Spin(at-çek) kamış seçimi yardım.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Anilemre34 tarafından paylaşıldı.

1. Anilemre34

Anilemre34 Anıl Emre

Favori Kamış:
    shimano technium 270 7-35 ve 14-56
    Favori Makine:
    shimano stradic ci4+ 4000
    En İyi Avı:
    hamsi 0.002gr
    öncelikle hepinize iyi akşamlar;
    arkadaşlar yaklaşık 4 aydır Gelibolu da 20-60gr atarlı jig kamışı ile bir sürü sahte denememe rağmen bir sonuç alamadım bende rapala gibi 15 13gr olan hafif sahtelerde şansımı denemek istiyorum.
    bu konuda hangi kamışı seçeceğime karar veremedim doğrusu size bir danışmak istedim. ilk başta ryobi nin core6 273cm 10-40gr atarlı alacaktım ardından uzun ömürlü kullanmak istediğim için bütçemi artıdım ve okuma dead ringer 270cm 10-40gr almayı planlıyordum ancak bazı spin ile uzun süre uğraşan kişilere sordum savage gear mpp2 274cm 10-30 alabilirsin dediler kararsız kaldım bütçe konusunda 350 360tl civarı bir bütçem var.Avlandığım yerler gelibolu merkez,saros körfezi(güneyli,bolayır,kömür limanı,kemikli),çanakkale marina,kilitbahir gibi yerler ve çevresi.
    makinem:eek:kuma avenger 40
    misina:kendo 0.18mm 8örgü(ancak bu idarelik bir misina en kısa zamanda shimano kairiki 0.10mm almayı planlıyorum.
    lider:powerline ultra soft 0.31mm

yukarıda da bahsettiğim gibi 0.18mm kendo idarelik bir misina onun yerine shimano kairiki 0.10mm veya farklı bir marka bulacağım ancak gene 0.10 veya 0.12mm olacaktır.

Yardım ederseniz çok sevinirim,cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum rastgelsin.

2. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Merhaba Anıl.
    İlk olarak, bu hobiye yeni başladığını tahmin ederek cevap yazıyorum.
    Kamış konusunda MPP serisinden memnun kalacağını düşünüyorum. Bende de 2,53 7-21 atarlı olanı var. Hafifliği ve esnekliği gayet iyi.
    Makinen de fazlasıyla işini görür. En fazla 1-2 yıl sonra klavuz rulmanını değiştirmen gerekir. Onda da Cengiz Balıkçılık yardımcı olur zaten.
    Misina konusunda da şuan kullandığında devam etmeni öneririm. Çünkü avlandığın bölge sürprizlere açık bir yer. Ne zaman ne geleceğini bilemezsin. O yüzden 0,10 misinayla riske gireceğine 0,18 ile devam etmen daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Zaten öncü misina da kullanıyormuşsun. Ne gerek var ki daha ince örgüye? Atış mesafeni çok ta fazla değiştirmez 0,10 a geçmen.
    Spin avcıların en büyük problemi elindeki ekipmana kusur bulmasıdır. Balık tutamadıysa ya kamış kötüdür, ya misina çok kalındır yada sahtede sorun vardır. Halbuki iyice düşünsen en büyük etkenin balığa gitmek olduğunu görürsün. Yani sahteni ne kadar çok suda yüzdürürsen o kadar çok balık yakalarsın.
    Ben (ve birçok balıkçı) zamanında gaza gelip bir sürü sahte alıp durduk. Sonuç?
    Özet olarak tavsiyem; kendini kanıtlamış, meranda iş yapacak 5-6 sahten olsun, kamışının ve makinanın bakımını/temizliğini düzenli yap. Uzun süre işini görür.
    Rastgele...

3. Anilemre34

Anilemre34 Anıl Emre

Favori Kamış:
    shimano technium 270 7-35 ve 14-56
    Favori Makine:
    shimano stradic ci4+ 4000
    En İyi Avı:
    hamsi 0.002gr
    çok teşekkür ederim cevabın için ben o zaman mpp 274cm 10-30gr alayım tekrardan verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim