şişme botların tabanındaki kauçuk yırtılmıyor mu veya bot patlamıyor mu?

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında TUNA1 tarafından paylaşıldı.

1. TUNA1

TUNA1 osman

MERHABA ŞİŞME BOT ALICAM DENİZDE KULLANMAK İÇİN.Bu aliminyum veya ahşap tabanlı botların tabanı kauçuk içtede şişen bir omurga var. tamam anladım ama bu botların tabanı botu denize sokarken veya çıkarırken kuma,çakıla mecburen sürterek çıkarıp sıkacağız.bo tun altı PATLAMIYOR MU ?Y A DA TABANDAKİ KAUÇUK YIRTILMIYOR MU? LÜTFEN BOT SAHİBİ ARKADAŞLARDAN CEVAPLAR BEKLİYORUM

2. riddle1678

riddle1678 erkan

sürtmemesine özen gösteriyoruz aslında fakat en iyisi arka aynaya monte edilen tekerlekler, tekerlekleri açıp o şekilde suya indirmek ve çıkarmak botun tabanının sürtmesini engelliyor. çakıl ve kum sorun olmuyor genelde ama deniz kestanesinden bende çekiniyorum doğrusu o yüzden bende taşıma tekeri aldım denizde kullanmadım ama monte ettim gayet başarılı bir icat

3. TUNA1

TUNA1 osman

bilgilerini paylaşan arkadaşıma çok teşekkür ediyorum.Diğer forum üyelerinin de yardım ve görüşlerine ihtiyacım var.aliminyum veya ahşap tabanlı bot tavsiye ediyorlar mı? Botun altının yırtılma sorunu veya başka karşılaştıkları sorunlar ve çözüm yollarını aktarabilirler mi? Bir bot kaç yıl iş görüyor? İki kişi için, 2.70cm malzemelerle yeterli mi? Yoksa en az 3m mi olmalı. Son olarak fiber tabanlı bot mu daha avantajlı

4. enginköp

enginköp engin köprülü

Taban olarak ikisini de kullandım.Aman aman bir farkları yok desem yeridir.Sadece Ben yaşamadım ama alüminyum tabanda yazın falan çok ısınma yapıyor sorun oluyor diyorlar ama açıkçası ne şartlarda yaşarsın bu sorunu bilemem...
    Bunun haricinde tavsiye ederim.
    Bot tabanının yırtılma sorunu tamamen senle ve kullanacağın şartlarla alakalı...
    Ben 3.20 ahşap taban sea star marka botumu 2 senedir kullanıyorum.Defalarca yanlız başıma ava gitmeme rağmen de herhangi bir problem yaşamadım.Ne alaka dicek olursan ;
    Tek başıma gidiyorum ve botu kurup sonrada yeniden topluyorum.Suya inerken ve çıkarken içinde tüm malzemeler + motor olmasına rağmen kaldıramadığım için kumda veya kırma taşta sürüklemek zorunda kalıyorum.Hatta kum ve kırma taşlık sahilde kıyıya çıkarken son anda motoru durdurup kaldırıyorum ve filmelrdeki gibi :cool: Kıyıya burunlamasına dahi çıktığım oluyor.
    Şimdilik çok önemli bir deformasyon görmedim tabanda ki ; SEA STAR marka çin malı dandik alma diyenlerin haddi hesabı yok biliyorsundur...
    Ama bu birazda şans meselesi.Alırsın bir bakarsın daha ilk gün patlar çatlar...
    KUllanımla alakalı yani tamamen.
    Fiber taban bot olayına gelince de yerin müsaitse ve şişik vaziyette muhafaza edebileceksen o tabanın daha performanslı olduğunu söylüyorlar.
    Ama o botu tamamen toplayıp bagaja atamıyacaksın mesela.
    Ama römork üzerinde heryere taşıyabilirsin.
    Ya da boyunu biraz uzun tutup orta kısmına bir konsol monte ettirip remote kotrollü motor ile direksiyonlu falan kullanabilirsin.
    Boy içinse tavsiyem 3.00 den aşağısını düşünme derim...Zaten çapa , ip , malzeme , can yeleği ıvız zıvır derken doluyor içerisi.
    3.00 dediğin botta tüp paylarını atınca sene 80 , 90 cm eninde 2.00 mt boyunca bir alan yalıyor tabanda...
    3.kişiyi alınca bile dönemiyorsun içeride.BU yüzden 2.70 i direk ele bence...

