Şişme bot için merdiven

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında İHTİYAR_BALIKÇI tarafından paylaşıldı.

1. İHTİYAR_BALIKÇI

İHTİYAR_BALIKÇI Süleyman

kullananlar eminim çok iyi biliyorlar denizden bota inip binmek çok zor bi iştir. piyasada botlar için satılan ipten merdivenler var ama deneyenler bilirki bunlarla bota inip binmek işkence. ip merdivene basınca ayağınz botun altına doru kayıyo. destek alamıyınca bir üst merdivene ıkmak zor oluyo. hani biz erkekler çkıyoz bi şekilde de hanımlar çıkamyo.

sizden ricam bu konuda tecrübeleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. neler yapabiliriz bu iş için hem pratik hemde fazla yer kaplamayan bişiler.

2. volky1991

volky1991 Volkan Aydın

En İyi Avı:
    Şimdilik İstavrit :)
    Bi abime vermemiş olsaydım kendi yapmış olduğum merdiveni size yollardım fakat motorumu satarken merdiven çok beğenildiği için onuda rica üzerine verdim fakat yapılma aşamasını tarif edeyim size.
    3 basamak yapacaksanız 3 adet 2 adet basamak yapacaksanız 2 adet ince vileda sopası gibi dayanıklı ağaç bulun şekilleri güzel olsun.ben bizim köydeki dut ağacından kesmiştim.Testerenin arka tarafı ile kabuklarını soyun veya çakı bıcak ile iki ucundanda matkapla işaret parmağınız boyutunuzda delik açın iki kenarınada sopanın.sonra bunları 2-3 saat belkide daha fazla saat kurumaya bırakın yas odun boya vernik tutmaz.Sonra parmağınız boyutunda 5 metre kalın ip,urgan edinin il önce 1 sopanın iki deliğinden geçirin bu en alt basamağınız sonra eşit yerlere karşılıklı kalın 1-2 düğüm atın üstüne diğer sopayı geçirin üstüne tekrar düğüm atın iki yerede 3 bi basamak daha yapacaksanız aynı işlemi tekrarlayın.Kalan en üstteki ipleride botunuza göre ayarlayın.ben ikisine birleştirip botun tutunma yerine asıp çıkartıyordum.Böyle basit olarak tarif edebilirim.

3. volky1991

volky1991 Volkan Aydın

En İyi Avı:
  4. İHTİYAR_BALIKÇI

İHTİYAR_BALIKÇI Süleyman

sağolasn abicim

5. volky1991

volky1991 Volkan Aydın

En İyi Avı:
    Ayrıca şunu da belirtmek isterim abi ip merdivenden sıkınıtını belirtmişsin bende ip merdiven tavsiye ettim fakat aynı sorunları bende yaşadım.Baksettiğin gibi kıç aynasına direk tahta merdivende yaptım ancak ilk basışta sizlere ömür oldu.Denizde biraz esnemesi şart kullanıcağn materyalin.

6. İHTİYAR_BALIKÇI

İHTİYAR_BALIKÇI Süleyman

30 40 liraya falan aleminyum merdivenler var onlardan falan almayı düşünüyorum aslında. ama onlarda çok yer kaplıyo işte bakacaz artık bi çaresine.

7. volky1991

volky1991 Volkan Aydın

En İyi Avı:
    Evet teknedede bir popoluk alan bile çok değerli hemen -pratik katlanan kaybolan bişi olması gerekiyor

8. atak35

atak35 HALİL

Favori Kamış:
    Olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    ot balığı acemiyiz yaa.
    çok basit

Ben yaptım kullanıyoruz sorun yok :) malzemeler 5 metre örgü halat yarım parmak çapında ireko ağacından 10cm*30cm 4 adet parça ağaçların kenarlarından ikişer delik açılacak halat deliklerden geçirilerek alttan düğüm atılacak izcilik yapanlar bilir. Yada halat merdiven diye aratın goggle da bir çok örnek çıkıyor ben bu şekilde yaptım kullanıyorum memnunum..Kolay gelsin.

9. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
  10. coelecanth

coelecanth Can

En İyi Avı:
    1 mt Turna
    Merdiveni yaptıktan sonra botun neresine bağlıyorsunuz ? 80 kg lık bir ağırlığı taşıyabilecek şekilde sağlamdır merdiven ama bağladığımız yer bota zarar vermesin ?

11. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    Haklısın Can linkte merdivenin nasıl montajı yapıldığı gösterilmemiş aynı soruyu bende sordum kendime:) sanırım bot ızgara tabanlı yada düz tabanlıysa alttan tutturulacak bir aparatı daha olmalı kullanma kılavuzunda muakkak vardır zira bu fiyata bu şekil adamı döverler paylaşmamın nedeni merdivenin gözüme baya stabil gelmesidir:D :D selamlar

12. coelecanth

coelecanth Can

En İyi Avı:
    1 mt Turna
    Sizin mesajınızı okuduktan sonra ben linke bakabildim açıkcası.. bunu sorarken aklımda kendi yaptığımız ip merdiveni nereye takacağız sorusu vardı açıkcası..

Ama inip binmek özellikle ailede varsa botta, büyük problemm.. ne yapacağız bilemedim..

Adamlar köpeğe bile merdiven yapmış (linki biraz kurcaladım da :) ) biz hala tarzan gibi iplerle uğraşıyoruz :)

13. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    hehe..:) haklısın abicim

14. volky1991

volky1991 Volkan Aydın

En İyi Avı:
    Konuyu hortlatmak gibi olmasın ancak yazılanlkara cevap vermek için yazıyorum. Benim botum 3.60 ahşap tabanlı bir bottu. Kendim 2 metre-100 kiloyum. Merdiveni botun kürek takılan ve botu tutma yerlerine asıyordum sadece çıkacağım zamanlar. Çıkma işini pratiğe döktüğünüz zaman çok rahat oluyor.bot sadece çıkarken sizin olduğunuz yere yatıyor hepsi bu. Devrilirse zaten o bota bot diye binmeyin. Denizyatağına motor takın daha iyi. Şuan kendime tekne yapıyorum botumu sattım satarkende merdiveni hediye ettim. Çok dua alıyorum.