Siz Hiç Deniz Börülcesi Toplayip,sevdiklerinizle Sirt Sirta Verip Balik Tuttunuz Mu?

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında babacakka tarafından paylaşıldı.

1. babacakka

babacakka Murat Turan

Favori Kamış:
    OLTA,ZIPKIN
    En İyi Avı:
    YAYIN 12 kg,LEVREK (DENİZ)2-3 kg

Herkese merhabalar,
    Uzun zamandır iş yoğunluğum sebebiyle denizle buluşamadığım için sizlerle paylaşım yapamıyor sadece sizlerin birbirinden güzel paylaşımlarınızı kah sevinerek,kah imrenerek kah ta heyecanlanarak sadece okuyordum.Nihayet gectiğimiz haftasonu fırsat bulabildim ve sevgililerime denize ve balıklara kavuşabildim.Şimdi sizlere haftasonu yaşadıklarımı dilim döndükçe yazmaya çalışacağım,bu yazımı çeşitli nedenlerle uzun zamandır denize kavuşamayan gönül dostlarına,deniz dostlarına adıyorum; Neyse efendim gelelim sadete;

Aylar olmuştu,ve ben işlerim dolayısıyla devamlı seyehat ediyor ve sevgilim denize bazen ucaktan bazen de arabayla giderken uzaktan bakıyor ve hep haftaya, haftaya diye kendimi avutuyordum.Sakınan göze çöp batar ya bizimkisi de o hesap hep işlerim çıkıyor bir türlü ailem ve dostlarımla o mavi sularımıza kendimizi atamıyordum.3 hafta öncesinden sevgili dostlarım Gültekin ve eşi Neslihan'ın evinde,sımsıcak bir dost yemeğinde bu seyehatin filizleri yeşermeye başladı.Bir başka sevgili dostum Mert ve değerli eşi Selin ile beraber Gültekin kardeşimin evinde söz kestik,ne yapıp edip bu seyehate cıkacaktık.Aslında onlar müsaitti ama ya ben??Sonunda haftabaşı yapılan telefon trafiği sonucu cumartesi yola cıkıp bir gece de olsa benden methini çok duydukları ama hiç gitmedikleri Küçükbahçe'ye gidip 1 gece de olsa beraber olabilcektik.Onlar Karşıyaka'dan gelecekler ve gişelerde buluşacaktık.Gece uyku hiç tutmadı,kalkıp kalkıp saate bakıyordum.Saatler de bir türlü gecmek bilmiyordu.Hava raporu fırtınamsı rüzgarı işaret ediyordu.Bu canımı oldukça sıkmıştı ama artık ok yaydan çıkmıştı.hava isterse 6-8 olsun ben yinede dalacak ya da olta sallıyacaktım.Sabah erkenden kalktım ve otoparka inip bagajımı hazırladım,zıpkınım,balık malzemelerim,oltalarım,maskem,ağırlıklarım....vs hepsini bagaja tıktım,valizleri de bagaja koyunca bagaj aşağıdaki gibi oldu :)

Dostlarımızda bizi bekletmediler ve zamanından önce gişelere geldiler,ben onlar gelmeden yemleri almıştım,herşey tamamdı ve artık yola çıkabilirdik,elimde olmadan gaza basıyordum ama eşimin uyarısıyla yavaşlıyordum.Balıklıova yol ayrımına girdikten sonra bende heyecan had safhaya ulaşmıştı,Aydeniz pansiyondan Erol Abi havanın rüzgarlı olduğunu söylediğinde canım sıkılmadı değil,sonunda Balıklıova'dan sola Küçükbakçe yoluna girince ben biraz daha rahatladım,Acaba geçen sene tanıştığım ,hayatımda gördüğüm en büyük müren (adı kocabaş ve sarı kırmızı halkaları var gs li galiba ) ve güzel gözlü ellerimle beslediğim Orfozum ( adı siyah inci ) hala yerindeler miydi? Bazen geceleri Siyah inci aklıma gelirdi ya birisi vurulması yasak olan bu balığı vurursa diye korkardım,uykum kacardı.İnşallah onları yerlerinde bulurum diye umutla gaza bastım.Yol bize birbirinden güzel manzaralar vererek devam ediyordu,Küçükbahçeye 3 km kala bizi keçiler karşıladı;

