Silikon Raglou ile kıyıdan avlanma taktikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Değerli üyeler
  Silikon Raglou ile yapılan tekne avcılığını zannederim sizlerle paylaşmıştım.Bu kere bu etkin sahtenin kıyıdan av taktiklerini ele alacağım.
  Canlı yemle yapılan bırakma vede sırtı konusunu bir tarafa bırakırsak,gerek kullanma alanının genişliği,gerek levrek icin cazip bir sahte olması ve gerekse fiyatının ehven olması gibi hususlar acısından,yüzlerce levrek tutmuş biri olarak,iddia edebilirimki en etkin bir yöntemdir,silikonculuk.
  Hatta o kadar cezbedicidirki,tatlısu kasna avlarımdada aynı başarıyı sergilemektedir.
  Detayıyla hem kendi tarafımdan ve hemde bilgili,araştırıcı,uygulayıcı muhtelif kardeşlerimce kerelerce ele alınmasına rağmen uygun makara ve kamış kombinasyonunu ilkönce ele almak istiyorum.Zira bu konuda halen net fikri oluşmamış bircok kardeşimizin var olduğunu gözlemlemekteyim.
  Kıyıdan silikonla avcılıkta bize iki tür kamış ve makara lazım olacaktır.Devamlı bütce meselesini ileri sürüpte genel amaca yönelik tek bir uygun makara ve kamış sorulmaktadır.Şayet randıman ve rahatlık sözkonusu olursa,böylesine bir takım yoktur.Kim ne derse desin,ben bu kamışımla her ceşit avın üstesinden gelebiliyorum kabilinden iddiaların eksikliği vardır.Avcı bu durumun idrakine,tecrübesi ilerledikce varacaktır.
  İlkönce silikonu istediğimiz yere ulaştırmamızı sağlayan şamandra kullanımı konusunu ele alalım.Bu konuda işin püf noktası,şamandraya usulünce eklenmiş,misina kolunun uzunluğudur.Haddinden fazla yakın olarak kısa tutulan misina yerine,olabildiğince şamandraya uzak bağlanmış misina ucundaki silikon raglou daha randımanlı olacaktır.
  Size marka,uzunluk vermeyeceğim.Zira piyasada hem pahalı olmayan ve hemde ugun muhtelif kamışlar vardır.Anlatımlarıma uyan birini alıp kullanabilirsiniz.
  Silikon olabildiğince hafif bir sahte olduğuna göre,onu istenilen balık vaad eden bir yere ulaştırmak icin illaki bir ağırlık kullanmak zorunluğu vardır.Hem bize bunu sağlayan ve hemde görünmezlik avantajına sahip iki aparat vardır.Bunlardan ilki cok büyük olmayan,oval,şeffaf,tapalı şamandra ile uygun büyüklükteki şeffaf sıyırtma olarak tanımlayabileceğimiz sbirilonodur.Her ikiside piyasada ucuz olarak temin edebileceğiniz aparatlardır.
  Ne demiştik sahte olabildiğince şamandradan uzak olmalıdır.Peki bunu nasıl randımanlı olarak sağlarız?
  İş hayli uzun bir misinanın ucuna sahteyi bağlayıvermekle olmaz.Burada esas olan takımınızı rahatlıkla kullanmak,istediğiniz yere ulaştırmak,şayet balık aldığınızda onu kolayca oraya,buraya carptırmadan dışarı alabilmektir.
  Bunun icin kişi boyunun uzunluğuna,kollarının uzunluğuna ve kamışının uzunluğuna denk olarak misinasının boyunu ayarlamak duruımundadır.
  Şayet1,90 boylarında,basketci tipinde bir adam olsaydım,kamışımıda bu ölcülerime göre secseydim,herhalde iki kulac misina kullanırdım.
  Öyle olmadığıma göre bu kere nispeten düşük aksiyonlu esnekce hafif bir kamış secip,nispeten ince misina kullanıp,uygun fırketeli fırdöndüyü,fırketesinden kasılıp,kasılmadığını kontrol ederekten şamandranın her iki tarafında bulunan halkalarından birine gecirirdim.Diğer halkasınada,cesaret edebileceğim incelikte misinayı,boyuma,kollarımın uzunluğuna ve balığı sudan dışarı alırken bulunduğum yere carptırmadan alabileceğim uzunlukta tutar,silikonumuda güzelce bağlardım.
  Bakın burada önemli olan bende cok uzun kamış kullanır,silikonun misina uzunluğunuda istediğim kadar uzun bağlardım basit mantığı değildir.
  Önemli olan sizin takımınızı rahatlıkla,yorulmadan,gerekli aksiyonları kolaylıkla verebileceğiniz bir takım kullanmanızdır.
  Bilirsinizki levrek sığ suların balığıdır.Bir karış derinliğe bile girebilir.İşte silikonun en carpıcı avantajıda balığa cazip görünmesinin yanısıra bu denli sığlarda randımanla kullanılabilmesidir.Rapalayla asla bunu sağlayamazsınız(Damaksız WTD aksiyonlu yüzen tipler haric).
