Spin mi Surf mü?

Konu, 'Takım Çantası' kısmında NIRVANA tarafından paylaşıldı.

1. NIRVANA

NIRVANA Levent

Favori Kamış:
    Shimano Yasei Sea Bass
    Favori Makine:
    Shimano Aernos 2500FA
    En İyi Avı:
    41 Cm Uzunluğunda 625 gram ağırlığında Karakulak..
    Balıkcılıga yenı baslayan bırısı olarak acaba sin mi yoksa surf daaha keyiflidir.hangısıdır bol balıklar tutulabılır..

2. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Yeni başladı isen keyidden önce kolaylıkla kullanabileceğin bir kamış tercih etmen gerekir.Surf kamış kıyı avlarında kullanılır.Spin ise genelde sahtelerle at çek avında kullanılır.Bana sorarsan ikisinin ortası uygun fiyatlı bir şey alırsan bir müddet tecrübelenene kadar idare edersin.

3.00mt civarı 50-100 gr atarlı bir kamış işini görecektir.

3. 29519

29519

Aslında ikisi ile de bol balık tutulabilir ama temelde iki tane farklı disiplindir ve keyfi farklıdır. Spin ile avcılık da nispeten kısa mesafelere sürekli at çek yapılarak hedef balık avlanmaya çalışılırken surf ile avcılıkda uzak mesafelere atış yapılır sonra kamış bir şekilde kıyıya sabitlenr ve balığın vurması beklenir. İki sistem ile de trofe avlar tutulabilir. Spin biraz daha hiperaktif arkadaşlara uygundur durmadan atçek yapılır meditasyon gibidir çok keyiflidir. Surf ise olta atılır ve arkadaşlar ile muhabbet edilirken balığın vurması beklenir kısaca bazen can sıkıcı olabilir saatlerce bekle bekle. :D Bide İstanbul boğaznda surf kamış ve ağır kurşunlar ile at çek yapılırki bu bambaşka bir disiplin ve ap ayrı bir konudur. :)

4. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

Bol balıklarmı:D:D:D çok güldüm. Nerede kalmış bol balıklaracaba:(

Sen en iyisi teleskobik kamış al hiç değilse canın sıkıldımı teleskop gibi kullanıp gökyüzünü seyredersin:D:D:D

5. KULL64

KULL64 Emrah

Favori Kamış:
    Guan2000gr
    Favori Makine:
    Ticagt4000
    En İyi Avı:
    ...
    Her ikisininde yeri ayridir diye dusunuyorum.

6. c'mon

c'mon taylan sameti

güzel bir kasnak takımla başla bence,

7. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

levent abi selamlar serkan abiyle taylan abinin dedikleri oldukca gerçekli ve benimde söyleyeceklerim onlardan pek farklı değil eğer bu hobiye yeni başlıyor ve heves duyuyorsan bence makina ve kamıştan ziyade bir adaet kasnak üzerinde 50mt kadar misina olan bir takı ile kıyıdan isparoz karagöz kupa levrek, kefal gibi dipve su üsütü yapabilen balıklarını tutuktan sonra basamak atlamak bu işin en zevkli noktası parmakta balığın vuruşunu hissetmek ve tasmalamak elle çekmek size ustalık kazandıracaktır. Daha sonra isterseniz kamış ve makina alıp bahsettiğiniz iki farklı disiplinden birini seçip yapablir baktınız beyenmediniz yada diğerinide yapayım dediniz bir takım daha alıp yeni şeylerde öğrenmiş olursunuz. sakın kasnapı küçümsemeyin tek dez avantajı kamışlı takımlara hazaran daha kısa mesafelere atış yaparsınız ama balık uzak değil bunu unutmayın. Zaten balığın nerede olduğunu bilsek herkez oraya atar. oyüzden olmayan balıklar için fazla yatırım yapıp fazlaca vakit kaybedersiniz süreklide eksiklik ve yanlış bilgiler alırsınız.

8. NIRVANA

NIRVANA Levent

Favori Kamış:
    Shimano Yasei Sea Bass
    Favori Makine:
    Shimano Aernos 2500FA
    En İyi Avı:
    ...

