ŞEYTAN OLTASI (Yapımı ve Kullanımı)

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. Tektoros

Tektoros Hakan

Sayın Yakup Erdem, şeytan oltası tarifiniz için çok teşekkür ederim. Bu oltadan önce dip oltası, kıbrıs, canlı yemle bırakma oltası gibi oltalarla balık tutmaya çalışıyordum. Bu olta anlatımını 2 gün önce gördüm ve hemen yapıp denemeye geçtim. Dün ve bugün toplam 6 kiloya yakın balık tuttum. Bunların hepsini bu şeytan oltası ile tuttum. Daha önce 3 oltayla tutamadığım balığı tek oltayla hemde kısa sayılabilecek bir sürede tuttum. Herkese bu oltayı tavsiye ediyorum. Yakup abi sanada bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu arada 4 saatte, sadece şeytan oltası ile Çeşme Ildırı'da yakaladığım balıklar :

2. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Hakan ben teşekkür ederim,
    Miktar bakımından çok güzel av yapmışsın, tebrik ederim. Fakat değerli kardeşim, şu ispendeklerden bazıları yasadaki boyu kurtarsa da, bu kadar çok balık avlayan birisinin tepsisine bence çok uymamış.

Şu güzel avlağında 0.25 mm misina sarılı bir kamış-makine, eva (sünger) yuvarlak zargana topu, fırdöndü, 2-3 metre 0.20 lik görünmez misina köstek ve 4-6 no sapı kertikli kanca bağlayıp irisinden canlı teke yada mamun takarak en az 500 gramlıklarını avlayabilirsin.
    Özellikle sabah erken saatte bu oltayla avlanmaya da hiç doyum olmaz.

Emekli balıkçı bunu beğendi.
  3. Tektoros

Tektoros Hakan

Uyarı ve tavsiyelerini dikkate alıcam Yakup abi. Tekrar teşekkürler.

4. Serdar UsLu

Serdar UsLu Serdar

Favori Kamış:
    Ryobi 295 40-125 g
    En İyi Avı:
    Grida 4 Kg
    SeLam Yakup Abiçim Anlatımın İçin Çok teşekkürler emeğine sağlık.

Ben zaten hep şeytan holtasınla avlanırım bununla balık tutmanın keyfi hiç bişeye değişilmez, bu kadar basit bir takım için bu anlatım gerçekten emeğine sağlık...

5. gtatas

gtatas Gürcan Tataş

Favori Kamış:
    en ucuzu
    Favori Makine:
    en ucuzu
    En İyi Avı:
    Levrek 2.200 gr
    Evet Yakup abi bir o kadar basit ve bir o kadarda işe yarayan bir olta paylaşımın için teşekkürler.Ben de bu oltayla liman içinden levrek ve palaz levrek aldım.

6. natura

natura Recep

Favori Kamış:
    AlbaStar&captain(4.00 er Mt)
    Favori Makine:
    Alba Star (10 bilyalı)
    En İyi Avı:
    sazan 13,8 kg
    bilgi için saol.paylaşım için teşekkürler.

7. fish founder

fish founder Özgür

gerçekten elinize sağlık,
    şeytan oltası diyip geçeriz,
    bu kadar detaylı,sunumu güzel bir şeytan oltası anlatımına ilk kez sahit oluyorum.çok teşekkürler bu güzel,detaylı paylaşım için

8. 1h9k0n7

1h9k0n7 Hakan Çakmaklı

En İyi Avı:
    kaya balığı 1kg. :)
    Güzel bir paylaşım olmuş, elleriniize sağlık. İştahım kabardı birden, ancak kıyıdan atılmaz sanırım.

9. simendifer

simendifer Sennur

Kıyıdan kullanırız. ;) İlk mesajı daha detaylı okursanız, konunun kendisi bu konuda size yardımcı olacaktır. ;):)

10. 1h9k0n7

1h9k0n7 Hakan Çakmaklı

En İyi Avı:
    Tasma atmak nedemek ?

11. simendifer

simendifer Sennur

Balığın iğneyi ağzına aldığını ve yemi yuttuğunu anladığınız anda, oltayı çok kısa ama biraz sert olarak yukarı kaldırmanız demek. Bu şekilde iğnenin damağa batmasını sağlarsınız. Ama bunu abartmamalısınız, o zaman balığın ağzını yırtar ve balığı kaçırırsınız.

