ŞEYTAN OLTASI (Yapımı ve Kullanımı)

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. ümitkiyak

ümitkiyak Ümit Kıyak

Çok küçük yaşlarda memlekette balığa yeni merak saldığım dönemlerde kullanırdım.Şeytan oltası bence en etkili ve en güzel tekniklerden biridir.

2. bb.sby.Atalay

bb.sby.Atalay Ramazan Atalay

Aynen dediğiniz gibi yaptım 2 tane üst üste boncuk kıstırmalı iğne taktım ve ileri gider ümidiyle salladım oltayı önüme düştü (2-3 m) :D Ama o kadar sabırlı olamadım. Yem olarakta karides kullandım. Takımı suya atınca ortalama ne kadar beklemeyeliyim ? Ne kadar süre sonra bu yem gitmiştir diyebilirim ? Acemiliğime verin :)

3. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Yazınızdan hangi balığa attığınızı anlamadım ama genelde şeytan oltası köstekli değilde misinenin ucunda tutulacak balığa göre tek iğne bağlanarak yapılır, yem takılır, vede atabildığın uzaklığa kadar kurşunsuz atılır, ama suda akıntı varsa yem havada fazla kalıyor dibe doğru çok güç iniyorsa küçük bir yaprak kurşun takılabilir, biz kurşunsuz yemin ağırlığıyla çok kalın misine olmamak kaydıyla, 0.18/0.20/025 mm misineleri 1o mt civarlarında atabiliyoruz.. Asl olan kurşunsuz sadece yemin ağırlığıyla, yemin yavaş yavaş dibe inmesidir, yem gitmiştir derken dibimi kast ettiniz bilemedim, ne kadar ileriye gitmeyi kast ediyorsanız savurduğunuz misinedeki yem suya düşünce zaten nereye gittiğini göreceksiniz, buna göre mesafa tayini yapabilirsiniz... RASTGELE... :)

4. bb.sby.Atalay

Abi niyetimde karagöz vardı onun için yem olarak karides taktım, havada biraz rüzgarlıydı dediğiniz gibi. elimle atsam uzağa atabilirim belki ama kamışla atınca fazla uzağa itmedi. Misinam 0.30 mm dir. Rüzgarsız bir günde tekrar denerim.

5. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Madem karagöze atıyorsun, yemi biraz büyükçe kullanırsan kurşunsuz ileri atma şansın artar, bunu anca el oltasında başarabilirsin, ama kamışla oldumu mutlaka duruma göre kurşun kullanmak gerekir, RÜZGÂRLI VE AKINTININ OLDUĞU ZAMANLARDA ayrıca şöyle bir düzenekte kullanabilirsin, bu dediğimi kamıştada kullanabilirsin kasnaklı el oltasındada kullanabilirsin, misineye bulunduğunuz yerin akıntı durumuna göre ağırlığı olan bir gezer kurşun onun altına 1 veya 2 stoper ve iğne, hepsi bu, stoperi 1-2 karış gibi iğneden yukarı kaydırırsan gezer kurşunun iğnenden biraz uzakta olmuş olur, balığın dikkatini çekmemiş olur, yem olarak, sülünezi, midyeyi, canlı teke, boru kurdunuda denemeni tavsiye ederim...: ) kamışla gezer mantarlı takımda kullanabilirsin ...RASTGELE...reeling hooked

6. bb.sby.Atalay

Eyvallah abi bu dediklerini mutlaka uygulayacağım. Yem olarak ben sadece teke bulabiliyorum, sülünez ve boru kurdunu nereden bulabilirim hiçbir fikrim yok. Zaten bulunduğum ilçe bu konularda sıkıntılı biryer, gerekli av malzemelerini bile zor bulabiliyorum.

7. troya2222

troya2222 engin iştenyılmaz

Favori Kamış:
    discovery fortuna4240
    Favori Makine:
    penn105c
    En İyi Avı:
    3 kilo levrek
    Sevgili kardeşim ramazan şeytan oltası basit olmasına karşın en avcı oltadır ileriye atmak istiyorsan sana biraz tiyo vereyim 1.Rüzgarı mümkün olduğu kadar arkana al 2.Yere otur ve yanını ıslat 3.ıslattığın bölgeye misinanı 8-10 m kadar aç(bu ıslaklık misinanın dolaşmasını engeller 4.iğnenin 25-30 cm gerisisinden tut 5.iğne ve yemi güzelce tart 6.bir iki kere saat sarkacı gibi salla 7.dairesel bir hareketle yemi cevir 8.en üst noktada yemi keskin bir hareketle bilekten fırlat 9.rüzgarınla yardımıyla oltan 6-7 m ileriye kesin gidecektir 10.hafif boşluğunu al bekle balık vurunca bırak yemi iyice alsın 11.sonra misinayı kırmadam ufak bir tasma 12. balığı yakaladın 13.heyecan yok misinan ince unutma 14.misinayı ıslattığın yere tekrar yavaş yavaş topla 15. balığı cıkart yemi tazele ve aynı sistem devam et tecrübe kazandıkca cok uzaklara atacak ve daha zevkli avlar yapacaksın.

8. bb.sby.Atalay

Engin abi heyecanla okudum vallahi :) Şimdi burada sular kötüleşti yağmur yağdı. 1-2 gün sonra deneyeceğim. Sağolasın. En büyük sıkıntımda misinanın dolaşmasıydı.

