Slow jigging için kamış yardımı

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında aydo85 tarafından paylaşıldı.

1. aydo85

aydo85 Aydın Aydoğdu

Herkese iyi akşamlar,
    Bu akşam bir gaz ile gidip kendime bir slow jig seti yaptım.Almış olduğum ürünler şunlar:

kamış

https://www.okumafishing.com/tr/product/Metaloid-Jig-ubuk/metaloid-jigging-rod.html

Okuma Metaloid MTL-S-531 L 100-200g PE:1,5-4 diye geçiyor tabloda,

makine

https://www.okumafishing.com/tr/product/Metaloid-Kolu-Srg-Makaras/metaloid-lever-drag-reel.html

Okuma Metaloid M-5II LX çift vitesli

M-5II 6,4: 1 ve 3,8: 1 4BB 468 gr 106,9 cm sarım ve 63 cm sarım hızı 0.32 / 570, 0.37 / 400, 0.42 / 320- 7 kg 11 kg drag

Okuma X-PE 0,25mm 250 mt 8x dyneema ip

Şimdi olay şu,eve geldikten sonra farkettim ki; bu kamış bu makineye uyumlu değil. Çünki kamış spin makineler için üretilmiş,bizimde gözümüzden kaçtı bu durum,Meğer okuma jig kamışlarında MTL-S yazan yerdeki ''S'' ibaresi hangi tarz makineler ile uyumlu olduğunu gösteren bir ibareymiş,''S'' sertliği değil spin makineyi desteklediğini belirtiyormuş ''C''(MTL-C) ibaresi ise üstten takmalı çıkrık makineler için üretilmiş modelleriymiş,bu modellerin misina kılavuz halkaları filan spin'e nazaran daha dar oluyormuş vs. bunları öğrendim,sağlık olsun değiştirme imkanımız var.şimdi bu makine ile kullanabileceğim max 60-100 metre arası derinlikte max 200 gr jigler ile slow jig yapabileceğim, bu makineye uyumlu OKUMA marka Savage marka bir kamış tavsiyesi yapabilirmisiniz?epey baktım,baktıkça kafam karışıyor(mesela sertliği nolcak M mi ML mi MH mi ),şunu al diyin gidip yarın onunla değiştireyim kamışı.yardımlarınız ve değerli vaktinizi bana harcadığınız için şimdiden herkese teşekkürler..
    (neden okuma derseniz; bundan 10 yıl önce okuma trio 55s diye bir makine almıştım,bir kere bakım yapmadım ve yedi sülalecek kullanıyoruz daha bir kere tık demedi makina ve kamış, f/p ürünü gibi geliyor bana :))

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ocak 2020
  2. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Herkese selâmlar ,,

Ciddî bir markanin ürün bilgileri (!) ,,, tercüme ve alici psikolojisini etkileme konularindaki lüzumsuz ve komplike ifadelerle erozyona ugratilmis !
    Bir baska hata ise, speed ve slow jigging malzemelerindeki karisiklik !

Mesela ,, kamis icin verdigin linkteki türkce metnin , ingilizce ve fransizcasindan anlasilansa,,
    "Okuma Metalloid KAMISLARI, günümüzün en iyi malzeme ve bilesenleri kullanilarak, tuzlu sularda karsilasilabilek en zor av sartlari icin üretilmislerdir !
    Bu kamislar,, büyük „DALICI“ VE „SU ÜSTÜ“ sahte yemleri atabildikleri gibi, OKYANUS DERINLERINDEKI „TORPILLERLEDE“ mücadele edebilirler „
    seklinde !

