Shore Jigging Kamış Seçimi Hakkında Yardım

Konu, 'Kamışlar' kısmında malidemirkan tarafından paylaşıldı.

1. malidemirkan

malidemirkan Mahmut Ali DEMİRKAN

Favori Kamış:
    Shimano Nexave 5-25 15-45
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    Herkese merhaba. Bu aralar shore jige merak saldım. Genellikle akdenizde avlanacağım. Aklımda olan birkaç kamış modeli var. Genellikle 20-50 gr arası jigler kullanmak sanırım akdeniz için yeterince uygun. Aklımda olan kamışlar şunlar ve Türkiye'den alacağım kamışı.

Tailwalk Manbika 96MH Shorejig 292cm Regular Max.60gr 750 TL civarları

Major Craft Skyroad SKR-962LSJ 290cm Regular 30-50gr 700 TL civarları

Major Craft X-Ride XRS-962MH 290cm Regular 20-60gr 1350 TL civarları

Major Craft KG Evolution KGS-962MH 290cm Regular 20-60gr 750 TL civarları

Major Craft SkyRoad SKR-1002PLG 15-70 Fast aksiyon 750 TL civarları

Major Craft x-Ride XRS-962PLG 15-70 Regular Fast aksiyon 1200 TL civarları

Seçeneklerim bunlar sayılır. Aklımda olanları anlatmak istiyorum. Tailwalk Manbika hakkında çok fazla yoruma rastlamadım. Ama sorduğum kişiler çok kaliteli kamış olduğu yönünde bilgiler verdi. Diğer önemli seçeneğim kg evolution kgs-962mh 20-60. Birçok kullanan ve iyi yorumlar var gibi. yalnız artık versiyon olarak eski sanırım. yeni versiyon olarak skyroad ona yakın gibi gözüküyor. Acaba x-ride için 1350 tl civarları para vermek mantıklı olur mu? Daha tam olarak shore jigginge uygun makinem yok. 3000'lik daiwa var. Diğer merak ettiğim nokta şu. Major craft x-ride xrs-962plg 15-70atar aralığı çok iyi ama pulgging kamışı olarak geçiyor. Kamışın sapını shore jiglere göre biraz kısa yapmışlar. Aksiyonu regular fast. Diğer plg kamışı ise skyroad SkyRoad SKR-1002PLG 15-70 fast kamış. Bu kamış major craftın sitesinde shore jiging kategorosinde yer alıyor. Sap uzunluğu bilmiyorum. Tailwalk made in china major craft made in vietnam yazıyor. Ama her iki kamışda japon patentli kamış sanırım.
    Tailwalk manbikanın lb ve pe değerleri yazmıyor. Max drag 4.5 kg yazıyor. Major craft ise pe ve lb değerleri yazıyor ama max drag ve kamış ağırlığını yazmıyor. Major craftın pe değeri 1-3 arası lb değeri 12-25lb arası.
    Acaba bana bu kamış seçimi konusunda yardımcı olabilirmisiniz?

2. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Ben shore jig'i yaparsam muhtemelen bir shore jig kamışıyla değil Savagear MPP veya buna benzer bir kamışla yaparım; çünkü benim açımdan devamını getirmemek çok büyük bir ihtimal.

Ama shore jig'e devam edeceksem ve bu rakamlara çıkmaya karar verirsem Zenaq'a az kalmış demektir, hemen Zenaq düşünmeye başlarım.

3. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    Zenaq benim bütçemi malesef çok aşıyor. :(

4. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    "bu rakamlara çıkmaya karar verirsem" diyerek senin yazdığın rakamları baz aldım.

Nakliye çok pahalı bir rakam çıkmazsa herşey dahil 500 USD cıvarına gelir diye hesapladım, yanlış mı hesapladım? (Zenaq sayfasındaki fiyatı 393USD. Vergiyle birlikte 471 USD'a geliyor (1.362 TL), nakliye kalıyor. Bence Zenaq şirketinden başka satıcılardan daha ucuza bulmak da mümkün olabilir. Bu da senin seçtiğin bazı kamışlara yakın bir rakam çıkartır.)

Yakın bir rakam... ama tabi sonuçta 1200, 1350 rakamına da kolay ulaşmıyor insan.. o yüzden bir şey diyemiyorum, haklısın.