Keçi sürüsüne oğlumla beraber vooooovvvv diye selam vererek ( bu selamı oğlum verdi anlamını bilmiyorum bende onu taklit ettim ) yolumuza devam ettik.Nihayet Küçükbahçe'ye,Aydeniz pansiyona kavuştuk.Ohhhhhhhhh beeeee ne kadar özlemişim buraları....Sevgili Erol Abi ve bütün Aydeniz Pansiyon ailesi bizleri sevgiyle karşıladılar ve odalarımızı gösterdiler,odalarımıza eşyaları koyup kendimizi çardağa attık ve karnımızın aç olduğunu söyledik.Bizler buz gibi biralarımızı püfür püfür esen rüzgarın eşliğinde içip yol yorgunluğunu atarken masamız hazırlanmıştı bile.Pansiyonun medarı iftiharı bana göre tam bir ege kadını olan sevgili babannemiz akşam yemeği için hazırlık yapıyordu ve ben ona caktırmadan resmini çektim,kendisi internete koyarım diye resminin cekilmesini istemiyor ama ben dayanamadım,o kadar doğal birisi ki,buradan sevgiyle ellerinden öpüyorum..

Masada Allah ne verdiyse vardı,sarmalar,güzelim börekler,zeytinyağlılar,hatta midye dolma ve kabak çiçeği dolması bile,buyrun afiyet olsun;

Yemek faslından sonra hemen plan yapıldı,tekne ile balığa çıkacaktık,Gültekin,Mert ve Ben oltaları elden gecirdik ve benim hanım hariç hep beraber yoldan büyük balıkçı Hayri Amca'yı da alıp teknemizin demirli olduğu Eğri Limana doğru yola çıktık,Gruptan Mert ve Neslihan daha önce hiç balık yakalamamışlardı,rüzgarın durumu beni oldukça düşündürüyordu,bu kadar kalabalık 6-7 metrelik tekneyle açılmak bu havada doğrusu riskti,bu düşüncelerle limana geldik,baktık liman konumu itibariyle doğal bir sığınak ve rüzgar çok hafif,orada hemen karar verdik,liman içinde avlanacaktık,Limanda eskiden balıkçiftlikleri vardı ve kalkmıştı bakalım bir şansımızı deneyelim dedik ve hep beraber liman içinde demirledik,derinlik 4-5 metre bile yoktu,ama ya aşağısı???oltalarımız klasik 3'lü dip oltası,hep beraber salladık oltalarımızı,Erol Abi bize gaz veriyor,yemlerimizi kesiyordu,ilk siftah naçizane benden geldi,güzel bir isparoz,zaten burada isparozdan başka birşey beklemiyordum.Benim balık ortama hareket getirdi,Mert ve Gültekin'i kıskanmadım dersem yalan olur ne güzel eşleriyle sırt sırta vererek denize olta sallamışlardı,ben eşimi çocuktan dolayı getirememiştim,neyse ben de Erol Abi'ye sırtımı verdim ikinci balığımızı Mert'in eşi sevgili Selin çekti,eee ne de olsa kanında var balıkçılık,kendisi Foça'lıdır.. Biraz sonra benim oltada farklı bir balık vardı,Bu ne??? Erol Abi ile aynı anda bağırdık TRAKONYA!! Alla^'tan şanslıydık ya bu balık benim değil'de diğer arkadaşların oltasına takılsaydı..Aslında iyi oldu,bu balığın nasıl bir zararı olduğunu gösterdik,bu da onlara iyi bir tecrübe oldu sanırım,Gültekin kardeşim de usta bir balıkçı ve sakin sakin karagözleri livara atmaya başlamıştı,İşin ilginç kısmı Bana hep mırmır,Gültekin'e Karagöz gelmesiydi.Biraz sonra Gültekin kardeşimin Sevgili eşi Neslihan'ın sevinç çığlıkları ortalığı şenlendirdi,oltasında güzel bir isparoz sallanıyordu evet Neslihan ilk balığını sırtını eşine vererek tutmuştu,Mert kardeşim ise , eşi her ne kadar usta olsa da acemiliğinden olsa gerek daha siftah yapamamıştı,herkes bu kadar güzel balık cekerken,Mert'in boşta kalması beni şüpheye düşürdü,Mert'ten oltasını istedim o da ne?? Mert'e yanlışlıkla mercan oltası vermişiz,hemen ince misina ufak 40 gr lık kursunla yeni bir olta yaptım ve Mert'e hatasının olmadığını bütün suçun ona yanlış olta vererek bizde olduğunu söylemedim ve biraz sonra Mert bizi yanıltmadı güzel bir isparoz'la hayatının ilk balığını yakaladı..Biraz'da fotoğraflar konuşsun değil mi??