Yazidaki leurres/lures , tüm yumusak ve sert sahtelerin genel adidir . Fakat cümlede, „POPPER“ yani su üstü olanlari özellikle vurgulanmistir ! Bu durumda her türlü dalan ORTA VE DIP SULAR sahtelerinide kapsadigini düsünmek gerekir ! Fakat, bütün bu izahatlar yaninda,, rakiplerinden daha farkli bir ürün oldugu vurgulanmak amaciyla,,, okyanus derinliklerindeki torpillerlede ( TON baligi gibi) mücadele edecek kadar saglam, güvenilir bir kamis oldugu, abarti sanatiyla anlatilmis !

Ürünün diyer tanitim bilgilerindeki cümleler icin bir seyler söylenmesi gerekirse,, hangi lisanla olursa olsun, konusma veya tercümede hakimiyet yeterli degilse,, yapilmis ödevinde yahut üstlenilen sorumlulugunda ayni derecede yetersiz olacagi konusuyla dogru orantili oldugu seklinde yorumlanabilir !

Tablodaki ifadelere bakildiginda ilk göze carpan, en önemli konudaki yanlisliklar ! Diger sekilde, spin ve casting ürünlerini birbirinden ayiran ve makina secimini direk etkileyen ifadeler !
    Yani , İplik çubuk ve Döküm Çubukları ifadeleri !

Iplik cubuk yerine SPIN (Halkalari, misinasi, makinesi kamis altinda , suya bakan)
    Döküm Çubukları yerinede CASTING ( Halkalari, misinasi, makinasi kamis üstünde gökyüzüne bakan) denmesi daha dogru olurdu ..

Bir baska husussa,, ürün ve sunumunda ISLEVSELLIGE göre tanitim yapabilmenin, müsterilerle olan kontakta vurgulanmasi gereken bilgilerden, özelliklerden bahsedilmesinin ve müsterinin yapmak istedigi av sekline göre ürün tavsiye edebilmenin önemi ve ciddiyetiyle alakali !

Yukardaki üründen yola cikacak olursak, önce 1,60m civarinda 100-200gr atarli ve 220gr. agirlikta ve boyuna göre cekme yükünü 5 halkada paylasan bir kamistan bahsediyoruz demektir !

Bu sartlarda ürünün SLOW JIGGING den ziyade SPEED JIGINGE daha uygun bir kamis oldugunu söylemenin ve teknigin uygulanacagi kamisin , jig cesidinin ve vücüt hareketlerinin „SLOW“ olayina uyabilmeleri icin daha hafif, 40 – 140 ,, 50 – 160 ,, 60 – 180 atar yelpazelerinde,, 1,80 – 2,10 metreler arasi uzunluklarda , halka sayilari cok daha fazla ve 130 – 170 gr agirliklara sahip kamislardan secilmesinin daha dogru olacagi kanatindeyim.
    ............

Makineye bakacak olursak,,

Metaloid Kolu Sürgü Makarası

diye (!) basliyan tanitim,,, “Okuma Metaloid lever drag reels , endüstri lideri platformların temel konseptlerini, daha erişkin bir pakette şekillendiriyor ve radikal bir şekilde gündelik balıkçılara sunulan gücü ve performansı sağlıyor. Makaralar tek hızda ve 2 vitesli tasarımda mevcut olup, kapağı dikey jigden canlı yemlere, yelken balığı ve sarı tunaya kadar olan türler için hafif trolling'e kadar geniş bir yelpazede kapsar“ diye bitiyor !

Sahsen,, sofistike, düsündürücü , anlasilmasi ve kavranmasi zor ifadeler diye düsünüyorum.. Türkce fazla zengin olmamakla beraber, maksadi aciklayabilecek kelime , fiil, sifat, zarf’la donanimli bir lisandir ! Bu konuya egilmek, müsterilerin cabuk anlayabilip kavrayabilecegi ifadelere yer vermek gerekir ! Böyle bir tanitim, bilincli bir aliciya karsi saticiya DEZAVANTAJ saglar ! Alinganlik barometresi yüksek insanlar olarak neticeyi tahmin etmekte zor olmaz herhalde ! Bilincsiz olan müsteri acisindan bakacak olursak, tereddütün ve kelimelerin yarattigi kafa karisikligi ,, arastirmaya, yani bilgiyi ve islevselligi etraftan, portaldan ögrenmeye iter ! Portallarda bu gibi konularda yazabileceklerin sayisida bellidir !