  Levrek limanların,mendireklerin balığıdır.Elbette akıma,beslenmek icin meralara cıkar,uzun mesafelerde kat eder.Ancak nihai yeri yılın hemen 12 ayı ayrılmadığı yerler işte bu mendireeklerdir.Neden ayrılsınki orada teke,gümüş,kaya balığı,kücük yengec, ilerya gibi sevdiği yemleri her zaman bulabilecektir.
  Şunu söyleyebilirsiniz.Ama levrek ürkektir,gürültüyü,patırdıyı,uskur sesini sevmez,uzaklaşır ve yeme bakmaz bile.Cok doğrudur.Sizde ona göre davranınız.O kurnazdır,akıllıdır ama ya insanoğlu.Öyleyse üstesinden gelebilmenin yolları vardır.
  Sabahın alaca karanlığında levrek bu yerlerde beslenme teleşındadır.Hani gürültü başlamadan önce.Zamanınız bu zamandır.Bu arada yaptığı combalakları gözleyiniz.Yavru balıkların paniklemesini sudan dışarı canlarını kurtarmak icin kacıştıklarını izleyiniz.Kendinizi gizleyerek buralara oltanızı atınız.Şamandra suya inmeden önce hafifce kamışınızı geri cekinizki,kol misinanız ana misinanıza,şamandranızın orasına burasına ve özellikle düğümlü yerlerin ucunda bırakılan misina kalıntısına takılmasın.Hatta bu misina kalıntılarınıda takılmadan arındırınız.Bunu zaten sizlere surf kamışla boğazda ağır kurşunla rapala avı taktiklerinde anlatmıstım.
  Levrek gayet meraklı balıktır.Arkadaşlarından biri combalak yaparsa diğeri onu kollar yönelir.İşte burada yapacağınız iş bu oynakları taklittir.Dörtte ücünü suyla doldurup yarı batılgan hale getireceğiniz şeffaf şamandranız size bu avantajı sağlayacaktır.Hafif kesik hareketlerinizle,fazla abartmadan bu oynakları taklit edebilirsiniz.Sonrasında hafifce cekmeye devam ediniz.O kovalayacak ve sahtenizi kapıverecektir.
  İlk balığı aldınız diğerleri şüphelenebilir.O güzeli ihtimamla iğnesinden cıkarınız.Birde sigara yakınız ortalığın eski haline dönmesini bekleyiniz.Sakin,dikkatli ama seri hareket ediniz.Heyecanlanınız,bağırmanız gelirse bunu yapmayınız.
  Aynı şekilde devam ediniz.Show yarım saat veya az fazlası sürebilecektir.
  Sonrasında onlar meralarına acılacaklardır.Sizde takip ederseniz bir ikisini daha kandırabilirsiniz.
  Aynı benzer olay,mendireğin sessizliğe bürünmesinin akabinde akşamüstü saatlerinde,hava kararmaya yakın maksimum bir saatlik sürecte tekrar başlayabilir.Bu saatlerdede benzer şekilde avlanabilirsiniz.
  Bakınız silikon kullanımında dikkat edilecek bazı noktalar daha vardır,anlatayım uygulayınız.
  Bir kere silikonunuz yanlış muhafaza edilmekten ötürü kuyruğu yamulmuş olmamalıdır.Yan yalpalıkları eşit aksiyonu düzgün olmalıdır.Boyunu cok büyük secmeyiniz.Maksimum 10,5 luk size yetecektir.Hatta 6,5 luk bile iş görecektir.Renkleri şeffaf simli,baş tarafı mavi sonlarına doğru beyaz,keza yeşilimsi beyaz grili beyaz süt rengi,sedef rengi olabilir.Hemen hepsi iş görebilir.
  Birkac atıştan sonra silikjonunuzu kontrol ediniz.Gözünüz hep yeminizin yüzüşünde olsun.Dışarı almadan az önce yüzüşünü iyice kontrol edebilirsiniz.Atış esnasında yük bindikce iğnesi gereğinden fazla silikonun icine gömülebilir,yada dışarı cıkabilir.Bu durumda iceri girmişse kamburlasan,dışarı cıkmışsa bel veren hale gelen silikon roglou levreği cezbetmekten geri kalabilir.Keza iğnesi yana doğru gelmiş olabilir.Bu kere sahte yan,yan yüzecektir.Düzeltiniz ve doğru aksiyonunu tekrar kazandırınız.
  Silkon seciminde iğne deliğinin cok bol olmamasına,yalpalıklarının eşit olmasına,kuyruğunun yamuk olmamasına dikkat ediniz.Bir rapala parasıyla on taneden fazla edinebilirsiniz.Muhafaza ederken kutusuna güzelce istif ediniz,Kuyruklarının eğri durmasına meydan vermeyiniz.Zira bir süre sonra o şekili alabilirler.
  Sevgili kardeşlerim müteakip yazımda daha kısa kamışla aksiyonu cok düşük gayet esnek örneğin bir alabalık takımına benzer bu kere şamandrasız avlanılabilen taktik ve jig head Ragbar konularını ele alacağım.
  Ekte bu yöntemle aldığım yakışıklı levreklerden bir kare sunuyorum.
  Sevgi ve saygılarımla

