Spin avcılık için ip misinamı yoksa naylon mu?

Konu, 'Misinalar' kısmında Sirvalek tarafından paylaşıldı.

1. murat kayadelen

murat kayadelen Murat Kayadelen

Ben başıma gelen olayın denediğim kalitesi düşük ip misinadan kaynaklandığını düşünüyorum. Kullandığım makina 30 kafalı ve misinayı satıcı firamada sardırdım. At-çek işinde yeni sayılırım, birçok deneme yaptım tabiki ama henüz güzel diyebileceğim bir avım yok. O yüzden bir süre daha deneyim edinip, en azından tamam artık oldum ben dedikten sonra ip misina kullanmayı düşünüyorum, bu tamamen kişisel bir tercih.
    Benim uyarım sakın ip misina kullanmayın değildi, emrenin linkini verdiği misinayı denedim ve kalitesinden dolayı çok sorun yaratacak bir misina olduğu deneyimimi paylaştım. O misina ile ilgili başıma gelenleri tedarikçi firma ile de paylaştım ve sağolsunlar hiç tereddüt etmeden makinama yeni ve kaliteli bir misina sardılar.

2. Kırıkolta

Kırıkolta Murat

Favori Kamış:
    Okuma Salina
    Favori Makine:
    Shimano exage 3000
    En İyi Avı:
    Turna 52cm
    İp misinada kopma benimde başıma geldi. Gitti sahtem gittiiiii. :( ben bu sorunun düğümden kaynaklandığını düşünüyorum. Kopan ip Mustand ın 0.18 lik 10 kg çekeri olan ve ucuza almadığım bir misinaydı. ! ? Ama durumu hala çözebilmiş değilim.

3. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    İp misinalarda sahteyi veya fırdöndüyü bağlarken üstatlar palomar düğümünü tavsiye eder. Bunu da yanlış hatırlamıyorsam yaptığımız kementi oluşturulan halkanın içinden 1 veya 2 değil 3 kez geçirerek yapmak icab ediyor. Bu sayede düğümün tutması da sağlamlığı da artıyor, düğüm çözülmesi ve kayma yaşanmıyor. Sorun burada olabilir.

Kullanılan misina çapı da çok önemli. Ayrıca şöyle de bir yöntem var, yedek kafalı makina kullanıp, rüzgarın karşıdan veya misinayı dolaştıracak şekilde estiği anlarda (veya bu misina dolaşır dediğiniz herhangi bir anda) mono misina bağlı kafayı takarak avcılığa devam etmek.

İp misinalar aynı çeker değerinde çok daha ince olabildikleri için özellikle spin avcılığında hafif yemleri daha uzağa gönderebilmek için rakipsizdirler, her güzelin kusuru vardır tabi ama hiç bir şartta ipi dolaştırmadan avlanabilen avcılar da var, biraz deneme yanılma ve biraz da açıkcası "kese" gerekiyor ipte uzman olmak için. Müspet sonuç alan da bir daha mono misina görmek istemiyor :p .

4. Kırıkolta

Kırıkolta Murat

Favori Kamış:
    Okuma Salina
    Favori Makine:
    Shimano exage 3000
    En İyi Avı:
    Turna 52cm
    Anladım yanlız ipi sahteye değil de önce klipse takıyorum ardından klipsi sahteye takıyorum.Ama bu dediğinizi değiştirmez tabiki.Netleşmesi için soruyorum ; bildiğimiz klasik fırdöndü düğümü vardır. yani halkanın içerisinden 3 kez dolandırıp misinaya sarıp ardından o üç halkanın içinden geçireceğiz değil mi? Ben onu 2 kez yapıyordum o zaman 3 kere dolayalım. Teşekkürler... :)

5. murat kayadelen

Dün akşamki denememde 2 sahte daha patlattım :)... Makinamda su anda 0.20 normal bir misina sarılı ama onu da havada düğüm yapıp patlatmayı başarabiliyorum..:) bugün malzemecime uğrayıp nispeten uygun fiyatli sahteler edindim, keza artık her sahte yitirisimde icim acımaya başladı ..