Bu konuda, satici arkadaslarimiza düsen görev ne kadar önemliyse,,, bir müsteri icinde her seyinden arttirarak, alacagi DOGRU bir malzemeyi severek , istiyerek ve bilerek kullanmakta o derece önemlidir prensibini unutmamak gerekir !

Tekrar konumuza dönecek olursak,, Okuma Metaloid M-5II LX çift vitesli dediginiz makinenin SOL EL icin üretildigini her halde biliyorsundur ? Zira verdigin linkte tanitilan SAG EL icin üretilmis olani !
    Ama makina bilgilerinden yola cikildiginda,, gerek agirlik, gerek vitesler , gerek kapasite, gerek 1 kol turunda topladigi (Vitese bagli) miktarlar, gerekse mücadelede ergonomik yapisiyla fren mandalina aninda müdehale edilme kolayligi , yani islevsellik olarak SLOW JIGING konseptine cok uygun bir makine ! Yaptigim arastirmalarda üzerinde “CLICKER“ (yani baligin dokunuslarini sesli bildirme ) özelligi oldugunu okuyamadim ! Varsa 1 + daha olur !

Bu durumdada, uygun bir kamis secimi gerekiyor. Bütce olarak düsündügün rakami bilmeden önermekte biraz yanlis olur düsüncesindeyim. Eger o yelpazeyi aciklarsan, tekliflerin cogalmasini saglayabilirsin..

Saglicakla,,

Son düzenleme: 29 Kasım 2018
    aydo85 bunu beğendi.
  3. aydo85

aydo85 Aydın Aydoğdu

Amcam zaman ayırıp bana bu makaleyi ve önemli bilgileri yazdığın için önce teşekkür ederim.(imzanızdaki doğum tarihinize istinaden amca dedim kusurum olduysa affola)

1.si söylediklerinizin hepsi bire bir doğrudur amcam,çok fazla terim,çok fazla kafa karıştıran şeyler var,evet makine linki karışmış olabilir ki; o kadar da dikkat ettim.
    Evet sol el ile kullanılan bir makine,sağ el ile deneyimlerim oldu;Balık vurduğu anda sol elimin reflexinin sağa nazaran daha yavaş kaldığını hissettim,
    Bu da tasmalamayı yapamayıp çok balık kaçırmama vesile oluyor diye düşündüm ve tecrübe ettim.
    Sonra bir müddet kolu sola geçirip kullandım aynı makineyi aynı av esnasında,farkettim ki daha verimli balık tutuyorum,bu sebepten ötürü sol kol tercih ettim ve evet CLICKER'ı yok :/.

2. si dün akşam, bu ürünleri aldığım İzmir de okuma distribütörü olan bir mağazadaki çalışan kardeşimiz, bana bu SPIN tarzı JIG makineleri ile uyumlu olan,tetiği bulunmayan,makine yatağı ve misina kılavuz halkaları kamışın alt kısmında bulunan, linkteki kamışı verdiler ki zaten sitede de sizinde belirttiğiniz gibi 2 kategori var SLOW JIG ve JIG diye.

Bu makine ile bu kamışın uyumlu şekilde çalışmayacağını defalarca kendilerine belirtmeme rağmen bunun bu şekilde kullanılabileceğini,KAMIŞI TERS ÇEVİRİP kullanabileceğimi dikta etmeye kalktılar,

Ben de kendilerine bu av prensibinin bu şekilde olmayacağını, bu ekipman kombinesinin düzgün çalışmayacağını, taktığımız JIG'in düzgün aksiyon almayacağını ,bu makine için üretilmiş üstten makine yataklı,üstten kılavuz halkalı bir kamışa ihtiyacımız olduğundan bahsettim.Ki buraya attığım tabloları kendilerine de attım bildiğim anladığım kadarı ile..