5. TUNA1

TUNA1 osman

sevgili arkadaşım çok feğerli bilgilerini ve tecrübelerini paylaştığın için teşekkür ederim.bu arada sana ve ilgi gösteren arkadaşlarıma danışmak istediğim XCAPE mi yamaha'nın sea master (galata marine siesinde var alırsam da antalya'da Tansal marin bayisi) yada siz bot kullanıcılarının başka marka tavsiyesi de olabilir.Bu iki marka arasındayım.Ayrıca motor olarakta ucuz olduĞu için TOHATSU düşünüyorum.Sizce mantıklı mı? BİRDE 2 ZAMANLILAR YASAKLANACAK diye 4 ZAMANLISINI düşünüyorum.Keşke 2 zamanlı motorlar yasaklanmasaydı.Hem hafifliği hem de fiyat itibariyle.Yardımlarınızı bekliyorum.Selamlar

6. TUNA1

TUNA1 osman

erkan ve engin arkadaşıma çok teşekkür ediyorum

7. TUNA1

TUNA1 osman

sevgili arkadaşım çok feğerli bilgilerini ve tecrübelerini paylaştığın için teşekkür ederim.bu arada sana ve ilgi gösteren arkadaşlarıma danışmak istediğim XCAPE mi yamaha'nın sea master (galata marine siesinde var alırsam da antalya'da Tansal marin bayisi) yada siz bot kullanıcılarının başka marka tavsiyesi de olabilir.Bu iki marka arasındayım.Ayrıca motor olarakta ucuz olduĞu için TOHATSU düşünüyorum.Sizce mantıklı mı? BİRDE 2 ZAMANLILAR YASAKLANACAK diye 4 ZAMANLISINI düşünüyorum.Keşke 2 zamanlı motorlar yasaklanmasaydı.Hem hafifliği hem de fiyat itibariyle.Yardımlarınızı bekliyorum.Selamlar

8. enginköp

enginköp engin köprülü

Bildlgim kadari ile x cape de uzak dogu malı.sea master kullananlar memnun olduklarını
    Sôylüyorlardı yanlış hatırlamıyorsam.
    2 zamanlı motorların kullanımı degil sadece sıfır olarak satışı yasaklandı.
    ondada bir tarih vardı ( tam hatırlamıyorum ) ; o tarihten önce ithal edilip yurda sokulanları
    Satın alabiliyorsun.yani firma stogunda var ise 2 zamanlı alabilirsin.
    2 kisi kullanacaksanız cogunluk al 3mt bot birde 9.8 2 zamanlı bir tohatsu
    Motor bak keyfine derim ben.
    9.8 hp 2 zamanlı tohatsu hala var birkaç internet sitesinde.
    Mesela www.denizmotorum.com

9. TUNA1

TUNA1 osman

sevgili engin ben de izmir hayranıyım.84-91 özel türk te yatılı okudum.sayende bu sene bot sahibi olacağım.çoğunlukla yanlız kullanacağım botu.zıpkın ve her türlü balık avında.birde arkaya teker taktırırsam sorunu halledecek gibiyim.antalya ya yolun düşerse beklerim.motor tohatsu kesinleşti.sıra botta oda bauhausta xcape var.yamaha da şık duruyor.hem de sitede 1300 denye et kalınlığı yazıyor.(ama sadece 2.70 boyda yazıyor)gerçi siteyi aradım diğer boylar için de aynı dediler ama özelliklere yazmamışlar. muhtemelen galata marine sitesinde gördüğüm botu alacağım.biraz daha kışı beklesem fiyat düşer mi acaba?yoksa alayım mı hemen hem botu hem de tohatsuyu. tohatsu tüm araştırmalarım sonucu okeylendi.bir öğrencim antalyanın en iyi motor servisinde çalışıyor sanayide.hem o hem de ustası da tohatsu al dedi.servisi de parçası da hem iyi hem yaygın.tüm forumdaşlara selamlar güzel antalyadan

10. enginköp

enginköp engin köprülü

siz akdenizin bizde egenin incisiyiz ne de olsa :) İzmir CAN dır HEYECAN dır :D
    Hele balığa merak saldıktan sonra insan izmirin kıymetinin dahada bir anlıyor...
    bence de denizde uçmak harika birşey bu zevki tad mutlaka... Keşke diyorum daha önce bu zevki tadsaymışım...

Tekerlek çok pratik aslında ama dezavantajı şu botu katlayarak saklayacaksan klasik o şişme tekerlekler sorun yaratabilir.Çünkü tekerlekler yukarıda veya aşağıda iken botu katlaman çok zor.her defasında sök takta çok zor olur bence.Birde kumda gitmediğini söyleyenler çoktu.Ben kullanmadım şahsen ama.
    Tek başına gideceğini de düşünerek gerekecek sana bu.

Bence SEA MASTER daha uygun bir seçim olur.Galata marinin sitesine göz attım.Gayet tatminkar duruyor bot...Güzel bir seçim olacağa benziyor.
    Motor içinse Ben parsunu aldığım zamanlarda arada çok fiyat farkı vardı tohatsu ile o yüzden bütçemden dolayı tohatsuyu alamamıştım.

