Seamaster 320 ve Suzuki 6 Kısa şaft

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında teknos tarafından paylaşıldı.

1. teknos

teknos Çağlar Bayur

Uzunca süren araştırmalar sonucu (deniz malzemeleri konusunda internette ve satıcılarda o kadar az bilgi var ki) 3.20 mt. Şişme bot ve 6 hp suzuki motorumu aldım. Öncelikle botun boyuna karar verlimesi sonrasında motor seçimi gündeme geliyor (tabi tersine de bakmak şart).
    Botun yenisi , bu yaz, 1600-1700Tl civarı, ben az kullanılmış ikinci el bularak şanslı bir şekilde 1000tl ye ulaşabildim.
    Suzuki 6 Hp nin birçok ilginç özelliği var, aslında bu yüzden 3.20 botta karar kılmıştım. Kendi içinde deposu olan en yüksek beygiri Suzuki üretiyor. 4 zamanlı tek silindirli bir motoru kullanmak heyecan verici, zira her çevrimde stop eden bir fiziksel özelliği, kesintisiz ve nispeten sessiz, sarsıntısız imal etmeleri başarılı bir özellik. Bu yaz fiyatları ile 2600-2700TL arasında alınabiliyor.
    Servisleri pahalı, 0.7 litre motor yağı + kuyruk yağı + subap ayarı + 1 buji = 100 TL.

Tüketimi: tam gazda 1 saatte 1.2-1.5lt yakmakta (genelde 9.9 motorlar 1 saatte 3-5 lt yakmakta), yarım gazda sakin kullanımda 3 saatte 1,2 lt civarı kurşunsuz benzin yakmakta.
    3.20 Seamater bot fiyat /performans olarak başarılı, bu yaz fiyatları ile 1500-1700TL arası bulunmakta. Bu motorla tek kişi, 17knots sürat yapıyor, yarım gazda 12knots.
    5 kişiyi gezdirebiliyor.
    5-6 rüzgara kadar sorunsuz kullanılıyor, 1 metre dalga boyuna kadar (denizden anlayan için sorun yok).
    Ama ideali 3.80 bot + 8 HP motor gibi duruyor, yani 2-3 kişi tam gazla dalgalara dalmak istiyorsanız, tabii o zaman ödenecek meblağ tam 2 misline çıkıyor :)
    Video dosyası:
    http://img190.imageshack.us/i/seamastervesuzuki.mp4/

Motorun ilk 20 saatlik bakımına kadar tam gaz vermeden dolaşmak çok zor oldu ama başardım, bu yüzden ikinci el motor alırken çok dikkat etmek gerekiyor, ilk sahibinin yanlış kullanım cezasını, sonraki sahibi çekiyor.

Şişme bot için bakım ürünlerini almak şart, Bauhaus Erenköyde bulduğum Yachticon marka ürünler:
    1.Bot şampuanı (genel temzilik)
    2.Midye-yosun-pas giderici (sudan çıkınca uygulanıyor)
    3.Bot cilası (tabaka oluşturup kayganlık artırıyor, yosunu engelliyor)
    4.Bot bakım sütü (her temizlikten sonra güneş yağı gibi yediriliyor, malzemeyi besliyor, kırılgan hale getirmiyor, UV ışınlarından koruma ve kışlama öncesi bakım sağlıyor)
    Her biri 9.90 TL, benim tarzımda, cilanın her kutusu 1 sezonda bitiyor, diğerleri 2 sezonluk.

Ayrıca motoru suya indirmeden önce, elektrik aksamını Wd-40 ile, genel iç aksamı Silikon spreyi ile kaplamak, tuzlu suya karşı oldukça etkili bir önlem.
    10-15 günde bir karaya alıp, altta oluşan midye başlangıçlarına 2 saat ayırmak yeterli. Kimyasak ürünler ile kolayca temizleyip, cilasını yaparak suya atabiliyorsunuz. Motoru tek başına rıhtıma çıkarması kolay, zira motor ağırlığı 24 kg. Botun ağırlığı 55kg, sudan birisinin destek vermesi, sizin karada baştan çekmeniz yeterli.

