SPİN AVCILIĞA BAŞLAMA REHBERİ

Konu, 'Takım Çantası' kısmında volex21 tarafından paylaşıldı.

1. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    SPİN AVCILIĞA BAŞLAMA REHBERİ (GİRİŞ SEVİYESİ)​

Balıklara merakınız var, tutmayı da seviyorsunuz. İnternette gezerken spin avla karşılaştınız, yakalanan balıkların iriliği sizi etkiledi ve başlamaya karar verdiniz.
    Peki nelerle karşılaşacaksınız, hiç düşündünüz mü? Ortalama ne kadar masraf edecek ve ne kadar başarılı olacaksınız?

Genelde başlangıç iri bir levreğin fotografını görmekle olur. Yahut tatlı suda başka bir tür iri balığın.
    Tatlı suda pek bilgim olmadığından o konuya girmeyeceğim ama sebepleri ve genel durumun benzer olduğunu düşünüyorum. :)

Hemen araştırmaya başlar, çeşitli harcamaların içine girersiniz. Zamanında benim ve benim gibi insanların yaptığı gibi. Önce kamış ve Makine tedarik edilir, ardından kim hangi sahteyle balık tutmuşsa hemen o sahteden alınır veya dükkan sahibinin yönlendirmesiyle bir dolu malzeme alınır.

Peki yapılması gereken doğru hareket tarzı nedir?

1 – Öncelikle tutulan balığın sizi kör etmesine izin vermeyin. Spin tarzı, başlı başına alışkın olduğunuzdan farklı bir stil olabilir. Spin avın şartlarını iyi belirleyin.
    Nerelerde ve hangi havalarda, genelde hangi zaman aralığında spin av yapılır.

Spin av : Çay ağızları, dalganın sahile sert vurduğu çalkantılı, köpüklü suların, sahili veya kayalığı dövdüğü havalarda yapılır.
    Genelde havanın kararmasından hemen sonra başlayıp, gün doğumundan 1-2 saat sonraki zaman dilimine kadar devam eder.
    Genelde sonbahar, ilkbahar mevsimi aralığında yani kış aylarında balık yakalama şansınız zirve yapar.
    Bu da demek oluyor ki soğuk ve rüzgarlı havalarda, insanların burnunu bile dışarı çıkartmaktan çekineceği havalarda sabaha kadar ıssız bir sahil veya dere ağzında, balık için efor sarfedip uykusuz kalacaksınız.
    Bazı şans balıklarını kenara koyarsak, şartlar gayet çetindir. Sanmayın ki ilgili malzemeleri alınca balık kucağınıza atlayacak.

Spin ava başlamadan önce ben balık yakalamak için bu şartlara dayanabilirmiyim sorusuna cevap vermek gerekir. Yoksa aldığınız malzemeyi 2 kere kullanıp satmaya çalışırsınız.

Karar verdiniz sizde spin av yapmak istiyorsunuz.

2 - Nerede av yapacaksınız?
    Sahil veya çay ağzı size yakın mı?
    Arabayla gidecekseniz size kaç lira maliyeti olacak?
    Bu av stiline başlamadan önce bunları da iyi düşünmeniz yararınıza olacaktır.

Zira spin avı süreklilik isteyen ve genelde boş dönülen bir avdır.
    Belli bir avlağı gözünüze kestirip, ısrarla hergün denemeniz lazım gelebilir.
    İş durumunuz spin avın fiziki şartlarına uygun mu?
    Yani gündüz uyuyup, gece faal olup, sabaha kadar atçek yapmanız gerekecek. Belli bir süre dracula hayatı yaşayacaksınız :)
    Ya da hafta sonu avcısı olup, genelde balık tutamadan döneceksiniz. :)

Diyelim şartlar uygun veya uygun olmasa bile yine de bende deneyeyim benim neyim eksik dediniz.
    Neler Almanız Gerekli?​

1 - At-Çek Kamışı : Size dengeden, elinize oturan kamıştan veya boyunuzla orantılı olmasından falan bahsedecekler, kafanız karışacak muhtemelen. Ancak siz yeni başlıyorsunuz ne dengesi ne ele oturması, benim boyuma huyuma hangisi uygun diyorsunuz ve gidip bazı satıcılar :D size neyi satmak isterse onu alıp geliyorsunuz muhtemelen. Veya size forumlardan genelde ne tavsiye edilirse onu alıyorsunuz.
    Bu ilk aşamalarda yapılacak en iyi şey ölçülendirilebilir değerlerle seçim yapmak.
    Kamış için bütçe belli diyelim. O bütçenin içinde en hafif olan kamış hangisi ona bakın.
    Çünkü o kamışı muhtemelen 7-8 hatta zaman zaman 12 saat sallayacaksınız. İlk saatlerde gramaj pek önemli görünmese de 3 saat sonunda o her gramajın ne denli önemli olduğunu göreceksiniz.

