Sizce de Amatör Balıkçılıkta Ağ Kullanımı Yasaklanmalı Mı?

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında darkdream1977 tarafından paylaşıldı.

1. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Öncelikle balıkçılık malzemesi ve ağ satan arkadaşlardan özür diliyorum :) Balık populasyonunun gerek bilinçsiz avlanma gerekse insanoğlunun tabiatın dengesini bozması sonucunda nerdeyse bitme durumuna geldiği herkes tarafından bilinen bir gerçek.Tüm bunlarda yetmiyormuş gibi önüne gelen ağ alıp göllere ,ırmaklara koşuyor.Hayatını balıkçılıkla kazanlan insanlara bir diyeceğim yok.Ama en azından amatörce balık tutanlara ağ satılmasına bir engelleme getirilemez mi.*Tamamen yasaklanmasa bile mesela '' ağ gözlerinin genişliği en az 45 mm olacaktır '' gibilerinden bir kısıtlama getirilemez mi acaba?Balık nesli tükendikçe ağ gözleride küçülmeye başladı.20 mm.lik ağlar var piyasada.Ya 20 mm.lik ağa düşen balıktan kime ne fayda gelir?Halbuki bu balıklar tutulmayarak büyümelerine izin verirse milyonlarca yumurta dökecek ve kimbilir kaç kilo ağırlığa ulaşacaklar?
    Bana göre kendine ''amatör balıkçıyım'','' bu benim için bir hayat biçimi '' diyen hiç kimse ağ kullanmamalı.veya en azından geniş gözlü ,büyük balıkları alacak ağlar kullanmalı.
    Ben böyle düşünüyorum,Bu konuda düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.İlginize şimdiden teşekkürler

2. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    bence,evet.
    amatör balıkçıya olta harici avlanmayı yakıştıramıyorum.

3. hobbytime

hobbytime

amatör balıkçılıkta yemlik uzatma agı hariç ağ kullanımı zaten yasaktır

4. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Amatör bir balikcinin eline ag alip o dediklerinizi yaptgini sanmiyorum ben. He yapanlar yokmu? Elebbete cok var, onlar zaten amatör balikci falan degil düpedüz (katil)....Bu sözüm sirkülerde belirtilen sartlardan daha kücük gözlü ag satan saticilar icinde gecerli. onlar da (katil)

5. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    O zaman demek ki denetim yok maalesef.Benim gördüğüm hiç kimse yemlik tutmaya çalışmıyorlardı.Her konuda olduğu gibi maalesef kanunlar kağıt üstünde kalıyor demek.

6. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Belki abartılı bulacaksınız ama bana kalsa tüm tatlı su ve tuzlu su balık avında her türlü ağ kullanımını hem amatörlere hemde profosyonellere yasaklanmasını isterdim.
    Şimdi diyeceksiniz bu işten geçimini balıkçılıkla kazanan insanlara ve ailelerine yazık değilmi bu insafsızlık olur diye
    Fakat kazın ayağı öyle değil arkadaşlar.Bundan yaklaşık 15-20 sene önce marmara denizinde koca koca torikler kofanalar vardı (şimdi resimlerde görüyoruz) ne oldu onlara ? Ne olacak geçimini balıkçılıkla sağlayan o gırgır tekneleri kullandıkları sonar denen o katil cihazla ve yine binlerce metre ağlarla
    (Sonar Japonya'da icat edilen fakat balık nesline zarar verdiği için Japonya'da kullanımı yasaklanan bir cihaz) balıkları katledercesine avlamadılar mı ?
    Sakın yanlış anlamayın ben kimsenin ekmek kapısının kapanmasını isteyen biri değilim fakat ilerde zaten balık türleri denizlerimizde azalınca zaten tutacak bir şey bulamayınca otomatikmen açıkta kalıp o kapıyı kendileri kapatacaklar.Nitekimde bu yavaş yavaş olmakta nasılmı
    Bir zamanlar Marmarada balık avlayan o çift motorlu koca gırgırların bir kısmı şimdi balık azaldığı için tekneleri modife edip yolcu taşıma teknesi yaparak eminönünden çeşitli yerlere yolcu taşıyorlar (Kadıkaköy Üsküdar vb.)
    Evet dostlar bu acı tablo maalesef yaşanmakta.
    Umarım ne söylemek istediğimi anlatabilmişimdir.
    Sağlıcakla kalın

7. motav

motav

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Aynalı sazan 4,5 kg
    aynen katılıyorum.hiç ağ kullanılmamalı.ZATEN AMACIMIZ AMATÖR RUH olup vakit geçirmek.Yoksa yapılan masrafla pazardan çok daha fazla alırız.teşekkürler

8. motav

motav

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Aynalı sazan 4,5 kg
    Amatörlük samimiyet,olayı ruhunda yaşamak'tır.Darkdream1977 ye katılıyorum.
    her türlü ağ yasaklanmalı.Hele hele tırıvırı,koparak dipte kalan yok etme aletinden başka bir şey değil.