6. rapalaci

rapalaci Emre

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter, Okuma Cromo Jigging, Lineaeffe Extreme 180/440
    En İyi Avı:
    1kg Kefal
    Murat atış sırasında ne yapıyorsun ayrıntılı anlatır mısın?

7. ismail34

ismail34 İsmail Köksal

Sevgili dostlarım,bir ata sözünü hatırlatmak istiyorum.
    Her yiğidin bir yoğurt yeyişi vardır.
    Ben de senelerdir spinde ip misina kullanıyorum.Son iki senedir de 0.18 Berkley Wiplash pro kullanıyorum.Ne kadar memnun olduğumu anlatamam.Yaklaşık 8 kilo çekeri var.Marmarada 8 kilo yük verecek bir balık olmadığından gönül rahatlığı ile kullanıyorum.Rapala,kaşık,silikonlu sahte,çapari hatta bazı yemli takımlarda bile aynı oltamı kullanıyorum.Tek olta ile bütün sorunlardan uzak avcılık yaşıyorum.Malum birazda kocadığımızdan herhalde mümkün olduğunca hafif yormayan takımlar kullanıyorum.Ayıptır söylemesi 16 kamış ve makinam var ama 3 m.lik kaptan kamış ve shimano Tvinpower CI4 SRA 40 'lık kafa makina ve 0.18 ip misina ile kıyıdan balık avcılığına doyamıyorum.

Avcılık birazda görerek tecrübe ederek netlik kazandığından bizim avlaklarımızda ip misina kullananlar % 50 ye ulaştı.

Son düzenleme: 7 Eylül 2010
  8. murat kayadelen

Dün akşam tektar sahile indim ve 2 saat kadar deneme yaptım. Atışı normal bir şekilde yapıyorum bazen heleki rüzgar arkamdaysa 40-50 mt. leri bulan atışlarım oluyor. Sahtem suya düşer düşmez makinayı kapatıp kamışı havada mümkün olduğunca gerdirip önce boşluğunu alıyorum, sonrada aksiyonumu vererek sarıyorum. İşin bu kısmında sorun yoktur gibi geliyor bana.
    Yanlız şu varki dün akşam misinam hiç patlamamasına rağmen 4-5 defa düğüm oldu. Misinanın döndüğünü farkettim, hemde öyle böyle değil hani telefon ahizelerinin kordonları döner de karışır ya o misal ama yüzlerce tur dönmüş. Bu dönme normalmidir?, makinamdaki bir sorundan mı kaynaklanmakta?.. Sanırım asıl sorun bu..

9. LapinCash

LapinCash

O zaman ben büyüeden örgüye geçmeyeyim :D

10. rapalaci

rapalaci Emre

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    1kg Kefal
    Atışınla ilgili sorun yok gibi ve sanırım bu sorunlara yol açmayacak bir örgü misina kullanmalısın. Ben 0.18mm Spiderwire Invisibraid kullanıyorum. Şiddetle tavsiye ederim. Ya da mono kullanmak istersen, henüz kullanmadığım ama sitede bir çok arkadaşımın tavsiye ettiği Trabucco TForce Spinning Pike...

Kullandığın örgü misinanın markası ve kalınlığı nedir?

11. murat kayadelen

Örgü misina kullanmıyorum, kullandığım misina ; Trabucco T-Force Spinning Pech 0.20 , bu misinayı da sitedeki arkadaşların tavsiyesi ile sardırdım. Sorumu tekrarlayayım , misinanın bu kadar dönmesi sizce normalmidir?, yada makinada bir sorun olabilirmi?..

Son düzenleme: 7 Eylül 2010
  12. devrim balbay

devrim balbay devrim

Favori Kamış:
    daiko raven
    Favori Makine:
    stella 4000 fe
    power pro 15 lb , ucuna 0.7 mt 0.35 lik yozuri mirage florocarbon leader ve rapala klipsi kullanıyorum.
    .kamış olarak 2.7 mt ve 3.2 mt spin kamışlarım var..
    atış mesafem kullandığım kandırıcıya göre 70 mt kadar çıkıyor.. ip misina ,ile dikkatli ve bilinçli kullanımda hiç bir problem yaşamıyorum.
    ama şu konuyu belirtiyim acemiyseniz kesinlikle kullanmayın.problem yaşarsınız ..
    düzgün sarımı olan bir makinanız,kullanıcağınız sahte agırlıgına göre uygun kamış atarınız, iyi bir atış tekniğiniz varsa hiç bir problerm yaşamazsınız..

