Sırtı

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında met tarafından paylaşıldı.

1. covamad

covamad

Sırtıda tutulması amaçlanan balığa göre,makina ve kamış kullanmak esastır.
    Hafif takımlar,orta takımlar,ağır takımlar olarak ayırmak mümkündür;10-40 lbr
    hafif,50-80 lbr orta,90-130+ lbr ağır takımlardır.sırtıda sadece çıkrık tipi makina
    kullanılır,bunlar atarı olmayan sadece sırtı için imal edilmiş makinalardır.genellikle
    kolun dibindeki yıldız tipi debriyaj ile kaloma ve sabitleme işlemleri yapılır.doğru
    ve ustalıkla kullanılan bir çıkrık takımı ile,sularımızda avlanamayacak balık yoktur.makina ve kamış birbiri ile uyumlu olmalıdır,40 lbr takımla kılıç avı yapılamayacağı gibi,130 lbr ve 5,5/6kg ağarlığı olan bir takımlada levrek sırtısına
    gidilmez.Yeni geliştirilen malzemeler ile suüstünde ve istediğiniz derinliklerde av
    yapmanız mümkündür,belli derinliklere kadar rapala seçimi ile işi halledersiniz,daha derinler için ise dawnrigger,çelik tel ve kurşunlu dakron kullanarak;akya,orkinos,kılıç dahil birçok balığı avlayabilirsiniz.1000 metreye
    kadar misina alan bir çıkrığın avantajları,bilhassa iri balık avında,el oltasına göre
    sayılamayacak kadar çoktur.Mesela 60-70kg bir akyayı el oltasıyla avlamaya
    kalkarsanız,belki başarılı olursunuz ama tükenirsiniz,resmen bitersiniz.uygun bir
    çıkrık takımı ile ise büyük keyif alırsınız...

Selamlar,rastgelsin.

2. covamad

covamad

Yahu buda kim diyeceksiniz?uzunca bir zaman önce üye olduğum
    halde;Gökova'da köyde yaşadığımdan ve bilgisayarım olmadığından,
    uzak kaldım,bu kış İstanbul'da olacağımdan fırsat buldukça forumlarda
    fikir alışverişinde bulunmayı arzuluyorum.

yaş;52
    doğum;Çengelköy/İstanbul
    kaptan,amatör balıkçı
    her türlü olta takımı;özellikle sırtı
    sinağrit,akya,lagos,orkinos,kılıç...rastgelsin.

3. Balıkçıl Koril

Balıkçıl Koril

Favori Kamış:
    Shimano Charter Special, Shimano Tld 25,Tld30/2. Shimano ve Sheakspeare Kamışlar
    En İyi Avı:
    Henüz Avlayamadığım Balık
    Sırtı Soruları

Arkadaşlar Selam,

Balık avlama merakım yeni başladı, yaklaşık 1,5 aydır fırsat buldukça Çeşme Alacatıdan küçük yelkenli teknem ile çıkıyorum. İlk hafta koy içinde 7 parçaya kadar sarıkanat istavrit alıp gaza geldim. Suan 4 kamış ve 4 tane çıkrık sahibi oldum. Bu işe bu kadar meraklanacağımı söyleseler ben bile inanmazdım. Her tür balığa sırtı çekiyorum. Geçen pazar ilk büyük balığım olan 62 cm Torik aldım.

Kullandığım takım kısaca : strike pro 9 cm sırtı siyah gövdesi yaldızlı sarımsı + 5 kulaç 0,50 yo-zuri hybrid beden fırdöndü + 150 gr kurşun + fırdöndü + 4 kulaç sonrasına 200 gr kurşun. 0,60 yeşil renkli standart bir misina.Toplam takım 30 kulaç bırakıldı.Tekne hızı 3,5 deniz mili.

İşe yeni başlıyınca sorcak soru çok oluyor.

Özellikle şunları merak ediyorum.
    Sinarit için sırtı hızı nedir ? bazıları 3-4 mil derken, başkaları 2 mil diyor. Kafam karıştı. Sinarite metal gagalı magnum ( kendisi max 5 m. dalıyor ) kullanırken, takımı 15 metreye indirmek için sırtı hızı ve kurşun miktarı ne olmalı ?

Her X gr kursun su kadar aralıkla konursa takım su kadar aşağı iner diye
    kabaca bir kural var mı ?

Esasında Yurtdışı sitelerde pek kurşun hatta hiç görmedim. Diver kullanımı yaygın. Burda Davis marka plastik olan dışında bulma imkanı var mı ? Varsa tavsiye ettiğiniz marka model nedir ? Yoksa Yurtdışından hangisini bulup almak lazım ?

Akya için sırtı hızı ve kurşun miktarı ne kadar olmalı ?

Sorularım şimdilik bu kadar, Daha çok sorum olucak :)

Şimdiden çok teşekkürler.

Hakan

Alsancak / İzmir
    08/08/1972

4. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sivrice den selamlar.

Sevgili oktay kardesim, Bende uzun zamandan beri sirti cekerim,
    devamli elle avlaniyordum,simdi ise bir cikrik makara,teknemin arkasinda,
    senden ogrenecek cok seyim var.rastgelsin.

