Shimano exage kapanma sorunu

Konu, 'Makineler' kısmında korayandroid tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. korayandroid

korayandroid Koray

Merhaba tekrardan,
    Şu makine elime aldığımdan beri baya bir çekti.
    Öncelikle şunu diyeyim hiçbir beklentim yok. Bu şekilde kullanmaya devam edeceğim. Amacım makineyi alacak olan varsa önfikir edinmesini sağlamak.
    Levent abimiz bu yöntemi az önce bahsetti, bizde avlakta başımıza gelen olayı daha kolay gösterebilme imkanına sahip olduk. Kendisine teşekkür ediyorum. Bir sonraki satın almalarımızda bu yöntemi de kullanacağım her zaman.

Bunlar da videoları.

http://www.youtube.com/watch?v=U0hy8PFO8-o
    http://www.youtube.com/watch?v=kDjp0XV0O14

Ha bu arada kapanmıyor diyenlere de buradan öpücüklerimi yolluyorum mrsparkle mrsparkle mrsparkle
    Bazı şeyleri göstermek için illa böyle mi yapmak gerekli arkadaş :)
    :fish: :fish: :fish:

2. nuricem

nuricem Cem

Favori Kamış:
    Okuma safina-x 2.40
    En İyi Avı:
    3kg Lagos
    Öncelikle geçmiş olsun.klape telini açma konumunuz çok garibime gitti.Belkide ben alışık değilim.genelde saat 12 yönünde açarım sizinki 4 yönünde gibi.12 yönünde yani klavuz tam parmagınızın geldiği kamışın dogrultusunda açtıgınızda bu problem var mı ?

3. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    İşaret parmağınızla misinayı tutarken baş parmağınızla klepe telinı tutacak; atış esnasına işaret parmağınızı kaldırırken baş parmağınızı daha da güçlü bir şeklide klepe teline baskılayarak kapanmasını engelleyeceksiniz. Bu koordinasyona alışmanız da zaman alacak. Kolay gelsin.

Ha bir de klepe telinin, kolu çevirdiğinde kendiliğinden kapanacağı kilit noktasında olduğu içinde kapandığını düşündürdü bana bu video. Bu tamamen kolu sağda kullanmanızla ilgili olabilir. Aksi halde klepe telini sağ tarafta açılı bir şekilde bırakınca kapanmaması olasılığını denemenizi tavsiye ederim.

Ya da belki de makine gerçekten bozuktur.

Bütün bunları yazdım ama üşenmeden kalktım birkaç makinemde denedim. Klepe teli nerede olursa olsun kapanmıyor. Üzgünüm ama Makinen bozuk.

4. korayandroid

korayandroid Koray

Ben solak değilim.
    Balık tutma işinden kardeşim anlamaz, kolu sağa takılıyormu dedi o yüzden sağda takılı bahsettiğiniz şekilde değil yani. O da benimle beraber deniyordu öyle kaldı gitti.
    Bu video bir test videosudur atış videosu değil. Levent abimiz deneyin dedi onu denedik bazı arkadaşların kapanmıyor demesine istinaden.
    Birçok kişi aynı sorundan bahsetmiş ki ben avlakta o şekilde zaten atmıyorum. Ayrıca başka pozisyonlarda da aynı şey oluyor.
    Buraya yazınca makine de şimanov olunca illa olmuyor, kapanmıyor, yok şöylede böylede diyenler olacaktır. O yüzden pek umurumda değil. Olay belli ortada.
    Ben değerli sahtelerimi böyle bir saçmalık yüzünden denize fırlatacaksam kusura bakmasın kimse.
    Baş parmağımla tutma olayına gelince, bu kadar zahmete başka makinelerle girmezken bazı hurdaların açıklarını kapatmak için zahmete girmeye değermi sizce?
    Diğer makineleri sallamaktan sırtımdaki kasları yırtacaktım neredeyse :D Hiçbir olay yok böyle. Neyse. Video önfikir olsun diye çekildi. İsteyen gider alır sallar :D