2 - At-çek Makinası : Genelde 25'lik ve 40'lık arası değişir. Aynı makinayla hafif beklemeli av da yapacağım derseniz 40'lik düşünmek ekonomik olacaktır. Yalnızca spin av yapacağım diyorsanız o zaman gene en hafif olan 25'lik veya 30'luk bir makine atıp çekme sürenizi bariz uzatacaktır.
    Süreyi ne kadar uzatırsanız, yakalama şansınız da o oranda artacaktır.

3 – Misina : Alacağınız diğer ilk şeylerden biri misina olacaktır. Bu teknik konuya da pek girmeyeceğim. Bölgelere ve avlak özelliklerine göre değişmekte bu konu.
    Kabaca ip misinalarda 0,10 – 0,20 arası. Monolarda : 0,25 – 0,37 arası kullanılmaktadır.
    Bölgenizdeki avcıların neler kullandıklarına bakarak en uygununu bulacaksınızdır.
    Spin avlarda sık olarak misina değiştireceğinizden genelde ucuz ama sağlam yapıda misinalar tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

4 – Sahteler : Muhtemelen ilk başlarda kim neyle balık tuttuysa gidip ondan alırsınız. Hangi avlakta hangi şartlarda tutmuş bakmazsınız. (Bende bakmadım)
    Şöyle bir his vardır genelde : Ben öyle bir sahte veya slikon bulayım ki herkesi şaşırtayım. Balık başkasına değil de hep benim sahteme gelsin. Kötü haber : Öyle bir slikon veya sahte yok. :D Ben çok aldım, denedim, bulamadım. :D
    Oyuncakçı dükkanına girmiş çocuk gibi malzemecide sahtelere saldırmaktansa hemen her bölgede çalışan slikon sahtelerden edinip düşünülen avlakta avlanmak ve orada başarılı olan avcıların sahte ve takımlarını incelemek en ekonomik ve doğru seçimi verecektir.
    Bilin ki spin avı siz keşfetmediniz, avlağınızda gördüğünüz avcı sizin geçtiğiniz yollardan seneler önce geçmiş tecrübe edinmiş olabilir. Onun için saygı gösterin, önemseyin, öğrenmeye çalışın. :)

Ancak almanız gereken en temel şey giyimdir.
    Spin avlarda soğuya, yağmura hatta deniz suyuna maruz kalacaksınız. En temel almanız gerekenler iyi bir içlik ve çorap olacaktır. Ayağınızı olabildiğince zeminin soğuğundan koruyun. Avlakta duyacağınız en büyük şikayet ayaklarım dondu veya ellerimi hissetmiyorum olacaktır. (Bazen argo şekilde; bilmem nerem dondu dense de, o samimiyetten söylenen mecazi bir deyimdir. Ciddiye almayın. :D)
    Spin avda elleri korumanın en iyi yolu tek sahteyle çalışmaktır. Ellere uygun bir eldiven giyip sahte iğnelerine pek temas etmeden çalışmaktır. Eldiven su geçirmemeli ve esnek olmalı. Herkes kendi av şartlarına göre eldivenini bizzat deneyerek bulmalıdır. Ayaklara çok özen gösterilmelidir. İlk üşüyecek soğuğu hissedecek uzuvlardan biri ayaklardır. Ayaklar ciddi şekilde korunmalıdır.

Avınızı ve dikkatinizi etkileyecek bir diğer uzuv da yüzünüzdür, özellikle kulaklarınız. :)
    Yüzü tamamen örten termal kar maskesi gayet iyi iş görmektedir. İsteyen üzerine yün kar maskesiyle destek verebilir.