5. covamad

covamad

Hakan kardeşim,merhaba!
    Sinarit için canlı yem çekersen mümkün olduğunca ağır yol 1/2 mil
    yapay yemde ise 2 milden,5 hatta 6 mile kadar çikabilirsin,bunda inmek
    istediğin derinlik,rapala cinsi,akıntı kuvveti rol oynar.
    o gagalı dediğin rapalalar,yol verdikçe dipler;yol kestikçe üstten gelir.
    Çıkrık takımı ile salkım saçak kurşun kullanamazsın,derinlerde sırtı çekmenin
    çeşitli yöntemleri var,günümüzde en çok çelik tel ve kurşunlu dakron
    kullanılmaktadır.çelik tel ucuzdur bir sezondada atarsın,istediğin derinliği
    bulman için,kurşunlu dakronun iki misli bırakman gerekir ki suda sürtünmeden
    dolayı kamışa ekstra yük biner.bu sistemlerde özel bağlama şekilleri sayesinde
    balığı kamışın ucuna kadar getirirsin,takımda sadece tek bir fırdöndü kullanılır,
    hepsi bukadardır.el oltası ile 15 kurşunla inilen derinliklere,güle oynaya inersin,ayrıca takımın çok daha avcı olur.
    Akyaya gelince;canlı yemde çok ağır yol,suni yemde ise 5-6 mile kadar
    çıkılsada,akya suni yeme zor atlar,hele büyüklere rapala yedirmek şans işidir.

Rastgelsin...

6. Balıkçıl Koril

Balıkçıl Koril

Favori Kamış:
    Shimano Charter Special, Shimano Tld 25,Tld30/2. Shimano ve Sheakspeare Kamışlar
    En İyi Avı:
    Oktay Abi Teşekkürler,

Kursunluda derinlik bırakma miktarı hız ve yeme göre değişecek onu anladım. Yaklaşık bir kural var mı ? 30 kulaç 3 milde ( yem hariç ) sukadar iner gibi ?

İlgine teşekkürler sizede Rastgelsin.

Selamlar,

Hakan

Son düzenleme: 23 Ekim 2007
  7. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sirti

Sevgili Oktay bey,
    Bende su anda Alba cikrik makina ve kamisi var,fakat acik denizlerde bunun yetecegini tahmin etmiyorum,seninde bildigin gibi yoremizde ,acik denizlerde,Kilic,orkinoz ,hatta kopek baligi bile var,soyle bir soru sorsam ,sen olsan bu durumda hangi makina ve kamis kullanirsin,bu gune kadar sirtiyi hep
    kiyiya yakin yerlerde yaptim,Genellikle Barrakuda,Sinarit ve Torik avlarim,
    fakat aklim acik denizlerdeki kilic avinda ,Canakkale Sivriceye gelirsen beklerim.
    Guzel ve bol balikli denizler dilerim.

8. covamad

covamad

Hakan kardeşim,merhaba.

Kurşunlu dakronlar 180m lik ve 30/50/80 lbr çekerlerde bulunabilmektedir.
    bu dakronlar 9m de değişen çeşitli renklere boyanmışlardır,bobinin tamamı
    550 gr kurşun ihtiva eder.normal şartlarda rapala hesaba katılmadan 2-3 mil
    süratte her bir rengin 1,5 m batarı vardır;buna göre sırtı çekeceğin derinliğe
    rapalanın dalış derinliğinide hesaplayarak vereceğin kaloma ile ulaşırsın.misal;
    12 metrede sırtı çekeceksin,rapalan 3m dalıyor,denize 6 renk dakron bırakarak
    12 metrelerde gezersin.yalnız bu takımı kullanmak kolay degildir;sırtı çektiğin
    yerdeki derinlikleri,topukları çok iyi bilmen gerekir,aksi taktirde rapalalarını
    birer birer denize hediye edersin,takımın takılmasından usanırsın.ayrıca bu
    kurşunlu dakron ucuz birşeyde değil,son aldığımda 90euro cıvarıydı.taktın
    koparttın gitti 90euro+rapala.bir çok arkadaşım milyonlar harcayıp,bu sevdadan
    vazgeçti.ustalık ister,ama takımı çalıştırabilirsen tuttuğun balıklara şaşarda
    kalırsın.
    Rastgelsin...

9. covamad

covamad

Orhan bey,merhaba.
    Saydığınız iri balıkların avında kullanılan ve bizimde kullandığımız kaliteli
    çıkrık ve çıkrık kamışı imal eden firmalar;Penn,Shimano,Shekespare,Daiwa
    gibi markalardır.alba bu balıkların avında tabiri caizse su kaynatır,dağalır.:)
    bu markalardan birinin 50/60 lbr yani 6/0 modelleri ve buna uygun kamışları
    sularımızdaki balıklar için yeterlidir.
    İnşallah kısmet olur gelirimde,görüşürüz,selamlar.
    Rastgelsin...

