Suni Gölet yapabilirmiyiz?

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında proceee tarafından paylaşıldı.

1. proceee

proceee

Herkeze merhabalar, bir fikir üzerinde tartışma platformu açmak istiyorum herkez aklına gelen bilgisi dahilindeki bilgileri paylaşırsa sevinirim.

5 dönüm arazide suni bir gölet yapmak istiyorum.
    1-Bu göleti yapmak için ne tür yollar izlenebilir?
    2-Göletin tabanı nasıl olmalı?
    3-Gölette su sirkülasyonunu nasıl sağlayabiliriz?
    4-Gölette ne tür bitkiler bulunmalı, sazlık olmalımı?
    5-Gölette ne tür tatlısu balıkları bulunmalı?
    6-Gölet derinliği ne kadar olmalı?

Arkadaşlar aklıma gelen sorular şimdilik bu kadar, benim es geçtiğim noktaları tamamlarsanız sevinirim. Atıl durumdaki 5 dönüm araziyi bir yaşam alanına çevirme düşüncesinden yola çıktık,sizlerinde katılımlarıyla güzel bir proje olacağını düşünüyorum. Gelsin fikirler, Beyin fırtınasına başlayalım ...

2. mandirali

mandirali

Favori Kamış:
    ağ hariç bütün oltalar.
    En İyi Avı:
    2.3 kg turna
    bence göl en az 3 mt derinlikte olmalıdır.sazlıklar kesin olmalıdır.göletin tabanı bataklık olmamalı ve içinde büyük taşlar veya kayalar bulunmamalı.ama gölün akarsu veya dere kaynağı olması lazım.çünkü hergün su çekileceği veya buharlaşacağı için su miktarı hergün azalacaktır.ama göl aynen doğal göller gibi içe giddikçe derinleşmeli çünkü kenar 3 metre olursa düşen bir daha zor çıkar.balık salımında çok dikkat etmek lazım.örneğin bir gölün içine sudak sazan kızılkanat vb. salabilirsin ama bu balıkların üzerine yayın ve zurna salarsan dengeyi bozarsınız.

3. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    Makina:Cormoran Super Match Kamış:Balzer Powertrip
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Vallaha bu konuyla ilgili sana daha önceden gölet yapmış birini bulabilirim..Beypazarında As Balıkcılık tesisleri var orası bir gölet..Konuşmuşduk isleten kendisi yapmış..Sana özelden telefon numarasını yolluyorum.Ara bir konuş..En temiz bilgiyi yapandan alırsın diye düşünüyorum.....

4. proceee

proceee

hüseyincim akıntı vaye dere yatağı yok malesef,kuyu suyunu bir sirkülasyona sokmak gerekecek, bu ne derece sağlıklı olur devamlılığı nasıl olur araştırıcam

5. proceee

proceee

ibrahim sana katılıyorum daha önce bu işi yapmış birinden destek almak en akılcı yol, numarayı kaydettim arıcam, bu arada senin diğer fikrinide merak ettim, onuda paylaşırsan sevinirim ...

6. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Ümit yanlış bilgi vermek istemem bir dostumdan yardım alacağım.Eğer fikirlerimi onaylarsa sana buradan yada özelden yazarım...Arazin nerede...?

7. proceee

proceee

Anladım, arazi akyurt tarafında. Benimde üzerinde çalıştığım bir proje var bu göleti o projeye dahil edebilirim,senden haber beklicem

8. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Bir de bana sondaj kaç metreden çıkıyor onu söylersen...

9. Bozüyüklü

Bozüyüklü

Favori Kamış:
    4 metre karbon makaralı
    En İyi Avı:
    2 kg sazan,1 kg alabalık
    Bu gölet işi benimde kafamı kurcalıyor,büyük bir çukur açarsan suyu direk toprağın üzerine salarsan toprak suyu emecektir,benim fikrim toğrağın üzerine beton yada mıcır dediğimiz asfalt yapımında kullanılan küçük taşlar atmak.su bitkileri dikmek için betonun bazı yerlerini delebilirsin,gölete diğer yerlerde tuttuğun balıkları getirip salabilirsin,ne kadar güzel olur değilmi?yalnız aynalı atarsan israil sazanı atma,turnada sazanı yer onun için dengeli balık çeşitlerini atabilirsin,alabalığı pek tavsiye etmem zira alabalık bol oksijenli soğuk suları sevdiğinden yaşatamayabilirsin.bunlar benim fikrim ama sen genede bu işi uzmanından öğren bence..(ayrıca gölet yapacağın yeri beklemen lazım,çünkü balığın olduğunu öğrenen insanlar yağmalamaya gelebilirler dikkat..:) )

10. proceee

proceee

Sondajın kaç metreden çıktığı konusunda şuan için bir bilgim yok,çevreden tahmini bilgiler edinebilirim.kuyuyu açtıktan sonra motor yardıöıyla suyun devir daimi yapılöması gerekir gibi geliyo ne dersin?

