Sıfır tekne alacakların dikkatine !

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında peyami tarafından paylaşıldı.

1. peyami

peyami

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    3 saatte 65 çinekop
    öncelikle herkeze merhaba,

bu gün başıma gelen bir hadiseyi sizlerle paylaşmak istiyorum, ötb belgesi için denizcilik müsteşarlığına gittiğimde şöyle bir sorunla karşılaştım, tekneme takacağım motor kaç model olursa olsun teknenin yapım yılına göre model yazılıyormuş, yani 2007 model tekneniz varsa az vergi vereyim diye eski model motor almayın, çünkü motorunuz 2007 model olarak işlenecek , bu saçmalık ne zaman düzelecek bilmiyorum ama çok kişi fazla para ödeyecek bu belli, yani şöyle bir misal verirsek tekneniz 1985 model ve 20 hp 2007 model motorunuz var, bunun motorlu taşıtlar vergisini 1985 model olarak ödeyeceksiniz, yada tam tersi 2007 model tekneniz var 1985 model motorunuz var vergisini 2007 modelmiş gibi ödeyeceksiniz.

bu durumda aldığım bilgilere göre yapılması gereken şuymuş, tekneyi sıfırda alsanız 2. el faturası alacaksınız, bunu veren şirketler var, yada muhtarlıktan sahiplik belgesi alacaksınız modelinide mesela 1998 model yazacaksınız, motorunuz 2007 modelde olsa 1998 modelmiş gibi vergi ödeyeceksiniz, bu şekilde yapmamak lazım ama bürokrasi bizi bu işlere yöneltiyor.

yanlış yazdığım birşeyler varsa kusura bakmayın.

2. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    Tekne eski motor yeni olursa neye göre vergi alacaklarmış?:D :confused:
    Teknenin faturası veya sahiplik belgesinde tarihi yazar.Vergi dairesindende motorlu taşıt (motorlu taşıt vergisi için)kaydı yapılır.Liman başkanlığı o belgelere göre işlem yapmak zorundadır.
    Farzedelim liman başkanına bahsettiğiniz teknenizi satıyorsunuz. Beyfendi de motoru 2007 model kabul edip acaba size ona göremi ödeme yapacak.:rolleyes:

3. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Bugunlerde bu konularla ilgili bir konu acılacak..Uye arkadasların sıkıntılarını gidermek icin girisim arifesindeyim..
    Tabi elimizden ne kadarı gelir bilemem ama en azından yeni sirkuler e katılım yapmak icin calısacagız..

4. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Konuyu actım..;)

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=14301