Spin avların olmazsa olmazlarından göğüs veya kasık çizmesidir. Deneyerek hangisinde rahat ediyorsanız o türü almanız uygundur. Çeşitli fiyat aralıkları vardır, bütçenize en uygun olanını mutlaka almanız elzemdir. Er veya geç avlak türüne göre gerekecektir. Dikkat edilmesi gereken husus, ayak numarasının giydiğiniz numaradan 1 numara büyük olması. Mesela 42 numara giyiyorsanız çizmenizi 42 değil de 43 numara almanız uygun olacaktır.

Yazıda teknik bir bilgi yoktur, kendi tecrübelerim sonucu aklıma gelenleri derledim.
    Spin ava yeni başlayacak veya başlamayı düşünenlerin yararlanmasını umarım.
    Yazının amacı; gereksiz masraflardan, hayal kırıklıklarından kısmen yeni başlayacak arkadaşları koruyabilmektir.
    Benim unuttuğum noktalar olabilir, konu zamanla, katılımlarla daha olgun ve faydalı bir konuma kavuşacaktır.
    Okuduğunuz için teşekkür ederim, rastgelsin. :)

Son düzenleme: 30 Ocak 2013
  2. vayacon

vayacon Gürel

Volkan eline yüreğine sağlık. Yeni başlayan arkadaşlara doğru bir pusula çizmişsin. Hepimizin başından geçen olayları rehber niteliğinde sergilemişsin.

İzninle şunu eklemek isterim: ilk etapta ip misina kullanımı şart değil, evet artıları var ama av esnasında dolaştığında çok sinir bozucu oluyor. Belki ben alışamamışımdır ama mono misinalar da gayet güzel iş görüyor ve maliyeti çok daha düşük.

Tebrik ederim.

3. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Teşekkür ederim Gürel. :)

Beğendiğine sevindim. Ben yandım başkaları yanmasın mantığıyla yazdım. :)
    Umarım birilerinin işine yarar. :)
    Misinalar konusundaki düşüncen için teşekkür ederim. :)

4. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    yeni başlayacaklara güzel bir yol haritası olmuş, ellerine sağlık Volkan.

5. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim Ceyhun, benim de amacım buydu. :)
    İnşaallah birilerine, bir ışık tutar. :)

6. kahya

kahya atıl şenkahya

Favori Kamış:
    major craft crostage 902 M cormoran 210 bull fighter, cormoran 210 red master
    Favori Makine:
    shimano exsence 3000,shimano exsence 4000hgm, penn battle 6000.
    En İyi Avı:
    5,300 kg levrek
    ben bu işin kitabını yazarım diyorsun yani volkan :)

7. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :laughing: :laughing: :laughing:

Yok be Atıl abi. :D İlahi, güldürdün öğlen öğlen sağolasın. :)

Benimki kendi isteğimle kazıklanmanın tecrübesi.

Tecrübeleri paylaşmak lazım ki yaşanmadan savuşturulabilsin. ;)
    Hiç görünmüyordun abi, özlettin kendini :)

8. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Çok güzel ve çok gerçekçi paylaşım olmuş. En başta bunları okusaydım vazgeçerdim:d

Eklemek istediklerim var;
    1. Doğru büyüklükte rapala klipsi,
    2. Çanta, kutu.
    3. Pense, makas
    4. Terazi ve metre:D
    5. Kepçe veya grip
    6. Termos
    7. Sabırlı ve hevesli bir dost:D

Hepsinin bir bedeli var ama en son maddeye sahip olmak paha biçilemez. Bütün bu masraf ve uğraşları yapıp da Sadece tek bir balık yakalayabilmek bile ömre bedel.

Tabii İçki, Sigara gibi zararlı alışkanlıklardansa Böyle bir hobinin olması çok çok değerlidir. Doğanın güzelliklerine sahip çıkmanın önemini kavramak, Canlılara ve doğal hayata saygı duymak gibi erdemli davranışları kazanmak da bu avcılığın sonuçlarıdır.:thumb:

Spine başlamak isteyen arkadaşlar; Balık yok ama siz yine de başlayın:thumb:

9. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim Sinan. :)
    Doğrusu böyle bir yazıyı bende başlamadan önce okusaydım alımlarımda daha temkinli ve daha titiz olurdum. :)
    Eklediklerin için teşekkür ederim. Ben ana malzemeleri yazdım zaten, ayrıntılar zaman içinde şartlar gereği, ihtiyaç duyulursa olacaktır zaten. :)