Yaklaşık 2 saat çok keyifli bir av yaptık,evet sırtıya çıkamamıştık ya da derin sularda mercana olta sallayamamıştık ama teknedeki herkes balık yakalamıştı.Kıyıya çıkınca Hayri Amca bombayı patlattı,hadi bakalım evlatlar takılın peşime,hep beraber akşama Deniz Börülcesi toplayacağız.Ben daha önce orada toplamıştım ama ekipteki diğer arkadaşlar hiç toplamamıştı,200 metre kadar yürüdükten sonra Deniz Börülcesinin yetiştiği yere geldik.Ege sofralarının vazgeçilmez tadını böyle ellerimizle toplattığı için Hayri Amca'ya buradan sevgilerimi yolluyorum.İşte ekip Deniz börülcesi toplarken :)

Karagöz,Mırmır,İsparoz,Sarpa vs çeşitlemesinden oluşan yaklaşık 2 kg balığımız ve Deniz Börülcelerimizle beraber dönüş yolumuza cıktık,oğlum minik Hüseyin, Hayri Baba'nın tepesine çıkarak bizi karşıladı :)

Deniz bize rıskımızı vermişti,restoranttanda takviye yaptık ve mükellef bir akşam yemeğine oturduk.Hanımlar eski arkadaştı ama biz beyler hanımları geçmiştik,birbirimizi gerçekten özlemişiz ve Küçükbahçe'nin huzur veren gecesinde saatleri bayağı bir geç yaptık,Bu arada Mangal başında resimlediğim kendi güzel,yüreği güzel Erol Abi'ye de sizlerin huzurunda sevgilerimi yolluyorum.Tanıştırayım Erol Abi;

2. babacakka

babacakka Murat Turan

Favori Kamış:
    OLTA,ZIPKIN
    En İyi Avı:

Saatler bayağı geçmiş,bizler çardakta kahvelerimizi içiyorduk,birden karar verdik ve sahile gectikşimdi gözünüzü kapatın ve hayal edin,sahildesiniz ve sevdikleriniz yanında,siz gökyüzünde binlerce yıldıza bakıyor,dalgaların sesini dinleyerek kucağınızda uyuyan yavrunuza ve eşinize sarılıyorsunuz.Mutluluğun resmi mi alın işte mutluluğun resmi budur..gece ne kadar geç yatsakta dinç bir şekilde kalktık ve enginar recelli zengin organik kahvaltımızı yapıp kendimizi sahile attık,Benim dalma niyetim yoktu eğer dalışa başlasaydım akşama kadar o sudan cıkamazdım ve ekibe haksızlık olurdu,ama dayanamadım Kocabaşım'a sevgili galatasaraylı Müren'ime bakmak istedim,Dalar dalmaz birkaçtane mırmır bana selam verdi,ben de onlara selam verdim ve burna doğru palet çırptım.Müren'im için bir deniz kestanesi parçaladım ve yuvasına doğru usulca yaklaşıp bıraktım,baktım hareket yoktu,çevreye bakındım ama yine bulamadım,her halde cevreyi kolacan etmeye cıkmıştı.Sonra sarpa sürüsüne ve kefallere selam vererek geri döndüm,siyah incimin olduğu yere gitmedim,yerinde göremezsem üzülürdüm,geçen sene ellerimle besledim onu eger yerinde bulamazsam çok üzülürdüm en azından onun orada yaşadığına inanarak geri döndüm.artık akşam oluyordu ve bizim de veda vaktimiz yaklaşmıştı,güzel anlar cabuk bitmişti.Güzel bir sofra bizi bekliyordu,yemeğimizi yedik ve her zamanki gibi yüreğimizi ve ruhumuzu orada bırakarak güzel anılarla yola cıktık.Eskiden Küçükbahçe'nin yerleşim yerine (şu anda birkaç aileden başka kimse yasamıyor)el sallayarak yola cıktık,

Dönüşümüzde Balıklıova'nın meşhur un kurabiyelerinden de alarak evimize ulaştık.