Son düzenleme: 18 Ağustos 2009
  2. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    hayırlı uğurlu olsun güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.

sevgiler.

3. Feridun

Feridun feridun

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kaya balığı
    Aramıza hoşgeldiniz umarım forumdan üst düzeyde faydalanırsınız..

Bot ve motor çok uyumlu olmuş güle güle kullanın...Ayrıca vermiş olduğunuz bilgiler altın değerinde...katılmadığım konu 5 kişi gezdirebilmesi...
    Sağlıcakla...

4. 56562

56562 xxx xxxxx

Hayırlı olsun, güle güle kullanın. Bakım tutum konusunda gösterdiğiniz hassasiyet çok hoşuma gitti. Motor bakımıma gelince. Kullanılan malzemelerin fiyatları aşağı yukarı şöyle ; Kuyruk yağı = 15 TL, Buji = 5 TL, Motor yağı = 15 TL. Yani 35-40 TL karşılığı kullanılan malzemeyi temin edebilirsiniz. Rodaj sonunda yapılan ayar sonrası sibop ayarına tekrar ihtiyaç duyacağınızı sanmıyorum. Eğer bakımı gerçekleştiren ustayı izlediyseniz aynı işlemi kendiniz 15-20 dakika sürede gerçekleştirebilirsiniz. Buda cebinizde kalacak bir 50 TL demektir. Siz yinede garanti süresi bitene kadar bakımlarınızı yetkili serviste yaptırın, sonrasını kendiniz halledin derim.

5. gtatas

gtatas Gürcan Tataş

Favori Kamış:
    en ucuzu
    Favori Makine:
    en ucuzu
    En İyi Avı:
    Levrek 2.200 gr
    Hayırlı uğurlu olsun.Kazasız belasız güzel balıklar dilerim.

6. onur1872

onur1872

benim sormak istediğim birşey var.bu kuyruk yağını nasıl değiştiriyoruz.benim 6 hp evinrude un yanında birde chrysler 3.5 hp var..onun kuyruk yağını nereden nasıl değiştirebilirim?

7. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    hayirli olsun 380 ligide kafaya takmayin bence zira bu kadar pratik kullanamazdiniz 380 lik botu. sizin paketin aynisindan celaliyede 2 site yanimizda komsumuzdada var ve gözlemledigim kadari ile tek kisi çok çok iyi bir performansi var. bende ayni botun 310 fiber tabanlisini 15 bg 4 zamanli motor ile kullaniyorum ama baya battal bir takim oldu simdiki aklim olsa idi bende 6 bg tohatsu yada suzuki alirdim botuda katlanabilir tabiki....
    herneyse, tekrar hayirli olmasini diler ve pratik ayni zamandada performansli ekipman ariyan arkadaslarada siddetle tavsiye ederim....

8. teknos

teknos Çağlar Bayur

Şişme bot kullanıcılarının dikkat etmesi gereken konu, botun bakımı, altı yosun kaplamadan önlem almak, kışlama öncesi botun malzemesini beslemek, şişik durumda kışı gerçirmesini sağlamak çok önemli. Basit birkaç işlemle bunu sağlamak ta çok kolay, zaten işin zevki de 10-15 günde bir bunları yapmakta (bana göre)
    Motor için de subap ayarı , yağ değişimleri benim için oldukça basit (araba motor bilgisi).
    Benim amacım daha çok yazları sahil boyunca uzunca süre gezmek olduğu için bu kombinasyonu tercih ettim, kullanım maliyeti düşük bir tercih oldu, 2 kişiye kadar tam gazda plaininge geçilebiliyor, 5 kişi de max. güvenlik sınırı olarak gördüğüm bir değer, yani 5 kişi ile rüzgarlı bir havada güzelce ıslanmadan dolaşmak imkansız, tabii sadece sahil şeridi boyunca.
    Dalga önemsiz ama rüzgarda kendiliğinden yön değişimine giriyor ki sınırlar içinde zevkli ama güvenliği unutmamalı.
    4 yaşındaki oğluma can yeleği ve kullanırken acil stoperi bileğe takmadan gezintiye çıkmıyoruz.
    3.80 li boylara çıkınca, botun iç genişliği ve tüpleri yarıçapının artması çok daha zevkli ve güvenli ama kışlama ve büyük motorun getirdiği maliyet artışını iyi düşünmeli.