5. nuricem

nuricem Cem

Favori Kamış:
    Okuma safina-x 2.40
    En İyi Avı:
    3kg Lagos
    shimano exage eski sürümü kullanmıştım herhangi bir problem yaşamadım.sanırım sizin şansızlıgınız sorunlu bir makina denk gelmiş.Ucuz çin malı makinalarda bile kapanma sorunu yaşamadım.uzun yıllardır makinayla avlar yapıyorum klape teli kapanma sorununu 2 kez yaşadım.ryobi ecusima makinaydı.avlaga geç kalmıştım 70gr dip takımı atıyordum.aceleyle takımımı kurup bir salladım çattt :) ne oldu falan demeden ikinci takımımı taktım fırdöndü falan bagladım.yine acele ediyorum zaten geç kaldım bir an önce denizle buluşturmak vuruş almak için sabırsızlanıyordum,ki ikinci atışımda yine çatttttt :) artık hazır takımda yok iki takıma gitmiştim.patlarsa ikinci takımı takar diğeri yaparım diye.oturdum takım hazırlıyorum zamanda geçtikçe geçiyor :) takımı yaptım,bir atışım var ki görmen lazım 30m falan gitmemiştir :) korkumdan hızlı savurmadım.sonra bir iki atış derken eskisi gibi savurmaya başladım birdahada kapanmadı neden oldu bilemiyorum.klape teliyle tek hikayem bu :laughing:

6. korayandroid

korayandroid Koray

Bu makine zaten önceki sorunluydu diye gelen yeni makine. Makinenin bozuk olduğu yok şu varsayımlardan vazgeçin artık olan bu olan :D Neyse ben şu kadar diyeyim, konuya vakit harcayip bile yorum yapmak gereksiz benim için artık. Sayesinde başka markalarla tanıştım, arızaların çeşitliliğini gördük vs. Bir beklentim yok. İsterse bozuk olsun, isterse hiç çalışmasın. Hatta hiç çalışmasa daha iyiydi en azından denize uçan sahtelerim olmazdı. Yalnız şunu diyeyim kuvvetli sallamazsanız olmuyor bu olay. Denize kamışını okşar gibi gidende sorun olmayabilir, hakkını vererek kullananda da uç noktalara yaklaşınca belki makinenin eksik yanları çıkıyordur. Bizim başımıza gelen bu olabilir, bakınız burada makinenin dandik olduğunu kastetmedim ama isteyen öyle de anlasın. Ben memnun kalmadım kısaca. Tekrar ediyorum video laf olsun diye çekildi. Avlakta durum farklı ama sonuç aynı. Saygılar sevgiler.

7. tanbey55

tanbey55 Fuat

Favori Kamış:
    Shimanı Alivio Surf 4.20, Shimino Nexave 2.70, Balzer 1.90, Cormoran 2.10, Cormoran 2.25
    Favori Makine:
    Shimano Titanıs 4500 xsa, Shimano Sedona, Shimanı Hyperlop, Abu Garcia Revo3 SX
    En İyi Avı:
    Çok sayıda küçük balık.
    Harika valla geçen ay içinde 1 adet sasuke 105- 2 adet shimano trident ve 1 adette ismini hatırlayamadığım bir sahteyi denize attım, atışı yapar yapmaz kamıştan sahte 1-2 metre uzaklaşmadan çok sert kopma sesiyle kopmalar oldu, ben sahtenin gitmesiyle hemen kamışın uç kısmına odaklandığımdan ve misinanın takılması sonucu makinenin kapandığını düşündüğümden sebebin bu olacağına hiç düşünmemiştim, makine parası kadar sahtem gitti, ben shimao kullanıyorum, exage, sedona, catana, hyperlop ve titanos 5 makinem var, hepsindende memnunum, son zamanlarda olmadı ama makine daha tazeyken ilk günlerde bu kopmaları yaşadım. bakalım gerçekten dkkatli bir şekilde izleyeceğim,

8. korayandroid

korayandroid Koray

o kopma sesi varya :D aynen dediğin gibi oluyor. Ben elim mi çarpti diye şüphelendim. Olay tekrarlanınca ve dokunmadığımdan emin olunca işin aslı ortaya çıktı. Levent abimizde test yöntemini yazmış. Sağolsun.

