Shimano makina tavsiyesi

Konu, 'Makineler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Yok Mehmet du ben anlatiyim, sen sazan isinden ve kamisindan anliyosun.
    Simdi ben nehirde saçli takima 2pelet yarim boili takiyorum. Eriyen torba veya ipe 100gr kadar yemleme yapip igneye dolayarak atiyorum. Toplam agirlik 200-220gr kadar oluyor. Bunu 250atarli 3.30kamisla 50-60metre atmam kafi geliyor. Spot kamis falan tasimak istemiyorum. Olabildigince compact ve az materyelle avlanayim istiyorum. Simdi bana kaç lb bir kamis lazim? 3lb kamislar 80-90gr atiyor galiba

2. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Valla ne diyeyim ben 5,5lb den 7lb se kadar spod kamışı biliyorum,fiyatlarıda100/200 euroarası değişiyor,spod kamışları aslında sazan avında yemlemek için kulanılsada,uzak atışlar içinde kulanılabilir,ayrıca her kamışın aksionu vardır,öyle yada böyle,aksionsuz kamışmı var?süpürge sopasında bile aksion varken:D bu kamışta neden olmasın...

3. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Sazan kamisi hakkinda bilgi olsa dükkan senin Çagri, bak ben de konuya hakim olabilecek arkadaslara soruyorum :)
    Alismisiz paldir küldür kaldiraç misali kursun atmaya, 80-100gr atarli kamislar korkutuyor beni.

4. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    İnce yapısı nedeni ile uzak atmak aslında benimde aklımda olan olanak,bende bu yüzden düşünmüştüm,bilmem tanırmısın cevat ergin kardeşimizi,bir kaç sene evvelinde kendisi ile görüşme olanağım olmuştu,onada sormuştum hiç sazan kamışı ile boğazda atış yaptınmı diye,cevabıda "abi fişek gibi gidiyor"olmuştu,taa o zamandan beri aklımda olan bir olanak,bakalım deneyeceğim,en fazla bir spod kamışım olur,sazana gidince bu kamışla uzakları yemleriz...

5. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Yani dedim ya abi, sazan kamışının üretilme amacı, kullanım şekli vs. vs hiç bilmiyorum. Sadece resimlerden gördüğüm kadarı ile kafamda canlandı:)

Cevat Abiyi duymuştum ancak şahsen tanışmadım, getirttiği ürünleri site üzerinden incelerim.

Mesela yine kafamda, light shore jig kamışları var. Beklemeli avlar için değil tabi:D

Bende değişik tip avlanmayı severim abi o yüzden müdahil oldum yazınıza:)

6. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Merak ettim simdi bu spin makinadaki detaylari.
    Farz-i misal; (misal falan degil direk benim avlak aslinda) silikonla trolling ve maketle turna tutucam, nehir, hava genelde kapali bulutlu, rüzgar tam dogumdan, bazen de batimdan esiyor. Nasil bir makine gerek simdi bu kosula?

7. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Ben 40lik 5-6arasi devirli en az 4kg dragli abs makina öngörürüm mesela bu sartlara.

8. MehmetKordan

MehmetKordan MEHMET KORDAN

Şimdi akıl vermek haddime değil ama kurşun ağırlığını 50 gr. çekip 100 gr. da yem atarsanız sorunsuz şekilde 3.50 lb kamış kullanabilirsiniz.

Türkiye de olsanız önerim 13 ft. 3.50lb shimano catana bx olurdu.

Ama yurtdışındasınız fox veya greys kamışlar elinizin altında .396 kamış ve de 150-160 gr. ağırlık savurmadan 50-60 metre atarsınız.

Aslında sazan avında kompakt avcılık zor ama siz hatırladığım kadarı ile nehir de avlanıyordunzu ve yayın ağırlıklı avcılık vardı bu kadar uzun kamışlar yayın avcılığında verimli olur mu bilmiyorum ama sazan avcılığında maksimum 3.50lb yeter de artar size. Sadece kurşunun ağırlığını azaltmak gerekir.

9. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Evet, aslinda yayin kamisi almam lazim. 3metre 300atar kevlar sarim. Birde teleskopik istiyorum. Makineyi çikartmak eziyet oluyor. Max kapali boy 120cm olsa enine bagaja sigiyor. Hep üsengeçlik iste. Hakki ile sazan tutayim diyenler münübüs dolusu malzeme ile ava gidiyor. Ben kafama eserse gidip 3-4saat kafa dagitayim, malzemem iki elime sigsin, hemen kurulup toplansin kafasindayim.

10. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Bu durumda kar yağışı geliyor demek.:confused: :confused: :D Kar lastiği takmalısın,. Arabanda da, ABS, ASR, AVANGARDE falan feşmekan birşeyler olmalı. Balatalarını gözardı etme.:D :D

Sonra da yer konusunda, suyun, toprağın analizini yaptırırsın.:D :D

Bu kadar ince detayların yüzde biri araştırılsaydı, inanırım ki Challenger uzay aracı düşmezdi.:confused: :confused: :D

11. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    :D :D Tevfik abi gözümden yas geldi ciddi ciddi okurken.
    Umarim bir cevap verir bu soruma Serdar abim.

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    aslında soru şu, neden 35 lik makine yok? neden 210 kamış var, 240 kamış var, 220 kamış yok?

bunun cevabı aslında çok şeyi gösteriyor.