Yardımlarınız için teşekkürler..Keşke bu sitenin varlığından iki ay önce haberdar olsaydım. İki ay zarfında iki kamış aldım birinci kamışım 3.00 m boyunda bir kamıştı; kullandıkça hassas olmadıgını anladım. pek ısınamadım kamışıma, shimano hyperloop 2.70 kamış aldım; onun da hatamdan dolayı ucunu kırdım. Uç kısmı 10 cm kadar kısaldı; hassaslığı biraz azaldı. Şimdi ise burdaki yorumlardan yola çıkarak bir okuma salina spin 2.40 kamış almayı düşünüyorum, makine olarakta abimin hediyesi regal 2500 var. Nasıl bir kombinasyon olur sizce.Kamış için çok güzl yorumlar var. Sahte yemler içinde forumda dolaştım; birkaç tane yem kafamda şekillendi. Keşke bu balıkçılıkla daha önce tanışmış olsaydım. Hani soförlükte geç başlayanlar erken başlayanlar kadar başarılı olamaz ya bunnda da öylemidir acaba...:)) Yaş yolun yarısına yaklaştı.

9. Togay

Togay H.Togay YILMAZ

hazır almamışsın bence hiç bulaşma...
    bende 10 a yakın kamış ve 15 in üzerinde makina var... ne mi yapıyorum, televizyonun arkasındaki boşlukta onlar bana bakıyor ben onlara bakıyorum... neden mi ? çünkü bu aletleri kullanarak avlanacak mahlukattan kalmadı dense yalan olmaz...

bence hiç bulaşma, fotoğrafçılık, resim yada pul koleksiyonu yapmanı öneririm:)

10. dqn

dqn doğan

Favori Kamış:
    olta
    :D :D :D
    töbe töbe...

11. özcan bolat

özcan bolat özcan

Favori Kamış:
    LINEAEFFE 4.50 mt sörf kamış
    Favori Makine:
    okuma salina 2
    of of bu nasıl sevdaki böyle sanki toğaya katılır gibiyim bukadar meşakkatli zevk az olur yinede iyidir iyi

12. Attila59

Attila59 Atilla Akgun

Balık tutmaya yeni başlayan birisi olarak ikisinide size önermiyorum ilk başta balık tutanları izleyin sonra kendinize en ucuzundan bir el oltası alın yem takmayı öğrenin o heyecanı, Stresi yaşayın Sonra balık takımı nasıl hazırlanır nerede nasıl hangi tür balıklar tutulur bunları araştırın malzeme bilginizde artar bu arada Nerede balık tutacağınız çok önemli ona göre kamış seçiminizi sonra yaparsınız.

İlk baş teleskopik kamış deneyebilirsiniz fazla ağır olmasın ama makina ile birlikte yorucu olabilir sizin için. Atış sistemini iyice öğrendikten sonra bide spin kamış alırsınız (formuda takip edersiniz) Mevsimine göre de takımları hazırladınız mı geriye burda Av raporu yazmak kalır hadi bakalım Rastgele :)

13. 35fish

35fish ibrahim

Favori Kamış:
    Shimano aerocast 2.70 15-40 gr,shakespeare 2,10 10-25 gr-shakespeare2,70 ugly stick,1,98 cm
    Favori Makine:
    tica spin 3500,shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek 4,9 kg
    Ali Kemal kardeşim,bu gece okuduğum konuların pekçoğunda yorum mesajlarınızı gördüm.Gördüm diyorum,çünkü okumak mümkün değil.Okunsa bile anlaşılması hiç mümkün değil.Rica etsem,konulara cevap yazacaksanız,yazıp da okunmasını istiyorsanız,paragraf,noktalama işaretleri,cümle başında büyük harf kullanmak gibi ayrıntılara biraz dikkat etmenizdir.Bu haldeki mesajlarınızı okumaya çalışmak,insana rahatsızlık veriyor.Kusura bakmayın.

