solucan üretmek

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Spider tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Naçizane bir tavsiyede benden. Bol gübreli toprağın üzerine solucanları attıktan sonra üzerini yeni kesilmiş çimle kaplayın. Halı gibi ve sulayın. Çimler çürüdükten sonra kaldırın altını . Devasa boyyutta solucanlarınız hazır. Kendim solucanla avlanmıyorum ama bunu kendi oturduğum apartmanın bahçesinde keşfettim. Umarım işinize yarar.

2. güzel basit bir yöntem ...;)

3. DR_BLOoD

DR_BLOoD

abi hiç gerek yok ya wben zaten bol bol buluyourm :D :D :D :D

4. ESENBOGA

ESENBOGA

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 4.5 kılo
    Bulmasina Buluyoruzda Bizim Evin Ufak Bi Bahcesi Var Orayi Hersene Altust Etmekten Usandim Yagmurlar Dusunce Toplaya Toplaya Galiba Soylari Tukendi Sollucanlarin :) Baskasinin Bahcesinede Gidip Desmek Olmuyo Ee Evde Bi Kapta Ureyeceklerse Ne Luzum Var Onca Zahmete Dimi;) Bide K.marasta Misir Ile Avlana Olmadigi Için Baliklar Bilmiyor Misiri Mecbur Solucan Bulmak Gerekiyor Baraj Yakin Olsa Yemleme Yapip ögretcem Ama Barajda Uzak Vel Hasili Kelam Ben Solucan Bulmali Ve üretmeliyim.

5. mcaglar

mcaglar Mehmet ÇAĞLAR

Favori Kamış:
    Olta, Kaşık, Meps, Rapala
    En İyi Avı:
    Turna, 6 kg
    Ben bu kadar şeyle uğraşamam diyenler için de benim bir tavsiyem olacak. Toprakta yaklaşık 1 metre karelik bir yeri kazma ile çapalayın ve sulayın ertesi güne sulacanlarınız hazır.. :D

6. myigit

myigit

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    Alabalık 1kg
    Konu solucandan açılmışken ufak bir hikaye ....

Sabah saat 04.00 turnaya gideceğiz. Belki tutamayız boş dönmeyelim diye Kadife için arkadaşın evinin bahçesinden bir kaç solucan aramaya karar verdik.. Elde fener toprağı çapalıyoruz.

"Aha burdada var" "bir tane daha" "dur dur büyük bi tane" gibi sevinç cümleleri ile solucanları toplarken (Bizimkiler dizisindeki rahmetli Sabri bey gibi bir komşu burada defineciler var diye 155 i aramış. Az sonra tepe lambalarıyla bir ekip evin önünde bitiverdi. Evlerin ışıkları birer ikişer yanmaya başladı. Ev halkı bahçeye indi bizim elde kavanozda solucanlar üst baş toprak tahmin edersiniz işte........

Balık sevdasının başımıza açtığı tatlı bir enstantane yaşamıştık. :rolleyes:

7. Spider

Spider Mert Eren

Güzel yöntemler için teşekkürler..
    Son hikaye de çok güldürdü.. Onun için de özel teşekkürler :D

Artık bahçede kazıp aramaktansa.. ne olur ne olmaz bir
    solucan çiftliği kurabileceğiz ..

8. barakuda

barakuda

Favori Kamış:
    Makinalar:(D.A.M, SHIMANO,DAİWA, Abugarcıa.) Oltalar: Soprtex3.45, Fuji 4.10, Remexon 4.00,
    En İyi Avı:
    Barakuda 1986 Kızıldeniz
    Ben solucanı gökte ararken yerde buldum ..:D :D :D

Derin meyve sandığı, Kiramit parçaları, kiramit, moloz, toprakla dolu küçük naylon poşetler.işinizı görür..

Sandığın içine büyük çöp torbası veya çuvall koyun.
    Daha sonra kiramit parçaları ve dolu poşetlerı yerleştırıni. ara ara toprak atın. Toprak sandığın içindeki poşet ve kiramiler boğmicak şekilde havanın sandığın içine rahat bir şekilde nufuz edicak şekilde yerleştirin.
    Daha sonra yapara kepek, ekmek. vs. ekledikten sonra solayın. çuvalı veya poşetın ağzını kapatın. çöp torpların alt ve yannlarından bol delikler açın. serin nemli gölgeli bir yerde bırakın. ( etraftan bir kaç tane solucan atma şansınız varsa daha çabok sonuç alırsınız....:)

9. mayday_aykut

mayday_aykut

o yöntemle solucan üretebilirmisin bilmem ama ağzını acık bırakırsan sollucan yerine kurt üretmiş olursun.