13. furunotr

furunotr Haluk

Selim bey; Serdar Köylü afaki olarak yazıyor yanlız bunu bilmenizde yarar var...

Bir kere efektif olarak Boğaz'da at-çek avcılığı yapmıyor bizim yaptığımız gibi ve sürekli Shimano markasını kötülüyor; halbuki bu disiplinde avlananların ve bütçesi uygun olanların hepsi 1 -2 istisna haricinde Shimano markanın muhtelif ürünlerini kullanmaktadır ki bu insanların bir bildiği var diyelim... Ve tüm bu kullanıcıların tek makinası falan da değildir ellerindeki makinalar; herkez neyin ne olduğunu gayet iyi bilir; Benim makinam bu zorlu şartlarda 3.sezonu çıktı (bu sezon yoğun değildi) ki bu şartlar altında arıza ve problem vermeden 3 sezon çıkacak pek fazla ürün yoktur...

Epey bir hesaplamalar yapmış; fizikten girmiş; anatomiden v.s. çıkmış ancak çok basit bir hesap var defaten yazdım bunu; bu iki makinayı kıyaslamak pek anlamlı değil; çünki biri spin veya jig; diğeri surf makina ancak; detayları bir yana bırakacak olursak 120 cm. saran bir makinanın çok fazla kasacağı ve Boğaz at-çek avcılığı için uygun olmadığını; en azından bir kesim için olamayacağının tespitini hakkaniyetle yapmak gerekir... O makinanın devir sayısı sanıyorum 5,1; ve kafa çapı Biomaster'dan fazla; bir parça kol kutru büyüklüğünün avantajı varsa da pek fazla bir anlam ifade etmiyor; karşısındaki makina ise kafa çapı çok fazla olmayan; 4,8 devre ve 550 gram ağırlığa sahip bir makina; ARC spool ve Aero Wrap gibi özellikleri üzerinde barındırıyor ve bu sayede atış erimi de bir hayli yüksek; belki 3-5 metre kısa düşer o makinadan; o da atıcısına bağlı olarak...

Şimdi sıkışacak ve kalama falan diyecek; çünki bizim kalama kullanmadığımızı bilir; aksini iddia etmemiz de pek mümkün değil; ancak ben biryerlerde kalama ile martı ve karabatak çektiğimi ve bir problem yaşamadığımı da söylemiştim; ayrıca su kaçıyormuş kalamaya neresine nasıl kaçıyor merak ettim; yoksa Van Staal zannedip suyun içine falan mı girdi makina ile... Zaten fiyat performans oranından dolayı çokça satılan ve sayısı aynı fiyattaki makinalara göre birhayli fazla olan bir makinadır bu ve jig ya da v.s. avlarda da kullanılıyor ve hiç duymuyoruz böyle bir problem; eski modeli arayıp bulmak da çok zor; keşke bulabilsek o da çok güzel bir makina...

Niye böyle davrandığını bilemiyorum haliyle; anlamsız geliyor bana...

14. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Ne diyorsun Serdar,35 lik makina yokmu?220 kamış yokmu?bende yok de bari,neden olmasınki,35lik makinada var,220 lik kamışta...

15. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Ne diyeyim Haluk bey,bu yazınızın cevabını Serdar vermeli...

16. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Gerçekten varmış. İhtiyaç duyulduğunda pekala da bulunabiliyor.:confused: :confused:

Ama 36 lık 37 lik derseniz, o bayağı zor ötesi. :D :D

Tabii etkin faktörü nedir ? Onu ciddi ciddi sorgulamak en doğrusu.:confused: :confused:

Bu 35 lik makina,:confused: :confused:

https://www.spotbalik.com.tr/NEW-KING-35-MAKINA-71BB,PR-26037.html

Bu da 220 lik kamış. ( gerçi spin amaçlı değil ama :confused: :confused: :confused: )

http://www.balikmarketim.com/?urun-13801-ITALCANNA-BOLENTINO-OD110-220-cm-OLTA-KAMISI.html

17. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Zaman içerisinde bir iki soru sormustum ben de Serdar abiye. Lakin cevap alamadim. Aklima gelenlerden bir daiwa tournement 8braid örgünün neden bana problem çikartacagiydi. Gerçi genelde benim sorularimi ciddiye alip cevap yazmiyor malesef.

18. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Şuanda kullanımda mı örgü Roy Abi:)

Ava çıktığım yakın abilerimden biri daha kullanıyor, hatta bir diğeride Samurai kullanıyor ve çok fazla memnunlar:)

19. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Kullanimda. Simdi çoh memnunum diycem, neye göre diyeceksin. Renkde solma yok, tiftik yok, mitchel compact gold 7000 konik ve abs olmayan kafasinda sarili. Liflenme, kus gözü, makaradan toplu çikis yasamadim. Dev gibi balik tutamadim, bu örgü ile sudan çikardigim en büyük balik 90cm yayin. Tuzluda uzak atisla birkaç uskumru çikardim.

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    haluk abi,

120 cm saran makineyi kullanan tek ben değilim, ara, sor vpn kenanda var mesela, bakalım ne diyecek?

başka? martı çekmekle, balık çekmeyi aynı sanacak kadar, hiç balık çekmemişsen kalamayla, bari kalama üstüne hipotez üretme.