O da yetmedi halen inatlaştılar benimle,bir tane video çekmişler aynı makine ve aynı kamış ile ters çevirip kullanmışlar seti,
    sabahtan akşama kadar o 1 kg'lık balığı yayınlıyorlar mekanda..

(ki normalde makine sol kol, ters çevirdikleri için makine kolu sağda kalmış ona da bayağı güldüm :D )
    onu gösterip durdu bana, bak nası yakalamışız 1 kg'lık fangriyi bu şekilde diye,istenirse videoyu atarım sizde azcık gülersiniz..

Bende kendilerine okumanın orijinal sitesinden açıklamayı gönderdim.O kamışın hangi makine ile uyumlu olarak çalışabileceğini dün buraya yazdığım MTL-S ve MTL-C gibi değerlerin ne ifade ettiğini anlatmaya çalıştım; Açıklamalı metni de atardım isteselerdi ama yine ikna olmadılar çünkü onlar her şeyi en iyi bilenler !.

(Madem bu kadar iyi biliyorsunuz siz üretin arkadaş kamışı bildiğiniz gibi,sizden alalım.Hemde yerli malı demi? Vallahi ben mutlu olurum gelir alırım da..)

neyse konumuza dönelim;

MTL-C sınıfında ki bu kamışların misina kılavuzlarının, bana verilen MTL-S kamışa nazaran 2 kat daha fazla dizilimde olduğundan,makinenin misina salınım ve toplamayı düzgün yapabilmesi,kamışın ucundaki yükün eşit şekilde kamışa dağıtılabilmesi ve kamışın kırılmaması için bu kılavuzların sayısının bile ARGE çalışmaları sonrası bu şekilde dizayn edildiğinden,makine ile kılavuz arasındaki mesafenin bile bir sistem ile üretildiğinden bahsettim,anlatmaya çalıştım.Hatta bu kamışların kılavuzlarının diğer kamışa nazaran çap olarak ve kullanılan materyal olarak bile(fuji,titanium vs gibi) daha ufak ve farklı olduklarından bahsettim,güldüler bana,hatta dinlediklerini bile düşünmüyorum çünkü tarzları belli :)Beyim istiyor ki okumayalım,hangi kamışı alacağımızı,hangi jigi alcağımızı bilmeyelim,alıp deneyip atalım,alıp deneyip atalım oda servetine servet katsın.bu iş benim açımdan bu kadar net.

(öyle boş beleşte konuşmadım amcam belgeyle, distribütörü oldukları markanın orijinal sitesinde yayınladıkları istatistik belgeleri ile gösterdim kendilerine,zahmet edip sattıkları malın ne amaca hizmet ettiğini açıp 1 saat okusalardı ki çevirisi de var ha,sıfır İngilizce bilsen anlarsın,bu kadar diyaloğa girmezdik bile o zaman da neyse..)

Hatta ve hatta sınırlarını aşıp, benim amacımın balık tutmak olmadığını,bu bilgileri nereden öğrendiğimi, İnternet üstünden okuyarak bu işlerin olmayacağını belirterek aşağılamaya kalktılar beni, kendileri çok biliyorlar gibi !!!!!

Daha ne sattıklarını kendileri bilmiyorlar Tahta Kale pazarından farksızlar !!!
    Okumanın sitesi var Allah'tan da açıp oradan gösterince dansöz gibi kıvırıyorlar,tamamda böyle de kullanılır diye !!!!
    Kimi tuttuysak öttürelim mantığında esnaflar dikkat !!!..

(Aynen benim amacım balık tutmak filan değil üstadım,hobi olarak arada sırada Kemeraltına inip 3-5 milyar harcayıp geri dönüyorum,sizin mantığınızda olsam alır bir kasnak devam ederdim yoluma demi?gelip o kadar da para bayılmazdım size demi?azcık düşünün yahu insaf,azcık..)

