şimdi?
    söyle veysel kardeş en son duyduğun hikaye neydi Porsukla ilgili...

16. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

sert eleştiriler yüzünden kınanıyoruz ama bu kadar ısrar fazla benım veya sitedeki bütün arkadaşların haddi değil belki ama sıtemızın bı üyesini ben balık çıkıyorsa alırım diyen bi üyemizi ikna edememek beni üzdü adet 10 tane bazında bu cins için kıloysa 5 ha oluyarda tek balık 5 den fazla geliyor devlet buna bi düzenleme yapamaz mı yapar kaldırır 5 kıloyu sadece 10 adet der işte açıklık budur kanunda sırkude kendini bilmezler çuvalla bugun götürdü yarın götürdü bidahakı sezona avucunu yaladı ALLAH düşmez kalkmaz işte bi verir şımartır ben hak ettim tamam nasibin çıkmış yüzün gülmüş ama ağzın yırtılıncaya kadar gülmeyiver bırak suda kalsın boş döndüğün günlermi aklına geldi hırslandında aldın bence değil neden peki maksat yetmez bu balıkmı mademkı yetmez hiç birini salmasaydın geri fazla fazla yeseydin afiyette olsun ama birazda vivdanda olsun nedenmi gelecekte birgün gelecek ve bundan sonra hep boş döneceksin neden mi? kurudu balık kalmadı o zaman tabi millet çuvalla götürdü sende ne kabahat var dimi şikayet etmek zor geldi nedenmi sendede limit fazlası balık varda ondan biz bu millet olarak önce gözümüz doyacak dimi değiştirelim artık bu zihnıyeti diyoruz ama sen karşı çıkıyorsun veysel cim olmuyor bizler bu farumda neden neyi paylaşıyoruz neleri öğrenip neleri unutmaya çalışıyoruz kendimizden misaller veriyoruz ama yinede kötü biz oluyoruz olsun be kardeş sen öyle mutlu oluyorsanda olsun ne diyelim bereket oklumasını bilmiyen şükür etmasini bilmeyen elbet bi gün isyan eder ama yinede kendinden bilmez kul bu işte nefis bastırıyor olmasa iyide oluyor işte sen bildiğin gibi yap be kardeşim naswılsa bi gün dank diyecek hepimizde ceremesini çekecez

17. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)

18. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ya arkadaşlar anlatamıyorum yada anlamak istemiyorsunuz herhalde.
    konuları en başında tüm konuları ama yaklaşık 3 adet konu var bir daha okuyalım. ben en başta ne yazmışım. 16 balık getirdim. buraya kadar tamam. sonra bir abimiz tek başına 16 balıkmı demiş. bende demişim ki evet neden dersen sirküde günde 10 balık yazıyor yani 3 günde 30 balık şeklinde yorumlamışım. balıkların resimlerini koymuşum hiç biri limit altı değil. sonra günde 10 balık limiti aklıma takılmış bu konuyu açmış güzel güzel tartışalım diye. hatta o kadar sakinmişim ki uslüpların daha sakin olması konusunda uyarıda bulunmuşum ama sonra nolmuş tavsiye yerine saldırı başlamış o başlayınca şalter atmış üslup bozulmuş. savunma mekanizması harekete geçmiş. iş inada binmiş söylenmemesi gereken şeyler söylenmiş. hoş oldumu olmadı. bir daha olmalımı olmamalı tabiki. kırılan darılan olmasın ama olayların nerden nereye ve ne şartlar altında geldiğine lütfen dikkat edelim.
    haftanın ilk iş günü sabah zorla kalkıp işe gittimiz şu günde streslerini daha fazla artırdığım arkadaşlar özür diler saygılar sunarım.

Son düzenleme: 23 Temmuz 2007
  19. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    orhancım güzel abim bak yapma etme okumadan yazma. durumun nerden nereye geldiğine nolur bi bak. benim özet başlığı altında yazdığım yazıyı oku bugune kadar nasıl avlandığımı gör. yani öyle bir yazmışsın ki konunun öncesini okumayan benim bi gölete dinamit atıp yada ağ gerip bir kamyon balık aldığı sanır. yapma etme. bak bundan önce yazdım yeter dedim hata dedim çok fazla kasmamak lazım hemi güzel abicim.

Son düzenleme: 23 Temmuz 2007
  20. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    nuri abi selamlar.
    doru söylüyorsun porsukla alakalı sadece hikayeler duyuyoruz büyüklerimizden.
    misinaları ağaçlara bağlarlarmış balığı çekebilmek için.
    hata yaptık sabahtan beri yoktan yere tartıştık. politikacılar gibi dinlemeden okumadan işimize gelen yerleri anlayarak yorum yaptık tartıştık. yine söylüyorum beni bilen bilir ben sirküleri poşet dosyada malzeme çantasında taşıyan bir insanım bir maddeyi yanlış yorumlamışım. sonrada yanlış üslüplarla tartışmışız. özür diler saygılar sunarım.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.