10. barakuda

barakuda

Favori Kamış:
    Makinalar:(D.A.M, SHIMANO,DAİWA, Abugarcıa.) Oltalar: Soprtex3.45, Fuji 4.10, Remexon 4.00,
    En İyi Avı:
    Barakuda 1986 Kızıldeniz
    Sonuç alırsınız..
    ETAYLAN´isimli üyeden vermiş olduğu solucan çiftliği yazısıde bu yöntemı destekliyor....:)

11. mayday_aykut

mayday_aykut

haklısın ben o yöntemi 3-4 yıldır solucan üretmek için kullanıyorum ama ben solucanları toplayıp büyütüyorum.
    yinede onuda denedim ama sineklerin yumurtladığı için kurtlar oluştu.
    neye ki onlarda iyi yemlerden:D

12. barakuda

barakuda

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Barakuda 1986 Kızıldeniz

Daha önce dediğim gibi gökte ararken yerde bulduğum solucanlarin en çök bu gibi ortamlarda buldum.
    Başka bir yöntem daha bahçenizde bulunan ağcın altına evde çöpe döktüğünüz çayları her gün boşaltın.Çayların üst kısmı kurur ama alt kısmı genellikle nemlı kalır. ne kada çay dökerseniz o kadar nemli kalır. bir süre sonra solucanları görürsünüz.:D:D

13. tuscanavarı

tuscanavarı

Favori Kamış:
    olta,35lik misine,
    En İyi Avı:
    sazan 5,50 kg
    ben garajda kovayla kuma gömüyorum 2 hafta dayanıyorlar, serinlik çok önemli.

14. ESENBOGA

ESENBOGA

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 4.5 kılo
    arkadşlar solucan konusunda herkes en az benım kadar dertlıymıs ama değişik ve hos bı baslık oldu . fıkır beyan edenlerden allah razı olsun rastgele şimdiden hepinize

15. Rapala

Rapala

Favori Kamış:
    bi tane d-a-m olta işte
    bende ilk defa duyuyorum bunları

16. denizli_balıkcısı

denizli_balıkcısı uğurcan

Favori Kamış:
    fark etmez
    Favori Makine:
    fark etmez
    En İyi Avı:
    aynalı sazan
    çiftligi yaptınız içine bide mesir macunu koyun nasıl çogalıyolar görün:D:D

17. jq3800

jq3800 mithat

Favori Kamış:
    fındık çubuğu :)
    En İyi Avı:
    ???
    arkadaşım meraba biz solucanı nerdeyse sezonluk toplarız toprak solcanı ayrı gübre solcanı ayrı iki adet on kiloluk boya kutusu buluyosun güzelce temizleyip kapagını tam orta yerini dairesel olarak on santimini küçük küçük deliyosun (yorgan iğnesiyle mesela) sonra TOPRAK SOLCANI=toplayıp içine koyuyosun yarıya kadarda toprak koyduktan sonra toprağı biraz ıslatıyosun (vıcık vıcık olmayacak ) şekilde ama sonra da biraz çimen ve ot saçaklarından atıyosun kapağı kapatıp serin biyerde muhafaza ediyosun
    GÜBRE SOLCANI = kovayı aynı şekil deldikten sonra gübre solcanlarını içine koy yarıya kadarda gübre koy kapağı kapat ve serin yerde muhafaza et arkadaşım gübreyi kurutma arada az bişey gübreyi sula nemlen cek şekilde biz bu şekilde sezonluk solcan kullanıyoz bazen seneye bilke kalıyo hemde çoğalmış bi şekilde NOT= SAKINA SICAKDA BIRAKMA GÜBRE SOLCANI ERİYO DENEYİMLERİMDEN SÖYLÜYORUM sonra göl kenerında fellik fellik solcan ararsın bizim gibi saygılar .

Son düzenleme: 5 Ağustos 2009
  18. UniX

UniX Alperen

En İyi Avı:
    10 Kg Yayın
    Ben 1 gün bile muhafaza edemiyorum :D
    Ancak solucanları 2 ye bölünce ayrı ayrı solucan olduğunu biliyorum.