Sırtı

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında met tarafından paylaşıldı.

1. met

met

Favori Kamış:
    Olta
    Herkeze merhaba ,

Oltacılıkla ilgili kendime yetecek kadar bilgiye sahibim oltacılığı hep kamış kullanmadan ve daha çok tekneden yaptım.Şimdi tekneden sırtı çekerken kıç tarafa iki adet sırtı kamışı koymayı düşünüyorum.

Kamış ile avlanma konusunda bilgim yok.Teknemin kıç tarafına iki adet kamış için yer yapıyorum ama sırtı için hangi kamış ve hangi makina markasını ve ne tür özelliklerini tercih etmeliyim hiç bir fikrim yok bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Selamlar...

Metin

2. met

met

Favori Kamış:
    Olta
    Namık ilgine teşekkür ederim.

Şu anda da tekneden bu şekilde sırtı çektiğimiz için(kasnak yada mantara sarılı misna ile) yazdığın konuların çoğunda fikir sahibiyim. Ancak kamış ile ilgili yapılacak bir takımda nasıl bir takım kuracağım konusunda hiç bir fikrim yok.

Avlayacağım balıklar ise mevsimine göre değişecek ama her türlü balığa sırtı çekeceğimi düşünüyorum bu nedenle kafamda ortalama bir kamış alıp misana değişikliği yapmak geliyor(olabilirse).

Teknede yaptığım değişiklik ise yaptığım araştırmalardan sonra seninde dediğin gibi fazla detaya girmeden sadece vidalama yöntemi ile çözülen cinsten. Bu yöntem ile fazla büyük balığa sırtı çekemeyeceğimi biliyorum ama başlangıç olarak yeterli olduğunu düşünüyorum.

Benim sizlerden istediğim bu kiriterlere uygun başlangıç olarak nasıl takım kurmalıyım çünki kamış ve makinaları ile ilgili hiç bir bilgim yok ve bugün öyle yada böyle iki adet takım kurucam...

3. met

met

Favori Kamış:
    Olta
    Teşekkürler Namık

2. paragrafta yazdıkların benim için bilgilendirici oldu başka kişilerdende marka ismi alabilirsem başlangıç için yeterli olacağını düşünüyorum...

4. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Benim şahsi görüşüm, arkadan kalama ayarı zayıf kalıyor , önden kalama daha güçlü oluyor . Bunu tecrübe eden arkadaşlar fikir bildirirse daha net sonuca varılır.

Fevzidinc bunu beğendi.
  5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kamış için değilde, başka bir şey için bir fikir vereyim. Planer denen (planör) düzenekler vardır. Bunlar çekerken takımı yana doğru sürükler. Böylece takım karışması azaldığı gibi, taranan alanda azalır. Aynı düzenek, derinlik ayarı içinde kullanılabilir. Takımı yana çekmek yerine dibe çekecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Dyneema misina kullanırsan, vuran balığı hissetmekte pek sıkıntın olmaz. Fakat, dyneema misinanın balığın ilk darbesini doğrudan kamışa vermek gibi bir durumu vardır. Bu da daha sağlam kamış almanı, kullanmanı gerektirir. Teknem olmadığı için, tekne kamışları üzerinde tecrübem yok.

6. met

met

Favori Kamış:
    Olta
    Serdar
    Planer ile ilgili detaylı bilgiyi alabileceğim internet sitesi var mı?
    Downrigger ile aynı işlevi mi yapıyor?Downrigger ı araştırdım Türkiye maliyeti çok pahalıya geliyor. Attığın taş vurduğun kuşa pek değmiyor gibi geldi bana

7. ergen

ergen

Kalama

Merhaba Mehmet:)

Kalama konusunda önden kalama daha güclü!

Sebebine gelecek olursak: Önden kalamanin fren balatalari digerine nazaren daha büyük olmasindan kaynaklasiyor! (tabii esit büyüklükteki makinalari kiyaslarsak).

Arkadan kalamali makinalar aslinda kücük balik avinda, veya hafif avlarda kullanilmak üzere konseptlendirilmistir.

Fakat bir cok balikci arkadasimiz arkadan kalamali makinayi tercih etmektedir!
    Kullanmasi kolay diyerek! Yani balik cekerken kalamanin gücünü artiririm veya eksiltirim düsüncesiyle.

Bu aslinda cok yanlis bir davranis!

Kalamanin fren gücü, bütün takim hazirlanip, baliga baslamadanönce bir kez ayarlanir!!! Ondan sonrada kurcalanmaz! Yani ayari Takimin en zayif bireyine göre yapariz!!!

Birde deginilmesi gereken baska bir konu, balik avi bitip, malzemeleri topladiktan sonra, Kalamanin frenini tamamen acmamiz gerektigi.

