Sudaki zıpkıncıyı taşlamak

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında fatih2607 tarafından paylaşıldı.

1. fatih2607

fatih2607 Fatih ÖZTÜRK

Favori Kamış:
    Silverstar Elegance 360
    Favori Makine:
    CORMORAN BIG BEN 7Pi 5000
    En İyi Avı:
    Sargoz 1050 gr. Eşkina 1350 gr.
    Bir zıpkıncı ve olta balıkçısı olarak dün karşılaştığım durumu sizlerle paylaşmak istedim. Daha önceleri olta ile avlanan amatör balıkçıların zıpkıncıları taşladığını duymuştum ama bir gün bunu bende yapmayı düşüneceğim aklıma hiç gelmezdi. Birçok defa dalış yaptığım yerlerde olta ile avlananları gördüğümde kesinlikle yaklaşıp rahatsız etmedim. Empati yaparak olta balıkçısı olarak bu durumdan kendiminde rahatsız olacağımı düşünmüşümdür. Dün arkadaşlarla mırmır çıkmış mı diye yoklamak için değirmendere ulaşlı arasında mırmır denemeleri yaparken suda üç zıpkıncı gördüm. Zıpkıncıların acemi oldukları satıha çıktıklarında suyu püskürtüekwn çıkardıkları sesten çok belli oluyordu. Bunlar bir süre sonra önümüzden geçmeye başladılar, herhalde suya girdiklerileri yere dönüyorlar diye düşündüm ama baktım ki bizim oltaları attığımız yere agaşon yapmaya başladılar, ya sabır çekmeye başladım, neyse bunlar önümüzde geçip gittiler ama bir süre sonra yine aynı şekilde önümüzden geçtiler, işte benim o an hakikaten bunları taşlayıp taciz etmek istedim. Şeytan dürtüyor ya neyse uymadık tabi şeytana ama fena moralim bozuldu. Bunlardan bir tanesi de oltaya takılınca iyice tuz biber oldu. dedim yılın trofesini tuttuk :D Zaten balıkta yoktu, sanırım mırmır tutabilmek için kuvvetli bir lodosun sudaki yosunu kenara atması lazım.

2. Serdar UsLu

Serdar UsLu Serdar

Favori Kamış:
    Ryobi 295 40-125 g
    En İyi Avı:
    Grida 4 Kg
    Fatih dediğin gibi insanın düşünmesi lazım kendine yapılmasını istemediği şeyleri başkasına yapmamalı bazen çok abartıyor zıpkınla dalan acemi olanları yapıçak bişey yok sabır çekmekten başka :)

Bir ara bende zarganaya holta atıyorum bir tane zıpkıncı geldi ve holtaların arasında geziyor sesleniyoruz ama umursamamazlıktan geliyor gel sen benim takıma takıl bir baktım misina oynamaya başladı iğne koluna geçmiş başladım çekmeye bu sefer o bana seslendi ben duymamazlıktan geldim kıyıya kadar çektim tam oturmuş iğne yaa kardeş beni yakaladın diyor ne işin var aga burda senin deniz mi kurudu dedim misinayı kesti gitti ne yaptı bilmem ama hastanede zor çıkarttırır ona ders olsun bazen böyle yapmak lazım ama taşlamak çok yanlış ters yerine gelebiliri allah göstermesin.

Son düzenleme: 5 Ekim 2009
  3. postaci_61

postaci_61

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    rus kefali 9.35 kg
    pantolonlarınıçalıp saklasaydınız :D adamlar eve donsuz ğitmek zorunda kalsalardı yanlız bir not bırakacaktınız bu size ders olsun bir daha böyle terbiyesizlik yapmayın 2 ğün sonra ğelin eyşalarınızı bıraktığınız yerden alın
    not amatör bakıkcılar:D

4. themad2

themad2 Serdar

Gene bir taş atsan iyi olurdu be abi :D

5. LapinCash

LapinCash

Haha ilk defa duydum böyle birşeyi oltaylada güzel tutmuşsunuz :D:D Ben olsam taşlarım :D

6. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    canlı bırakma yaptım, hala bekliyorum.
    Eşkina avında gece saatlerinde bir kaç tane bende taşladım hatta bir tanesi yiyip dışarı çıktı bir güzelde dövdüm zıpkınını da alıp kayalıklara fırlattım, gece dalınmaz, sualtında eşkina oltalarının arasına fener tutulmaz,