7. şık çok yerinde ve elzem. Tek olunca can sıkıcı olabiliyor av. :)
    Hele durgun geçerse. :)

Sigara içenler için balık avının iyi bir etkisini görmedim. Ben eskiden 3 günde bir paket içerdim mesela. Ava gidince 1 günde 1 paket. :rolleyes: (artık, sıkıntıdan mı stresten mi bilinmez.
    Yılbaşından beri bıraktım şükür :) İlk haftalar çok baş ağrısı yaptı zor oldu ama şimdilerde zorlamıyor. Arada aklıma geliyor ama fazla aklımda kalmıyor eskisi gibi.
    Bizim işyerinde de çok bırakan oldu sigarayı. Yeri gelmişken belki faydamız olur.
    177 sigarayı bırakma hattını aradılar.
    Randevu aldılar. (zaten sen almasan da veriyorlar randevuyu.)
    Doktorla 10 dakika görüşüp tiryakilik durumuna göre ilaç veriyorlarmış.

Bir arkadaşa ZYBAN, bir arkadaşa da CHAMPİX verdiler.

İki arkadaş ta 2 hafta kullandıktan sonra ilaçları bıraktılar sigarayı. Günde 2 paket için insanlar bunlar. :)
    Bu ilaçlar eczanelerde satılıyor. Birinin fiyatı 60 küsür, biri 140 küsür sanırım.
    Ben ilaçsız bıraktım. :)

Bırakmak isteyen, düşünen arkadaşlara duyurulur. :)

10. NIRVANA

NIRVANA Levent

Favori Kamış:
    Shimano Yasei Sea Bass
    Favori Makine:
    Shimano Aernos 2500FA
    En İyi Avı:
    41 Cm Uzunluğunda 625 gram ağırlığında Karakulak..
    Bilgilendirici bir yazı olmuş. Peki sahte çantanızda olmazsa olmaz dediğiniz sahteler var mıdır, varsa boyları ve isimleri nelerdir? Teşekkürler

11. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Bu yazı ne zaman yazıldı!!

Abi yine çok güzel olmuş:) Ellerine sağlık, kesene bereket:D

12. KANLIKAYA

KANLIKAYA Alper

Favori Kamış:
    D.A.M.
    Favori Makine:
    Okuma Safina SNa-25
    En İyi Avı:
    Yiyiciyim :)
    Kesinlikle katılıyorum. Ben normalde haftada 3-4 TANE sigara içerim. Ama ava gittiğimde avda 1 paket içiyorum idk idk idk

EK: Arkadaşlarımın unuttuğu önemli ve olmazsa olmaz şey; sağlam bi kafa lambasıdır. :)

13. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Düşüncelerin için teşekkür ederim. Sahte sorman :D:eek: :p bu konu içinde ilginç olmuş. :) Konuda da geçtiği gibi bizim bölgede kıyıdan çalışan bazı sahteler sizin bölgenizde çalışmayabilir. En iyisi ragluo tarzı veya kütkuyruk beyaz renk sahtelerle çalışmak bölgenizde. Çalışırken de diğer avcıları izlemek en doğru hareket tarzı olup sizi gereksiz sahtelerden ve gereksiz masraflardan kurtaracaktır. :)

Öğle arasında yazdım kardeşim. Can sıkıntısından, belki birilerine bi faydam dokunur. :D Beğendiğine sevindim.

Çok ava gitmemek senin için daha iyi sanırım Alper. :D:D:D
    Kafa lambası dikkatli kullanmak şartıyla gerekli tabiki. :)

14. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Daha önceleri öğle arasında yazsaydın ya abi, 1000 lira masraf yaptım, bileydim yapmazdım:laughing: :laughing:

15. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Hahahahaha :laughing: :laughing: :laughing:

Bende aşağı yukarı o kadar masraf yapıp, dişe dokunur bişey tutamayınca jeton düştü. :D:D:D Kusura bakma kardeşim. :D