Zira bunu yapmazsak, Frenin icindeki ince balatalarin bir birine yapisma ihtimali sonucu, Frenin bozulmasi söz konusu. Ayrica Frenin icindeki yaylarin devamli gergin durmasi, onlarinda zamanla bozulmasi demektir.

Rasgele

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Downrigger başka bir amaç için. Planer başka bir şey. Şu resimden ne amaca hizmet ettiğini çıkarabilirsin.

Bunların farklı tipleri var. Derinlik vs. ayarı olanlar gibi pek çok türü mevcut. Teknem yok, bu yüzden çok fazla bu hususta tecrübem yok. Ama yıllar önce gemide iken kullanırdım. Bunlardan kullanmazsan koca uskurun dümen suyundan başka bir yere gitmez takım. Bir kaç takım atarsan, muhakkak karışır. Ama o devrin üzerinden 16 yıl geçmiş. Pek bir şey aklımda kalmadı doğrusu..

Şu sayfada değişik tiplerini görebilirsin:

http://www.cabelas.com/cabelas/en/c...&Ntx=mode+matchall&Nty=1&Ntt=planer&noImage=0

Bunlardan bir ara ALBASHOP'ta mevcuttu. Sonra baya bir aradım sitede bulamadım. Sanırım İstoç'a filan gidilse, değişik tiplerde temin edilebilir.

9. Tuna Hunter

Tuna Hunter Deniz

En İyi Avı:
    Hannos
    Tekneden sirti cekmenin bir sürü yöntemi vardir:

1- Yüzey Sirti: Normal takimla Rapala ve benzeri, teknenin 30-40 meter arkasindan cekme. Derinlik yaklasik, 2-15 metre arasinda (Rapalanin vb yapimina, hiz ve misinanin uzunlugana bagli)...

2- Downrigger: Derinlige 60 metreye kadar indirebilen sistem. Takim pahali, ama ayni zamanda Yüzey Sirti cekmeyede müsait.

3- Planer/Dibsy Diver: Yüzey sirti gibi, ancak teknenin kenarlarina 4-15 metre arasinda, acilan sistem ve özellikle dibsy diver ile, 15-20 metre arasinda derinligede ulasilabiler. Oldukca ucuz bir sistem, ve 4 takimla birden sirti cekilir.

4- Planer Board: Planer gibi, ancak ipine, nerdeyse sayisiz olta takilabiliyor. 35-40 metreye kadar aciliyor. Bir takim ülkede, amatör balikcilar icin yasaklanmis durumda.

Bunun disinda, Outrigger, Oter vs gibi sistemler var...

Takim olarak, sana tavsiyem, "orta agirlikta", mesela, suanda burdaki malzememcide, Okuma Classic cikrikli makina (250m/0,50 misina) ve 7" Ron Thompson Hard Core Boat takimi ve 170metrelik 0,50 misinayi, yaklasik 80 Euro'ya satiyor....

10. hobbytime

hobbytime

tavsiye

http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=3-BAN-TRACKER50
    makina için en uygun (optimum) çözüm önerim
    ben kullandım çok esnek kullanımlı saglam ve hafif bir makina sırtı için uygun
    kamış için dam allround 50 lb çekerli çıkrık kamışı olabilir
    alba galadyatör olabilir(biraz agırdır)

yada kombo set olarak
    en uygun fiyatlı

http://www.oltatakimi.com/productDetail.php?PRODUCTID=92800029&TAPED=A&INTYPED=specs_0

bu seti yada benzerini aldıktan sonrada sırtı derinlikleri konusunda

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=1621&highlight=s%FDrt%FD okursan belki işine yarar birseyler çıkar.
    özellikle ragot sitesinden alıntı olan link çok işe yarar

Son düzenleme: 28 Eylül 2006
  11. Pasha

Pasha

Favori Kamış:
    Sadece olta
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum o kadar çok ki
    Kamış ve Sırtı

Sevgili Arkadaşım

Sırtı için makina seçiminde eger büyük balık amaçlıyorsan tek seçimin çıkrık tipi makine ve kamış olacaktır kamış için www.remixon.com daki Hercule yada Hero modelleri arasından seçim yapabilirsin.
    http://www.cabelas.com/cabelas/en/t...166&parentType=category&cmCat=MainCatcat20166

Bu adreste ise trolling makineler var eğer yurt dışından getirtemem diyorsan sanırım ALBA da da var.

İki oltayla sırtı çekerken her oltanın ucuna farklı suni yemler takarsan dolaşma neredeyse hiç seviyesine iner bunun için 1. oltaya yüzeyde gelen yem 2. oltaya dalan yem takabilirsin.Deeper denilen yem daldırıcılarla yukarda yazdığım kombinasyonu çeşitleyebilirsin.