Haaa iyi mi yaptım?? hayır, ama sen bir hafta boyunca hafta sonu gecelemek için hayal kur, sonunda hafta sonu gelsin 3-5 kişilik ekibi topla, bir ton masraf et, git balık avlamak için, herkez sıcacık yatağında mışıldarken sen içindeki amatör balıkçılık ruhunun sesinden vazgeçeme, gelsin gece 12:00 zıpkıncı elinde koca bir fenerle senin şamandıraların arasında dolaşsın, heyt de höyt de, ufak taş at oralı olmasın, adam deli olur kalkar kaldırım taşı atar, yetmez birde sudan çıkartıp döver :(

Atalar ne güzel demiş;

Nus ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanı hakkı kötektir. :D

7. gtatas

gtatas Gürcan Tataş

Favori Kamış:
    en ucuzu
    Favori Makine:
    en ucuzu
    En İyi Avı:
    Levrek 2.200 gr
    Valla biraz dürtmek lazım kanımca çünkü çok bencil oluyor zıpkıncılar(sözüm meclisten dışarı) olayın zevkini hırslarına kurban ediyorlar bu çok yanlış.Lütfen dürtün ama hırpalamayın.

8. kilicbey

kilicbey İsmail Kiliç

En İyi Avı:
    MIRMIr. 1.5 Kg LEVREK2 Kg Köpekbalığı 1 metre.
    Fatih bende hem oltayla avlanıyorum hemde zıpkınla dalıyorum ve maalesef senin anlattıklarını bende yaşıyorum, fakat aşşağıya tükür sakal yukarıya tükür bıyık, illa bir tarafımıza bu tükürük yapışacak yapışmasını istemiyorsak ya sabır çekip uyaracağız ama sert , darbe verecek şeylerden uzak kaçalım , bir anlık öfke ile yapılan birtakım hareketler sonunda kendimizin dahi içinden çıkamayacağı hatta birsürü baş ağrısı verebilecek olaylara gebedir.

Son düzenleme: 6 Ekim 2009
  9. serco

serco

Favori Kamış:
    zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 4kg,2.5 kg çupra
    bir zıpkıncı olarak eyer kıyıda oltacı varsa mutlaka olabilecek en sesiz ve dışardan geçmeye dikkat gösteriyorum...
    ama bizde en az oltacılar kadar dertliyiz bazı konularda...

örneğin ;
    başıma 10 larca kez geldi ..açıkta avlanırken , etrafı mutlaka izleriz tekne trafiğini görmek için yakınlarda hareket halinde takne varmı diye ,,eyer sorun yoksa ineriz...
    ama aşağıda balık beklerken uzaktaki teknenin motor sesi gittikçe yaklaşmaya başlar..sesin suda süper ötesi yayılmasıyla 1km ötedeki teknenin bile motor sesini duyabiliyoruz aşağıdayken...
    bu ses gittikçe yaklaşır ve şiddeti artar ve ozaman dalgıç aşağıda büyük bir panik içerisine girer çünkü su yüzeyine çıkacağı anda bir teknenin altında kalabilir biranda ...panikle aşağıdan yüzeye bakmaya çalışır teknenin nerden geldiğini anlamak için...ama nefeside bitmektedir ve son bir cesaret aslında büyük bir korkuyla su üstüne çıkar ve karşında bir kayık , içinde 3 adam ona bakmaktadır..ve şöle derler:
    -bilader balık varmı balık??
    ve ozamn zıpkınla o teknedeki ona hayatının korkusunu yaşatan en yakında oturan adamı vurmamak elde deyil malesef... ki çoğu zamn sormuyolar bile kafanızın dibine kadar gelip belinizde balık varmı diye bakıp gidiyolar...
    ve yine onlarca kez bi kaç cm önümden teknelerin sırtı oltası geçti eyer takılsaydım nasıl kurtulurdum bitarafım parçalanmadan bilmiyorum...tabi bu bahsettiğim adamlar orda olduğumu bile bile üstüme sürenler...yani ortada bir yanlışlık yok..
    yani anlıcağınkz bazı şeyler karşılıklı...