9. berkur

berkur şükrü

Favori Kamış:
    SHIMANO SURF LEADER 450 BX-G 3 PARÇA
    Favori Makine:
    shımono exage-ryobı epplause-shımono power aero fılegentd.
    En İyi Avı:
    lüfer+palamut.
    axage kapanma sorunu var vede bu bir gerçek bende artık rapalada kullanmıyorum kapanır mı diye teretdüt de atışlar sağlıklı olmuyor.ebay üzerinden italyadan almıştım ama rapaladabeklentilerimi karşılamadı rapala için uygun bir makine değil birazdaha kendimi zorlayarak ağa babası power auro fliegen algım üzeinede ip misina sardım ne yaparsanız yapın kapanma diye bir şey olmuyor hangi saat yönüne açarsanız açın istediğiniz gibi abana biliyorsunuz. ama axage de bu sorunu çözebilen bir fikri olan varsa bende uygulamak isterim

10. berkur

berkur şükrü

Favori Kamış:
    SHIMANO SURF LEADER 450 BX-G 3 PARÇA
    Favori Makine:
    shımono exage-ryobı epplause-shımono power aero fılegentd.
    En İyi Avı:
    lüfer+palamut.
    cem bey istanbulda 70 gr pek kullanılmaz genelde atışlar 150-200gr arası yapıldığı için bu sorun bir kaç kezde başımıza gelse bu insanı hep tereddütde bıraktığı için atışlar sağlıklı olmuyor ve attığınız kurşun rapala birde güzel bir sağteniz ise ciddi sorun.

11. nuricem

nuricem Cem

Favori Kamış:
    Okuma safina-x 2.40
    En İyi Avı:
    3kg Lagos
    Haklısınız şükrü abi,bir kaç kere güzel rapalalar gidince bir daha atasınız gelmez.bendeki sorun;benim hatamdan kaynaklanıyordu sanırım bir yıl geçti üstünden,aynı makina bir daha sorun çıkartmadı.150-200gr atarken birde takım kopmazsa işte o zaman çok tehlikeli olur :eek: birde exage 2500-4000 makinalarla 150-200gr atmakta düşündürücü.surf avlarında penn surfbalster kullanıyorum bundaki klape sistemi manuel yanı kapanma gibi bir durumu yok.gönül rahatlıyla kullanıyorum.anladıgım kadarıyla da exagelerin genel bir problemi var.klapenin açılış yönüyle herhangi bir sorunu yok.teknik servis bu konuda ne diyecek acaba?bu sorunla bu makinalar kullanılmaz.

12. tanbey55

tanbey55 Fuat

Favori Kamış:
    Shimanı Alivio Surf 4.20, Shimino Nexave 2.70, Balzer 1.90, Cormoran 2.10, Cormoran 2.25
    Favori Makine:
    Shimano Titanıs 4500 xsa, Shimano Sedona, Shimanı Hyperlop, Abu Garcia Revo3 SX
    En İyi Avı:
    Çok sayıda küçük balık.
    Ben en son yazdığım mesajdan sonra tekrar makinemi elime aldım ve arkadaşın bahsettiği gibi elle demeler yaptım, sonuç olarak makinenin kapandığını gördüm, bunun neden olabileceğini araştırmak amacıyla titanosu aldım elime kesinlikle kapanmadığını gördüm, fakat bir özellik daha keşfettim, exagede misina kilipsi atıştan sonra açık durumdayken kolu hafif çevirdiğinizde kendiliğinden kapanıyor, yani atıştan sonra elimizle klipsi kapatma gerekmiyor, kolu hafifçe çevirince bir noktada şık diye bir ses geliyor ve klips kapanıyor, oysa titanosta elle kapatmadığınız sürece ne kadar abanırsanız abanın kolun kilipsin kapanması noktasında hiç bir özelliği yok, normalde makinaları söküp taktığım bilirim klips kısmıyla kolun gerçek anlamda bir bağlantısı yoktur, bu denemeleri misina sarımı yaparken yapmaım onu belirteyim, boş makinede yaptım. yani klips kolu mekanizması ile diğer kısımlardan bağımsızdır, bu exagede bağımsız olmadığını keşfettim, çevirince klips otomatik atıyor. savurma sırasında kolada bir miktar merkez kaç kuvveti uygulanıyor oda kolu çevirdiği için klips kapanıyor, kapanma sebebi bu, kolu sabitleyin kesinlikle kapanmadığını göreceksiniz. Sonuç olarak makine hatadan çok bilerek konulmuş bu özelliğinden dolayı sorun çıkartıyor. Çözümü şimdilik bilmiyorum.

13. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Exage'in atış yaparken kapanmaması için, klape teli ayaklarından birinde bulunan eğri bir parça var. Bu parça klape teli açıkken makinada dönme olduğu an klape telini kapatmak amacıyla mevcuttur. Eğer bu parçayı çıkartırsanız (çoğu kullanan arkadaş bu şekilde kullanıyor) sorun ortadan kalkar. Özellikle makina özelliklerinde Bail lock veya Cast lock system olarak geçer. Eğer yoksa makina kendi kapanır.

