Sık gözlü file (tor), portatif kepçe için (aranıyor)

Konu, 'Takım Çantası' kısmında skoylu tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Evde bir portatif kepçe var.. Sürmeli "kepçesiz olur mu hiç!" dedi, bende "olmaz mı sahiden?" dedim, "olmaz, olmaz.." diye bir tane satmıştı.. Bir kez olsun kullanmadım.. Filesi, palamuttan küçük balıklar için uygun değil.. Bende diyorum ki, küçük gözlü bir tor alayım, takayım.. Belki teke, gümüş vs. çıkarmaya yarar..

Şöyle delikleri ufak bir tor nerden buluruz, Gebze, İstanbul-Karaköy,eminönü vs. civarında, bilen var mı?

2. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    he he serdar kardeşim bu balıkçılık konusunda seninde bilmediyin bi şeyi görmek beni şaşırttı :)

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bana sorarsan, tek bildiğim hiç bi şey bilmediğim abi.. Daha öğrenecek çoook şey var, ömrümüz vefa eder mi, bilmiyorum...

4. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    allah uzun ömürler versin kardeşim ben senin yazdıklarından baya yararlandım diyebilirim sagol varol:)

5. aterina

aterina

Favori Kamış:
    remıxon çelik sargı 4m
    En İyi Avı:
    en irileri:palamut,kırlangıç
    valla serdar abi ömer abiye katılmamak elde değil:Dhayret doğrusu;)
    tam bilmiyorum ama eminönü taraflarında belki bulabilirsin abi:)

6. izmirli35

izmirli35

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    KIZIM ŞU ANDA 17 KİLO
    Serdar ağbi soğan ya da patates filesi gibi bir şeyler olmazmı acaba, ya da bazı inşaat malzemesi satan dükkanlarda hani binaların dış yüzeylerinde çalışırken gerdikleri bir file var (güvenlik filesi) belki o da olabilir.;) Naçizane Buluşbill modeli aklıma gelenler, tabiiki sen daha iyi bilirsin.

7. gececibarış

gececibarış

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    1,850 kg Levrek/2.000-2.500 kg palamutlar
    Serdar abi;
    İstediğin kepçeden ben kullanıyorum çok sık aralıklı ve kalın orğü teke çıkartmak amacıyla almıştım içe katlanır cinsten,sap kısmı alüminyum torun bağlandığı kısım (halkası) yumuşak pilastikten kolay kırılmıyor.Fiyatıda çok uygun yanlış hatırlamıyorsam 8-10 ytl civarındaydı.Kadıköyden aldım ama hemen hemen tüm malzeme dükkanlarında bulabilirsin.
    Saygılarımla.

8. synax123

synax123

serdar ağabey , eminönün de tenekecilerin buunduğu yerin hemen arkasında, ahşap malzemeciler var.oradan sıfır numara un eleği alsan ? çok pahalı değil diye hatırlıyorum.istediğin gibi şekil ver hem ucuz hemde begendiğin ölçüde delikleri vardır.:)

9. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Sevgili Serdar Kardeşim,
    Biz kepçelerimizin filesini genelde sineklikten yaparız :) hem balık almada hem yem yakalamada sorunsuz işimizi görüyor.

Selamlar

Son düzenleme: 22 Şubat 2007
  10. suates

suates suat ateş

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    fangri
  11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Şu un eleği ve sineklik meselesi aklıma yattı gerçekten.. Bilgi ve yorumlarını esirgemeyen tüm arkadaşlara can-ı gönülden teşekkürler..

12. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Biz teşekkür ederiz Sevgili Serdar Kardeşim senin Paylaşımların için :)

13. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Konuda çok güzel öneriler zaten sunulmuş, ben de tereciye tere satmayayım fakat nacizane önerilerimi eklemekte sanırım zarar olmaz.

Sazan gibi sırt dikeni sert ve toru parçalayan balıklar haricinde en uygun tor ağı balık yetiştiriciliği kafeslerinde kullanılan düğümsüz ağlardır. Bunun yerine hamsinoz (gırgır ağında hamsi için kullanılan dar gözlü ağ) ağı kullanılabilirse de dayanıklılık ve estetik bakımından düğümsüz ağ çok daha iyidir.

İstanbul ve çevresinde izmarit, istavrit, çinekop, lüfer, eşkina, levrek, mırmır ve karagöz avında kullanılacak ve ayrıca yem toplamada da istifade edilecek en iyi tor malzemesi arkadaşlarımızın çoğunun hem fikir olduğu gibi plastik sinek telidir.

Yukarıda bahsettiğim düğüsüz ağlar çok su tutup kurumak bilmezken sinek teli genellikle iki silkeleme ile kolayca kurur.

Bu malzeme yumuşak naylon bir branda şerit ile torba şekline dönüştürülürse çok uygun bir kepçe elde edilir. Torbanın alt bölümünü dairesel yapmak için uğraşmamak daha doğrudur. Zira köşeli torba tekeyi ve ufak balığı daha iyi muhafaza eder, tora giren dışarı kolayca çıkamaz.

Dikiş için çerçeve genişliğine göre çevreden 3-4 cm daha uzun, derinliği de çerçeve çapının birbuçuk katı olan bir sinek teli alınır, çevre yönünde ikiye katlanarak alt ve yan kenarlar branda ile desteklenerek en az 1-1,5 cm içeriden dikilir.

Aynı şekilde torun ağız bölümünden de brandayla kıyılama yapılırsa taşa sürtmede yıpranma aza indirgenmiş olur.

Sazan için ise trol ağlarında kullanılan bükümlü misinadan makinede örülmüş ağlar dha uygundur.

Son düzenleme: 22 Şubat 2007
  14. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    serdar abicim selamlar istediğin tor dan bende var bi parça ne kadar istediğini söyle yeterlimi değilmi
    bi bakarım ona göre sana bilgi veririm sağlıcak ile kal:)

15. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Yakup abi yazdıklarına müsadenle bir ilavede ben yapmak istedim.
    Ben yıllardır sineklik telinden tor kullanırım.Taşlara sürme esnasında eskimesin diyede çemberin üzerine plastik hortumu yarıp geçiririm ve kalın bakır kabloyla sabitlerim.Sineklik teli hortumun içinde kaldığından kolaylıkla eskimez.

16. turna

turna

Serdar kardeş, allah işinin rast getire.

17. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    para vermeye gerek yok var olan kepcenin torbasını cıkar yerine tülden ve ince iplikli kücük göz agla torba yaparsan işini görür agda tavsiyem gırgır yemilerinin kullandıgı hamsi agları

18. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    :) Aynen sevgili kardeşim,Gecen yıl Ustam Sevgili Dayım Tam 15 yıllık kepçesinin Sineklik telini değiştirdi cıkardığı Hortumu yeniden kullandı

:) selamlar