9. Mert Arslan

Mert Arslan Mert Arslan

Favori Kamış:
    Okuma Helios 2.40mt 15-45 / Okuma V-System 2.28mt 3-12gr LRF
    Favori Makine:
    Daiwa Freams 2500A
    Bu bir hobiyse, zaten ağ ile tutulan balıktan ne zevk alınacak ki?
    Ağ sadece ticari amaçlıdır...

Ben balıklara ışık tutularak yakalanmasına da karşıyım...
    Av-avcı durumu varsa eğer kaçması için ona şans tanımalıyız değil mi?
    İğneden yemi kapmalı ya da zıpkından kurtulabilmeli...

Saygı ve sevgilerimle

10. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    ben mustafa abiyle(yakamoz)aynı fikirdeyim sadece gidenler kofanalar degil 25-30 yıl once kız kulesinin acıklarında insanlar koca koca lüferleri butun butun yem yapıp orkinos alırmış şimdi orkinosu bırakın nerdeyse lüfer bile ha ekmek yiyene ag bir sartla kullandırılabilir RADAR KULLANMAYACAKSIN KARDESIM ve surekli denetleyeceksin alin japonu radarı yapıyor kendi ulkesinde kullandırmıyor radarla bul suruyu sal agı onsan sonra ekmek parası de yok abi oyle yavma balık kalmadı denizde ha bu arada zamanında bu işi yapanlar suanda üsküdar beşiktaş hattında ve bogazada ozel gezinti turları yapmakata NEDEN ACABA????

11. zordak

zordak

Favori Kamış:
    olta
    amatör bakıkçılıkta kesinlikle ağ genişliği büyük-küçük demeden tüm ağlar yasaklanmalı,aynı zamanda adil değil bu,hem nerede kaldı amatör ruh,bence amatörlük, balıkçılığı meslek haline getirip geçimini balıkçılıktan sağlayanlardan daha profosyonellce bilgilere sahip olmak ama amatörce balık tutmaktır

12. Phenomen

Phenomen

Favori Kamış:
    Olta (şamandıra - Yay)
    En İyi Avı:
    Total 4,5 kilo alabalık
    bence ağ kullanımı günümüzde revaçta olan bir deyime denk geliyor "dengesiz güç kullanımı"

13. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Bu görüşe bende katılıyorum. Devletin belli bir ödenek ayırıp (balıkçılıkla geçinen aileler için) 2-3 sene süresince balık tutmayı yasaklaması veya amatör, profosyonel herkese belli yerler gösterip o yerler haricinde av yasağı koyması balığı belli oranda canlandırır kanaatindeyim.

14. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Mevcut yasaklar uygulanabilse:mad: yeter.

15. oguzhan

oguzhan

Favori Kamış:
    σℓтα
    En İyi Avı:
    1.5 кg αуηαℓı ѕαzαη
    Amatör balıkçılıkta belirtildiği gibi yemlik ağ hariç bütün ağ çeşitleri yasak ama ülkemizde bir türlü bunu kabullenenler çok az bunları kullananlar Ercan abininde dediği gibi düpedüz katil işi ticari amaçlı kullanıyorlar.Artık bunlara bi son verilmeli:mad: :mad:

Avrupa ülkelerinde nasıl denetim yapılıyorsa ülkemizdede yapılmalıdır.:mad: :mad:

16. Numan

Numan

Favori Kamış:
    10 bilyali Müftelif Makinalar, Müftelif Atarlarda ve uzunluklarda kamışlar. Kasnak Dip oltaları.
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg, 2,5 kg Sazan, 1,4 kg Sazan
    Burada bahsettiğimiz Amatör Avcılık'sa eğer o zaman kesinlikle yasak olmalı ağ kullanımının serbest olması tamamen saçma bir unsur hangimiz balığa geçim parası çıkartmak veya evimizde et yenilmediği için evimize et olsun diye gidiyoruz. Bu şekilde gitsek o zaman zaten astarı yüzünden pahalı gelir. Bizim en büyük amacımı ne bir hobi olarak stres atmak o zaman bu stressimizi hayvanlara stres olaraka atmamalıyız.