Doğrusu bana da çok... gelgelelim balıkçılar olarak akıl sağlığı yerinde olmayan bir insan türüyüz. Bazen çılgınlık yapıyoruz. :(
    İlk başladığımda 1.000 TL'lik kamış alacaksın deselerdi güler geçerdim, "asla böyle bir delilik yapmam" derdim. Maalesef canımın sıkkın olduğu bir gün aldım :(

5. melanur

melanur hüseyin soy

Favori Kamış:
    olta
  6. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.
    Major x ride ve kg evo. Ikisini de kullaniyorum.
    Kg evo. 20 60 eğer baliklar kelleyse
    x ride 15 50 light shore jig biraz daha esnektir ama ikisi de on numara.

7. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Selâmlar, iyi aksamlar,,,

Sayet Zenaq öneriliyorsa, o halde TENRYU danda bahsedilmeli ! Zira Zenaq hem daha agir ürünler üretiyor hemde daha pahali. Halbuki Tenryu Dragon express 2,90 m 20-60gr. 207 Gr. ve 619 € ! Hele hele yine ayni atarda (20-60) ve 3.5M olani 240Gr. ve 639 € !
    Olaya arbitrer sekilde yaklasacek bir diyer ürünse SMITH Dragonbait Sea Bass 100H 3m , 15-70 atarda ve 197 Gr. O’da 309 € !

http://peche-leurre-evolution.com/fr/ linkinde 4 ürünüde görmek mümkün ! Sonra bu siniflarda, Tartisilmaz ürünlerin yapicisi ILLEX (ASHURA) yaninda ,, Sportex ve Fenwick gibi ürünlerinde boron ve kevlar kullanan markalarda var !

Her seyden önce Majorcraft’in 30-50 atarli ürünleriyle , yelpaze araligini daralttigi , sanki en verimli atislarin 40 gr. lik agirliklarla yapildigini vurgular gibi bir yaklasimi var ! Bu NARROW hususu dikkate almak lazim ! Yoksa bu teknikte kullanacaginiz jigleri birbirlerine cok yakin agirliklarda secmek ve almak zorunda kalirsiniz ! Yelpazenin büyümesi her zaman avantajlidir ! Bilmiyorum,, HENÜZ hangi markalarin hangi agirliklardaki shore jig ürünleriyle yahut sahteleriyle calismaniz hususunda bir arastirmaniz varmi ? Bu ürünleri iyi tanimiyorsaniz kamis seciminde acele etmemenizi öneririm ! Zira bu klâsta bir kamisla , sadece shore jigging yapmak biraz egoistlik olur ! O’nu , sahilin size tanidigi her avantajda , farkli sahtelerle farkli tekniklerdede kullanmaniz gerekir ! Sonra hafif agirliktaki jiglere hem animasyon verme hemde atip cekme nispeten kolaydirda , agirlik arttikca yüzdürme derinligini sabit tutmak adina sarimda artan hizin getirdigi zorluklarida hesaba katmak gerekir ! Bu kullanim zorlugu,, makinanizin en az kamis kadar islevsellige cevap verme zorunlulugunu ortaya koyarki ,, oradada, kesenin agzini acmaniz gerekir !

Herseyden önce , acele kararlardan kacinin ! Tavsiyem,, önce , istanbul’da bulunabilecek , ADX rumuzlu üyemizinde bahsettigi Savage Gear - MPP Predator Spin 274cm - > 90g ve DAIWA CROSSCAST S 1002 XHFS 3,04 mt 28-84 gr kamislari bir inceleyin ! Bu kamislar size daha farkli kamislari elinize aldiginiz zaman aramaniz ve bulmaniz gereken FARK konusunda yardimci olacaklardir ! Tavsiye tek tarafli olmamali ! Yapacaginiz incelemelerden ve basit kamis testlerinden sonra kendinizi yetistirme ve ürün tanimaya alisin ! Fiziksel ve islevsel özellikleriyle agirligina dikkat edin ! Sonra,, " ÜST SEGMENT " gibi yakistirmalara neden olan ürünleri elinize aldiginizda mukayese imkâninizi kullanirsiniz ! Kararda payiniz olur !

knnkc77 bunu beğendi.
  8. malidemirkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 4000FI
    En İyi Avı:
    76 cm sudak
    çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Bu yazınızı okumadan önce kamışı almış bulunmaktayım. neyse hayırlısı olsun. major craft kg evolution 962mh 20-60 gr atarlı aldım. güzel seçim olmuştur diye umuyorum. Hepinize çok teşekkür ederim. sıra makineye geldi. aklımda olan biomaster 5000 sw modeli. ama tr fiyatı çok yükseklerde. stradic fk 5000 modeli biraz daha aşağılarda. veya daiwa'dan blast caldia gibi modellere bakıyorum. Ama sanırım yurtdışından alacağım. eğer tr dışı alırsam twinpower 5000 sw almak istiyorum.