Beden olarakta dacronu öneririrm işine yarayanı aşagıdaki adresten seçebilirsin
    http://www.cabelas.com/cabelas/en/c...&Ntx=mode+matchall&Nty=1&Ntt=dacron&noImage=0

Yasal sınırları gözeterek rastgelmesini dilerim.

12. JÄGER

JÄGER

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Henüz avlamak istedigim en buyuk baligi avlayamadim
    sirti aparati

arkadaslar burda sirti icin soyle bir aparat var ayar delikleri var onlara gore baglayip istediginiz derinlikten kursunsuz sirti yapabiliyorsunuz ve yanilmiyorsam 40metreye kadar derinlik sece biliyorsunuz amacim bundan bir tane bu sene yanimda getirip denemek fakat kullanan ve bu konuda bilgisi olan arkadaslar varsa ve bu konuda bilgi veririlerse sevinirim :)
    zur Rute: oltanin makaranin baglandigi yer
    zum Köder:yemin baglandigi yer
    http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll...Sell_LogicX&refwidgettype=cross_promot_widget

13. grandi

grandi Hayati BAYDAR

Sirtida Kamiş Ve Makine Kullanilmaz.

İster dip sırtısı ister yüz sırtısı olsun makine ve kamış kullanamazsın. Nedeni sırtı takımının yapısından kaynaklanmaktadır. Bedenin ucunda büyükçe fırdöndü, son fırdöndü ile ilk fırdöndü arasında 6 kulaç misine, kurşunlar ve diğer fırdöndüler. Son fırdöndüden sonra 8 kulç misine ve sahte yem. Taneli balığı yakaladın, bedeni makineye sardın, ilk fırdöndü geldi yüzüğe takıldı. Balık 14 kulaç derinde, takımı arkadaşına verip misineyi elle mi çekmeye devam edeceksin? Taneli balık o hengamede burnunu aşağı bir çevirirse arkasından el sallarsın. Bende 9 kamış 9 makine var, Sırtıda mantar ve orta boy leğen kullanıyorum. 'Leğen' takımı toplarken kayık içinde talaş olmasın diye.
    Ayrıca kakıç ve kepçe bulundur ama kamış kulanma. Selamlar, bol avlar.

14. grandi

grandi Hayati BAYDAR

Dedeler hala eski metodları kullanıyoruz. Teknolojiyi takip edemiyoruz. Ellerimizi misine kesmesindende akıllanmıyoruz. Yalnız sırtıda floating sahte kullanın, sakın sinking kullanmayın. Selamlar, Saygılar.

15. grandi

grandi Hayati BAYDAR

Sırtı çekerken balığı hssetmek çok önemli. Tasma vururken, yakalanan balığı tekneye çekerken, (sırtıda yakalanan balıklar irice olduğundan boşluk vermeden ne güçle çekeceğimizi kestirmeliyiz. Bazen boşlayıp balığı yormalıyız. Önemli olan oltayı kopartmadan balığı tekneye yaklaştırmak ve orta boysa kepçeyle büyükse kakıçla tekneye aktarabilmektir. Elle avcılıkta iki avantaj var. Birincisi balığın ne yapmaya çalıştığını daha iyi hissedip oltayı çekme şiddetini ayarlamamızı sağlar.
    İkincisi kuşunlu misineler çıksada fırdöndüler gelmeye başladığı zaman balığı çekmede tereddüt oluşmamalıdır. Bazı TV kanallarında izleyip özeniyoruz ama onlar sadece başarılı avları yayınlıyorlar. Selamlar, Saygılar.

16. JÄGER

JÄGER

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yardimci olursaniz sevinirim

Arkadaslar sirti icin bir aparat var burda kursunsuz rapalanin istediginiz derinlikten gelmesini sagliyormus bundan kullanan yada bilgisi olan varmi tavsiye ederseniz bundan almak istiyorum izmirde sirti yaparken kullanmak ici ne dersiniz? simdiden yardimlariniz icin tesekkur ederim saolun:)

17. JÄGER

JÄGER

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sonuc

Namik bey kullandinizmi nasil sonuc verdi? yararini gordunuzmu? almaya degermi?
    turkiyede varmi? gibi bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim ben almanyada 12,5€ buldum ne diyorsunuz alayimmi tecrubelerinizi paylasirsaniz sevinirim

18. enes_hasan

enes_hasan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 3 kg
    Serdar Kardeşim;
    kamışımız çok sağlam olmasada, kullandığımız misina dynema olsada makinanın kalama ayarını gevşeterek(yeteri kadar) balığın darbelerine kamışı dayandıramazmıyız.

19. htarkan

htarkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    850gr mercan
    plonor dene ve planörü kendin yapmaya çalış ve 2 adet yap fazlasına gerek yok

20. ozan

ozan Ozan

misinanın kopmamasını sağlayabilirsin bu şekilde. ama kaşık sağlam değilse ya da iğneler sağlam değilse balığı kaçırma ihtimali çok artar