Hoş ağın bir zevkinide göremiyorumda.

Bu hafta sonu balıkta bir adam önümüze ağ geriyordu uyardım biraz sert yapınca vazgeçti sonra kıyıya yanaştı detaylı detaylı cezalarını anlattım. Oda farkında ama verdiği cevapta düşündürücü idi. Biz gümüş ve yayın ağı atıyoruz dedi Geçen yıl sizin gibi kişilerin önlerine ağ gerdim diye şikayet olmuş onlardan özür dilememe rağmen jandarma geldi ağımı ve tüm ekipmanlarımı aldı dedi.

Ağ 500 YTL 1 yılda zaten bu parayı kazanamıyoruz bu saatten sonra beni hiçbir yer işe almaz çalıştırmaz dedi başka ne yapayım.

Son düzenleme: 13 Eylül 2006
  17. ercanguven

ercanguven Ercan

Favori Kamış:
    Spin kamış & fly
    En İyi Avı:
    Balık
    bu dedikleriniz yani olta dışında her şey yasak olsun sonra ,sonra 2-3 zengin balık çifliği kulanımı adı alatında denizleride satın alsın,sonra ,buralar benim kullanımım diye bizleri oralara sokmasın bizlerde artık büyük gemiler kiralar açık denizlerde amotörce balık tutarız öyle değilmi, arkadaşlar amotör olarak bu işi abartanlara sizle birlikte karşıyım ama söylemlerinize dikkat edin ve rant peşindeki insanların fikir üretmelerine zemin hazırlamayın
    Not:Gerçi sizler kendi aranızda konuşuyordunuz PARDON !!!?

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bakınca, kendimi çok yaşlı görmüyorum ama, apaçık bir şekilde, denizinde, tatlı sularında kuruduğunu apaçık görüyorum. 20'li yaşlarımızda, yani 20 sene önce bile değil henüz, boğazda orkinos tuttuğumu biliyorum. İzmir'de, karaburun açıklarında vs. tonla olurdu. Palamutu, lüferi yemlik diye tutardık. Seferihisar'dan kıyıdan akya, sinarti çekerdik, koca koca.. Nerde şimdi bunlar?

Korkarım, torunlarımıza bunları anlatıp aralarından ayrılınca "Dedemiz bunamış.. Böyle 100 kiloluk balıklar Jurassic zamanında varmış, dedem filmde görmüş, bize yutturmaya çalışıyor" diyecekler.. Hatta, bir gün, belki, elinden tutup Galata'dan geçeceğiz. İşte burada geceleri balık tutardık, lüfer denen bir balık vardı, küçüğüne çinekop derdik vs. vs. derken, arkamızdan gülüşecekler..

Aslında gidişat taa o kadar kötü.. Doğru, mevcut yasaklara uyulsa mesele yok, ama uyulmuyor ki? bilmem ne oteli düğün almış. "Şu kadar levrek lazım.. Gel biraderim, yakalanırsan cezası bana ait. Hadi, getir şundan şu kadar.." Bitti işte.. Siz durmayın, burada 3 (4.5 kg) yerine neden 4 (6 kg) levrek avladın deyip durun. O zaman, bence, şöyle bir karar çıkarılmalı.

Balıkçıları toplamalı. Gelin bakalım.. Önümüzde 5 yıllık süre var. Bu sürede, bir tek tekneyi, herhangi bir şekilde sirküleri ihlal ederken biz yakalarsak hepinize şu kadar ceza ve o günden itibaren, hepiniz limana mühür altına.. Ha, siz bize ihbar ederseniz, o zaman tamam, sorun değil. Ama, amatörler vs. ihbar ederse, hem bunu yapacağız, hem 5 yıl boyunca her türl avı yasak edeceğiz.. Ona göre.. Hadi, gidiyorsanız, şimdi gidin..

Neden? Denetim yok diyoruz ya, bari kendi kendilerini denetlesinler, böyle ağır bir şey koyalımda..

19. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    şimdi ben .....olmazya...gümüş için ağ bıraktım.geldi 4 kg turna takıldı gümüş ağına....olmaz yaaa,hadi oldu diyelim,ne yapcaz o turna yı şimdi,

20. Numan

Numan

Favori Kamış:
    10 bilyali Müftelif Makinalar, Müftelif Atarlarda ve uzunluklarda kamışlar. Kasnak Dip oltaları.
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg, 2,5 kg Sazan, 1,4 kg Sazan

Fatih abi o zaman vildanla görüşüceksin pardon vicdanla :D:D:D