9. knnkc77

knnkc77 Kenan KOÇ

Favori Kamış:
    Okuma V System 2,70
    Favori Makine:
    Okuma Raw II 40
    En İyi Avı:
    Her bir balığın dokunuşu, ayrı bir güzelliktir...
    Sayın Boran Bey,
    Yazı çok eski de olsa, aynı konuyu araştirirken yazınızı gördüm. Ve bu donanıma sahip kişiliğe mesaj yazmak istedim:
    Kafamdaki en büyük soruna cevap vermişsin aslında ama çözüm?
    8 yıldır Spin yapıyorum ve 12 - 22 gr lik sahtekar kullanıyorum, kamış olarak da genelde 10-40 ml esnek kamişlar kullanıyorum. işin aslı kamışı bir kamçı gibi kullanmayı seviyorum.
    Ve artık shore jig é geçmeye karar verdim. Denemelerim spin kamisla 20 gr jiglerle oldu. Kismen shire jig konusunda tecrübem bu...
    Ancak gidip günümüz değerlerinde 500 600 lira kalburüstü bir kamişa para verip beğenmeyip, tekrar iyi bir kamişa para vermek istemiyorum. Lakin bu hatayı spin makina da yaptım. iki yıl önce 4. Makinam patlayinca shimano Stella sw 4000xg aldım ve iki yıldır kafam rahat. Bu makinanın shore jigde de beni tatmin edeceğini düşünüyorum.
    İçin özü, sizin de dediğiniz gibi iyi bir kamışla o kadar parayı verip de sadece shore jig yapmak egoistlik ya da çok zenginlik olur. Şimdi tenyru dan başlayarak aşağıya doğru 290 Max 50 gr jigler kullanabileceğim, ama aynı zamanda kamış değiştirmeden bana 12 olmasa da 18 gr lik sahte atışları yaptiracak, aksiyonlar cerdirecek bu tarzda kullandığınız, deyeyiminiz olan kamış ya da kamışlar önerebilir misiniz?
    Şimdiden çok teşekkürler. ..

10. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Selâmlar …

Makineniz cok yönlü olmasi bir yana, herkesin rüyasini süsleyen ürünlerden biri ! 380 gr. 6.2 rasyo, 95cm 1 kol turunda sarim ve 11Kg. fren ! Bu durumda, fren gücünün 1/4= + - 3Kg + 11= 14Kg ma yakin cekerde iple donanimli olmasinin yeteli olacagi düsüncesindeyim ! Daha fazlasi, kamisin dayanikliginin cok daha üzerine cikarki, ciddî bir kapismada olasi bir hatada, kamis ipten önce pes etme durumunda kalir !

Ayrica ip konusu daha farkli bir acidanda dikkati gerektirmekte ! Zira,, sahte yelpazesinde makas acildikca, belli agirliktaki yalpazeye uygun captaki ve cekerdeki örgü,, sahte agirliklarinin azalmasiyla, atis mesafesini negatif yönde etkileyen bir probleme dönüsebilir !

Bu durumda, 20-60 gr.yelpazedeki jigleri önerecegim kamisla cok iyi mesafelere atsanizda, daha önceden aldiginiz 12-15gr. liklarla (+ -) ayni neticeyi alabilmeniz pek kolay olmayacaktir ama problemi,, örgü secimini capi daha düsük fakat cekeri daha yüksek ürünlerden yana kullanarak cözmek mümkündür !

Misâl vermek gerekirse,,
    Daiwa Tournament 135M - 8 Braid 0,16 – 0,18 ( 12-16Kg) yerine ,,, WFT Plasma 150M - 0,12 / 14Kg cekerde olani kullanmak !