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Mrçvrl bunu beğendi.
 2. turan

  turan Turan

  Mesajlar:
  130
  Şehir:
  izmir - didim
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  oğlum 3,700 kg - 52 cm
  teşekkürler,
  cok doyurucu bılgılerdı.
   
 3. yolgezer

  yolgezer Volkan DENİZ

  Mesajlar:
  260
  Şehir:
  uluabat (bursa)
  Favori Kamış:
  LINEAEFFE TURNAFRESH
  Favori Makine:
  OKUMA POWER LINER PL 865
  En İyi Avı:
  turna-3 kg.(uluabat gölü)
  daha ne diyim...
  ellerine, yüreğine sağlık vedat babam...
   
 4. tomy77

  tomy77

  Mesajlar:
  151
  Şehir:
  yalova
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  7 kg levrek
  sbirilono nedir peki abi pek bahsetmemeişsin şeffaf şamadıradan ayrı bişey galiba..
   
 5. Lear

  Lear

  Yaş:
  52
  Mesajlar:
  139
  Şehir:
  Bursa
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  ilk tuttuğum balık lapin
  eline sağlık

  Vedat Ağabey sayende site balıkçılık okulu gibi oldu. Okulda sevdiğimiz hocalara da "baba" lakabını uygun görürdük. sen de verdiğin detaylı bilgilerle trout baba ünvanını ziyadesiyle hakediyorsun.İnşallah şahsen de tanışma muhabbetini bizzat dinleme fırsatımız olur.
   
 6. yaban-cı

  yaban-cı Koray

  Yaş:
  45
  Mesajlar:
  596
  Şehir:
  KADİRLİ
  Favori Kamış:
  D.A.M E-MOTION 270
  Favori Makine:
  SHİMANO SEİDO 4000 FA
  En İyi Avı:
  sabır...
  güzel anlatım için teşekkürler
   
 7. HAMSYLOS

  HAMSYLOS Mustafa Saatçi

  Mesajlar:
  326
  Şehir:
  İSTANBUL
  Favori Kamış:
  EL OLTASI
  En İyi Avı:
  Levrek
  Anlatım çok güzel, teşekkürler.
   
 8. alikemalmetin

  alikemalmetin ali kemal metin

  Yaş:
  46
  Mesajlar:
  291
  Şehir:
  ankara
  Favori Kamış:
  2.40 kamış. markasını bilmiyom.birde mitchell makine..
  En İyi Avı:
  47 cm alabalık
  güzel bilgilendirmeler için teşekkürler ediyorum...
   
 9. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Ali Kemal
  Bir kardeşim sorduydu,Yakup Hocamızda benden bahsetmiş mesajında.
  Oturdum sabahleyin yazdım resimde gönderdim.
  Şimdi bakayım dedim bulamadım nereye gitmiş derken senin mesajını gördüm.
  İlgine teşekkür ederim.
  Sevgiler
   
 10. gitarist4485

  gitarist4485 efendi

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  48
  Şehir:
  Mersin
  Favori Kamış:
  ne sen sor ne ben söyleyeyim
  En İyi Avı:
  Deniz; 1.200 gr Levrek - Tatlı Su; 4.5 kilo sazan
  abi süper bir anlatım. emeğine sağlık
   
 11. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  İlgine teşekkürler Turan kardeşim
   
 12. karayel

  karayel Yakup ERDEM

  Yaş:
  58
  Mesajlar:
  2.068
  Şehir:
  Sinop
  Favori Kamış:
  şeytan otası
  En İyi Avı:
  kaya balığı (1.5 gram) :)
  Yine bir şaheser ortaya çıkmış, ellerinize sağlık.

  Sizden öğrenip gayet yararını gördüğüm, bu yazınızda değinmediğiniz bir hususu hatırlatmak isterim.

  Konu Raglou'yu bağlarken düğümün kaba olmasının zarardan çok yarar sağlamasıdır.
  Zira kancanın sıyırması ve silikonun kamburlaşması hatta düzgün konumlandırma sayesinde düzgün yüzüş imkanı vermesi bakımından :
  kanca bağlandıktan sonra misina 5-7 mm kadar mesafeden kesilmesi ve silikon bu bağın üzerine geçirilmesi oldukça faydalı oluyor.

  Diğer bir konu da ; kanca bağlandıktan sonra silikona geçirirken kancanın yeni bir delik açmamasına ve silikon üzerindeki kanalı takip etmesine gayret gösterirsek,
  takımımız bizim ruma dediğimiz uzun ince bir hamsiye benzeyen ve raglounun esin kaynağı olan balığın sudaki yüzüşünü taklit etmektedir.
   
 13. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Değerli Hocam
  Değerlendirmeniz icin size cok teşekkür ederim.Zira sizin gibi bir hocamızın yorumu şahsım icin samimiyetle ifade edeyimki,her türlü övgüden değerlidir.
  Yazdıklarım aslında cabucak kaleme aldığım bir konu oldu.Dolayısıyla değindiğiniz hususu atlamışım.dediğiniz gibi silikon iğnesinin bilhassa gevşek olduğu hallerde yana dönüvermesini engellemek lazımdır.Bunuda en basitce kaba ve ucunda bir m iktar misina bırakarak elde edebiliyoruz.Bu nokta hakikaten mühimdir.Zira iğnesi yan dönmüş,aksiyonunda bozulma olmuş bir silikonu levrek tercih etmeyecektir.Ayrıca bu yüzme dengesini teminde misinanın silikonun ağız bölgesinde gecirilip kuyruk altındaki deliğinden cıkartılrken,zorlanmalar karşisinda uygun bir dikiş iğnesine pek başvurmamak gerekmektedir.Zira iğnenin silikonun yumuşak yapısı sebebiyle orijinal deliğinden saparak,yakın bir yerden cıkması mümkün olup,ufacık bir sapma dahi aksiyonuna menfi tercih edecektir.Özellikle ince misinayı gecirmekte zorlanma olabilir.Misinayı zorlanma karşısında elimizle döndürerek başarı sağlayabiliriz.Tekrar muaffak olamazsak bu kere kalın bir misinaya kullanacağımız misinayı bağlayarak,bu kalın misina marifetiyle ince misinamızı orijinal deliğinden gecirebiliriz.
  Saygı ve sevgilerimle
   
 14. Avciperdeci

  Avciperdeci SeRDaR

  Mesajlar:
  7.433
  Favori Kamış:
  El Oltası
  Değerli üstadım bir önceki konunuzda, hırsızlı zokada ki zokaya hırsızın bağlanma şeklini sormultum sanırım atladınız, müsait olduğunuz bir zamanda hırsızlı zokaya hırsızın bağlanma şeklini bir video ya da bir çizim ile aktarırsanız çok sevinirim,
   