11. proceee

proceee

Bakan balık dengesini kurmak gerçekten önemli, seçilecek balık türlerinin üzerinde titizlikle durmak lazım bencede.Göletin zemini, suyun sirkülasyonu ve bitki örtüsü konusunu en önemli konu başlıkları zaten :) ibrahimin bu konuda katkısı olcak sanırım,bende merakla bekliyorum ibrahimden gelcek haberleri.Yağmalama konusuna gelince o biraz zor :) ama tüm site mesuplarını gölette ağırlamak isterim burda gönül birliğimiz var sonuçta, balikavi.net'e beleş :)

12. Bozüyüklü

Bozüyüklü

Favori Kamış:
    4 metre karbon makaralı
    En İyi Avı:
    2 kg sazan,1 kg alabalık
    buradaki tüm balıkçı dostları toplarsak bırak göleti,büyük bir balık çiftliğini bile kurutabiliriz:D :D yinede yüreğine sağlık..:)

13. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Suyun kaç metreden çıktığı önemli..Sudaki hava problemini çözmekten daha zor olan toprağın doyumu...Çünkü okadar alanı su ile doldurmak için önce toprağın doyması lazım ki asıl zor olan da o bence...

14. proceee

proceee

Kuralım kardeş farketmez,birlikten kuvvet doğar,güç doğar.Hepimiz kendi halimizde debelenip duruyoruz, bir araya gelip proje üretip hem eğlenip hem kazansak fenamı olur,bende güzel projeler var ama özü sözü doğru gönül dostlarının bir araya gelmesi lazım yoksa kendini yorduna değmez haksızmıyım?

15. proceee

proceee

bunu hiç düşünmemiştim ibrahiim sen çok yaşa, o zaman ilk önce toprak etüdünün yapılması lazım. Toprak etüdü yapılacak suyun doyum oranı belirlenecek, suyun sondaj mesafesi tespit edilecek. Toprak etüdü için profesyönel destek almak lazım,yapılacaklar listesine geçtim

16. Bozüyüklü

Bozüyüklü

Favori Kamış:
    4 metre karbon makaralı
    En İyi Avı:
    2 kg sazan,1 kg alabalık
    beni yanlış anlamışsın,balık çiftliği kuralım demedim ,hepimiz biraraya gelirsek büyük bir balık çiftliğini bile yok edebiliriz yani kurutabiliriz dedim,ama senin dediğinde olur kuralım bir çiftlik,atalım balıkları at çek-at çek beklemek yok balık garanti..:D :D :D

17. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    merhaba umit abi fikrin cok hosuma gitti oncelikle...
    bende sana fikirlerimi sunayim isine yararsa

1- 5 donum bir arazi icin yapilacak olan yapay golet icin su devir dayimi cok sart degildir...baliklar yinede yasayabilir..sazan gurubu ve diger gol baliklari alabalik haric...
    2-eger suyum cam gibi temiz olsun ve alabalik da salacam diyorsan...hazirlanacak goletin genelde nerden en cok ruzgar aldigini saptlamak gerekir once ve ardindan yakinda temiz akan bir dere veyahut kullanmayi dusundugunuz sondaj suyundan bir dere olusturabilirsiniz..bu dere den su girisi olan kismi arkaya ve en rahat gider konulabilecek yerede su cikisini ayarlamak gerekir ki ruzgar yardimiyla olusan dakinti su devir dayimini arttirsin..
    3-golet icin kullanilacak suyun PH,AMONYAK,NITRAT gibi testlerin yapilmasinda fayda var cunku bazi sular cok asitik veya sert olabilir bu gibi durumlarda baligin yasamasi zor olu ve adapte olsa bile ureme dusuklugu veya gecligi meydana gelir...
    4-bitki olarak saz,nilufer, veya benzeri su bitkileri konulabilir ama macar yosunu veya cobomba diye tabir ettigimiz bitkinin konmasini tavsiye etmem cok asiri cogalir ve bas edemezsiniz....bitkilendirme kisim kisim yapilmalidir 100-200 metre aralikli yoksa olta atacak veya golu seyredecek yer bulamiyabilirsiniz...
    5-derinlik bir havuz gibi olabilir 1 metreden baslayip her 10 metrede bir metre daha arttirilip 15-20 metre kadar cikarilabilir..dip kisim kaya ve caliklardan olusursa gol cok basit bulanmaz ama kayalik ve kumluk karisimli olursa daha iyi olur ve kiyilarda cakil bu sekilde kumun filtre edici ozelligi ve kayalarda golu bulandirma olayini engeller...
    6-gole salinacak balik miktari 5veya10 bir avci balik uygulanabilir sudak turna veyahut gol levregi veya yilan baligi.....ilk etepta yapilacak olan bu uygulamada golun balik orani dengede tutulabilir...

saygilarimla.....

18. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Benim bildiğim kadarıyla Akyurt'da araziler kıymetli iyi düşündün mü..Yoksa bu arazi gözden çıkarılacak bir arazimi..Sen yasal yönünü verdiğim telefondan bir sor..Toprak etüdünü halletmene yardım aderim...

19. proceee

proceee

hakancım sanırım ben yanlış anladım :) at çek at çek beklemedende tadı çıkmazki :)

20. proceee

proceee

Mustafacım değerli fikirlerin için teşekkürler, ciddi tespitler yapmışsın gerçekten, mutlaka değerlendireceğim fikirler bunlar.Devamını bekliyorum aklına gelenleri sırala, konu sonunda tüm değerlendirmeleri ve elde ettiğim bilgileri toplayıp özet olarak formda yayınlamayı düşünüyorum