13. rapalaci

rapalaci Emre

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    1kg Kefal
    Burada bir anormallik var. Ya misina da ya da makinede. Kullandığınız makine nedir? Sararken dikkatlice bakın sarımı düzügün yapıyor mu diye.

Trabucco T-Force Spinning Perch monofilamenttir???

14. rapalaci

rapalaci Emre

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    1kg Kefal
    Örgü ve FC leader ve rapala klipsi, toplamda 4 düğüm. Bu şekilde balık avladınız mı? Büyüklüğü ne kadardı?

15. koate

koate Baybora TUĞRUL

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 240
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500FB, Okuma Octana OT-30
    En İyi Avı:
    gümüş balığı, 4 cm
    Walla ben hep naylon kullanırdım, heves ettim örgü aldım 0,24 lük, gayet memnunum. henüz karışmadı atarken. farkı derseniz, normal misina makinenin şeklini alıyor bir süre sonra, atarken yay şeklini alıyor, sürekli kamışın yüzüklerine temas ediyor, atışın mesafesini etkiliyor. örgü misinada böyle bir sıkıntı yok. düğümleri yaparken çoğu zaman düğüm dibinde naylon misina esneme yapıp şekil bozukluğuna uğruyordu, örgüde öyle bir sorun da olmuyor.

16. koate

koate Baybora TUĞRUL

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 240
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500FB, Okuma Octana OT-30
    En İyi Avı:
    gümüş balığı, 4 cm
    kardeş nasıl bi hırsla savuruyorsun o kamışı yav :))

17. murat kayadelen

Hırs ile yada güç ile alakalı değil , atarken düğüm yaptıgı anda düğümün ucundan kırıyor misinayi..

18. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    canlı bırakma yaptım, hala bekliyorum.
    kesinlikle başarılı bir düğüm örgüde

Muratım al bundan kurtul dertlerinden :D

buda palomar kesinlikle örgü misinada gerekli

19. ismail34

ismail34 İsmail Köksal

Sn.Murat kardeşim,canım kardeşim, bari sen yapma iyice acemi yaptın kendini.İp misina kullan.Kaşık veya sahteyi atınca sarmaya başladığında ip misinada boşluk olmayacak.Diama tatlı bir gerginlik olacak.Eğer boşluk olursa makina sararken şaşırır.Ama ip misina biraz olsun dolu yani çok hafif bir gerginliği ister.İlk karşılaştığımızda haddim olmayarak tatbiki olarak göstereyim sana.Çok basit.Ne kadar çok basit desem de gaflete düştüğün an olabiliyor.İşte o zaman ip misina karışır.Dikkat illede dikkat.

20. devrim balbay

devrim balbay devrim

Favori Kamış:
    daiko raven
    Favori Makine:
    stella 4000 fe
    bende ip misina kullanıyorum,misinala kullanmayı bıraktım(power pro15 lb )
    hiç bir sorun yaşamadım.70 mt kadar atabiliyorum kandırıcıları..misinadan daha iyi bence,tabi kullanmasını bilen için..bazı özel durumlar söz konusu bunları gerçekleştirdikten sonra problem olmuyor..
    mesela;
    - ip kullanmak için belli bir süre misina ile spin avcılığı yapmış olmak
    - atış tekniklerini iyi kavramış olmak
    - ekipmanın uyumlu olması (kamış makina-sahte)
    - iyi sarım sistemi olan bir makina ve kaliteli amaca uygun marka ip kullanmak
    - leader misina (floro carbon)
    - kaliteli bir rapala klipsi
    - iyi bir düğü tekniği (iple leaderi birleştirmek ve leader'e klipsi bağlamak için)
    bunları uygularım derseniz ip kullanın memnun kalırsınız.. ama bu şartları uygulamıyacaksanız hiç denemeyin paranıza yazık derim..