sırtıcılar mutlaka deneyin

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında bydd35 tarafından paylaşıldı.

1. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    merhabalar arkadaşlar bir süredir pek vakit bulamadım birşeyler yazmak için. vatan borcu beklemez ...
    sırtı çeken arkadaşlarımla palaşmak istediğim güzel bir teknik var : arkadaşlar açık su sığ su diye bir ayrım yok sabah erken ve akşam güneş batımındaki alaca karanlıkta bir orta boy zarganayı sahte yem takar gibi oltaya takın ama önce bu zarganayı takmak için düzeneği hazırlamak lazım şemsiye teli gibi bir ucu delik bir teli kılipsli fırdöndüye takıyoruz , bu fırdöndünün ununa çelik telden 3 adet uç yapıyoruz ve bu uçlara birer 4 numara çarpma takıyoruz ve bu çarpmaların tel boyları 1. 25cm.
    2.15cm (ikinci uc çok önemli bu çapmaın yanına yaprak kuşun sarın ve bu çarpmayı balğın altına gelecek şekilde takın ki balık suyun içinde normal yüzdüğü gibi gelsin bu çok önemli ) 3. 10cm yeterli yani salkım şeklinde olacak. yanımızda birde normal makara ip götürelim . şidi geldi zarganaya yapılacak işleme zargananın ağzından içeri teli sokun zargana dimdik dursun (tel zargananın ağzının içine kadar itilecek)
    daha sonra en uzun teli zargananın etrafına sararak kuyruk bölgesine yakın biryere tek ucunu batırın iki ucu dışarıda kalsın diğer çarpmalarıda orta ve yakın kısımlara takın ve sırtı çeker gibi devam. tekneden en az 30 ila 50 metre arsı salın ve gezin. Levrek dahil olmak üzere açık su ve kıyı balıklarından hemen hemen hepsi gelir(sırtıya gelen balık türlerinden hepsi) nekadar verimli olacağını görün (****************aynı şekilde kefal ve diğer canlı yemde kullandığınız balıklarıda kullana bilirsiniz***************) balıkğın canlı olmasınada gerek yok zaten o şiş girince öldürür.

NOT: şiş işini o kadar kafaya takmaya gerek yok şiş sadece balık düz dursun diye takılıyor kendinizde başka birşey kullana bilirsiniz

bütün arkadaşlara bol avlar

2. balikci

balikci

bydd35, yine çok değerli bilgiler paylaşmışsın eline sağlık öncelikle.

Benim bir sorum var, bunu sırtı çekerken balığın dengesini nasıl sağlıyorsun suda? çünkü ölü yada canlı balıkları suda yüzdürmek kolay değildir, bir takım modifiyeler gerekebilir.. eminim bununda bir tekniği vardır, paylaşırsan sevinirim.

Bu arada hayırlı tezkereler, pek bişey kalmamış ;) seni daha aktif aramızda görmek dileğiyle, saygılar.

3. hobbytime

hobbytime

benzer sistem

bu da bahsi gecen düzeneğin bir benzeri
    teli uzunlamasına acıp kullanabilir yada balık büyükse forseps gibi de kullanabilirsiniz.igneler tekLİ de olabilir.iğneleri agıza üst ceneye, solungaç yüzgeci yanına deri altına anüz yüzgeci (sidiklik ) içine gizliyorsunuz.bakır tel sabitleme için kırmızı top agız içine yerleştiriliyor.yemi yüzdürmek için balık büyükse karnına strafor koyup dikerek kapatabilirsiniz.(ben denemedim bırakma için iyi diyorlAR)

bu düzenekte balıgı çekerken sırasıya en uçtan itibaren==- yem + 5 kulaç 070 misina+fırdöndü 4 cm lik+kolcak+80- ila 100 gr agırlık+fırdöndü+070 -100 beden sırasıyla oltanızı yapabilirsiniz.son olarak derinliğe ve süratinize bağlı olarak bede3ne 80 -100 gr delikli kursun ilave edilebilir

resimdeki malzeme balzer dir

Son düzenleme: 16 Haziran 2006
  4. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    bydd

sağol arkadaşım az kaldı ondan sonra sizlere yaladğım balıkların fotolarınıda yolarım

düzenekte anlattım balığın altına takılan çarpmaya YAPRAK kurşun takıyorsun iş tamam

2.15cm (ikinci uc çok önemli bu çapmaın yanına yaprak kuşun sarın ve bu çarpmayı balğın altına gelecek şekilde takın ki balık suyun içinde normal yüzdüğü gibi gelsin bu çok önemli )

Son düzenleme: 18 Haziran 2006
  5. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Arkadaşlar,

bydd 35 kardeşimize teşekkür edelim verdiği bilgiler için ama bunları uygulamak o kadar kolay değil.
    Gerçekten çok tecrübe ister.
    Bu tip bir düzeneğe biz uzunolta diyoruz.
    Çoğunlukla da canlı yem, zargana, tekir,izmarit,istavrit kullanıyoruz.
    Zarganayı yaprak yaptığımız da oluyor.
    En küçük bir hata, yemin bükülüp suda pervane gibi dönmesine sebep olur.
    Biz tekneden kullanıyoruz.
    Tekneyle avlanacakların teknenin hızını, gerekiyorsa iskandilin ağırlığını vs çok iyi ayarlaması gerek.
    Bana göre burada yazılanlar, ancak bilenlere değişik fikirler verebilir bilmeyenlerin ise mutlaka bir ustadan görmelerinde fayda var, yoksa, bu düzen iş yapmıyor deyip çıkarlar işin içinden.
    Biraz olumsuzluk var ama aklıma gelenleri paylaşmak istedim.
    Herkese rastgele.
    En önemlisi de teskere çabuk gele.