Kuyruk yağı değişimi, pervane hizasındaki 2 vida dan yapılıyor, alt-üst açılır, yağ boşaltılır. Alt vida deliğinden içeri yavaşça yağ basılır, üstten yağ çıkınca, alt-üst vida kapatılır.
    Bu arada, gözlemlediğim kadarı ile, Celaliye sahil şeridindenki tek 320+6Hp benimki, komşumuyuz acaba?

Not: Bu tip kombinasyonda sigorta yapılamıyor ama kışın motor+bot yazlık evin içinde durduğu için, ev sigortası kapsamına dahil edilerek, hırsızlığa karşı insanı rahatlatıyor. Motorunu yazlık evde bırakanlar için de tavsiye edebilirim. Yıllık ev sigortası priminin komplesi 70-100 TL civarındadır.

Son düzenleme: 19 Ağustos 2009
  9. teknos

teknos Çağlar Bayur

Botun temiz, cilalanmış hali:
    10 gün sonraki oluşum:
    Tüm cila korumasına rağmen, 20 gün içinde , deniz suyunun yıpratıcı-yapışkan gücü. Ancak temiz su ve sünger ile kolayca temizlendi:

Kışlama öncesi, temizlik-bakım sütü sonrası görünüm:

10. teknos

teknos Çağlar Bayur

Zincir soymetal alaşımlı, bağlama aparatı kromdur, yandaki 2 adet paslanmış elemanlar galvaniz kaplıdır. Yaklaşık 1 ay denizde kalma sonrası, Deniz suyunun gücünü gözlemliyoruz: Yani denizde kullanılacak alaşıma dikkat etmek gerekmekte.

11. teknos

teknos Çağlar Bayur

Mukayese için, 240-320 Bot farkı:

12. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    evet fotograflarida görünce farkina vardim komsuyuz eger hala celaliyedeyseniz kafanizi balkondan uzatip saga çevirirseniz özyali sitesini ve bizim bu sene kullandigimiz 460 lik disi kirmizi içi beyaz fiber tekneyi görebilirsiniz :)
    bu sene botu indirmedim arkadasimin fiber teknesini motor benden tekne ondan olmak üzere kollektif kullaniyoruz ancak tekne 350 kg ve motor pek tat vermiyor. bir önceki sezon bende botumu getirmistim her aksam iskeleye alirdim bu yüzden alti çizik çizik oldu ayriyeten daha önceki seneden barinakta üzerine diger teknelerden sanirim biraz boyalarda bulasmisti istanbul a dönünce ilk isim bajsettiginiz ürünlerle botun bakimini yapmak olacak umarim geç kalmamisimdir....
    son olarak nacizane eklemek istedigim gerek ben gerek siz birer günes brandasida edinmeli yada yaptirmaliyiz sanirim zira günes isinlarida botlarimizin en büyük düsmanlarindan biri alt kat komsumuzun güzelim c-marin botu günes yanigindan taninmaz hale geldi belki görmüssünüzdür su an savarona marin de duruyor
    paylasimlariniz için çok tesekkürler bot sahipleri açisindan hayati faydasi oldugu kanaatindeyim bende derhal uygulamaya geçecegim
    ekipman seçiminiz içinde tebrikler bizim sitedende baya komsumuzun aklini çeldi seneye iskelemizin önünde daha çok bot olmasi muhtemel :)

13. teknos

teknos Çağlar Bayur

Ben de Martı dayım, tabii bugünlerde artık İstanbul dayım. Güneşten muzdarip altı fiber botu ikinci elde görmüştüm. Tüplerin üstüne koruma amçlı branda düşündüm ama kimyasal korumaları da test etmek lazım :) , bakalım kaç sezon dayanacak diyerek branda dan vaz geçtim.
    Gelecek sezon beraber sahil gezintisi yapabiliriz. Bu sezon denizde gezinirken karşılaştığım ve komşu fiber tekne sahiplerinin, şişme bot görüşleri değişti, sanırım gelecek sezon bu kombinasyonu tercih edenler çoğalacaktır.
    460 ı görmüştüm, gemi gibi duruyordu :)
    Yachticon marka bot şampuanı çok etkili bir malzeme, sadece basit bir şampuan değil; metal üstündeki pası, bot üstündeki lekeleri kolayca çıkarıyor.