Evet orada yaşadıklarımı sizlere elimden geldiğince anlatmaya çalıştım,umarım sizleri sıkmamışımdır,sizlerin huzurunda bu gezide bana eşlik eden Başta sevgili eşim Derya ve Oğlum Hüseyin'e,Sevgili dostlarım Mert,Selin,Gültekin ve Neslihan'a ,tüm Aydeniz pansiyon ailesine teşekkür ediyor,bir başka paylaşımda buluşuncaya kadar rastgele diyorum.Herşey gönlünüzce olsun..

3. metinimsi

metinimsi metin

Favori Kamış:
    1-)Master KAMIŞ 100-250 gr atarlı, kapalı boyu: 107cm 2-)REMIXON SAFARİ KAMIŞ 80-150G 360CM
    Favori Makine:
    1-)Mars makina 3 +1 bilya 4.2:1 devir. 2-)OKUMA LONBOW LBII-665 MAKİNE
    En İyi Avı:
    4,100gr TOMBİK
    kısaca mükemmel bir anlatım....hissederek yaşamanın bir özeti bu. böyle günlerinizin dostlarınızın ve duygularınızın sonsuz olmasını dilerim.

4. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Söyleyecek söz bulamıyorum. Tebrikler.

5. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Kesinlikle El Oltası :) ve TELE SURF 4,20 MT 150 GR
    Favori Makine:
    RYOBI ECUSIMA 8000Vi MAKİNE
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    Buna bizim orda keyif denir. Bir gün bukadar güzel yaşanır. Hem aileyle olmak hemde sevdiği şeyi yapmak. Afiyetler olsun.

6. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bende kısaca yaşamak bu olsa gerek diyorum.Emeğinize sağlık.Örnek bir paylaşım.

7. Nightwalker

Nightwalker Kagan

Harikulade bir paylasim olmus. Tesekkurler, av icin tebrikler :)

8. 56562

56562 xxx xxxxx

Resimlerde, anlatımda çok güzel. Keşke hava müsade etse ve açılabilseydiniz. Sevdiklerinizle beraber buna benzer nice günler geçirmenizi dilerim.

9. carp

carp Mehmet

Herşey 10 numara. Süper keyif & süper özendirici paylaşım...

10. alpperr

alpperr alper

bilgisayarın başında o güzel anları sizlerle yaşamış gibi oldum inanınki...
    Bu güzel anlatımınız için sonsuz teşekkürler...

11. babacakka

babacakka Murat Turan

Favori Kamış:
    OLTA,ZIPKIN
    En İyi Avı:
    Güzel dileklerini için esas ben teşekkür ederim,beğendiğinize sevindim,umarım sizler daha iyilerini yaşarsınız.Yaşadıklarımı sizlere hissettirebildiysem ne mutlu bana..

12. drasty41

drasty41 Recep

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast, spro spin2,70 ve 2,40
    Favori Makine:
    shimano exage ryobi ekusima4000
    tebrikler arkadaşım döktürmüşssün..:) :) nice güzel balıklı günlere..:D :D

13. LapinCash

LapinCash

Süpermiş yav..

14. seymensedat

seymensedat SEDAT ERDEM

Favori Makine:
    RYOBİ 6000 VI
    Günü doya doya yaşamak bu olsa gerek. Sizleri kutluyorum.

15. mersinli

mersinli Nuri

Favori Kamış:
    speedmaster surf ve spin
    Favori Makine:
    shimano exsence ve ultegra
    En İyi Avı:
    2,8KG BARAKÜDA
    Olay bitmiştir...

16. dqn

dqn doğan

Favori Kamış:
    olta
    müthiş...
    tebrikler

17. babacakka

babacakka Murat Turan

Favori Kamış:
    OLTA,ZIPKIN
    En İyi Avı:

Beni paşka baylaşımlar yapmaya teşvik edici güzel yorumlarınız için teşekkürler..