14. bearing

bearing erdal demir

shimano makinelerde ilgili parça:

15. korayandroid

korayandroid Koray

Kolu çevirirken kapanma olayı birçok makinede olan birşey, sadece üst seviyelerde bu olay yok.

16. korayandroid

korayandroid Koray

Makineyi ameliyata alacağız anlaşıldı hihi

17. gacal

gacal Deniz Uzun

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 2.40 5/25
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000 SFD
    En İyi Avı:
    Levrek 4,5 kg
    bu ilk defa senin başına gelmiyor ve inan ki son da olmayacak. exage serisi S-O-R-U-N-L-U

ilk shimano spin kamışım 30dk dayandı. ilk shimano makinem (exage 3000 sfd) sayesinde şu an adını hatırmadığım bir kaç sahtem denize gitti. eğer bir kamışa 250 TL ve bir makineye 300 TL den aşağı bütçe ayırdıysanız shimano dan vazgeçin derim

shimano da ki amcamlarda kusura bakmasın makineye göre atış stili geliştirilmez. 200 TL verecem makine alacam, sonra saçma sapan bir sebepten dolayı yok orasını çıkar, yok bilmem hangi ayarını değiştir.... böyle iş olmaz.

sana tavsiyem al bi daiwa (daha ucuz daha kaliteli ) arkana bakma derim. istediğin gibi aban, istediğin gibi kullan. en ucuz daiwa bile bundan iyidir. (40 TL lik daiwa sweepfire le 4.5kg levrek çektim. tank gibi banamısın demedi bkz: levrek avı) bu makineyide sevmediğin bir arkadaşına hediye et hihi

ben öyle yapıyorum reeling

örnek daiwa makineler :
    http://www.avdeposu.com.tr/?urun-93534-daiwa-procaster-2500a-olta-makinesi

http://www.avdeposu.com.tr/?urun-29762-daiwa-regal-3000-5ia-spinning-makina

http://www.avdeposu.com.tr/?urun-93533-daiwa-procaster-2000a-olta-makinesi

18. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    o 40tlik makinanin E serisi 40ligindan ben de almistim. 1.5-3kg arasi çapaklari (abramis brema) feeder sisteminde pes pese çekiyor banamisin demiyor :) bu arada atis esnasinda kapandigina daha sahit olmadim.

öyle parça sökerek, orasina parmak bastirarak, pergel kupmas ayar yaparak makina kullanilmaz :) dünya para vericen bide bunlara mi kafa yorucan. kötü makina. ben pek methedilen serilerinden almistim vakt-i zamaninda. disli siyirdi. yedek parça olarak kullansin diye bir arkadasima hediye ettim kurtuldum.

19. iasoslubalıkçı

iasoslubalıkçı mehmet yiğit

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.40 10-40
    Favori Makine:
    daiwa
    En İyi Avı:
    çipura 3.850, sırtıkara 6.500, kefal 6,300 v.b.
    benzer sorun bendeki exagede de var. klepe telini kapattığınızda tam kapanmıyor misinayı yatağına alıp saramıyor, her atıştan sonra sarmadan önce kontrol et dur, balık mı avlayacağım makineyle mi uğraşacağım bilemedim. güç derseniz güçlü balığı çekişinde problem yok ama avlanmak zevkli değil:( hepimize geçmiş olsun.

20. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Barbaros Küpcü

Favori Kamış:
    savage gear bushvacker ve parabellum bombarda-siweida livina Daiwa Jigcaster 3.20
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    33 cm mırmır,82 cm mıgıri
    Bende de kapanma sorunu değilde açılırken tam açılıp oturmama sorunu var.
    Mesela teli açıyorum fakat biliyorumki tam yerine oturmadı.Teli biraz döndürüp tekrar açıyor gibi yapıyorum biraz daha oturuyor.Fakat bu haliyle bana sert atışlarda daha doğrusu her atışımda 2-3 saniye kadar gereksiz düşünme süresine ve tereddüte yol açıyor.

Söz konusu makine shimano exsence c3000 m.
    Bir de kıyı jigi için aldığım aernos xt 5000 PG var ki jig ağırdır ve daha kuvvetli atılır.Hata götürmez.İnşallah aernosta bu problemi daha doğrusu bu güvensizliği yaşamam.

Exsence de kapanma olmadı fakat tereddüt de bırakıyor.
    Her makineyi aynı şekilde kullanıyorum.Shimanoya özel bir muamele üretemem.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.