Böyle saçma sapan şeylerden bahsettiler bana amcam.Bugün gittim öğlen mekana, yine orada bir laf furyası, yok gel ben seni balığa götüreyim, sen işi bilmiyorsun hani var mı yakaladığın balık,bak biz aynı makine ve kamışı ters çevirip kullanıyoruz,fotoğraf göster hani var mı yakaladığın balık filan,senin amacın balık tutmak değil,gittiğin yol yol değil vs. gibi anlamsız sidik yarışına girmeye kalkan diyaloglar,40 yıllık ahbabız çünkü..

Kardeşim elinde bir mal varsa vardır al dersin
    Yoksa yok kardeşim getirelim veya yok dersin
    Veyahut şu tarihte gelecek dersin ayıralım mı arayalım mı getirtelim mi ön sipariş geçelim mi? irtibat no bırak dersin..
    KAYPAKLIĞIN anlamı var mı ? yok demi?

Ama bizimkiler o mal yoksa bile elinde,o iş için uyumlu olmayan şeyi ona uydurmaya kalkarlar o 1000 lira başka yere kaçmasın diye,eksik olmasınlar..(düşündüm de surf kamışada takıp verebilirlerdi,iyi yırtmışız yine..)

Sanırım arkadaşa ben kendimi ifade edemedim diye düşündüm sonra gece bir süre,
    Yine öz eleştiri yapıp sabaha kadar, abartmıyorum cidden akşam bu konuyu açtığım andan sabah 10'a kadar bu teknik üstüne yazılmış tüm verileri okudum.

Hangi derinlikte kaç gr JIG kullanılır sabah suyunda,akşam suyunda akıntıda bulanıkta yağmurda ay ışığında gece avında, hangi renkler olmalıdır hangi aksiyondaki JIGler ne zaman iş yapar,aksiyon nasıl verilir, hangi hedef balıkta hangi salınım ile düşen JIG iş yapar vs gibi bir çoğuda zaten bilgisayarım da metin belgesi olarak kayıtlıdır,bu makaleleri okumaya ,yayınlanmış tüm videoları izlemeye çalıştım, bu videoların altındaki yorumları bile satır satır okumaya çalışıp bilgi kırıntısına ulaşmaya çalıştım.
    Ve kafamda bir profil belirleyip yola koyuldum bugün.

Bu kadar para vereceğim;
    Kamış SPIN TARZ makine uyumlu,
    Makine ÇIKRIK,
    Misinayı da mono saralım,hatta monoya ne hacet dikiş ipliğide olur..
    JIG yerine de taşı yontalım şekil verelim boyayıp atalım
    Hatta iğne yerine toplu iğneyi eğip kullanalım demi ?
    Maksadımız balık yakalamak değil mi yahu demi ?:)

Böyle bir mantık var mı Allah aşkına?
    Sanayide araba mı topluyoruz arkadaş?
    Sizin mantığınızla hareket edecek olursak bir tane 2 mt'lik 8'lik inşaat demiri kestirir, üstüne makineyi kaynatır, veyahut 20 liraya aldığım bot kamışına takar ters çevirip avlanırım dedim en son orama kadar getirdi inatları.
    (ki ona bile kulp taktılar ha amca, bot kamışın da olmazmış ters çevirip.Ama o bana sattıkları kamış da olurmuş ters çevirip..)

Velhasıl başka bir ürün çıkarttılar Savage Gear marka 270 gr atarı olan,

(ki zaten bir akşam önce ki telefon görüşmemizde İshak bey bana bu markayı önerdi onların kamışlarına bir bak dedi,ben zaten orada olayı anladım ellerinde ürün yok ne geçirsek diye bakıyorlar bana..)