10. Reşit

Reşit

Favori Kamış:
    Shımano Trolling Tigra-Trolling Master-Penn 310-340 çıkrıklar-Balzer kamışlar-Balzer makinalar
    En İyi Avı:
    Fangiri 3.5 kg ve Lambuka 4.5 Kg
    Değerli Kardeşim. Tekne için sırtı kamışı almak istersen(Özellikle sırtı) Shımano'yu tavsiye ederim.Bunlar yekpare olup 2.10 cm uzunlukda 6 veya 8 bilya takımlı kamışlardır.Bu kamışlar normal kamışların şeklinin tersi olarak kullanılır.Lb olarak değerleri vardır.En hafifi de 20 lb başlar 80 Lb kadar gider.Tabii ki bahsettiğim Shımano kamışlarıdır.Tıgra veya Trollıng AX modelleri.Bu kamışların bazı modelleri ayakda kullanılır tipdir yani daha hafif 500 gr kadar tekne yuvasında kullanılacaklar ise daha ağır olup 700-800 gr kadardır.Çıkrık makinalar ile kullanılır.İyi günler dileklerimle Reşit

11. Balıkçıl Koril

Balıkçıl Koril

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Sevgili Orhan Bey,

Oldukça yeni ve tecrübesiz olamarağmen büyük balıklar için malzemelerde baya bilgi sahibi oldum.
    Müşterilerimden Orkinos meraklısı çok olduğu için bu konuda kullanılan malzemelerin coğunu gördüm. Aralarında geçmiş senelerde 103 Kg orkinos alan bile oldu. Bu aralar en iri balık 60 kg cıktı. Genelde 8-20 Kg arası balıklarla dönüyorlar.

Kamış
    30-50 ve 50-80 Lb çekerli rulmanlı, 160 cm, 180 cm veya 210 cm Shimano veya Shekespare kamış, Shekespare fiyat olarak çok daha cazip ( genede çin mallarının 2-3 katı ) Bu kadar büyük librelere çıkınca komple rulmanlı olması gerek.Ayrıca tek parçayı tercih edin.

Farklı modellerde İki markayıda kullanıyorum, ayrıca aynı değerlerde olanları yanyana gördüm ve kullanılan tekneyle çıktım. Shimano kesinlikle daha özel duruyor, daha oturaklı görünüyor ama daha pahalı. Ama sonuçta İkiside iyi marka ve değerleri aynı. Tamamen kişisel tercihe kalmış.

Çok ucuz alternatif olarak Pelican Markayı düşünebilrisiniz. Ben Orkinos için 80 Lb. bir tane aldım, daha denemedim ama kötü gözükmüyor. Fiyat 55 Ytl.

Çıkrıklara gelince ;

Pahalı olabilirler ama mutlaka bilinen markaları tercih edin. Biraz dikkat edersiniz bir çıkrık size çok uzun yıllar hizmet edecektir.
    Ava göre Shimano TLD25 veya TLD 2 speed 30 veya 50 çok iyi seçim olacaktır. Bunu dışında fiyatına göre Shekespare veya Penn in uygun modelleri olabilir. Burda artık fiyatlara göre karar verirsiniz.

Not: Cıkrıklarda lever drag yıldız sıkmaya göre daha kullanışlı tavsiye ederim.

Diğer Arkadaşlara not : 10 Kg ye kadar balıklara sırtı çeken arkadaşlara Shimano Charter Speacial 2000 ve tek parça rulmansız Catana Ax 166 cm standup serisini özellikle tavsiye ederim. İşçilik o kadar güzelki insan kullanmaya kıyamıyor :) Daha yuksek cekerli olanlar malesef çok pahalı.

Hepimize Restgelsin,

Hakan

12. Balıkçıl Koril

Balıkçıl Koril

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Düzeltme yaptım

Merhaba,

Ufak düzeltme:
    Orkinos için yazdıgım takımlardan çok daha büyük takımlar mevcut fakat fiyatlar çok astronomik olduğu için hiç bahsetmedim.
    Shimano Charter Special için 10 Kg yazmışım. Bunu 5 kilo olarak düzeltiyorum.

Selamlar & Rastgelsin

Hakan

13. habib2424

habib2424 habib

En İyi Avı:
    10 kg orkinos
    bolşans güzel tavsiyeler

14. kurmay35

kurmay35

Favori Kamış:
    TEKNEDE OLTA,KIYIDA KAMIŞ(SHAEKSPEAR)
    En İyi Avı:
    LEVREK 3KG.ÇİPURA 1300GR.
    uzun süre sonra tekrar aranızdayım arkadaşlar.forumları oku oku bitiremiyorum.çok değerli bilgiler var herkeze teşekkürler.kıyı derinliği 3-4metre olan yerde levrek için sırtı çekmek istiyorum.kurşunsuzmu yapmak gerekir acaba?bilgi verirseniz çok sevinirim

15. sinağrit_baba

sinağrit_baba MURAT

Favori Kamış:
    Okuma
    Favori Makine:
    Shimano Stradic, symetre, spheros, sienna
    En İyi Avı:
    Sinarit 1,5 kg
    özelliklerinde 33 lb full ve 22 lb strike yazılı, 5 kg mı nereden aldınız?