Selamlar,

Selamlar

Son düzenleme: 4 Ocak 2011
  14. spinnci

spinnci murat

Favori Kamış:
    DAİVA
    Favori Makine:
    D:A:M
    En İyi Avı:
    21 kilo akya,vallahi nasıl yakaladım bende anlamadım.
    katılıyorum..surf ve spinn ap ayrı olta balıkcılığı türüdür.

15. spinnci

spinnci murat

Favori Kamış:
    DAİVA
    Favori Makine:
    D:A:M
    En İyi Avı:
    21 kilo akya,vallahi nasıl yakaladım bende anlamadım.
    levent kardeşim,olta balıkcılığı hangi amacla yapacağına bağlı,,eğer balık yakalayıp yicem dersen ucuz kamışlar ve makinalar işini fazlasıyla görür,spinn malzemeleri pahalı ve aslında biraz daha olta balıkcılığını ilerletmis kişilerin spor olarak yapması gereken tür olta balıkcılığıdır,surf desen oda başlamak için uygun,ancak av sahasını iyi bilmen gerek,burnun dibinde balık var ise surf oltasına gerek yok..bilmem anlata bildimmi..fly desek o ne diyeceksin..jigging desek hiç duymadım dicen..sen en iyisi bu forumda baya gezin,oku millet neler yapıyo..sonra karar ver..BENCE spinnci ol,tuttuğun balığın resmini çek geri suya iade et ve olta balıkcılığını spor olarak benimse..
    saygılar.

16. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

İbrahim ağbey, kusura bakmayazılarım genelde aceleye geliyor. Uyarın için teşekkür ederim. Düzeltip ekliyorum.

Levent ağbey selam, Serkan ağabey ile Taylan ağabeyin dedikleri oldukca gerçekci. Benim de söyleyeceklerim onlardan pek farklı değil. Eğer bu hobiye yeni başlıyor ve heves duyuyorsan. Bence makina ve kamıştan ziyade bir adet kasnak, üzerin de 50mt kadar misina olan bir takım ile kıyıdan, isparoz ,karagöz kupa, levrek, kefal gibi dip ve su üsütü yapabilen balıkları tutabilirsin. Sonra basamak atlamak bu işin en zevkli noktası. Parmakta balığın vuruşunu hissetmek, tasmalamak el ile çekmek size ustalık kazandıracaktır. Daha sonra isterseniz kamış ve makina alıp bahsettiğiniz iki farklı disiplinden birini seçip av yapabilirsiniz. Baktınız beyenmediniz yada diğerinide yapayım dediniz bir takım daha alıp yeni şeylerde öğrenmiş olursunuz. Sakın kasnağı küçümsemeyin tek dezavantajı kamışlı takımlara nazaran daha kısa mesafelere atış yaparsınız. Ama balık uzakta değil bunu unutmayın. Zaten balığın nerede olduğunu bilsek herkez oraya atar. O yüzden olmayan balıklar için birden fazla yatırım yapıp fazlaca vakit kaybedersiniz. Süreklide eksiklik ve yanlış bilgiler alırsınız. Bu da sizi bu hobiden soğutur.

17. NIRVANA

NIRVANA Levent

Favori Kamış:
    Shimano Yasei Sea Bass
    Favori Makine:
    Shimano Aernos 2500FA
    En İyi Avı:
    Teşekkür ediyorum Murat abi. Öndörülerinizi dikkate alacağım...

18. NIRVANA

NIRVANA Levent

Favori Kamış:
    Shimano Yasei Sea Bass
    Favori Makine:
    Shimano Aernos 2500FA
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim Ali Kemal...

19. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    hedeflenen balığa ve avlağa göre seçilmesi gereken malzemeler. Yeni başlayan için her ikisi de zor.

20. sadrimurat

sadrimurat murat

Favori Kamış:
    spro 2.10 ,çin malı 3,50 surf
    Favori Makine:
    ryobi kobe 4500, ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    4 kg sazan
    bence balıkta şans takımdan daha önemli sansın varsa 3 liralık sinek oltayla bile dünyaları tutarsın sansın yoksa da mılyarlık takımın olsa nafile...