Sürdürülebilir Balıkçılığa Tüketici Ekseninin Katkısı İçin Alo 174 İhbar Hattı

Konu, 'Genel Konular' kısmında Cenani tarafından paylaşıldı.

 1. bnymnblr

  bnymnblr Bünyamin

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  510
  Şehir:
  istanbul
  Şu işin adını bir koyabilsek,
  yani kime müracaat etmemiz gerektiğini bir bilsek,
  sonrasını daha sonra düşüneceğiz.

  Ancak şu anda, semt pazarlarının bağlı bulunduğu ilçe belediyelerinin veteriner sağlık şubelerine ve İlçe tarım müdürlüğü'ne durumu sormak gerekli.
   
 2. karetta

  karetta okan

  Yaş:
  27
  Mesajlar:
  152
  Şehir:
  trabzon
  bu 174 ün her ilde görev yapan adamları varmı bu sene rizede trabzonda 10 cm lik çinekop satıyorlar ihbar etsek ilgilenirlermi etsek bile ne olacak troller ne gelirse süpürüyor sabah balıkçıdan yemlik balık alıyordumki gördüm 3 aksa istavrit hamsilerin içinden seçip ayırıyor adam boyları 4-5 cm
   
 3. orhan kucukbicmen

  orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

  Yaş:
  69
  Mesajlar:
  5.555
  Şehir:
  Sivrice/Çanakkale
  Favori Kamış:
  El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
  Favori Makine:
  penn
  En İyi Avı:
  32 kilo Akdeniz kılıcı.
  Tebrikler Kerem kardeşim, senin gibi kardeşlerimizin öncülüğünde çok doğru işlerin yapılacağına inanıyorum,:) inşallah güzel neticelerin alındığını göreceğiz,:) her zaman sizlerin yanınızdayız, ....Birlik olan insanlar asla yenilmezler......
  sevgiler hoşçakal.:) :) :)
   
 4. bulut1383

  bulut1383 ilyas

  Mesajlar:
  1.235
  Şehir:
  istanbul
  En İyi Avı:
  lüfer
  arkadaşlar daha önceden şikayet ettiğim bir balıkçıya uğradım yaprak satıyordu yaklaşık on gün oldu tekrar uğradığımda adam ne yaprak ne çinekop ne sarıkanat hiç bir şey yok ( lüfer gillerden) adama çinekop yokmu dedim yok deyince öyle bir mutlu oldum ki anlatamam 1 rinden kurtulduk az ileri gittim bir balıkçı daha odane yaprak senmisin satan hemen 174 ü aradım inşallah bundanda kurtulursak demekki işe yarıyor sizede tavsiye ederim ısrarla arayın
   
 5. obsession

  obsession Selçuk

  Yaş:
  32
  Mesajlar:
  282
  Şehir:
  İstanbul
  bunu bende deneyeceğim...:eek:
   
 6. ahaka

  ahaka Arif

  Mesajlar:
  53
  Şehir:
  İstanbul
  Helal olsun arkadaşım,174 nolu şikayet telefonunun işe yarayıp yaramadığını merak edenler için mesajın sayesinde bilgilendik.Bende bir kaç balık satıcısını şikayet etmiştim ama daha sonra takip edemedim ne oldu diye.Demekki işe yarıyormuş.Aramaya son hız devam o zaman.:thumb:
   
 7. bulut1383

  bulut1383 ilyas

  Mesajlar:
  1.235
  Şehir:
  istanbul
  En İyi Avı:
  lüfer
  arkadaşlar bu gün pazarda yaprak çinekop gördüm balık bas bas bağırıyordu ben bayat balığım diye kilosu 8 lira hemen 174 ü aradım biz ilgilenmiyoruz pazarlarla zabıtayı arayın dedi zabıtanın telefonları bozukmuş belediyeyi aradım dedimki 13 santim cinekop satılıyor tamam dedi 15 dakika sonra aradı orada balık satmak serbest diye dedimki kardeşim tarım bakanlığı 20 cm altı çinekop satımı yasak diye cezai işlem uygulamanız gerekiyor tamam dedi yani belediye şikayet bölümündeki kişiler bile ( zabıta ) ne yapacaklarını bilmiyor bunlar nasıl zabıta anca yatarlar ( pazar zabıtaları) başka işleri yok bir denetim yapalım falan yok yer esenler cuma pazarı tuna mah.
   