9. fuat33

fuat33 fuat

Örnek olacak şiir gibi bi anlatım:). Teşekkür ederiz...

10. troya2222

Favori Kamış:
    discovery fortuna4240
    Favori Makine:
    penn105c
    En İyi Avı:
    3 kilo levrek
    Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana:thumb:

11. acemibalıkcı71

acemibalıkcı71 şinasi

Abi öyle bir anlattın ki valla gidip malzemeleri alıp geldim eve öncelikle kumbarada kalan paralarla aldıgım için biraz malzemeler dandik olabilir kusuruma bakmayın daha sonra iyi markalardan alacagım samuraı marka 0,27 mm 6,1 kg balık çekme gücüne sahip 100 metre misina içi boş gri bir kasnak crown marka 8 numara mavi çapari ignesi aldım 1 paket öncelikle misinanın sarılı oldugu ufacık plastik kasnaktamı kullanayım oltayı yoksa büyük kasnaga sarayımmı abi bu igne ufacık bir türlü dügüm atamadım palalı arkası bunun kolay bir taktigi varmı dügüm atmanın birde Allah izin verirse yarın 12 de bakırköy sahile gidip ilk denememi yapmak istiyorum akşam suyuna da kalır 7 gibi eve dönerim uygun olurmu bu saat şeytan oltası için :) 5 adet ortası yarısına kadar açılmış ufak kurşunlardan aldım ne olur ne olmaz diye bunları nasıl takım haline getirecegim yardım edermisiniz.

12. fuat33

fuat33 fuat

Misinalar bölümünde düğümler-bağlar diye bi konu olması lazım. Oradan incele. Farketmez hangisine sardığın. Kafana göre takıl. Saat meselesine gelince, genelde en verimli saatler 16dan sabah 10.00a kadar olan saatlerdir. ama bu saatler arasında balık bi gelir bi gider belki hiç gelmez belki gelir hiç gitmez.. Bilemezsin. Genelde bikaç günün raporu birbirine paralel olur. O bölgede avlananlara sor. Ha bide istanbulda şeytan oltasına vuracak balık çıkıyormu onuda sor. Karagözle eşkina alıyorlar bildiğim.. Ama sen yinede sor.

13. acemibalıkcı71

acemibalıkcı71 şinasi

Tamam abi yardım için sagolasın sadece misinaya kıstırma kurşun sonunada 8 numara mavi çapari ignesi palasına baglayıp yem olarakda sülünez takıp deniyecegiz artık olmadı göldede deneyebilirim bu takımı bi türlü gidemiyorum ki balıga hep bir aksilik çıkıyor :(

14. mfhasim

mfhasim Mustafa Furkan Haşimoğlu

Bu akşam şansımı denemeye gittim ve ilk balığımı şeytan oltası ile avladım.İnşallah devamı da gelir. :)

15. mfhasim

mfhasim Mustafa Furkan Haşimoğlu

Bu akşam şansımı denemeye gittim ve ilk balığımı şeytan oltası ile tuttum.İnşallah devamı da gelir :)

16. troya2222

Favori Kamış:
    discovery fortuna4240
    Favori Makine:
    penn105c
    En İyi Avı:
    3 kilo levrek
    tecrübe kazandık ca yakalayacağın balıklara sen bile şaşıracaksın rastgele kardeşim

17. fuat33

fuat33 fuat

Türü neydi peki?

18. balıkçı82

balıkçı82 Ahmet

Nacizane bir eklemede de ben bulunmak isterim. Eğer yem olarak canlı teke kullanıyorsanız, tekeyi kuyruğundan canlı olarak iğneye takmanız faydalı olacaktır. Hava ne kadar durgun da olsa teke canlı olduğu için oltayı daha rahat gezdirecektir.

19. aepia

aepia hüseyin kani

En İyi Avı:
    kefal 2 kilo
    selam, bu çok güzel bir konu olmuş.. yaşadığım yerde kıyılar genelde sığ ve taşlık.. kayalık yer neredeyse yok.. eskiden kalma, denizin tahminen 150 metre kadar içine giren büyük bir iskele var.. bölgeden çıkan madenler ordan gemilere yükleniyormuş.. uç noktasında avlanabileceğim geniş bir yer var ama denizden yaklaşık 15m. yüksek ve derinlik 40 metre civarı.. burada şeytan oltasını kullanabilir miyim? nasıl kullanmamı tavsiye edersiniz? bir de konuyu dağıtmadan başka hangi takımları kullanabileceğimi belirtirseniz sevinirim..

20. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    15 metre denizden yükseklik fazla, en iyisi sen 2-3 köstekli bir takım yap balık hangi derinliklerde çıkıyorsa şamandralı takım yap şamandıradan önce stoper tak derinliğe göre ayarlarsın..
    tek iğneli hafif kurşunlu şeytan oltasıda olur ama, balığı 30/40 metrelerden su yüzüne çekeceksin, oradanda 15 mt. iskeleye çekeceksin hem yorucu, hem zaman alıcı, belkide balığı denize düşürme olasılığı yüksek...! ama denemendede fayda olabilir...Sana RASTGELESİN...! :)