16. NIRVANA

NIRVANA Levent

Favori Kamış:
    Shimano Yasei Sea Bass
    Favori Makine:
    Shimano Aernos 2500FA
    En İyi Avı:
    Yazınızda da belirttiğiniz gibi merada (azmak ağzı) çevre köy ve kasabada yaşayanlar 4-5 köstekli tüy takımı, takımı da uzağa fırlatmak için şamandıra kullanıyorlar. Ben de o şekilde takım yaptım ve de levrek kandırmayı başarabildim ama sizin de dediğiniz gibi spin avcılığa başlamada etken olan paşalardan değil. Çeşitli türde rapalalar denedim ama levrek kandıramadım hâlâ. Zaman olarak ise genelde öğleden sonra ile akşam ezanı arasında avlandım. Gecelemedim hiç. Bir de buradaki avcıları dinlediğim kadarıyla edindiğim intiba bozuk havada, dalgalı havalarda avlanmıyorlar. Denizin çarşaf gibi düz olması gerektiğini söylüyorlar.

17. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Yahu benim 1 kamış 1 makine okadar tuttu:laughing: :laughing:

Diğer kamışi makine ve yemleri saymadımki. Bankadan kredi çekeceğim:laughing: :laughing: :laughing:

18. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Azmak ağızlarının durumu farklı. :D Orada dediğiniz gibi çırpıntı ve bol dalga istenilen şey değildir. (Bizim buralarda öyle)

Azmak gibi yerlerde genelde benim gördüğüm akımın şiddetine, suyun ayın etkisiyle bir içeri bir dışarı yapmasına bakıyorlar. Birde ne kadar berrak ne kadar bulanık olduğuna.

Her avlağın durumu farklı olduğundan şu şartlar diyemem, desem de sizi yanıltmak olur.
    Buralarda azmaklarda su çok berraksa beğenmezler, çamur gibiyse onu da beğenmezler. Tam ikisinin ortası olacak. Akım tatlı sert olacak. Nasıl ifade edilir başka bilemedim. Ne sel gibi ne çok durgun. Sahte veya slikon akıma karşı yüzdürülüp aksiyon alması sağlanacak.

Buralarda dikkat edilen unsurlar genelde bunlar oluyor. Oralar farklı olabilir ama asıl gece çıkıyor levrek. Benim tecrübelerim iri levreklerin daha çok 24:00'ten sabaha kadar av verdikleri.

Yazdığınız tüğlere genelde palaz ve ispendekler rağbet ediyor. :(

19. ozkan_askan

ozkan_askan ÖZKAN AŞKAN

Favori Kamış:
    Alba star 3,90 - Alba Star İstanbul 1942 4,20 cm. D.A.M 2,70 cm. telespin, Alba Star Apache 2.40cm
    Favori Makine:
    Okuma Boxter 65 , Alba Star KK 55 , Lineaeffe rapid seal fd 40 , shimano hyperloop 25
    Volkan ellerine sağlık kardeşim. Beni düşünerek yazdığını düşünmeye başladım yazıyı okurken bir ara :). Bende senin yazında belirttiğin heveslilerdenim. O nedenle bana faydası çok oldu yazdıklarının .
    Çok teşekkürler tekrar

20. NIRVANA

NIRVANA Levent

Favori Kamış:
    Shimano Yasei Sea Bass
    Favori Makine:
    Shimano Aernos 2500FA
    En İyi Avı:
    Tam dediğiniz gibi bulanık suyu da berrak suyu da sevmiyorlar:) Ben bir defa levrek bolluğuna şahit oldum. Merada öğle saatlerinde üç kişiydik. Yanımdakiler atıp atıp çekiyor ama ben aboşuna çabalıyordum. Yer değiştirdim bu sefer ben yakalamaya başladım diğerleri seyretmeye başladı. Bir saat kadar sonra daracık alanda 20-25 balıkçı peyda oldu. Balık yapmaya başlayınca hemen haberleşiyorlar:) Benim tüy takımının en ucundaki silikonda 5gr ağırlığında jig head vardı. Atması kolay oluyor dolaşma işi hiç olmuyor:) Önce beğenmediler iş yapmaz dediler ama peşisıra jigli silikona levrekler gelmeye başlayınca zokalı silikon getirmediklerine pişman oldular. Silikonlara taktığımız zokayı 15-20 gr çıkartsak azmak ağzında (derinlik 7-10mt) nasıl bir verim alabiliriz acaba. Bilginiz var mı.