 15. Vedat abi güzel bilgiler için çok teşekkürler.:)

  Daha önce açılan bu raglou konusunda yazdığım gibi Bandırma ve civarında biz Raglouya jig head ile birlikte kullanırız..Bu yönteme harika avlar yapıldığını şahsımda tecrübe ile bilmektedir..:) Şahsen şamandıralı yöntem ile müteakip kereler sabırlı denemelerime rağmen tatminkar bir av yapamadım..Ancak jig head ile kullanımlarda mükemmel avlar yaptığımın altını çizmek isterim.

  Özellikle 12cm kafa kırmızı diğer tarafları beyaz ve sırtı mavi olanlar ile çok başarılı avlar yaptık..PC ye format atıldığında bu av resimleride silindi..keşke örnek olarak ekleyebilseydim..

  Anladığım kadarıyla sizde bu konuda bir yazı yazacaksınız.İlgiyle bekliyorum:)
   
 16. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Erdal
  Sebnin bahsettiğin şu seahawk kamış albanın bir zamaanlar meşhur olan 3,60 cm lik kamışmı
   
 17. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Bu yazıyı yakında yollarım resimlerele birlikte bak o zaman nasıl randımanlı olacaktır
  Sevgiler
   
 18. HAMSYLOS

  HAMSYLOS Mustafa Saatçi

  Mesajlar:
  326
  Şehir:
  İSTANBUL
  Favori Kamış:
  EL OLTASI
  En İyi Avı:
  Levrek
  Levrek Avı

  Sevgili Vedat Baba;
  Şeffaf şamandıranın, suya düşerken çıkardığı ses levreği ürkütmüyor mu? Zargananın ürkmediğini biliyorum ama, levreğin çok işkilli balık olduğunu söyledikleri için soruyorum! Kısmetse, sizin ve yakup hocamın anlattığı yöntemlerle Ağustos ayından itibaren Sinop kıyılarında( İskele, mendirek, liman içi, kumsal kesim ve dere ağızları) avlanmayı düşünüyorum.
  Yazdığınız yazıları zevkle okuyorum, fakat buradan birkaç aydınlatıcı bilgi ve tabiri caizse tüyo verirseniz çok memnun olurum( özellikle kullanmam gereken suni yem ve rapala hakkında. Hangi türlerini almamı tavsiye edersiniz? Kendi kullandığınız suni yem ve rapalalardan tavsiye edeceğiniz olursa sevinirim ). Daha önce karadeniz kıyılarında hemen hemen tüm balıklara olta atmış olmama rağmen bir tek levreğe hiç olta sallamadım. Yani levrek konusunda tecrübem koca bir sıfır. Alanma tekniklerini öğrenmeden de avlanmayı düşünmüyorum. Vereceğiniz bilgileri merakla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
  Sağlıcakla kalın...
   
  Son düzenleme: 14 Temmuz 2008
 19. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Kardeşim Kerem
  Levrek meraklı bir balıktır.Sese duyarlı olup araştırır.Ayrıca şeffaf şamandra ile avda sabahın alaca karanlığı ve keza akşamın son ışıklarında,liman ici ve ağızlarında levrek kücük balıkları sıkıştırıp su üstünde sesli combalak yaptığında
  kısa sert hamlelerle aynen levrek oynağını taklit etmekmümkündür.Derhal ilgi duyacak ve araştıracaktır.Bu arada silikonun kuyruk oynatarak heldiğini gördüğünde büyük bir ihtimalle kapacaktır.Levrek kjonusunda hemen herkesin tatbik edebileceği bazı taktikleri iceren bir konu daha acacağım.Orada istersen sana kandırıcı tavsiyelerinde bulunayım.
  Sevgilerle
   
 20. Vedat abi Kesinlikle Alakası olmadığını söylemeliyim..Albanın bu isimde bir kamışıda hiçbir zaman olmadı..:(

  Link aşağıda..;) ..Bu kamış fiyatına oranla çoğu 250euroya kadar fiyatı olan kamıştan çok daha iyi performansa sahip..

  http://www.henkkoster.nl/arcabifastrandhengels.htm