 8. bnymnblr

  bnymnblr Bünyamin

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  510
  Şehir:
  istanbul
  Aramalara devam.
  Onlar ne yapacağını bilmiyorlarsa biz şikayetlerle onlara sorumluluğunu kazandıracağız. İlgilenmiyorlarsa, onları da bir üst makamını belirleyip onlara şikayet edeceğiz. yada bimere bu konuda yazı yazıp cevap alabiliriz.

  Diyebiliriz ki

  Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığının lüferin mininum 20 cm avlanma ve satış boyu ile ilgili aldığı kararının uygulanmadığını balık tezgahlarında 20 cm' den çok daha ufak boyda yavru lüfer satıldığını görmekteyiz. Alınan bu kararın üst sorumluluğunun Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ait olup, Alo 174 hattı ile yaptığımız görüşmelerde pazar yerlerinin denetim sorumluluğunun İlçe Belediye Zabıtasına ve hipermarketlerin denetim sorumluluğun İl Tarım Müdürlüğüne ait olduğu bildirilmektedir. İlçe Belediye zabıtalarının bu satış boyları ile bir bilgi birikimine sahip olmadığı gibi, hipermarketler ile ilgili olarak İl Tarım Müdürlüğü ekipleriyle yapılan görüşmelerde bu konuda ifade edilen şey ise balıkların daha hipermarketlere gelmeden denetlendiğini ve kanuna uygun olmayan herhangi bir durumun sözkonusu olmadığı belirtilmektedir. Yapılan görüşmelere göre il tarım müdürlüğü ekiplerinin de konunun farkında olmadığı izlenimi uyanmaktadır. Ancak piyasada satılan lüfer balığı boyunun büyük bölümü 20 cm altındadır.

  Bu konu ile ilgili olarak
  - İlçe zabıtalarının ve İl Tarım Müdürlüğü ekiplerinin denetimlerinde “balık satış boyu” kriterine uymaları ve denetimlerinde bunlara dikkat etmesi gerektiği bunun kanuni sorumluluğunun kendilerine ait olduğu ifade edilmelidir.
  - Bu konu ile ilgili olarak vatandaşın tezgahta gördüğü yavru balıkları ihbar olarak kullandığı Alo 174 ihbar hattının kapsamının genişletilerek, alınan ihbarın ilgili belediye zabıtasına veya il tarım müdürlüğü ekiplerine otomatik olarak yönlendirilmesi önem arzetmektedir.
   
 9. bnymnblr

  bnymnblr Bünyamin

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  510
  Şehir:
  istanbul
  http://www.tarimyayin.gov.tr/default.asp?hid=230

  Resmin altında ihbar numaraları bulunmakta.
  Şehir merkezlerinde alo 174 Köy Kasabalar da Alo 156

  [​IMG]


  Tabloda eksik kısımlar dile getirilmiş olsa da elimizde böyle bir afişimiz oldu.
  Emeği geçen hocalarımıza ve yetkililere teşekkürler.
   
 10. bnymnblr

  bnymnblr Bünyamin

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  510
  Şehir:
  istanbul
  Evet Arkadaşlar

  Sizlerin sayesinde dün balıkların üreme boyu hakkında bir bilgimiz yok iken bugün
  tarım bakanlığı tarafından yayınlanan bir listeye kavuştuk. Bu bir etkidir. İnşallah yarın uygulamaların daha etkili yapıldığı günleri de görürüz.
   
 11. balli

  balli m.nuri akkaya

  Yaş:
  53
  Mesajlar:
  9.048
  Şehir:
  erzurum
  Favori Kamış:
  D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
  Favori Makine:
  Shimano Hyperloop 4000 RB
  En İyi Avı:
  11,7 Kg. Aynalı sazan
  Yeni bir gelişme mi var, yoksa hatırlatma mıydı sadece?:)
   
 12. dragonX

  dragonX selcuk

  Mesajlar:
  187
  Şehir:
  istanbul
  İhbara gerek olmaksızın bile Tarım Bakanlığı Kontrol Mühendisleri belli başlı balık satılan yerleri günde sadece bir defa dolaşsalar durumun ne kadar vahim olduğunu görebilirler.

  İstanbul'da iki haftadır Kadıköy, Karaköy, Eminönü...gibi belli başlı balık satılan yerlerde 20 santimden küçük Lüferler bolca satılıyor...

  Bu kadar aleni satılan yerlerde düzenli kontrol yapılmalı..