Ona baktım atar değerleri benim av yapabileceğim sulardan daha derin sular için,bu kezde bunu al diye tutturdular !!!!
    Hemde nasıl övmek yoğurdu,bak bu kamış senin aldığından daha pahalı ama önemi yok hadi vs. gibi ne avla ne stil ile alakalı olmayan söylemler, sanki elma şekeri verip çocuk kandırıyorlar,sanki ben böyle bir şeyi kabul edeceğim de hesapta pazarlıyor işte ceviz kadar beyinle malı bana..

Kardeşim diyorum ben bu derinliklere çıkamam bu sert kalır 60-100 mt için 100-200 gr atarlı kamış uygun olur, nispeten daha yumuşak bir şey almam gerekiyor varsa bunun 100-200 gr olanını verin alayım gideyim diyorum yok.
    Ellerinde ürün yok çünkü !
    Ben o değerde bir şey istedikçe onlar bana başka bir şey satmaya kalkıyorlar e 140 verelim o zaman, e şunu verelim o zaman, e bunu verelim o zaman.
    Zannediyorlar ki bir bunlar ticaret biliyor,bir bunlar pazarlama tekniği biliyorlar!!!!
    Sizin o yaptığınız pazarlama tekniği işinin eğitimini devlet bile kurs olarak veriyor halk eğitim merkezinde arkadaş bedavaya !!!!rahat olun siz, herkesi de salak zannetmeyin,kolay mamaya alışmışsınız belli,milleti de öyle para kazanıyor sanıyorsunuz !!!!!

Bu kezde tutturmasınlar mı eeee o zaman yumuşak kamışla nasıl balığa tasma atacaksın al işte bunu diye,
    akıntılı suda nasıl yapacaksın ,ağır JIG takman gerekecek ,bir başka kamış mı alacaksın vs. bu kadar PARAN BOL mu ? deyip hadlerini aşmaya!!!!!!!!!

Sana ne kardeşim benim cebimdeki paradan?
    Ben gelmişim sana 60-100 mt için 100-200 gr atarlı SLOW JIG için şu kamışı istiyorum demişim,gayet net ve anlaşılır değil mi?

Daha ne kıllatıyorsun arkadaş? sanane?
    Benim kesemi düşünmek sana mı kaldı?
    Mal mı satıyorsun nüfusuna mı alıyorsun?
    Anam mısın Babam mısın Karım mısın Gardaşım mısın?
    Üstüne vazife olmayan şeye ne bulaşıyorsun ukala herif?

Velhasıl kelam ayarım çok pis kaçtı amcam,paramızla rezil olduk hesabı birde üstüne fırça yedik !!!!
    Yok kardeşim paramı iade edin, bu kamış benim işimi görmez varsa elinizde istediğim ürün verin gideyim dedim ama yok.
    Kamışı geri bıraktım makine ve diğer malzemeleri aldım çıktım.
    Allahtan daha fazla uzatmadılar mevzuyu iade aldılar,yoksa hemen kapı önünde avukatımı arayıp bela olacaktım başlarına,en fazla 8 davaya +1 dava daha eklerdi avukat..Sonuç olarak;

Başka bir yerden

Daiwa Saltiga 60-180 gr atarlı 188 cm uzunluğunda tek parça SLT VJ 62-HB BF denilen modelini alıp kombine ettim ve şu an mutluyum.

İstediğim atar, uzunluk ve tarzda herhangi bir markanın muadili ürününü çıkartsalar idi alıp çıkacaktım direkt ama farklı yöne gitti olay..