Son düzenleme: 10 Ekim 2009
  10. serco

serco

Favori Kamış:
    zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 4kg,2.5 kg çupra
    ha bu arada eyer gece suda zıpkıncı görürseniz fener ile..mutlaka ama mutlaka jandarmaya veya deniz polisine ihbar edin, jandarma gelmeye çok yakın olduğunda da kafasına sağlam bir taş atabilirsiniz caizdir , sünnettir :Dbu adamlar katildir , zıpkıncıların adını karalayan insanlardır...birde bunların tüplü versiyonları vardırki kafalarına kaldırım taşı atmak gerekir...
    eyer onları jandarmaya yakalatabilirseniz mutlaka bütün malzemelerine el koyulucak ve güzelde bir para cezası alıcaklardır...
    dediğim gibi mutlaka gececileri önce ihbar ediyoruz sonra taşlıyoruz bu herifler hakediyor bunu...

bi taraftan da eyer gündüz bir zıpkıncı oltanızın etrafında dolaşıyorsa , tepki vermeden önce uyarınız keza çok amatör bir arkadaş olabilir...ama deneyimli olup hala orda dolaşıyorsa size kalmış....;):)

Son düzenleme: 10 Ekim 2009
  11. oltacı1980

oltacı1980 evren gümüş

Favori Kamış:
    Shimano
    Favori Makine:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Levrek 850 gr Mercan 650 gr
    Ben bir gün gece avındayken taşladım.Hiçte pişman değilim adamlar zaten fenerle avlanıyorlardı.Zorla kovdum avlandığım bölgeden sahil güvenliğede haber verdim ama maalesef ne gelen oldu nede giden.

12. ubujavine23

ubujavine23 mehmet

En İyi Avı:
    220 kg geyik balığı 1150 kodiak balığı,617 kg domuz balığı
    herkes usuluna gore davranırsa bır problem olmaz zıpkıncı oltacıyı sevmez oltacı teknecıyı sevmez tenecı zıpkıncıyı sevmes bu bu sekılde gıderse ısler cıgırından cıkar 3-5 balık avlayacam dıye kımsenın kımseyı rahatsız etmesıne gerek yok.av ahlakına yakısır bı sekılde davransa bılınclı olsa ne oltacı ne zıplkıncı rahatsız olur saygı olmadıgı ıcın de tas atarsın olta kesersın ag atarsın eee bu bole devam mı edecek tabıkı hayır... adam gece zıpkınlamı dalmıs ara jandarmayı sahıl guvenlıgı gelsın gelmıosa mutlaka onu su dısındn takıb eden bı badısı vardır gıdeceksın ona tatlı dılle anlatacaksın yok anlamaıosa sahıl guvenlıgı aayacaksın en onemlısı sorumlu kısılerın goreclerını yerıne getırmesı ıcın ugrasılar vermek lazım eee buda zor nolcak ozaman zıpkıncı taslamaya oltacının oltasını kesmeye devammmm taakıı kanlar akana kadar(allah gostermesın) once ınsan olalım sınırle tasla sopayla cozulmez bunlar abı haksızmıyım kımsenın yapacak bıseyı yok bu boyle devam edecek maalesef saygı saygı saygı saygı

13. B4DRoGu3

B4DRoGu3 Onur

En İyi Avı:
    5 kilo turna
    Arkadaşlar Bu Tarz hareket yapanları kınıyorum ben hem zıpkın hemde olta balıkçısıyım.Ama benimde başıma gelen bi olayı anlatıyım. Ben meramda dalış yaparken adam geldi benim daldığım yere oltasını attı. Neyse tatsızlık olmasın diye yan tarafa geçtim bi tane ispendek aldım suyun üstünde dizgiye takarken. Adam geldi üzerime oltasını attı.2 kişilerdi. Napıyosun kardeşim dedim. Burada dalış yapmak yasak dedi.Yasaksa Şikayet et dedim. Yanında bi genç vardı 16-17 yaşlarında küfür etti.Cinlerim tepeme çıktı sudan çıktım ikisinde ağzını burnunu dağıttım.Karakolluk olduk.Emniyet müdürü ifademizi aldıktan sonra serbest bıraktı. Ama buna ne gerek vardı. Yasaksa şikayet edersin. Deniz babanın malı değil.Sen bir hafta balığa gitmeyi planlıyorsan adamda bir haftadır suya dalmayı planlıyor.İnsanlık çerçevesinde birbirimize saygı duyalım bu tarz hareketlerden kaçınalım arkadaşlar.
    Ben oltaların arasına dalan adamları savunmuyorum.Benim oltamın arasına dalsa bende uyarırım.baktım ikaz dinlemiyor o zaman iş ayrı.Ama sen adamın daldığı yere gelip adamı kovmaya kalkarsan bu hoş değil.
    Ha bide tekneciler var Suyun dibindeyim bi motor sesi panikle yukaru çıktım adam yanımdan geçiyor bağırıyor balık varmı diye? SÖvmemek elde değil...