12. 1h9k0n7

1h9k0n7 Hakan Çakmaklı

En İyi Avı:
    Tesekkurler hocam.

13. avcı38

avcı38 MUSTAFA ÖZTÜRK

Favori Kamış:
    D.A.M FİGHTER PRO
    Favori Makine:
    OKUMA REVENGER PRO
    En İyi Avı:
    1 KİLO TURNA.
    bunu olta takımını sazan avında kullanan var mı acaba

14. ZEYNEL_59

ZEYNEL_59 zeynel

Favori Kamış:
    O gün ne gerekirse
    En İyi Avı:
    Kofana 58 cm. İstavrit 13 kg 2 kişi tebliğden önce
    Hocam teşekkürler. Hangi amatör balıkçı balığa ilk şeytan oltası ile başlamamıştır acaba. Biz sinek olta da derdik bu oltaya. O zamanları düşünüyorum da şeytan oltası hakkında bu kadar uzun konu yazılabileceğine kesinlikle inanmazdım. Saygılar.

15. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Genelde kırma (1kg den küçük) sazan avlamak için göletlerde kullanan başkalarını sıkça görüyorum fakat ben iri sazan avında arasıra, özellikle de yanımda sazana uygun diğer takımlar olmadığında kullanıyorum.
    Dar alanlarda, dere ağızlarında, küçük körfezlerde, saz diplerinde, özellikle sessiz alanlarda çok verimli oluyor. İşe yaramaz balıklar (örneğin Altınkaya barajında kaya balığı) bu oltaya pek gelmiyor. Çünkü olta dibe indikten 30 saniye sonra toplayıp yeniden yemleyip atıyoruz.
    Gürültülü alanlarda bu olta ile ulaşabildiğimiz yerlerde pek balık alınamıyor.

Bu şartlarda bana uyar diyorsan sen de kullanabilirsin.

16. 1h9k0n7

1h9k0n7 Hakan Çakmaklı

En İyi Avı:
    Merhabalar.
    Bu olta için(şeytan oltası) 0,15-0,20 misina kullanılması gerekiyor demişsiniz. Ben makinalı kamışla atacağım, komple makaradaki misinanın mı 0,15-0,20 olması gerekiyor yoksa sadece beden 0,15-0,20 olsa yeterli mi?
    teşekkürler.

17. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Bu olta makine kamış ile kullanıma başlangıçta uygun değildir.
    Ağırlık bulunmadığından alışıncaya kadar uzak atmanıza olanak yok. 5 metre atış mesafesi şimdilik yeter diyorsanız, yemin ağırlığıyla o civarda atılabilir.
    1 kg üzerinde balık avlamayı amaçlıyorsanız 0.25, 3 kg üstü avlamak istiyorsanız en fazla 0.30 misina sarılır. Daha kalın misina kullanırsanız misinada gam ve makara izi oluşur, düz durmaz ve balık yemi alıp sürüklerken suda kolay kaymaz.

Makineyle kullanmak istediğinizde şamandıralı stoperli takım daha uygundur.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=27815

18. rasgele28

rasgele28 ugur

Favori Kamış:
    ALBA KAMIŞ 3200 RAINBOW
    Favori Makine:
    REMIXON FIRST CLASS 6500 SURF MAKİNE
    En İyi Avı:
    denemede
    abi çok saol bende bugünden itibaren başlıyrum bu tekniğe

19. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    ben bu şeytan oltasını levrek gibi balıklarda da kullanıyorum.sadece takımın ölçülerini oranlıyorum ve yemim ya canlı olur yada en kaliteli yem olur.mesela tavuk göğsü takarlar ben,tavuk bağırsağı ve organlarını takarım gibi. levrek için çıktıysam yola mutlaka canlı 10-15 ilaryam yada kaya balığım olur. kamışla ileri sallarım ancak hiç kurşun kullanmassam bu sefer takım batmicak ona göre çok dikkatli şekilde yaprak kurşun koyarım(ağırlı azdan çok çoktan az) ben bu sayede iki yıldır antalyada levreğin olması gerektiği her yerden balık aldım şükür.bu sene bu ayın sonlarına doğru ufaaak ufak yoklamaya başlarım yakaladıklarımın resimlerini sizlerle paylaşmaktan mutlu olucam.keşke kaçırdıklarımın da resimleri olsa:)

20. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

İri balık avında, fırdöndü olmadığı için çok dolanıyor misina.