……………

Kamis secimindeki tercihimde,, Almanya’nin referans olarak kabul edilen 2 markasindan biri olan Sportex‘ ten yana ! Zira, kullandiklari malzemelerle ürettikleri kamislarin tolerans hesabini en iyi yapan bir teknolojiye sahipler ! Önerecegim ürünler,,

Sportex Carboflex ClassX Spin CX3003 L 3,10m WG 60gr. ve
    Sportex Carboflex ClassX Spin CX2702 2,70m Wg: 40gr. olanlari.

1 cide tolerans 27-73Gr. yelpazesinde ! 3,10M boyunda, 2 esit parca, 9 halka, 212 gr.agirlikta ve fiyatida + - 130 € civarinda !
    2 cisindede tolerans 21-51Gr. 2,70M boyunda, 2 esit parca, 8 halka, 185 gr.agirlikta ve + - 110 € civarinda !

Sahsen tercihim,, kamis boyu ve fast aksiyon avantajiyla, 3,10M olanindan yana ! Zira düsük agirliklardan, ancak kamis boyu ve aksiyonuyla, örgünün sagladigi avantajlardan istifade ederek iyi neticeler almak mümkün ! Ayrica,, yakalama ve mücadele aninda uzun kamisin (genel kontrölde) verdigi konforun ve sansasyonun diyerinden cok daha farkli oldugu gerceginide unutmamak gerekir !

Alternatif olarak, gercekten yardimci olabilecek bir diyer kamissa, Daiwa Crosscast II Rocky Shore

Elde verdigi intiba, göz emniyeti, büyük marka ürünlerine karsi gayet yerinde bir segment ürünü olarak cok yerinde ! 2,82M boyunda 14-56 atar yelpazesinde 2 esit parca, fast aksiyon, 9 halka, 190Gr. agirlikta ve + - 90 € civarinda !
    (Ülkemizde 670 ytl)

Kamisi,, önce Daiwa BG4000 (405Gr.) ,, sonrada Daiwa Prorex 3000-CXH (230Gr.) ile denedim … Prorex ile (Daha hafif bir makineyle) daha ciddî, daha belirgin ve iddiali bir hale geldigini söyleyebilirim !

Simdi ,,, gerek kamis gerekse örgü secimiyle alacagimiz neticelerden bahsedip, problemi kismen dahi olsa cözdük desekte ,, yinede makinamizin bobin yapisininda uzak (!) icin düsünülmüs bir konsepte olmasi sartinida unutmamak gerekir ! Meselâ,, bu güne kadarki atislarinizda, hangi agirliklarla, hangi misina veya örgüyle hangi neticeleri aldiginizi bilmiyorum ! Zira, konunun daha saglikli bir sekilde ilerlemesi, birazda bu konuda yapacaginiz aciklamalara bagli !

……………

Önemli konulardan biride, JIG‘ leri temin ederken jigin hangi teknik icin üretildigine dikkat etmeniz ! Zira, bottan kullanilanlar, genelde cabuk dibe inen (speed Jig) ve agirlik merkezleri burun tarafina yakin ürünler ! Bir baska tipleriyse, dibe ininceye kadar ara sulardaki baliklarinda dikkatini cekebilecek sekilde yatay pozisyonlarda yalpalayarak (KELEBEK) inisi yapanlar ! Bu tiplerle, shore jigging yapmak, beklenen neticeden ziyade günü berbad edebilir ! Konuyla ilgili olarak,, bazi kisilerin,, üclü igneler yerine ASSIST igne(ler) kullanarak “PROBLEMI CÖZME“ yi denediklerini görseniz bile, kamis ve makine hareketlerinin hic bir ise yaramadigi problemlerle karsilasmanin önüne gecilebilmesi neredeyse imkânsizdir !
    Bu nedenle tavsiyem,, Casting jig ürünlerden yanadir !

Maria Mucho Lucir
    Maria Shore Tricker
    Daiwa Samuraï
    Smith Metal Forcast gibi !

Ayrica,, Megabass MAKIPPA adi altinda hem dikine hemde yatay kullanilabilen jigler yapmakta ! DAIWA‘ninda Samurai slow jig ismiyle yavas dalan ve her iki tekniktede kullanilan ürünleri var ! Sahsen , hicbir ürünü denemedim ve neticesinide merak edenlerdenim !

Umarim yardimci olabilmisimdir !