14. ARCHERY

ARCHERY Hikmet

Favori Kamış:
    LINEAEFFE
    Favori Makine:
    Okuma
    ''Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,
    Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir" Ben demedim. Ziya Paşa demiş:) Hakkatten öyle insanlar var ki. Yani onları kötekde kurtarmaz. İster zıpkıncı olsun, ister oltacı olsun, isterse tekneci olsun. Hiç farketmiyor. Saygılı olmayı, kültürlü medeni bir toplum olmayı maalesef halen öğrenebilmiş değiliz.

15. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Onur bey aramıza hoş geldiniz, tanışma bölümümüze uğrayıp kendinizi tanıtan bir başlık açarsanız, diğer dostlarımız da hem sizi tanımış hem de hoş geldiniz deme imkanı bulur. Ayrıca profil bilgilerinizi tamamlamamlarsanız,(doğum tarihi, isim vs.) hitap konusunda bir sıkıntı yaşamamış oluruz.:)

16. Okan_uA

Okan_uA .

Ne kadar güzel söylemiş Hikmet abi sonuna kadar katılıyorum. ;)

17. naciarslan

naciarslan naci

En İyi Avı:
    5.5 kg aynalı sazan
    Şikayet Lütfen

Gece fenerle dalan görürseniz lütfen sahil güvenliği arayınız ihbarınızı yapınız olay yerine intikal süresine bakınız eger 1 2 saate gelmezler ise durumu e posta ile direkt bakanlıga bildiriniz gerek zıpkıncılar gerek ise olta balıkçıları ilerde avlamak istiyorsak içimizdeki bu kural tanımazları temizlemeliyiz buna dur demeliyiz aksi halde gelecekde oltalarımız ve zıpkınlarımız evde bir vitrinde onları seyrederken de ah çekip eski günleri yad etmek zorunda kalabiliriz

18. naciarslan

naciarslan naci

En İyi Avı:
    5.5 kg aynalı sazan
    Sanırım bundan sonra yapılabilinecek en güzel şey yine şikayet uyarı şamandıranız suda oldugu halde şamandıraya yaklaşan tekneleri yakınınızda sırtı çeken tekneleri de şikayet edip ihbar edip hatta haklarında suç duyurusunda da bulunup ve olayın peşini bırakmayarak mahkeme veyahut karakolda ceza aldıklarını görene dek işin peşini bırakmamanızı tavsiye ederim aksi halde bu ya sizin ya bizim illaha ki birimizin başına gelecekdir ölümle sonuçlanabilecek bir olaydır ve bu olayı adam öldürmeye teşebbüs ile yargılanmalıdır her türlü destegi vermeye de hazırım bu konuda da sizlere

19. naciarslan

naciarslan naci

En İyi Avı:
    5.5 kg aynalı sazan
    eğitim şart yapacak bişey ise yok ana babalarının terbiye edemediğini bizlerim terbiye etmesi cok ama cok zor her şeyden önce insan insana saygı duymalı tabiata doğaya saygı duymalı avına saygı duymalı avlagına saygı duymalı agız ve burun kırdıgınız arkadaşlar ise özellikle o dayagı istemiş kaşınmış ısrarla dayak yemek istemişler dayak saatleri gelmiş keşke dövmeden sövmeden bir yolu olsada uygulasak malesef eğgitim şart ancak sopalı egitim de şart oluyor bazen demekki

20. gokhanekiz

gokhanekiz Gökhan Ekiz

Favori Kamış:
    Discovery 4.20 surf KaMIŞ
    Favori Makine:
    oKUMA
    En İyi Avı:
    yAYIN :) ne bileyim o zamanlar tartımız yoktu, kamışımız dahi yoktu çubuktan yapardık oltayı :)
    Konu eski ama dövmekle az bile yapmışşsın murat abi. Gece zıpkınla av olmaz, hele hele oltacının eşkina merasında cok cok ayıp bir olay, bazen insanımız cok düşüncesiz olabilyor, ya sabırrrrrr