Suni yemlerle akarsu alabalık avcılığı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim,moderatörüm Cüneyt
    İstanbul günlerimde taa başka bir şehir kadar uzaklardan gelip beni ziyaretin,tatlı ve uzun konuşmalarımıza doymamışcasına,hemen hergün msn aracılığıyla görüşmelerimizle devam etmektedir.Bunlardan ayrı bir keyf aldığımı belirtmeliyim.
    Tatlısu balık avı olgusu bence meraklı bir avcının denemeye değeceği kadar,sportif yönü kuvvetli bir av şeklidir.
    Herzaman öğüdüm balık avının bu yönünün önde gitmesi gereğidir.Elbette tutulan bir balığın dost ortamında güzelce pişirilip,arada iki kadeh eşliğinde yenilmesi ve bunun karelere dökülmesi alternatif bir zevktir.
    Ancak bu durumu olmazsa,olmaz haline sokarak,esas amacın bu olduğu yönündeki gayretlerin karşısında her zaman oldum ve olacağımda.
    Bu konudada senle aynı fikirde olduğumuza eminim.
    Et icin değil,spor icin balıkcılık,bu olgunun ileri ülkelerce sanki etik bir kaide olarak benimsenmesine yol acmıştır.İşte o günler geldiğinde yurdumuzda balıkcılık,gerek popülasyon ve gerekse sportif değerler acısından arzu edilen düzeye gelecektir.
    Sevgiyle kal kıymetli kardeşim.

2. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim İbrahim
    Elim,ayağım tuttuğu müddetce ben bu cabamdan geri kalmam.Yeterki gerekli oranda ilgi ve fayda sağlasın.
    İleri yaşlarınızda hayata daha bağlı ve zevk alır bir konumda olmanız icinde bu olgunun icinizde cok sağlam bir yer edinmesi gereği vardır.
    Benim üzerime düşen ise,sizlere bu durumu sağlamanız icin yol göstermektir.
    Sevgiyle kal

3. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Vedat abim harika anlatımın için çok teşekkür ederim.Bir kaç sorum var onlar hakkında bilgilerinizi rica ediyorum..

- Dere avında alabalık illa suyun derinleştiği ve sakinleştiği noktalarda mı aranmalıdır?
    - Akıntı hızının yüksek olduğu noktalarda da barınır mı, taşlık ve kayaların ardında ise mepsi nasıl sunmalıyız?
    - Suyun nispeten sığ olduğu noktalarda atışlar yapmak boşa mı çabalamak olur?
    - Eğer homojen bir dere derinliği varsa alabalık suyun kenar kısmında mı yoksa orta kısımlarında mı bekler?
    - Mepsin görünürlüğünü artırmak açısından ve muhtelif ilişkenlerin takılmalarını da azaltmak adına 3 numara mepsin iğnesini 2 numaranınki ile değiştirmek randıman sağlar mı?
    - Tek iğneli mepslerin alabalık ve dere avındaki etkinliği üçlü iğnelere göre nasıldır?
    - Sabah erken saatlerde,öğlen ve akşam üstü avlarında sırasıyla uygulanması gereken renk tercihleri nelerdir?

4. ekavakli

ekavakli ercan KAVAKLI

Favori Kamış:
    olta sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 9 kg
    Vedat abi verdiğiniz bilgiler çok güzel.. ben 7 yaşımdan beri alabalık avlarım sizinde belirttığınız gibi avlanması sonderece zor ve çetin şartlarda mümkün.. benim değineceğim konu şu; alabalık yılın her mevsiminde yumurtlar ve o yuzden sanırım olta avcılığıyla neslının tukenmesi sözkonusu olamaz.. sanırım sel ve diğer doğa afetleri dışında.. bir avlak yerine varmak bazen yarım günümüzü alırken gidip 3 adet balık sınırlamasıyla karşılaşmak ve buna uyarım diyen avcı bulmak sanırım zor.. zaten ortalama 25,30cm cıvarında olan bir balık avdan sonra kımın karnını doyursun:) birde iç sularımız yonetmeliği varki yerel yonetıme bırakmış konuyu 12 ay yasak!!! birde büyük balık kuçuk balığı yediği sürece tutulamayan büyükler küçüklerin büyümesine izinvermıyor kanımca. Ülkemizin en iyi alabalık avcılığı yapılacak yerleri sınır karadeniz özellik le rize artvin dolaylar ben buralarda avlandım ama gelin görünki ben bu yorenin insanı olmama rağmen yeri geldi köylulerce taşlandık,havaya ateş edildi falan.. şartlar böyle olunca ülkemızın insanıları o güzelim avlakları ve muhteşem doğayı göremeyorlar. Sizlerin paylaştığı bu bilgileri uygulayacak avlak olmadıktan sonra okuyup okuduğumuzla kalıyoruz tşkrler.