14. odemisliefe

odemisliefe Gürkan

Favori Kamış:
    kasnak
    Bu essız bılgı ve gorsellerı bızlerle paylastıgınız ıcın tesekkur ederım. Devamını dilerim...

15. teknos

teknos Çağlar Bayur

Ekim ayı başında, Suzuki 6 nın kışlama bakımını yaptırdım. Benim satın alma dönemim ve 20 saatlik bakımının yeni olma tesadüfü sebebi ile, herhangi bir sarf malzeme değişimi yapılmadı. İlaçlı tatlı suda motor çalıştırıldı vs. gibi işlemden sonra yıkaması yapıldı. Henüz 1. sezon olmasına rağmen, suyun hemen yüzeyine yakın bölgesinde olacak şekilde, siyah gövde üzerinde beyaz, tuzumsu bir görünüm oluşmuştu. Bendeki çeşitli kimyasallar ile, motorun her yerini ilk günkü görünümüne kavuşturmama rağmen bu beyazlığı giderememiştim. Çekmecedeki yetkili servisi olan Olcay Teknikte yapılan temizlik işleminde, 5 saniye içinde bu bölümü temizlemeleri; özellikle marine sektöründeki kullanılan farklı malzeme konusunda bir daha referans oldu.
    Motorun bir sonraki bakımı 2010 deniz sezonu öncesi, motor-kuyruk yağı değişimi olacak.

16. teknos

teknos Çağlar Bayur

Henüz deniz sezonunu açamadık, sanırım Temmuz ayı ortasında gezmeye başlarız.

17. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    yaz gelmiyoki....isin en kötü tarafi benim motor tuzlu tuzlu duruyor sezon sonu alelacele dönmüstük; kisin güya arkadaslarla mangal yapmaya gelince yaparim demistim....umarim 10 ayda bisey olmamistir....(güya tecrübeliyiz su yaptigimi en acemi yapmaz....)

18. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bu görüntülerdeki 2.40 botun içinde adam tek başına ancak oturabiliyor.Bazı arakdaşlar 2 mt lik botları tavsiye ediyor.Akıl alacak gibi değil.Bu görüntüdeki 2,40 botla bile iki kişi nasıl balığa çıkarsınız.Hadi kendinizi sığdırdınız nasıl malzemeleri sığdıracaksınız.

19. umooth

umooth umut

Favori Kamış:
    Silstar 300
    Favori Makine:
    Shakespeare Firebird
    En İyi Avı:
    Mahmuzlu Camgöz, 94cm
    güle güle kullanın. değerli bilgiler vermişsiniz, kesinlikle bir çok kişi bu bilgilerden olumlu şekilde faydalanacaktır.
    iyi günlerde, güzel avlarda kullanmanız dileğiyle

20. teknos

teknos Çağlar Bayur

Sezonu açtık, geçen sene tatlı suda çalışıp kışlanmıştı, suzukinin motor yağı-kuyruk yağı değişti (90TL yetkili servis)
    Herşeye rağmen, işeme problemi yaşattı, ilk 5 dakika gibi az işedi ancak sonra açıldı, yani tuzlu su herşeye rağmen motor içinde tuz tabakası yapmış. Kıştan sonra ilk gezmelerde işemeye dikkat edilmesi gerekiyor demek ki. Yaklaşık 6 saatlik 3/4 gazda gezinti sonrası (kumburgaz) 5 lt. yakıt hala bitemedi.
    Kumburgazda açıkta olta atmak için bile, 2-3 kişi çıkılacak ise, 3.60mt ve 9.9 motor şart derim. Yoksa biraz fazlaca rüzgarda, yönlendirmede heyecanlı anlar yaşatır.