Fİyat konusuna gelince ben uzun süre takip ettim bu fiyatları bot motor almadan önce.İnan bana oynasa oynasa 100 - 200 tl oynar.
    Özellikle nakit olarak alacaksan bu ürünleri sıkı bir pazarlık yap !!!
    İnternetten dahi alacak olsan önce telefon ile görüş nakit fiyatları için ;)
    Bot için mesela bazı firmalar tüm aksesuarı yanında hediye ediyor ( çapa + ip + bayrak direği ve bayrağı vs. ) bazıları ise ayrı olarak ücretli satıyor.Bunu mutlaka sor.Baktın fiyatta yardımcı olmuyorlar en azından bunları yanında hediye etsinler ;)

Ama sana tavsiyem şu 2 zamanlı motorlar şuan çok az kaldı sıfır olarak bildiğim kadarı ile.Şuan satılanlar dediğim gibi önceden ithal edilenler sadece.
    yani yeni motor ithal edilemiyor artık 2 zamanlı olarak.Beklemek motorun kalmamasına sebep olabilir ama yinede karar senin tabiki.

Öğrencinin o serviste çalışmasıda bulunmaz bir nimet senin için inan :thumb:

hayırlısı demek kalıyor bize de sanırım :)

11. TUNA1

TUNA1 osman

CANKUŞ:)) 3m aliminyum taban X CAPE (D Burun) 1500 tl. TOHATSU 9.8 hp 2 zamanlı 3600tl (10 taksit ) ye bugün aldım.Allah kazasız belasız oğlum TUNA (en büyük kısmetim,ömrümün sebebi) ve canım babamla binmeyi nasip eder inşallah.Eyüp bot ve motor için teşvik ve yardımların olmasaydı hala sitelerde bot motor resim ve yorumlarına bakmaya devam ediyor olacaktım.TEŞEKKÜRLER.sıra geldi kayıt işlemlerine bağlama kütüğü falan.haydi hayırlısı.
    -faturalar tamam.
    -CE belgeleri tamam.
    -kitapçıklar ve kullanım klavuzları tamam.
    -nüfüs cüzdan fotokopisi tamam.
    -BOTUN İSMİ ZATEN YAZIN AYIRTMIŞTIM.(TUNA 07)
    -AĞIRLIĞI 100 KG yi geçmediği için (bot 50kg+motor 26kg=76kg) ÖTV ödemeyeceğim.
    -sıra geldi sahil güvenliğin istediği ekipmanlara(yangın söndürücü,ŞANLI TÜRK BAYRAĞIMIZ,çapa,50 m ip,can yeleği) sağol erkan varoll CANKUŞŞŞ

12. enginköp

enginköp engin köprülü

Ne demek ; yardımcı olabildiysem ne mutlu bana...
    Şu güzelliğe bakarmısın :eek: 3 kuşak bir arada :) böyle balık avı tadından yenmez valla ;)

Bence güzel seçim yaptın.İnşallah güle güle kazasız belasız binesin...
    Bindikten sonraki izlenimlerini de yazarsan küçük bir konuda almak isteyen birkaç arkadaş daha vardı soruyorlardı sitede onumu alsam bunumu alsam diye , onlara da ışık tutar en azından...

Aman bağlama kütüğünü ihmal etme... Tüm evrakların tamamlanmış zaten.1 günlük iş yaptırmak.Sonraya bırakırsan genelde insanların çoğu üşeniyor yaptırmaya :)

HAdi bakalım sıra av raporlarında işallah...

Tekrar kazasız belasız :thumb:

13. TUNA1

TUNA1 osman

eyvallah kaf kaf kaf sin sin sin kafsin kafsin kaf!!!!! göz göz göztepe!!!!!!!!!!kalbim ege de kaldı.her türlü paylaşımı bizden sonraki deniz sevdalılarına da faydalı olmak adına yapacağım inşallah ama önce bot nasıl denize indrilir motor nasıl kullanılır.pişmek lazımmm selamlar...

14. mehteran

mehteran Gürkan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    Gazmı kesildide pişemedin... O kadar bilgiye bi rapor bile yazmamışsın.. Biz beklemeye devam edecegiz..

15. TUNA1

TUNA1 osman

daha denize giremedim.girer girmez rapor vericem.selam ve saygılar

16. TUNA1

TUNA1 osman

nihayet botla denize girmenin keyfine eriştim.Engin ve diğer arkadaşlara selam.muhteşem bir duygu.x cape bot ve tohatsu motor tavsiyesi için de ve beni cesaretlendiren Engine de teşekkürler.bu yazıyı okuyan ve botu olmayan herkes hemen gidin ve bir bot alın.ben 40 yaşında babam 70 yaşında ve en güzeli oğlum TUNA 9 yaşında bu tadı aldık.oğlum bile çok rahat kullanıyor ve botu canımızın istediği yerde durdurup tunanın bottan denize atlaması herşeye değer.şu an rodaj sürüşleri yapıyoruz sonra balıkları tutacağız antalya dan selam

17. TUNA1

TUNA1 osman

METERAN DÜN GİRDİK BUGÜN YAZIYORUZ.SELAMLAR