5. duzensizifade

duzensizifade Hüseyin

sanırım bunun nedenini ben biliyorum :cool: karadeniz bölgesinde kimi köylere yabancıları sokmazlarmış bile bir arkadaşım anlatmıştı.

konuya geri dönersek yabantv de izlemiştim sanırım. avcı bir bölgeye geliyor orada suya düşen sinekleri, böcekleri gözlemliyor sonrasında benzer sahteyi hazırlayıp hatrı sayılır alabalıklar yakalıyordu. bu yöntem yurdumuzda da geçerlimidir? örnek olarak aşağıya bir resim ekliyorum daha açıklayıcı olması açısından.

6. ekavakli

ekavakli ercan KAVAKLI

Favori Kamış:
    olta sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 9 kg
    Kesinlik işe yarar sadece o bölgenin ikliminde yaşayan börtü böceklere benzemesi yeterli fakat gözardı edilmemsi gereken esas konu tatlı su kurnazı denen bir atasözü vardır sanırım bu söz alabalıklar için soylenmış olsa gerek.. ben yaklaşık 32 senedır alabalık avlarım bir yeme saldırıp almayan balık birdaha asla vurmaz hatta av olduğunu anlarsa diğerlerine bile haber verdiğine inanırım:) aynı göletten peşpeşe 6 ala aldığım olmuştur kendini göstermedığın sürece ve sonuncusunu yari yolda kaçırmadığım zamanlar.. bir konudaha karadeniz dereleri için geçerli belki diğer yorelerımızde avlamadım önemli vedat abi de değinmış akara doğru avlamak yanı aşağıdan yukarı ve güneşın konumu birde suya sizin gölgeniz düşerse direk su altındakı yuvalarına kaçarlar sığ olan yerkerde çocukken elle avlanma teknıklerımızden bilirim girip saklanacak yerleri var ve yarım saat süresince kesin çıkmaz bu tecrubeyle sabit:)

7. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Rıfat
    İlgi ve yorumlarına teşekkür ediyorum.
    Güzel sorularına gelince;
    1)Suyun derinleşip sakinleştiği noktalar aslaın büyük alaların saklanabildikleri,avlandıkları bölgelerdir.Böylesine bir bölgeyi mekan tutan iri bir ala,oralara pek başkalarını sokmaz.Kendi boyuna yakın birkacı buralarda barınabilir.Şayet derinlik ve genişlik hayli artarsa,orada illaki balık olsada su genişliği ve cokluğu deneniyle buralara daha fazla ihtimam gösterilmelidir.Sonunda balık suyuna erilip balık alınabilinir.Ancak bilinmelidirki böylesine yerler,hemen herr avcının cok avlandığıda yerlerdir.Buda balığının daha temkinli olmasına yol acabilir.Sezonun ilk günlerinde üstlerden gelenbazı alalar heemen böylesine yerleri mekan tutarlar.Demekki erken sezonda orası iyice avlanıp balığı tüketilmeden davranmak gerekmektedir.
    2)Alabalık iyice sert bir akıntının ortasında durmaz.Kendine daha rahat bekleyeceği bir kuytuca yer bulur oradan yukarıdan gelecek avını bekler.Kaya ve taşların ardında değilde önündeki suyun döndüğü yerlerde illaki olabilir.Bu durumda taşların arkasına indirilecek sahte suyla birlikte aşağı gelirken taşların yakınından hemen gecip önündeki durgunca yerdende gecirilirse balık alınır.
    3)Hayır ala bazen umulmadık yerlerdede olur.Böylesine yerlerde israrlı atışlar yapmak yerine bir iki atış yapıp denenip devam edilmelidir.
    4)Böylesine homejen bir yapıda olan akarsuyun hemen yer yerinden alabalık alınabilir.
    5)Bu tercih meselesidir.Ben asla iğnelerle oynamam.
    6)Daha azdır bir yakala bırakcının daha cok tercih edeceği şekildir.
    7)Öğlen saatlerini bir tarafa bırakmalıyız.
    Sabah erken saatlerde ışığın az yada derenin bulanıkca olduğu yerlerde kromaj üstü,kırmızı,mavi acık renkler tercih edilmelidir.İyi
    ce berrak yerlerde Black Furry'i öneriririm.Akşam saatlerindede durum aynıdır.
    Sevgiyle kal

8. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Vedat abi bilgilerimin eksik olanlarını tamamladım, bildiklerimi daha pekiştirdim teşekkür ediyorum. Birde size bir Anadolu alası resmi göndermiştim. Elinize geçtiğini ve beğendiğniizi umarım. Selamlar..

9. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Ercan
    Konuyla ilgili doğru ve yanlşlarını ortaya koymak istiyorum.
    Alabalık yılın her ayında yumurtlamaz.Dişiler karınlarında olgunlaşmaya başlamış yumurtalarını aylarca muhafaza ederler.Bu bakımdan yazın ortasında bile yakalanan bir dişide yumurtaya rastlanır.Ancak bunlar olgunlaşmamıştır ve dökülmeye hazır değillerdir.
    Layıkıyla avlanılan bir derede cok usta bir avcı bu balık istediği kadar kurnaz olsun oldukca fazla balık tutabilir.Bu durum ise hem lüzumsuz ve hemde doğru değildir,Az üreyen bu balığın nesline zararlıdır.İri alabalıkların kendi hemcinslerini yediği doğrudur.Helede iri erkekler bence hayli zararlıdır.Dişilerde yamyamlıktan geri kalmazlar ancak hic olmazsa bu sayede daha verimli yumurta dökebilir ve menfi durumu telafi edebilirler.
    Şeyet bir avcı alabalık avını karın doyurmak icin yapıyorsa bence bu kişiye balıkcı denmemelidir.Bu balık dünyanın tüm ülkereinde nadide,spor icin avı yapılan korunan değeri bilinen bir balıktır.İşte yurdumuzda bu zihniyet alabalığın dışındada tüm balıkların azalmasına yol acmıştır.
    İşte bu yüzdendirki tabiatı sert o yörenin insanları bazen cebren olsa dahi bu balıkları koruma yoluna gitmektedirler.Ben oralarda avlansam herhalde banada aynı şekilde davranmazlardı.Zira tuttuklarını salan bir avcıyım,mideye indirmenin tıka,basa doyurmanın peşinde değilim.Önerim seninde bu zihniyeti kavramandır.
    Bu güzelim avlaklar yerinde duruyor ve duracaktırda.Yeterki buraların bu asil balığını yok etmemek icin duyarlı olalım.Limit dışı ve mevsim dışı avlanmalıyım.Tabiat ana tekrar kendini toparlayacaktır.Kendi,kendinin şapkanı önüne koy ve lütfen tekrar düşün..
    Sevgilerimle

10. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sokmasınlar,bu güzelim balıkları yok etmeye azimli yamyamları kovalasınlar bile evladır.
    Senin bahsetmeye calıştığın Fly Fishing denilen yapay sineklerle yapılan avcılıktır.Yurdumuzda gelişme göstermektedir.
    Sevgiyle kal

11. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bu noktada dediklerin doğrudur sevgili Ercan.Ancak lütfen eski günlerin tesirinde kalıpta fazla balık tutup alıkoymak zihniyetini bir kenara bırak.Böyle devam edilirse yakında 3 adet balık bile tutabilmek hayal olacaktır.Alabalıksız kalan derelerin ne değeri olacaktırki,değilmi.
    Sevgiyle kal