Son olarak şunu belirtmek istiyorum amacım ukalalık yapmak, aaa bak ben okudum ben bilirim bunu demek değil..Zaten teoriden ibaret olan bir kaç kıymetli bilgi dışında hiçbir şey bilmiyorum,amacım bu işi bilen, bildiğine inandığım siz değerli üstadlardan ufacık bir şey de olsa kapabilmek ve pratiğe dökmeye çalışıp tecrübe kazanmak her daim.Bir şeyi bilmiyorsam öğrenmek istersem sonuna kadar araştırırım,gerekirse aylarca okurum yıllarca video izlerim günlerce bu işi yapanlar ile sohbet ederim, yabancı metinleri Türkçeye çevirtip anlamaya çalışırım mantık süzgecimden geçirip sağlamasını yaparım, ama hiçbir zaman yanlışlığı kesin olan bir şeyi doğru diye inat edip sidik yarıştırmaya kalkmam,öğrenmeye kalkarım..

50 m2 DÜKKAN TUTUP İÇİNE 100-200 MİLYARLIK MAL YIĞIP KASAYA GEÇİNCE MAALESEF BİLGİ SAHİBİ ,TECRÜBE SAHİBİ OLUNMUYOR,HELE HELE ESNAF TÜCCAR HİÇ OLUNMUYOR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(lafım ortaya yarası olan gocunsun lütfen)

*Tek tavsiyem İzmir Hisar Önün de ki,Okuma Distribütörü
    olduğunu iddia eden ALAMATRA BALIKÇILIK'tan,

**Bu işlerin internetten filan öğrenilemeyeceğini savunan,anasının karnından kamış makine ve tekne ile fırlamış, sahibi İshak Coşkun Bey'den

(Zannedersin internette ki bu bilgileri uzaylılar yazıyor da oradan olmaz bu işler diyor,yazan senin benim gibi adamlar işte arkadaş illa karşına mı geçip konuşması lazım? alışın şu teknolojiye artık diyemedim ya adama..)

(İnternette JIG videoları çıkmadan önce de kendileri biliyor muydu bu disiplini acaba? onuda merak etmiyor değilim hani,internetten olmuyor ya bu işler..)

***Müşterinin av stiline uyumlu ürünü elinde olmadığı için;''Lan hangisini itelesek bu yağlı domuza acaba'' mantığı ile ticaret yapan müşteri temsilcileri biladerimden uzak durmanız dileğim ile...

Varsa bir ihtiyacınız gidin ÇAĞLAR AV'dan alın bulaşmayın bunlara.
    (malum 2019 geliyor elde kalan stoğu eritmek lazım demi ;) ) sağlıcakla...Konu kilitlenebilir.

Son düzenleme: 30 Kasım 2018
  4. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Selâmlar Aydin,,

Hitabında kusur yok ! Zira avatarımda yazan rakamlar dogru ! Samimiyetinede teşekkür ederim..

Yaşadıklarını tahmin edebiliyorum.. Bir Izmir’li olarak üzüldüm ! Etik olarakta , meslek ahlâkı olarakta yakışmamış !
    Bir düşünürün, “insanların en tehlikelileri ne caniler, ne katiller, nede teröristlerdir ! En tehlikelileri, bilmedikleri şeyleri topluma ögretmeye kalkanlardır“ dedigi cümle geldi aklıma !

Neyse, gelmiş geçmiş olsun .. Birbirine çok yakısan iki ürünü bir araya getirmene en az senin kadar sevindim !
    Şansın yanından eksik olmasın…

................

Yaşım ve ilgim icabı cok şeyi bir arada gördügüm için yazmadan edemedim ! Bir zamanlar, bilgili, dürüst esnaf ve sanatkârlarımız vardı ama, dogru dürüst malzeme bulmakta zorluk cekiyorduk ! Bu günlerde ise, her türlü malzemeye ulaşmak mümkün ama, dogru dürüst esnafa ve ustaya rastlamak imkansızlaştı ! Bilgiyi sevmeyen, ondan kaçan, basit yollarla neticeye gitmeye çalısan bir toplum olduk ! Halbuki bilgi , her şeyin önüne geçebilen kavramlar olarak günümüzde ulasılması en kolay olandır ! Öyledirde, literatüre zerre kadar katkısı olmayan biri için ,, AR-GE siyle, patentiyle tüm dünyaya satılan bir malzemeyi üreteninden daha iyi bilmek ve ahkâm keserek satmak daha kolaydır !

