sert misinaları kaynatın

Konu, 'Misinalar' kısmında sillurace tarafından paylaşıldı.

1. sillurace

sillurace Ruşen

Favori Kamış:
    Cormoran Bull Fighter 2.10
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV30
    En İyi Avı:
    Yayın (8 kg)
    piyasada şile misina diye satılan ucuz ve kalitesiz olan paket misinaları kaynatarak esneklğini büyük oranda arttırablirsiniz. bunun için derin bir tencerenin dibine birkaç çatal yada kaşık dizin (misinanın tencerenin dibine dğmesini önlemek için). sonra misinayı koyup tencereye soğuk su doldurun. 4-5 dk kaynatın. fazla kaynatmayın dibi tutar :Dsonra ocaktan alın kendi suyuyla soğumaya bırakın. sonra da kaynataılmamış haliyle karşılaştırın:)

Son düzenleme: 30 Ağustos 2006
  2. huntercarpio

huntercarpio Adnan

Favori Kamış:
    Olta
    Bu yönteme pek itibar etmesek de yine de paylaşım için teşekkürler.

Bu yöntemle misinanın esneklik kazanacağını söylüyorsunuz. Diyelim ki doğru. Ama misinanın diğer özellikleri ne olacak? Mesela bu yöntem misinanın çekerini (kg) kesin düşürür, gibi geliyor bana.

3. sillurace

sillurace Ruşen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV30
    En İyi Avı:
    Yayın (8 kg)
    zaten yeni aldığın şile misinalara uygulayacaksın. deneseniniz daha ciddiye alırsınız. paylaşmak istemiştim sadece :S alay kousu olacağını bilsem açmazdım. bundan sonra açacaım konularda daha dikkatli olurum. açarsam, açmaya cesaret edeblirsem tabi. :(

4. sillurace

sillurace Ruşen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV30
    En İyi Avı:
    Yayın (8 kg)
    abi dikkat edrsen şile misinalar diye yazdım. dakron yada örme misinalara yapın demedim. misinanın çekeri kesinlikle düşmüyor hem. esnekliğide 2 kat artıyor. çekme sonucunda kopan misinalar düğüm yerlerinden kopmuyor mu? bunun sebebide sert olmasından dolayı kırılması deil mi?

5. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Çok az bilinen bir konuda tüyo verdiniz:) Paylaşımınız için teşekkürler. Ancak bir noktada ben sizden farklı biliyorum uygulamayı. Bana malzemelerimiz aldığım çok değerli abilerim anlatmışlardı bu yöntemi. ama ben kaynattıktan sonra soğuk suya tutulacak diye hatırlıyorum. :rolleyes: Sanırım yanlış hatırlıyorum.

6. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    ruşen in yapmış olduğunu ben de her yeni misinada yapıyorum ilaveten bıldığımız bir paket soda ilave ediyorum hem esneklığı artıyor hem çekeri yukseliyor

7. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..

Soda derken, şu çamaşır ve temizlikte kullandığımız toz sodalardan bahsediyorsunuz değilmi? Birde kendi kendine soğumaya mı bırakılıyor?

8. huntercarpio

huntercarpio Adnan

Favori Kamış:
    Olta
    Muhabbet koyulaşmaya başladı. İyi de oldu.

Sillurace (Ruşen) isimli arkadaşımızın, mesajlarından yaşına göre çok olgun olduğu anlaşılıyor. Öncelikle kendisine hoş geldiniz, diyorum.

Tek bir sorum olacak. Bir tür mantık sorusu. Yeni misinalara bu yöntemi uygulamakla hem esnekliği, hem çekeri artıyorsa, bu misinaları imal edenler niye önce bu yöntemi uygulayıp misinaları daha sonra piyasaya sunmuyorlar.

9. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    soda masrafından kaçmak için olabılır:D ben bu şekilde senelerdir yapıyorum ve gayet memnunum denemekte fayda var

10. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    çamaşırda kulanılandan değil benim kullandığım küçük paketlerde satılıyor mide ağrısı çekenler özelikle kullanıyor bunu bende de ayni sorun olduğu için oradan bılıyorum mide ağrısına da birebir iyi geliyor soda bikarbonat(ekmek sodası)

Son düzenleme: 30 Ağustos 2006
  11. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Cadayl Reis
    Kaynattıktan sonra soğuk suya tutulan Namık'ın makarnaları, cıvıklaşmasın, sertleşsin diye.:)
    Ruşen doğru söylüyor.
    Kaynar suda misina yumuşuyor.Sonra eski haline ne zaman gelir onu bilmem.
    Ruşen sen bunlara bakma.
    Bu Namık abinin hakkından ben gelirim.:rolleyes:
    Tamam mı?
    Sen onu bana havale et.
    Zaten kuzuları tutamamış diye sinirli.:p

12. nasrullah

nasrullah zeki sümertas

Favori Kamış:
    hem tatli su hem deniz icin her cesit malzeme
    En İyi Avı:
    denizde,CUPRA 750gr.barajda sazan 3 kilo
    ARKADASLAR,vallahi su kaynatma isini yeni duydum yani misina özelligini kaybetmiyormu?(yani dayanma gücü,kopma riski,vs)aklima pek yatkin gelmedi.

13. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Eskiden bunu devamli yapardik. Misinamiz bazen mozotla kirlenir, gam yapardi.
    Cikarirdik kaynar suya yatirirdik, ondan sonra cektire cektire pamuklu bez dizimizde gamini alir temizlerdik. Monolament suyu emer, sicakta elbetteki esnekligi artar. Bunlari yaptiginizda misinayi temizlemis ve gamini, kirigini(taraz degil) duzeltmis olursunuz. Yillardir yapmaya ihtiyac duymadim. Ancak ozamanlar misinalar ne bu kalitedeydi, ne de oyle kolay kolay misinaya verecek parayi bulabiliyorduk. Yani herseyin bakimi ve uzun kullanilmasi bir zaruretti.
    Tabii bu konuda gercekten bu isin kimyasini, fizigini bilen arkadaslardan fikir almakta fayda var.Acik soylemek gerekirse simdiki bakis acimla tamamen bir koca kari ilaci gibi olmasi da muhtemeldir. Ancak yapardik ve o zaman ki ihtiyaclarimiza cevap verirdi.

14. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bence kaynatmak mantıklı bir bakıma.

15. adra

adra

saol kardeş paylaşım için .biz yeni aldığımız misinayı biri bi ucundan diğeri diğer ucundan tutarak gerdiriyorduk .senin tekniğide deniycem kısmet olursa.

16. Onu Ümit usta söylemiştir..:D :D :D

Ümit usta kimdir: sabah program yapan şişko aşçıdır

17. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    biz bunu cayin icinde yapardik krokodiller icin..cay bitince alttaki kaynar demi biten cayin icine koyar ve sonra bir legene koyardik hem misine yumusar hemde renk gelir:D
    paylasim icin tesekkurler

18. xDJx

xDJx Mehmet Kundak

Favori Kamış:
    Oltalarım
    En İyi Avı:
    El oltası ile Turna 7kg. sazan 6kg. yayın 7kg.Yılanbalığı 2.65kg.Alabalık 1.12kg.
    Benim bir arkadaşımda misinayı tencerede süt ve soğan kabuğu ile birlikte kaynatıyor:eek: Çektiğinizde 100lük misina 20liğe kadar incelip uzuyor bıraktığınızde tekrar 100lük oluyor kopmuyor:eek: :eek: :eek:

19. solakali79

solakali79

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Sazan 2KG
    Paylaşım için teşekkürler bi deneyelim bakalım

20. dr.turgut

dr.turgut fevzi turgut

Favori Kamış:
    makaralı olta ve 6 metre kamışş
    En İyi Avı:
    babamla beraber avladık aynalı sazan 15
    arkadaşlar tamamını okudum çok enteresan geldi bi deneyelim bakalım bu arada herkese selamlar :) :);) ;)