Bahsettigin arastada, akıllara durgunluk verecek en saygın marka ürünlerinin çakmalarını utanmadan, arlanmadan orijinalinin yanında ayni fiyatlarda satanlar var !

Kısaca,, baskalarına verdigi derslerin çoklugundan, kendisi alması gereken derslere zaman ayıramayan ve meslekî ahlâktan bu derece uzak biri ,,

CASTING tipi kamışlarda halkaların, Blank damarı yani kamışın omur iligi üzerine yerleştirildiklerini nereden bilecek ki ? SPIN sistemindede tam tersi olarak, boş yani karın tarafına konuldugunu nasıl ögrenecek ki ? Bu konsepte göre her iki kamışın, ayrı ayrı aksiyonlarda çalısacagını nasıl düşünecek ki ?

Saglicakla,,,

Son düzenleme: 30 Kasım 2018
    aydo85 bunu beğendi.
  5. aydo85

aydo85 Aydın Aydoğdu

Ve ALeyküm Selam Boran Amcam,Hay MaşAllah benim babama be çınar mübarek,Sevdiklerin ve sevenlerin ile sağlıklı mutlu bir yaşam sürmen dileklerim ile amcam..

Güzel dileklerin ve temennilerin için teşekkürler, Allah razı olsun amcam,aynen en sonunda takımı toplayabildim,nasip olur da ölmez sağ kalırsak pazar günü ilk suya indirme işlemini de yapacağım.

Cidden acayip heyecanlıyım çünkü yaklaşık 2 yıldır bu teknik üstüne araştırmalar yapıyorum,daha çok taze bir sistem olduğu için acele etmemiştim bugüne nasip oldu.Birde belirttiğiniz gibi bilgiye ulaşmak kolay olduğu kadar zorda aslında bu devirde,çünkü çok lüzumsuz şey var platformlarda,her şey saçılmış durum da,işte vaktin varsa oradan buradan araştırıp bir araya getirebilirsen ne ala yoksa böyle benim gibi düşüveriyorsun kucağa.. :))

Ülkemizdeki ticari ahlak seviyesini tecrübeleriniz ve özlü sözleriniz ile son derece açık ve net betimlemişsiniz, noktayı koymuşsunuz,söylenecek bir şey kalmamış.Zaten uzatmayı da sevmem bir işi olay bu,amacım bir firmayı karalamak filan da değildi başımdan geçen olayı ne eksik ne fazla burada dile getirdim ki firma sahiplerinin de burada cevap hakları vardır ve ilk makalemde de sadece yardım istemiştim ama olay böyle yön bulunca bende yazmadan edemedim.kendilerinde irtibat numaram da vardır,öyle klavyeden de atıp tutmuyorum..Kafam rahat yani Allah'a şükür korkumuzda yok kimseden,yalanımız da..

İşte bu sebep kendimi dağlara denizlere vuruyorum ya amca be,kaçıyorum insanlardan..

Lüzumsuz dertlerim ile başınızı ağrıttıysam,forum kirliliği yarattıysam özür dilerim,Ellerinizden öperim amcam.
    Bir gün yüz yüze de muhabbet etme temennilerim ile..Tüm DÜSSELDORF'a saygı ve sevgilerim ile sağlıcakla rastgelsin amcam..

6. dvrzener

dvrzener merve kaya

Ürünlerinizi almışsınız ve aralarından bazıları istediğiniz sonucu verememiş . Üstelik aldığınız firmadan kaynaklı bir sorun bu. Kesinlikle bir avukata danışmalısınız. Eğer kamu avukatına danışırsanız avukat ücretini kim öder diye sormadan anlaşma yapmayın sakın. Bazıları form imzalatıp ücret tahsis edebiliyor.